Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » DYD 18:32
 » rainy 18:29
 » Menah 18:29
 » kyusi 18:29
 » krzysiozb 18:26
 » cVas 18:25
 » Tomasz 18:20
 » b0b3r 18:20
 » Remek 18:19
 » Markizy 18:15
 » Wolf 18:15
 » OBoloG 18:12
 » Ar3cK 18:11
 » JE Jacaw 18:11
 » Robek 18:01
 » prtc 17:59
 » Wedrowiec 17:52
 » muerte 17:46
 » wielo 17:46
 » kombajn4 17:45

 Dzisiaj przeczytano
 22476 postów,
 wczoraj 27004

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
TwojePC.pl © 2001 - 2022
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

Dziwne tykanie dysku , P@blo 1/08/20 22:16
Przed chwilą grałem sobie spokojnie w CS:GO i nagle usłyszałem jakieś dziwne tykanie. Z początku myślałem, że to może z gry, bomba, czy coś. Ale okazało się, że z komputera to dobiega. Od razu podejrzenie padło na dysk. Z gry już nie dało się wyjść, więc padło na te co mam w RAID. Jako, że system na SSD, na magazyn mam 1TB WD to na gry i ważniejsze dane mam Matrix RAID Intela na P45. Mam dwa dyski Seagate 500GB spięte w RAID0 i RAID1 równocześnie (jedna partycja na gry 500GB i druga na dane 215GB). Po ich odłączeniu od zasilania wyszło na to, że któryś z nich tak tykał lub cykał. Tak jak np. przenośny dysk HDD podłączony do USB, które nie ma wystarczającego prądu żeby go rozkręcić. Wystraszyłem się trochę ale podłączyłem dyski znowu do zasilania i ruszyły normalnie. Oczywiście Windows musiał przeskanować przy starcie ale nie znalazł błędów.
I teraz pytanie, czy się po prostu wtyczka od zasilania poluzowała? Czy coś się dzieje z którymś z dysków? Ale jak to sprawdzić, jeśli w RAID SMART jest niedostępny? Czy jeśli padnie jeden z nich to mam szukać takiego drugiego do odbudowy RAID1? Czy po prostu będę miał normalny dostęp do danych a tylko pożegnam się z grami na RAID0? Dyski są już leciwe, mają ponad 10 lat więc zaczynam się lekko obawiać.

 1. SMART sprawdzony? , john565 1/08/20 22:38
  Sprawdź kondycje dysków w SMART jakimś programem, na przykład Crystal Disk Info

  "Cykanie" to nigdy dobry objaw

  f*ck

  1. Właśnie udało mi się sprawdzić HDD Guardian, , P@blo 1/08/20 22:54
   akurat ten program widzi te dyski spięte w RAID.
   Dla pierwszego pokazuje 53 a dla drugiego 74 Reallocated Sectors, nic więcej niepokojącego ze SMART nie ma. Co ciekawe ten 1TB WD jest całkowicie czysty.
   Te dwa dyski to Seagate Barracuda 7200.12 ST3500418AS na kontrolerze Intel ICH10R. Do tej pory żadnych problemów nie sprawiały, teraz też normalnie działają, nic nie słychać. Może tylko coś z zasilaniem jeden miał nie tak?

   1. tyle relokowanych sektorów to kosz , Artaa 2/08/20 00:08
    to jedyne sensowne miejsce dla tych dyskó

    1. Hmm, , P@blo 2/08/20 09:43
     program niby podaje, że maks może być 256 takich sektorów, więc jeszcze nie ma nawet połowy. Ciekawe, że oba dyski tak się równo w miarę zachowują. Może to kwestia tego, że kiedyś był na nich system i każde jakieś większe zawieszenia powodowały alokację sektorów jako uszkodzone przez SMART? Dyski mają już ponad 10 lat, może po prostu je teraz obserwować? Chyba nie padną tak w jednej chwili oba? Co ciekawe ten 1TB WD, chyba z serii Green nie ma żadnych relokowanych sektorów, a był kupiony niewiele później.

     1. to się zdecyduj - albo ważne dane , Artaa 2/08/20 10:07
      albo nie, wtedy to nawet na padających dyskach można je trzymać ;-)

      1. No te 200GB danych z RAID1 , P@blo 2/08/20 10:28
       to sobie chyba gdzieś skopiuję dla spokojności jeszcze. Jest jakaś darmowa chmura o takiej pojemności? Chyba, że gdzieś znajdę jakiś tani dysk przenośny, który będzie leżał w szufladzie.
       Co do gier na RAID0 to większość jest w postaci cyfrowej, więc łatwe do odzyskania, łączę szybkie, więc chwila moment i będą z powrotem.
       Z jednym dyskiem pamiętam, że już był problem na początku, musiałem relokować kilka sektorów. Ale potem nic się nie działo, więc nie chciało mi się reklamować tego. Rozumiem, że gdyby się pojawiały nowe uszkodzone sektory to w pierwszej kolejności będą jako relokowane? Nie muszę teraz skanować powierzchni tych dysków?

 2. Ten dysk z większą ilością realokowanych sektorów , P@blo 2/08/20 11:33
  ma też 36 ATA errors. Informacji szczegółowej o tym nie ma.
  Crystal Disk Info też zainstalowałem, faktycznie podaje stan dysków w RAID. W obu jest "uwaga" na żółto i taka sama ilość sektorów realokowanych, 53 i 74, przy innych parametrach wszystko jest ok. Dyski mają przepracowane ponad 15 tys. godzin i prawie 8 tys. rozruchów. Teraz się z nimi nic nie dzieje.
  Jeśli jeden by padł to Windows 7 będzie normalnie widział tą partycję w RAID1 mimo Matrix RAID? Ten program Intela Matrix Storage Manager czasem po większym zwisie systemu synchronizował oba dyski. Trochę długo to zawsze trwało, może wtedy były zaznaczane te sektory jako uszkodzone i przenoszone? Jeśli chodzi o prędkość transferu to ostatnio sprawdzałem i średnio dla RAID0 mam 221MB/s a dla RAID1 83MB/s. Dla porównania ten WD Green ma 79MB/s a SSD Crucial MX500 Read 262MB/s a Write 246MB/s, wszystko chodzi na SATA II jeszcze.

 3. RAID czy nie RAID ale moim zdaniem dyski trzeba jak najszybciej wymienić, oba , john565 2/08/20 12:26
  SMART jest przypisany do urządzenia a nie dysku, partycji lub macierzy. te realokowane sektory dla jednego z dysków mogą się zatrzymać na tym poziomie nawet przez lata, przy czym dysk może stracić na wydajności, natomiast przy relokowanych sektorach w drugim dysku yo błędy ATA to już ostatni dzwonek raczej, choć też możliwe być że dysk raz przy świrował i tyle, alle ja bym nie ryzykował

  Do bardziej sczególowych informacji polecam GSmartcontrol

  f*ck

  1. Zainstalowałem też ten GSmartControl, , P@blo 2/08/20 12:49
   Pokazuje dokładnie to samo, co dwa poprzednie programy, tylko realokowane sektory na obu dyskach. Komentarz do tego, że na razie nie ma ostrzeżenia ze SMART. Przyczepił się coś do parametru "Temperature" ale jest normalnie 31 stopni, to samo co w "Airflow Temperature". Tak samo, jak jeden z poprzednich programów zaleca update firmware, ja mam CC34, na stronie Seagate jest już CC49.
   Bardziej mnie martwi, że przyczepił się do SMART tego SSD Crucial, wywalił na czerwono "Unused Reserved Block Count", wartość to 26 decymalnie. CrystalDiskInfo ocenił sprawność tego dysku na 97%, nie wiem co to ma oznaczać. Dysk jest nowy, kupiony na wiosnę.

   1. W jakim stopniu jest zapełniony SSD? , john565 2/08/20 14:08
    zakładam że masz tam koło 15-20GB wolnego miejsca albo mniej? zgadza się? to wtedy może być to przyczyna, a jeżeli to dysk 128GB i jest na nim dużo ruchu to już prawie na pewno - ale to tylko przypuszczenie.

    Przy SSD liczy się też ilość cykli odczytu/zapisu także oceniając kondycje opatrzysz na te parametry i to co oferuje jako warunki gwarancji producent dla danego modelu.

    Z drugiej strony to że jakiś program pokazuje że jakiś parametr jest w złej kondycji to nie znaczy że tak jest, zawsze trzeba jeszcze poczytać w internecie bo akurat producent mógł przemyśleć działanie tego parametru inaczej i program go źle "widzi". Dlatego lepiej trochę pogooglać na temat konkretnego moddelu i się upewnić.

    W GSmartControl który faktycznie jest graficzną nakładką na smartmontools jest zakładka od logów i historii temperatury, ponadto zawsze możesz zerknąc na "show output" żeby zobaczyć co konsolowy smartmontools dał za wynik, nie wszystko jest uwzględnione w GUI

    Zmian firmware może coś pomóc a może być już na nią po prostu za późno bo awarie którym miała zapobiec już się stały. Moim zdaniem warto zrobić, ale przedtem pełny backup.


    Masz często zaniki napięcia? Awarie zasilania jakieś?

    f*ck

    1. SSD mam 250GB, , P@blo 2/08/20 14:59
     zapełniony w połowie, tylko system i programy.

     Firmware raczej nie chciałbym ruszać w tych HDD, wolę nie narobić większego bigosu.

     Jeśli chodzi o zasilanie to jest stabilne, teraz mam 500W OCZ, napięcia książkowe. Coś takiego zdarzyło mi się pierwszy raz wczoraj wieczorem, dziś nic się nie dzieje. Dziś podłączałem stary dysk 80GB do USB i podobnie cykał, jak się nie mógł rozkręcić, bo jeden port dawał za mały prąd. Nie wiem, jak jest z zasilaniem SATA, może tam też jest to ważne i jakieś lekkie wysunięcie wtyczki powoduje obniżone zasilanie dysku i stąd wczorajszy problem. Może też z tego powodu zostały wygenerowane te błędy ATA?

     Dane już sobie zgrałem na tego 1TB WD, ale na zdjęcia brakło mi już miejsca. Będę musiał skasować chyba kilka filmów i ISO ;-)

     Zastanawiam się, czy nie kupić jakieś taniego dysku USB, widziałem takie po nawet 4 dychy na Allegro i trzymać go z tymi wszystkimi rzeczami w szufladzie. Zabezpieczy to też ewentualną utratę danych spowodowaną wirusem bądź przepięciem.

     1. "widziałem takie po 4 dychy na allegro" no pomysł świetny. , fiskomp 2/08/20 16:37
      Do tego jeszcze jako magazyn archiwum.

      ŻŻyczę szęścia.

      1. Te dyski to Gembird, , P@blo 2/08/20 16:49
       pojemność 250GB, USB 2.0, chyba, że tylko obudowa firmowa a w środku nie wiadomo co. Ile chciałbyś więcej za taki dysk HDD dać? Co mu się stanie od leżenia w szufladzie? W sklepach najmniejsze teraz to 1TB po około dwie stówy, aż tak dużego nie potrzebuję.

       Zaproponuj w takim razie coś taniego i pewnego w rozmiarze 250-300 GB. Myślałem nawet żeby może coś upolować w markecie, czasami są jakieś leżaki po 500GB w promocjach.

       1. Tanie HDD z Allegro... , Majster 2/08/20 17:30
        i nie wiadomo skąd - to typowa pułapka dla kupującego.

        https://forum.purepc.pl/...i-hdd-na-allegro-warto/

        P@blo - ktoś o zdrowych zmysłach _nigdy przenigdy_ nie sprzeda dysku za psie pieniądze. Od tego trzeba zacząć. Jeżeli chcesz 3,5" i tanio to nowy WD Caviar Blue 1TB EZEX jest dla Ciebie. 500GB Blue jest w pewnych sklepach nieosiągalny i jeszcze nieopłacalny, bo kosztuje praktycznie tyle samo. Czyli ogólnie 200 zł.

        Skoro masz coś nie tak z eSATA to masz poważny problem z zasilaczem. Czyli PSU nadaje się do kapitalnej wymiany. Wszelkie problemy z USB, dyskami zewnętrznymi, pendrive'ami, klawiaturą a nawet przycinaniem się kursora myszki (np. w systemie operacyjnym) to wina słabego zasilacza. Tym bardziej, że masz jakiś OCZ a on ma pewnie lekko 12 lat. Czyli - od dawna prosi się o przejście na "elektroniczną emeryturę".

        Dziwne jest to, że ziomalom z okolicy
        wszystkie komputery przestały się psuć.

        1. Tak myślałem, , P@blo 2/08/20 19:01
         że mogą to być wrzucane jakieś przypadkowe dyski do obudów.

         Też myślałem żeby te dwa Seagate w razie czego wymienić na jeden dysk. Na razie zobaczę co się będzie działo, będę monitorował te realokowane sektory.

         Jeśli chodzi o zasilanie to wymieniłem ponad 10 letniego Chiefteca na tego o połowę młodszego OCZ od kolegi z forum. Jak dotąd żadnych problemów nie było. Zastanawiam się dlaczego po odpięciu wtyczki zasilania i podpięciu z powrotem wszystko wróciło do normy? Ostatnio trochę grzebałem w komputerze, może lekko się wypięła i w końcu przestała kontaktować? A te realokowane sektory mogły powstawać latami, nie kontrolowałem tego wcześniej.

         1. Będziesz obserwował, a za niedługo płacz i zgrzytanie, ratujcie, dyski mi się zj..... , fiskomp 2/08/20 20:27
          Witki opadają.

          1. Fiskomp, , P@blo 2/08/20 20:51
           czemu jesteś taki złośliwy? Przecież napisałem, że dane sobie zgrałem a zdjęcia zaraz, jak zrobię porządek na tym 1TB WD Green. Na tych dwóch Seagate 500GB zostaną tylko gry, rzecz mało ważna. Po prostu one w RAID0 są dość szybkie, w końcu to 7200 obr/s. Ten WD Green to tylko 5400 obr/s i jeszcze sam parkuje, więc nadaje się tylko na magazyn. Jak te 500GB padną to kupię WD Blue na gry i tyle.

           Wcześniej też mi w ten sposób odpowiadałeś, jakieś ciężkie życie masz, czy co?
           Pamiętasz wątek https://twojepc.pl/...wum.php?r=2020&id=173741 ?
           A na koniec dałeś dobrą radę żeby do wentylatora zastosować redukcję i tak sobie zrobiłem na drukarce 3D. Na procesorze jest radiator pasywny, wentylator 120mm dmucha na niego z boku obudowy powietrzem z zewnątrz przykręcony do tunelu-redukcji. Ja na komputer nie mam zamiaru wydawać więcej kasy niż jest to potrzebne, po prostu nie jest to u mnie priorytet.

           1. Nie złośliwy, tylko podchodzisz do problemu od doopy strony. , fiskomp 2/08/20 22:21
            Tam tez kombinowałeś jak koń pod górkę. Dyski masz stare, wywalone błędy, relokowane sektory. To tykająca bombka, czzy wytrzyma rok, czy dzień nie ma znaczenia.
            Będzieszz codziennie pamiętał, czy cos się zmieniło na tych walniętych dyskach, żeby zrobić ich backup ?
            Prawo Murphy'ego działa i będzie płacz.
            Miałem trochę dysków Seagate i padały sobie bez zawahania, dzisiaj jest, jutro pocałuj misia w pompkę.
            Jedni będa mówili, nic się nie stało, że sobie sieje będami, wytrzzyma, ja mówię, stare rupiecie po 500GB wywalić, bo nie znasz dnia ani godziny.

            1. Może i kombinowałem , P@blo 2/08/20 22:52
             ale patent zadziałał, kumpel zadowolony bo dostał piwo, drukarka zrobiła wreszcie coś pożytecznego a ja mam w miarę ciche chłodzenie za pół darmo.

             Dyski są może stare ale jare, jeszcze chodzą. Dane i zdjęcia na razie przegrane. Ja też jestem już stary i jakoś nie lubię wywalać czegoś co jeszcze działa. Ok, można wydać znowu dwie stówy na nowy dysk ale jaką mam gwarancję, że i on nie padnie. Zgadza się to co napisałeś, ja o tym wiem, na razie to był jednorazowy incydent, powtórzy się, będzie wymiana.

 4. Dzięki wszystkim za podpowiedzi , P@blo 2/08/20 19:59
  Sprawdziłem jeszcze raz te ATA errors, okazuje się, że ostatni był po trzech dniach od uruchomienia dysku a więc na samym początku jego życia.

  Coraz bardziej skłaniam się co do tej wtyczki zasilającej SATA, z tego co widzę, to 5V jest na środku a 12V z brzegu, trzy ostatnie piny. A elektronika dysku działała bo kontroler go widział normalnie, tylko tak jakby nie mógł się rozkręcić. Może po prostu skrajne 12V już nie stykało i dysk miał za mało prądu dla silnika. Po odpięciu i podpięciu teraz działa jak zwykle. To samo mam z przenośnym USB jak niektóre porty, także w innych komputerach i urządzeniach nie dają rady prądowo.

  1. Niestety wszystko stopniowo się zużywa... , Majster 3/08/20 16:30
   Weź pod uwagę fakt, że zasilacz masz już 5 lat a on też był wcześniej używany przez kogoś innego. I jakby to nie było jest to wieloletni PSU, a nowe konstrukcje (zwłaszcza te dużo droższe) to zupełnie inna sprawa. One mają o wiele więcej Amperów na każdej linii niż dawniejsze zasilacze, co przekłada się też na lepsze działanie wszystkich podzespołów.

   Dyski twarde szybko się zużywają, tak wynika z moim osobistych obserwacji. Miałem kiedyś WD Caviar Black 2TB FAEX i gdy zbliżał mu się 5 rok, to zaczynał stopniowo troszkę głośniej działać oraz wolniej kopiować pliki. To był sygnał, że za jakiś czas może być z nim nieciekawie. Poszedł na reklamację i został wymieniony na nowy model - tym razem 2TB FZEX.

   Jeżeli Twoje Barracudy 7200.12 mają dużo bad sektorów, to nie ma nad czym się zastanawiać. 10 letnie dyski to złomy, na prawdę... nie ma co się rozczulać. One od dawna nadawały się do wymiany, tylko nie sprawdzałeś S.M.A.R.T. i o tych wszystkich błędach zwyczajnie nie wiedziałeś.

   Pewne pliki możesz mieć już definitywnie uszkodzone. Np. spakowane pliki .zip, obrazy .iso i nie tylko. Jeśli jakiegoś zipa nie da się teraz wypakować, to znaczy że jest uszkodzony, bo błędy (bad sektory) właśnie do tego się przyczyniły. Kopie plików robi się jeszcze wcześniej, zanim HDD nabierze jakichkolwiek błędów.

   Tutaj możesz poczytać jak koleś miał farta z archiwum .rar.

   https://www.elektroda.pl/...orum/topic3443754.html

   Dobrze, że to właśnie był plik .rar i dodane do niego dane naprawcze. W przypadku .zip byłaby tylko katastrofa.

   P@blo - nie marudź i nie czekaj tylko zasuwaj do sklepu.

   1.

   https://www.ceneo.pl/59036656#tab=spec

   Pamiętaj, że taki zasilacz powinien mieć 5 lat gwarancji. Spotkałem się czasami z tym, że pewne hurtownie dają tylko 3 lata.

   2.

   https://www.ceneo.pl/17143745#tab=spec

   Dziwne jest to, że ziomalom z okolicy
   wszystkie komputery przestały się psuć.

   1. Wiem, że się zużywa , P@blo 3/08/20 18:03
    bo niedawno padła mi karta graficzna, ale odbywało się to stopniowo.

    Jeśli chodzi o zasilacz to mam go od wiosny, to OCZ CXS500W, nie sądzę żeby miał więcej niż kilka lat. Ja nie potrzebuję nie wiadomo jakiej mocy, TDP procesora to 95W, a karty graficznej 115W, do tego SSD, DVD i 3 HDD.

    Jeśli chodzi o dane to już sobie zgrałem, były to głównie zdjęcia, żadnych ISO, czy archiwów, te trzymam na WD Green, który większość czasu jest zaparkowany. Teraz zostały same gry, których albo mam instalki, albo są w wersji cyfrowej do ściągnięcia.

    Ja nie marudzę, po prostu szkoda mi wydawać więcej kasy na starego rupcia. Ten zasilacz co podałeś to wartość mojego komputera teraz. Jedyne nad czym bym pomyślał to nowy dysk, jeśli te moje Barracudy zaczną dalej świrować. Jest kryzys, przez tę pieprzoną pseudo pandemię mam obniżony etat, nie chcę wydawać teraz kasy na zapas. Zacznie się coś dziać to wtedy tak. Jak napisałeś, nie zaglądałem do SMART wcale, dopiero ten odgłos mnie zaniepokoił. Dziś się temu przypatrzyłem, była szansa, że zasilanie mogło się obluzować, nie ma zatrzasków jak przewód z danymi. Jakoś dziwne, że po odpięciu i podpięciu wtyczki z powrotem wszystko wróciło do normy.

    Jeśli chodzi o realokowane sektory to jeśli pojawi się teraz choć jeden więcej to chyba zamówię ten dysk, może od razu na przyszłość większy nawet.

   2. Jak już dajemy linki z Elektrody ;-) , P@blo 3/08/20 19:09
    to gość miał tu podobne objawy:
    https://www.elektroda.pl/...orum/topic3633232.html
    i była to wtyczka zasilająca.

    A jest jakaś możliwość podejrzenia kiedy ostatni raz były realokowane sektory? Bo podejrzewam, że te co są mogły powstać nawet bardzo dawno temu.

    No i druga sprawa, jak z wydajnością takiego WD Blue, da radę z grami i dorówna dwóm Seagate 7200.12 w RAID0?

    1. Blue 1TB - wydajność... , Majster 3/08/20 20:50
     Wydajność dysku WD Caviar Blue 1TB EZEX 7200 RPM. U mnie jest tak a nie inaczej, bo to typowa wina karty HBA.

     https://i.imgur.com/TLpM7X4.jpg

     Po podłączeniu na zwykły kontroler SATAII dzięki chipsetowi Intela miałbyś wyższą wydajność. Powinno być ok. 30-40MB/s. więcej. Dysk ma tylko 1 talerz więc wydajność jest całkiem fajna.

     Jak będzie z grami to trudno ocenić. Zależy jakie masz na myśli. Tytuły z mniejszymi wymaganiami powinny być do przełknięcia, zwłaszcza w trybie single-player. Wbrew pozorom np. taki Stalker: Cień Czarnobyla nie ma zbyt dużych wymagań. Dawniej (te kilka lat po premierze) było ciężko bo i HDD były słabe jeśli chodzi o transfery, a zasilacze też były doprawdy biedne, więc wszystko składało się na lipną wydajność w wielu grach.

     Dodatkowo dużo zależy od samego systemu operacyjnego. Nie można instalować żadnego CCleaner, Avasta, Panda Antyvirus, 360 Total Security, zestawu AdvancedSystem Care, AVG, PC TuneUp, Glary Utilities oraz aplikacji SpyHunter. Program Odkurzacz też całkowicie odpada.

     Dziwne jest to, że ziomalom z okolicy
     wszystkie komputery przestały się psuć.

     1. Ok, dzięki , P@blo 3/08/20 22:01
      widzę, że te nowe HDD są o jakieś 50% szybsze od tych sprzed 10 lat. Także byłby tylko 25% wolniejszy od mojego RAID'a. Z nowszych gier na razie ogrywam te co były przez ostatni czas za darmo na Epicu. Z programów, które wymieniłeś nic nie używam. Zobaczę, jak się sytuacja rozwinie, zakup takiego dysku byłby jeszcze do przełknięcia w razie czego.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2022, TwojePC.PL