Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
B O A R D
   » Board
 » Zadaj pytanie
 » Archiwum
 » Szukaj
 » Stylizacja

 
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
OBECNI NA TPC
 
 » Sherif 12:25
 » Dexter 12:24
 » Artaa 12:24
 » pandy 12:23
 » sofolok 12:18
 » muerte 12:12
 » PaKu 12:10
 » Kenny 12:10
 » rrafaell 12:05
 » NimnuL 12:05
 » Kool@ 12:00
 » havranek 11:59
 » m_aczo 11:55
 » Adamusss 11:49
 » Flo 11:45
 » DYD 11:44
 » Guli 11:43
 » tuptun 11:41
 » fenir 11:35
 » hokr 11:34

 Dzisiaj przeczytano
 41114 postów,
 wczoraj 25974

 Szybkie ładowanie
 jest:
włączone.

 
ccc
TwojePC.pl © 2001 - 2024
A R C H I W A L N A   W I A D O M O Ś Ć
    

[OT] Instalacja elektryczna w garażu , Holyboy 11/08/23 22:56
Mam z domu do garażu doprowadzone zasilanie 3x2,5mm^2, zabezpieczenie B16, wcześniej różnicówka na cały dom (3P). W garażu z tego zasilane jest oświetlenie, brama wjzdowa, brama na podwórko i kilka gniazdek, a z rzeczy które z nich prąd pobierają to elektornarzędzia, dwie pilarki (~2000W każda), malutka grubościówka - sprzęty nie pracują równocześnie. W przyszłości pojawi się tam też elektronika - access point, laptop.

Jako, że lampy ostatnio szlag trafił, jest okazja aby to unowocześnić i zamontować małą skrzynkę rozdzielczą i podzielić na obwody - aby nie biegać do domu jak pilarka trafi na sęk.

Na razie pomysł mam aby dać dwa/trzy obwody na gniazda, obwód na bramy i dwa obwody oświetlenia. Bezpieczniki mniejsze od tego w domu - czyli B13 i B8/B10 na światło, rozłącznik 1P z lampką. Dobrze by dać osobne RCD, chociaż teraz nie chce ruszać rozdzielnicy w domu (bo jak już tam ruszyć to wypada wymienić RCD 3P typ AC na 3 x 1P typ A, a miejsca wolnego to tam nie ma).

Pytanie co jeszcze taka podrozdzielnica garażowa obecnie powinna/może mieć?

Strength is irrelevant.
Resistance is futile.
We wish to improve ourselves.

  1. Dobrze rozumiem ze tam bedzie 1 faza. , Bitboy_ 11/08/23 23:16
    Czyli zasilanie L(1)/N/PE w ukladzie TN-C-S ?
    Ja bym zrobil jak sam piszesz, RCD, szereg zabezpieczen nadpradowych dopasowanych do poszczegolnych obciazen i tyle. W sumie nie wiem co tam mozna jeszcze wymyslic "innowacyjnego".
    Co ja bym zrobil, to dal wszystkie polaczenia na porzadnej jakosci terminalach przylaczeniowych, najlepiej skrecanych, WAGO albo PhoenixContact. W razie czego - odkrecasz dany przewod i wymieniasz albo robisz pomiary.
    Jak sie robi polaczenia punkt-punkt to pozniej ciezko jest cos wypiac.
    Co s takiego:
    https://www.conrad.pl/...EALw_wcB&gclsrc=aw.ds

    9600K@4.6,AorusEliteZ390,CryorigR1
    Ultimate,GskillRipJawsV360016GB,AsusGTX1070
    ,FraDesION660P

  2. tak , Holyboy 16/08/23 00:25
    chociaż muszę sprawdzić gdzie dokładnie jest podział zrobiony, bo są dwie rozdzielnice w budynku (stara i nowa).

    Te terminale przyłączeniowa bardzo mi się podobają, ale chyba najbardziej sprawdzają się w rozdzielnicach wielorzędowych, no i niestety drogie to :(
    Zestaw startowy Wago to 550zł - dla 8 obwodów w garażu to jednak nie opłaca mi się.

    Z rzeczy "innowacyjnych" to zastanawiam się czy dla obwodu do którego elektronikę będę podłączał nie dać ogranicznika przepięć - pilarki na razie nie mają soft startu, po za tym garaż jest z płyty warstwowej. Ten temat mogę też ograć też takim rozgałęźnikiem https://www.castorama.pl/...5902694922000_CAPL.prd
    Inną rzeczą nad którą się zastanawiałem to osprzęt Hager Quick Connect z zaciskami sprężynowymi.

    Strength is irrelevant.
    Resistance is futile.
    We wish to improve ourselves.

    1. terminale sprężynowe odpuść , Pawelec 17/08/23 17:30
      są fajne w montażu ale na prądy gdy są słabe. Liczy się zacisk na wkręt. Mam takie listwy niby bardzo dobrej jakości a na większych prądach po kilku latach bywały problemy.
      W takiej garażowej rozdzielnicy powinno być jeszcze zwykłe gniazdo odbijane odrębnym beemem podłączone jak najbliżej wejścia.. Dowiesz się dlaczego jak będziesz miał spawarkę pracującą na granicy. I wtedy pominiesz różnicówkę. No i zwykłą kontrolkę fazy/faz. I łatwo dostępne ZERO/Uziom.Temat uziomu pomijam bo 99% jest źle zrobionych. Uzeruj gniazda i wystarczy.

      Tom Drwal
      LAS Ltd.

  3. Ale to chyba musisz zacząć od... , Logic-3 16/08/23 12:50
    wymiany przewodu między domem a garażem, bo 3 x 2,5 to zdecydowanie za mało no i założyć zabezpieczenie stosowne to nowego przewodu w rozdzielni głównej.

    Life is brutal and full of zasadzkas...

    1. tak byłoby najlepiej , Holyboy 16/08/23 17:30
      i najchętniej puściłbym kabel trójfazowy, ale obecnie nie mam kiedy/jak tego zrobić

      Strength is irrelevant.
      Resistance is futile.
      We wish to improve ourselves.

      1. nie wiem jaka odległość , Pawelec 17/08/23 17:04
        ale jak zmienisz kabel to będziesz mógł pokombinować z rozłożeniem obciążenia faz. Na razie rozdziel oświetlenie od gniazd. Jak możesz to rozdziel gniazda na kilka nadprądowych (zależne od instalacji). Dodatkową różnicówkę sobie odpuść. Przepięciówkę też. W garażu czasem trafia się tania wiertarka czy lutownica. Nie jesteś idiotą to gołych kabli dotykał nie będziesz.
        Jak jesteś z Wawy to policz ile i jakich beemów Ci potrzebne. Takie listwy jak podał Bitboy też dostaniesz. Tylko nie pakuję i nie wysyłam. Jakieś skrzynki też się znajdą.
        A do sprzętu typu pilarka czy duża kątówka obowiązkowo dokup "miękki start". Chodzi o ochronę mechaniki. Większość kątówek czy pilarek kończy żywot przez zużyte przekładnie i wycięte ząbki...

        Tom Drwal
        LAS Ltd.

        1. obecnie to jest 25m , Holyboy 20/08/23 02:27
          jak bym przeciągał nowy kabel to pewnie 35m wyjdzie, bo w innym miejscu pójdzie - ale to i tak pieśń przyszłości. Do Wawy niestety daleko mam.

          Na razie pomysł na podział instalacji wygląda tak https://1drv.ms/...Jh1f0ToG1yPzD4Nh3h00C7?e=gbr6A1

          Zastanawiam się jakie zabezpieczenia na lampy LED będą dobre - do lamp idzie 1,5mm^2, ale same lampy mają kabelki przyłączeniowe ok 20cm 0,2mm^2. Wpisałem B6, ale zastanawiam się czy nie dać mniej z względu na te przyłączeniowe ogonki i obciążenie - pierwszy obwód będzie miał łącznie 250W (przy czym realnie w użyciu będzie pewnie 100W) i drugi 100W.

          Soft starty już dawno czekają na montaż, ale najpierw światło, bo po ciemku i tak nic nie porobię :)

          Strength is irrelevant.
          Resistance is futile.
          We wish to improve ourselves.

          1. ja się kurna nie znam ale , Pawelec 21/08/23 21:30
            na oświetlenie dajemy 1.5mm2 i bezpieczniki 6 max 10A zależnie od ilości opraw. Na gniazda idzie 2.5 i 16ki. Jak mieliśmy centralkę ok 50 m od rozdzielni to daliśmy 4mm2 a powyżej tej odległości 10mm2. Robisz raz i zapominasz. Żadnych upływności czy oporności.
            Jest jak jest. Fajny pomysł na lampy. Rzuć 3x1.5. dużo drożej nie wyjdzie. Ale..... Tym jednym przewodem można ciągnąc od lampy do lampy jesteś w stanie pokombinować z wysterowaniem nie ciągnąc wszystkiego do skrzynki.
            Opierniczyłem lampami i garaż i kanał. Ale policzyłem że czasem wchodzę na kilka minut i zapalam kilkaset watów. Moja opcja - zwykła ledówka kilka watów świecąca się nonstop jest bardziej opłacalna. Wchodzisz na chwilę po wkrętaka czy kombinatorki to nie odpalasz całej instalacji. Lekki półmrok wystarczy jak wiesz co gdzie masz.
            Co do oświetlenia - taka sama długość lampy potrafi dać 2x więcej światła w sensie lumenów. Nie wiem jak z trwałością ale pewnie nie.
            Gniazda rób wszystkie 2x. Olej różnicówkę ale do gniazd ciągnij 3x2.5 a ziemię z zerem łącz w skrzynce. Dowal gniazd więcej niż myślisz że potrzebne. Będą potrzebne kiedyś. Weź wiertarkę i obejdź auto i długość kabla powie ci gdzie masz mieć gniazdo. A potem i tak będziesz miał przedłużacze.
            Oświetlenie to temat trudny. Ja dołożyłem więcej lamp ale nie wszystkie obsadziłem. Potem pogorszył się wzrok i obsadziłem.
            Wszelkie modyfikacje są po zasiedleniu garażu trudne. Lepiej zrób z zapasem. Tam gdzie dajesz jedną rurę to daj oprawę na 2. Jednej nie wsadź. Serio. Czasem rzucenie jeszcze jednego kabelka w korytku robi się zadaniem.
            Ja zrobiłem układ pt. 2x2x120cm front auta. 2x2x120cm tył. 3x2x120 boki. Wszystko zapalane oddzielnie w sensie liniami. ponad pińcet watów. I tak czasem trzeba się doświetlić.

            Tom Drwal
            LAS Ltd.

            1. zasadniczo , Holyboy 22/08/23 21:59
              to tak samo podchodzimy do tematu - robić z zapasem na przyszłość.
              Kable są w rurkach - po dwie rurki w około garażu, ale mogę dołączyć trzecią "linię" w przyszłości bo puszki są 3x3 sloty.
              Na lampy poszło dwa razy 5x1.5 - każda sterowana osobno, w tym jedna "podstawowa" łącznikiem schodowym przy obu wejściach - właśnie po to by nie odpalać całości. Jak się uprzeć to gdybym puścił pojedynczą żyłę dodatkowo, to przy prawie każdej byłby łącznik schodowy, ale to już byłby trochę przerost formy nad treścią.
              Podwójne gniazda dałem praktycznie gdzie tylko się dało zamontować - w sumie jest 8 punktów kablem 3x2.5 i mam nadzieję, że przedłużacz już tylko na zewnątrz będę musiał mieć :)

              Strength is irrelevant.
              Resistance is futile.
              We wish to improve ourselves.

              1. idziesz w dobrą stronę , Pawelec 30/08/23 00:03
                IMHO znajdź centralnie punkt oświetlający miejsce narzędzi i jak najwięcej garażu. Powieś tam E24 z najtańszą i najmniejszą żarówką led. Kup ich kilka. Zapal ją 24/h. Chodzi o to żeby wchodząc po wkrętak czy kombinerki nic nie odpalać. Schodowe sobie odpuść. Nie komplikuj.
                2.5 na gniazda - jest pięknie.
                Zajebiście jest mieć gniazda na zewnątrz. Na kosiarkę czy szlifierkę. Zrobić od razu nawet kosztem osłon ale gniazdo ma być dostępne od tak.
                Mam kilka przedłużaczy poprzecinanych przez szczelne drzwi. Dokładam gniazda na zewnątrz i kombinuję z osłoną ale to zależne od miejsca. W miejscu zacienionym a wilgotnym sprawdza się zwykły pojemnik spożywczy. Serio.
                Co do gniazd. Jeśli często używane to wybrać dobrej jakości (Legrand wcale nie jest dobry). Zobaczyć co jest dostępne lokalnie. Na rzadko używane potrafię powiesić zwykłą listwę typu 5x ale musi mieć możliwość rozebrania.
                Jak robisz to kombinuj żeby był ze 20% zapasu. I żeby było więcej. Lepiej z gniazdka czy wyłącznika nie korzystać niż ma go zabraknąć. Przeróbki robi się gorzej albo się już nie chce.
                Ostatni temat. Rurki. Tak otóż nie. KORYTA. Jakakolwiek dokładka jest dużo szybsza. Jak Ci się pomyśli o np kamerce to odkryjesz korytko i dołożysz. Ciągnięcie druta piękne nie jest. I też daj większe bo czy mocujesz 10x10 czy 20x16 to już nie ma znaczenia. To ostatnie pomieściło 3x2.5 plus 5x2.5 i jeszcze skrętkę. Ciasno było na zakrętach.
                Sytuacja z niedzieli. Uruchamiany warsztat. Przez halę lecą 2 skrętki. Z "serwerowni" do biura. 2 w rurkę weszły. Teraz wymyśliły sobie gniazdo lan hali. Dołożenie 3ciej skrętki do rurki praktycznie niemożliwe. Przy korycie kwestia upchania.
                Pomyśl nad dołożeniem skrętki. U mnie dwie pary wysterowują lampy wokół garażu a jedną parą mam info w domu z czujki ruchu w garażu. Skrętka to teraz chyba złoty z metra.

                Tom Drwal
                LAS Ltd.

                1. oswietlenie pomocnicze , wrrr 30/08/23 17:25
                  swiecace sie 24h? Greta placze :)

                  od tego sa zarowki z czujnikiem ruchu+zmierzchu (lub gotowe lampy/plafony czy wrecz same czujniki puszczajace prad) i sie sprawdza w garazu tak samo jak bardzo popularne duze lampy zewnetrzne

                  1. jest jeden kłopotiken , Pawelec 1/09/23 00:40
                    nic, ale to nic nie lubi być załączane i wyłączane i tak wciąż. I nie przypadkiem tzw "uciekinery" czyli te takie malunki klajenta co ma uciekać do drzwi ewakuacyjnych świecą się 24/h.
                    PS. Dam Ci do naprawy już 6 zestawów typu lampa led plus czujka ruchu. Do wymiany albo panel cob albo do naprawy zasilacz. W tym samym czasie wymieniłem JEDNĄ świetlówkę 8W która świeci non stop.
                    To jest taka dyskusja. Mam na strychu lodówkę Mińsk. Ma lat a ze 50. I DZIAŁA. A lodówek w domu wymieniłem już kilka. Pytanie - co ma mniejszy ślad węglowy drogi zielonogłowy?
                    Grecie gratuluję siły przebicia.
                    Jeżdżę autem które ma konstrukcyjnie ponad 50 lat. Konkretnie - gogiel grafika i WW 0635X. Pali ile ma palić. Ale nie trzeba złomować co 10 lat. To jest ślad węglowy i ekologia. Nabądź coś i używaj to do jego zużycia a nie założonego przez producenta czasu.
                    Co do zasadniczej odpowiedzi - świetłówka ma 8W. Ledowe mają ok 3-4W. Tylko że muszę je wymieniać 3x częściej. O kosztach produkcji i utylizacji nie wspominam. Chciałbym coś co da mi lekki pomrok w garażu ale będzie trwałe. Wejście po wkrętak i nawet na chwilę odpalenie kilkuset watów ekologiczne nie jest.

                    Tom Drwal
                    LAS Ltd.

                    1. z Greta , wrrr 1/09/23 22:04
                      to taki zarcik, bo wiadomo ze hype na eko to tylko biznes

                      mam lampki na czujke i awaryjnosci nie dostrzeglem, i na zewnatrz i wewnetrzne dzialaja jak powinny od lat, padaja tanie chinskie led-pierdoly z allegro (troche mialem takich zdobycznych zarowek roznej masci wiec potestowalem - zywotnosc w glupiej lazience - czyli tam gdzie najszczesciej zapalamy/gasimy swiatlo - 2-3 miesiace, po wkreceniu firmowej 3 lata bez przepalenia), jak kupisz philipsa albo osrama (czy jak tam sie teraz nazywa, ledadvance?) to po zamontowaniu po prostu dziala

                      moze troche sztuka dla sztuki, bo 3W led na rok wyssa przy aktualnych stawkach z 50zl max za punkt, ale skoro mozna miec malym kosztem automatyke o pelnej mocy to czemu nie? po latach tylko do przodu, bo ile razy w tygodniu czlowiek zaglada do garazu czy piwnicy?

                      z tym minskiem to lepiej policz czy ci sie kalkuluje ja trzymac, bo one ciagnely 5x tyle rocznie co wspolczesna (czyli w 2-3 latka masz na nowa lodowke, na pohybel Grecie, mozesz wymieniac zamiast myc:)

                      a motoryzacyjnie to tez mam odmienne doswiadczenia, jedyna przewage starej szkoly widze w lakierach i antykorozji (zanim UE rozkazala malowac akwarelami), cala reszta to tylko in plus - wrecz nie trzeba zagladac pod maske bo sie nic nie dzieje, z 10 lat nie woze zadnych narzedzi w aucie oprocz multitoola w apteczce, bo nie ma to zadnego sensu, auta maja taka niezawodnosc ze wsiadasz dzisiaj na spontanie i cisniesz takim kartonem mleka w turbo do barcelony, i dojedzie bez zadyszki i jakiegokolwiek ryzyka, zrob to samo przyziemnym autem z okresu twojego e24, polonezem chocby :)

                  2. ps2 , Pawelec 1/09/23 01:33
                    od 20 lat w mojej łazience nad zlewem pali się świetlówka - uwaga, uwaga - ze skanera!. Zwykły zasilacz 12V, wyjęta przetworniczka i już. Chodziło o to że ktokolwiek che siusiu to nie odpala wszystkiego. Nawet w ciągu dnia do umycia rąk czy zębów wystarcza. Wymieniam tylko kondensatory w zasilaczu. 20 lat. Pobij to. Pobije to pierwsza żarówka na świecie która świeci ponoć dalej.
                    Greta??? Gdyby to nie groziło karą to bym "zaciukał". Jak każdego tego typu ekooszołoma. Zobaczę cię "mundrusiu" jak żyjesz na codzień. Zobaczę czy naprawiasz czy wymieniasz. Cokolwiek. Zobaczę czym się ogrzewasz. Zobaczę jak się przemieszczasz. Na te swoje spotkania to lata samolotem a nie płynie kajakiem. I telefon to pewnie wymienia co 2 lata.
                    Wylicz mi proszę ekologię. Mam kilka aut (one już są wyprodukowane) - średnia ok 30 lat. Lodówka pracująca ok 50 lat. Telefon Galaxy S2 z 2012 (Nokie 6310i też mam działającą ale odpuściłem). W zamian - auto co 10 lat złomowanie i zakup innego, lodówka max 10 lat (pokażę zdjęcia z rozebranego kompresora), telefon na 3 lata bo bateria. I to jest ekologia Grety

                    Tom Drwal
                    LAS Ltd.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL