TwojePC.pl © 2001 - 2024
|
|
A R C H I W A L N A W I A D O M O Ś Ć |
|
|
|
Filtr do wody na całą instalację , Holyboy 21/03/22 11:22 z tego co kojarzę to kilka osób z boarda ma takie rozwiązanie
mam kilka pytań:
1. Jakie macie/polecacie rodzaje i marki urządzeń? Z tego co widzę to są narurowe korpusowe (np. https://allegro.pl/...pniowy-zmiekczacz-7454915330 ) i tzw. multifunkcyjne z sterownikiem.
2. Na jakie parametry powinno się zwracać uwagę? Szczególnie czy są jakieś rzeczy nieoczywiste (np. jakieś typy złączek, zaworów, zasobników...)
3. Jak wygląda oraz ile kosztuje eksploatacja i serwisowanie tych urządzeń?
4. Czy jesteście zadowoleni lub czegoś nie polecacie?
Strength is irrelevant.
Resistance is futile.
We wish to improve ourselves. - s.w. , Nikita_Bennet 21/03/22 12:24
s.w.
idealnie trafione pytanie - też się tym muszę zainteresować ;)nikita_bennet (at) poczta.onet.pl - Ten z Alledrogo sobie odpuść. Chyba, że chcesz tylko odfiltrować frakcje stałe. , fiskomp 21/03/22 15:27
Na wejściu do budynku taki wkład zmiękczający można o kant doopy potłuc. Nie ma szans zmiękczyć przy takim przepływie jak standardowy w domu. Węglowy też jakoś szału nie będzie, ale zawsze wyłapie jakieś chemiczne zanieczyszczenia, starczy na 2-3 tygodnie.
Żeby nie było, kiedyś mając akwarium myślałem, że ten wkład zmiękczający coś da, zrobiłem sobie osobny pobór wody tylko do tych celów, i pomimo wolniutkiego strumyczka, nie był w stanie zauważalnie zmięczyć wodę. Dopiero dedykowana osmoza zrobiła robotę. Twardość mierzyłem paskami akwartystycznymi więc miałem porównanie obu rozwiązań.
jeżeli masz "twardą" wodę to tego typu rozwiązania mają sens (przykład pierwszy z googla).
https://supremefilters.com/...pEAAYASAAEgLMSPD_BwE
Jeżeli jednak zależy ci tylko na "oczyszczeniu" wody sieciowej, to ten 3 kolumnowy może być, tylko nie koniecznie z tymi manometrami. Na wejściu montujesz ogranicznik ciśnienia (zabezpieczenie przed niekontrolowanym wzrostem bar w sieci - u mnie sk......y potrafili pchnąć ponad 8bar i zasobnik c.c.w. poszedł spać). Dlatego to pierwsze co zamontowałem. Potem kolumny z wkładami 20, 5 i węglowym. Zamiast tych manometrów lepiej zainstalować dwa zawory kulowe, dzięki temu masz możliwość prostej ingerencji serwisowej w zespół filtrów.
Sznurkowe 20 i 5 um wymieniam raz na 2 miesiące, chyba, że wodociągi coś kombinują i wcześniej widzę, że są zasyfione. Węglowy jak mi się chce, bo tak na prawdę przy poborze 12-13m3/m-c bym nie wyrobił z ich wymianą zgodnie ze specyfikacją.
- żywotność: do 6 miesięcy / 8000 litrów*
* Żywotność wkładów może ulec zmianie, w zależności od jakości wody surowej. Powyższe zalecane terminy wymiany wkładów dotyczą standardowej eksploatacji i nie obejmują przypadków losowych takich jak awarie sieci wodociągowych lub nadmierne zanieczyszczenie wody studziennej.
Praktycznie wymiana co 3 tygodnie przy moim poborze.
- Tu przykładowe reduktory/ograniczniki ciśnienia wody pitnej. , fiskomp 21/03/22 15:36
https://www.pneumat.com.pl/...ktory_do_wody_pitnej
- dom czy mieszkanie?? , rad 21/03/22 15:51
potrzebujesz osmozę czy też zmiękczacz?
ja mam w domu tak (z tego co widzę urządzenia wyglądają już trochę inaczej, ale parametry te same):
- zmiękczacz zainstalowany zaraz za głównym przyłączem https://sklep.technikawody.pl/...mart-pack-upflow/
- odwróconą osmozę na przyłączu w kuchni https://sklep.technikawody.pl/...o-slim-odwrocona/
- ogród na by-passie (z pominięciem zmiękczacza)
u mnie była/jest twarda woda (wszechobecny osad na armaturze i urządzeniach typu pralka, czajnik + 'śmierdziała' po zagotowaniu w czajniku).
Po zainstalowaniu problem z kamieniem wyeliminowany. Nie kupuję już też wody mineralnej.
W zmiękczaczu dosypujesz soli, w RO wymieniasz filtry (do ogarnięcia samemu). Innego serwisu nie robię. Teoretycznie w zmiękczaczu trzeba wymieniać złoże co 7-10lat, ale nie pamiętam ile to kosztuje.
z minusów to sporo wzrosło zużycie wody (nie pamiętam wartości dokładnie, ale pewnie ze 2-3m3/mies. na płukanie zmiękczacza - możesz w necie sprawdzić jaka jest proporcja wody uzdatnionej do zużytej na płukanie w tego rodzaju filtrach). Worek 25kg soli kosztuje ca. 30zł. 100kg starcza mi chyba na ca. 0,5 roku albo dłużej.
W osmozie wymieniasz filtry, ale są to groszowe sprawy (pewnie ze 100pln/rok). Raz na kilka lat musisz zmienić membranę RO.
Z plusów: dużo mniejsze zużycie chemii do sprzątania i pralka, zmywarka oraz co najważniejsze rzadsze sprzątanie. Pitna woda z kranu.
Ten zestaw to był jeden z lepszych zakupów w domu.
Aha - montowałem sam. Wszystko co potrzeba dostałem przy zakupie, tylko jakieś złączki do wpięcia zmiękczacza do instalacji sobie organizowałem.
Patrzę, że w 2017r zapłaciłem za wszystko (z dodatkowymi filtrami na 2 lata i 1 workiem soli) 2500pln, teraz taki zestaw ok. 2900pln, więc wzrost niewielki.
Jak szukałem urządzenia dla siebie to zrobiłem rozeznanie i wyszło mi, że wszystkie zmiękczacze są podobne do siebie (szukałem do domu w granicach 1,5-2,5k pln). Kupiłem od firmy, która dała mi dobrą cenę i zapewniała dobry kontakt (przed)sprzedażowy, bo miałem wiele pytań:)
mam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam - jeszcze jedno , rad 21/03/22 15:56
przed zmiękczaczem zainstalowałem filtr zgrubny, ale samoczyszczący - odpada wymiana wkładów. Co w moim przypadku jest ważne, bo wodociągi często 'zupę' puszczają i sąsiedzi którzy mają tylko takie filtry sznurkowe pomontowane narzekają, że czasami i raz na tydzień muszą zmieniać. Ja tylko odkręcam kranik i filtr wyczyszczony
tego typu: https://prostozkranu.pl/...-100-um-FF06-3-4AA.html
ważna sprawa - zarówno zmiękczacz jak i osmoza wymagają przyłączenia do kanalizacjimam swoje zdanie, ale się z nim nie zgadzam
- dzięki wszystkim , Holyboy 25/03/22 00:23
na razie teściowie kupili tylko filtry wstępne (i już jest różnica), a docelowo zmiękczacz dodamyStrength is irrelevant.
Resistance is futile.
We wish to improve ourselves. |
|
|
|
|
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL |
|
|
|
|