Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » Kenny 17:12
 » Paweł27 17:12
 » alkatraz 17:06
 » Sherif 17:05
 » DJopek 17:04
 » Wedelek 17:04
 » ligand17 17:02
 » soyo 16:59
 » AfiP 16:59
 » KHot 16:59
 » Wojtekar 16:58
 » Ramen 16:57
 » muerte 16:55
 » yeger 16:54
 » john565 16:53
 » rarek 16:52
 » Shark20 16:50
 » gromki_86 16:49
 » Wedrowiec 16:49
 » PaKu 16:47

 Dzisiaj przeczytano
 41118 postów,
 wczoraj 25974

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Router DGT VDSL2 FG4 - dziwne zachowanie , charczenko 1/11/12 21:13
Panie, Panowie

Konfiguruje sobie pomalu mala siec domowa w oparciu o router DGT VDSL2 FG4 - i wlasnie napotkalem baaardzo dziwny problem. Przypisalem mianowicie staly adres IP w DHCP do adresu MACowskiego karty bezprzewodowej na laptopie. Efekt? po restarcie router przypisal staly, skonfigurowany przeze mnie IP do laptopa, ale za cholere nie pozwalal sie polaczyc z Internetem. Podlaczenie kabla LANowego idacego bezposrednio do routera pokazalo dwa aktywne polaczenia - kablowe z dostepem do Internetu i bezprzewodowe bez dostepu do Internetu. Ki diabeł? Wylaczylem zapore Windows, przejrzalem czy przypadkiem nie wlaczylem blokowania ruchu przychodzacego z tego komputera na routerze, ale nie - wszystko OK. Pomoglo dopiero usuniecie wpisu z DHCP - bezprzewodowe polaczenie magicznie ozylo.

Spotkaliscie sie kiedys z podobnym zachowaniem? Wszystkie poprzednie routery ktore mialem dzialaly z DHCP normalnie, dopiero ten cudak od Tepsy jest jakis....dziwny...
Troche mi to psuje szyki - bo jednak chcialbym przypisac adresy serwerowi i drugiemu routerowi (dziala z wylaczonym DHCP jako AP ktory rozrzuca sygnal Wifi na gorze domu). Backupowo moge wydluzyc okres dzierzawy adresow na DGT, ale to nie jest dlugoterminowe rozwiazanie.

Pozdrowienia
Charc

  1. no ba , bodeq 2/11/12 02:28
    cały czas mamy do czynienia z podobnym zachowaniem sprzętu od dostawców, czyli takiego za złotówkę czy tam 49. Niestety jest to tanioszka i tak właśnie (nie)działa. Bądź to jakaś usługa nie działa bądź działa niewłaściwie tudzież się zawiesza. Zwyczajnie nie można od tego wymagać za wiele.
    Swoją drogą nie rozpieszczasz nas nadmiernymi opisami swojego problemu (co to znaczy, nie pozwala się połączyć z internetem? czy brama odpowiada na pinga, traceroute itd).
    Co do problemu, może po prostu ustawisz sobie te dwa adresy statycznie poza pulą dhcpa, tak chyba będzie najprościej.

    1. fucktycznie... , charczenko 2/11/12 17:02
      powienienem podac wiecej szczegolow - mea bardzo wielka culpa.
      Przy wpisaniu statycznie adresu IP do okreslonego adresu MAC (karta WiFi) objawy sa takie ze karta dostaje adres IP zgodnie z przypisaniem, ale nie moze wykonac ani pinga ani traceroute do bramy domyslnej - wszystko konczy sie request time out. Zupelnie tak jakby przypisanie statyczne adresu IP bylo jednoczesnie wpisaniem tego samego adresu MAC do tabeli ktora zawiera adresy MAC ktre powinny byc blokowane w LANie.

      Byc moze faktycznie jest to undocumented feature tego routera, ale rynek nie rozpieszcza ofertą alternatywnych urzadzen z obsluga VDSL. Nie mam tez pewnosci ze TPSA nie stosuje jakichs cudow-wiankow po swojej stronie typu restrykcje po wpisanym adresie fizycznym modemu/routera.

      1. jakie masz adresy , myszon 2/11/12 18:32
        komputera i bramy?

        1. Pula 192.168.1.x , charczenko 2/11/12 21:24
          W szczególności brama to 192.168.1.1, zakres DHCP to 192.168.1.w
          2 do 192.168.1.100, karta wifi w laptopie przypisana jako 192.168.1.110.
          Co ciekawe - jak jestem podpiety po wfii to na stronie administracyjnej routera nie widzę żadnego urządzenia podpietego kablem i nie jestem w stanie się do żadnego urządzenia podpiac. Podłączenia lapsa po lanie (z adresem wziętych z puli przypisanej przez dhcp) automagiczenie pozwala mi zobaczyć wszystkie urządzenia w sieci-łącznie z tymi które były niewidoczne przy połączeniu tego samego lapsa po radiu. Zupełnie jakby router miał firewalla pomiędzy radiem, a połączeniach kablowymi. Za cholerę nie wiem o co może chodzić-żadnych cudów tego typu w konfiguracji nie widzę....

          1. aha , bodeq 2/11/12 22:11
            czyli parujesz ip z mac ale poza pulą dhcpa? why? ustaw go w zakresie 2-100 albo opcja 2 o której już pisałem ale do której się nie odnosisz.
            USTAW STATIC IP w urządzeniach. Serwerkowi przypisz 192.168.1.101 i koniecznie uzupełnij mu bramę i dnsy itd.

            1. Próbowałem i tak i tak, ale... , charczenko 2/11/12 22:59
              Jakbym się nie kręcił, tak d... Z tylu. Zupełnie tak jakby ustawienie statycznego IP (obojętne czy puli dhcp czy spoza puli) aktywowalo filtr blokujacy dany adres MAC w LANie.
              Powtórzę jeszcze raz-podpiety po radiu NIE widzę klientów którzy są przypisani na sztywno w DHCP (nieważne czy po radiu jestem podpiety ze statycznego przypisania adresem MAC czy tez biorę go z puli DHCP). Podpiecie po kabli zamiast po radiu pokazuje wszystkie hosty w sieci które są 'ukryte' przy połączeniu po radiu.

              1. odnoszę wrażenie że się nie rozumiemy , bodeq 3/11/12 00:27
                czy ustawiłeś w karcie klienckiej (nie ważne czy bez/przewodowej) statyczne ip?
                czy masz wyłączone filtrowanie mac?
                może wklej tutaj kluczowe ustawienia z dgt.
                masz wyłączony firewall po stronie LAN w ust DGT/zaawansowane/LAN? przełącz na tryb standardowy (bez blokowania)
                Czy serwer i 2 router będą się łączyły po wifi czy po eth?

                1. Pozwol ze przejde w tryb tlumaczenia mojej zonie... , charczenko 3/11/12 21:53
                  ...czyli powoli, jak do dziecka 5 letniego.
                  Zacznijmy tam gdzie powinnismy zaczac - czyli od topologii sieci.

                  Sygnal VDSL od TPSA wchodzi na router DGT, skad Ethernetem idzie do 2 pietro domu do switcha Netgear. Ze switcha idzie na router Dlink 614 (ustawiony jako AP - czyli z wylaczonym DHCP, firewallem i UPnP). Dlink na gore sluzy do rozrzucenia na gornych pietrach domu sygnalu WiFi (zasieg DGT nie wystarcza na objecie calego domu). W tej samej szafce w ktorej stoi Dlink jest rowniez starenki Ovislink AirLive 6500FS. Na dole pod DGT stoi Hyundai 3150S z zamontowanym HDD. Wszystkie opisane wyzej urzadzania sa podpiete kablem Ethernet Cat 6 - badz to bezposrednio do DGT, badz tez do switcha lub routera w gornej szafce dystrybucyjnej (a wiec rowniez posrednio do DGT). Urzadzenie podlaczone po WiFi (tudziez kablu Ethernet - opis nizej w sekcji opis problemu) to laptop. Zarowno dysk AirLive, jak i player Hyundai sa czescia tej samej grupy domowej co laptop kliencki ktorego uzywam do prob podlaczenia sie pod siec.

                  Opis problemow

                  Laptop lezy na dole - w zasiegu Wifi serwowanego przez DGT.
                  Problem 1. Rezerwacja statyczna adresu IP w DHCP izoluje klienta od innych stacji w LAN. Konkretnie - przypisanie statycznego adresu IP czy to w puli DHCP czy poza pula powoduje dwa objawy:
                  Objaw 1: Laptop kliencki dostaje adres IP z DHCP (tudziez zglasza sie z wpiusanym na sztywno)
                  Objaw 2: Nie mozna wykonac pinga/traceroute nawet na domyslna brame.

                  Problem 2. Podlaczenie pod WiFi serwowane przez DGT skutecznie ukrywa inne klienty w LAN podlaczone po kablu - niezaleznie od tego czy maja IP serwowane z puli DHCP (AirLive, Hyundai), czy poza pula DHCP (Dlink).

                  Problem 3. Laptop kliencki w zasiegu WiFi serwowanego przez router Dlink ustawiony jako AP. WSZYSTKIE klienty dolaczone po kablu sa widoczne - mozna je pingowac, logowac sie na nie, uruchamiac FTP itp.

                  Problem 4. Bezposrednie polacznie kablowe pod router DGT z tego samego laptopa klienckiego (adres IP pobrany z DHCP serwowanego przez DGT). Objaw: MOZNA pingowac wszystkie klienty podpiete po kablu, korzystac z SMB, FTP itp.

                  Podejrzenie: DGT ustala dwa odrebne VLANy dla ruchu po radiu i po kablu. DGT _NIE_ prowadzi routingu pomiedzy tymi VLANami - skutecznie je od siebie izolujac. Niestety - nigdzie w opcjach GDT nie widze isolation czy czegos podobnego.

                  Jesli powyszsy opis nie jest dostatecznie jasny/wyczerpujacy - wyjezdzam do Afryki, siadam w koleczku z lokalesami i bedziemy sie nakurwiac ringiem w celu stworzenia niezawodnej sieci TCP/IP.

                  1. hahaha no rozbawiłeś mnie , bodeq 3/11/12 23:03
                    weź i się obraź że ci chcą pomóc

                    to ja też przejdę w tryb tłumaczenia twojej żonie :)
                    przeczytaj jeszcze raz to co ci napisałem ale tym razem ze zrozumieniem. Jeśli zdanie zakończyłem znakiem zapytania to znaczy że liczyłem na twoją odpowiedz.
                    Jeśli coś zasugerowałem to mógłbyś to sprawdzić i podzielić się spostrzeżeniem.
                    "Niestety - nigdzie w opcjach GDT nie widze isolation czy czegos podobnego." -napisałem ci post wyżej. Dodatkowo masz jeszcze instrukcję: http://www.mousenet.com.pl/..._VDSL2_FG4_w02pl.pdf strona 4-63 na dole "izolacja klientów".
                    Powodzenia życzę.
                    Żonie też.

  2. moze producent pomoze... , phyllo 3/11/12 21:10
    http://www.dgt.pl/node/7

    Swoja droga ciekawe ze nareszcie lokalny producent dostarcza 'domyslny' sprzet dla takiej uslugi.. a nie sagem, alcatel, siemens czy co tam jeszcze bylo w przeszlosci.

    pozdr.

    phyllo

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL