Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 31 maja 2005 
    

VIA wprowadza C7


Autor: DYD | 11:54
(4)
Firma VIA ogłosiła wprowadzenie nowej rodziny procesorów VIA C7 opartych na rdzeniu 'Esther', będącym wedle zapewnień producenta najmniejszym, najbardziej energooszczędnym i najlepiej zabezpieczonym procesorem typu x86. Procesor VIA C7 przy rozmiarze rdzenia wynoszącym 30 mm2, w trybie spoczynkowym pobiera 100 mW (0.1W), zaś przy częstotliwości 2.0 GHz pobór wynosi szczytowo około 20 W. C7 został opracowany pod kątem niskiego poboru mocy przez spółkę zależną od VIA, Centaur Technologies z siedzibą w Austin w stanie Teksas, zajmującą się projektowaniem procesorów. Procesor VIA C7 jest przeznaczony przede wszystkim dla średniej klasy cienkich i lekkich notebooków, komputerów mini-PC, urządzeń elektroniki użytkowej, takich jak domowe centra medialne i cyfrowe magnetowidy PVR. Układ nadaje się też do wieloprocesorowych serwerów i urządzeń serwerowych.

"Rdzeń 'Esther' jest dla mnie ucieleśnieniem wizji nie grzejącego się, bezpiecznego i wszechstronnego procesora, dzięki któremu platforma x86 wejdzie w kolejny etap rozwoju," powiedział Glenn Henry, prezes Centaur Technologies i główny architekt nowej strategii w zakresie procesorów o wysokiej sprawności energetycznej. "Jest on owocem wielu lat pracy projektantów poszukujących optymalnej równowagi pomiędzy mobilnością, wydajnością i bezpieczeństwem."

Procesor VIA C7 będzie początkowo dostępny w wersjach z częstotliwością zegara do 2.0Ghz. Układ wyposażono w wysokowydajną szynę VIA V4, pracującą z częstotliwością do 800Mhz i obsługującą wydajny tryby zapisu i kolejkowania liniowego, a także instrukcje SSE2 i SSE3 zwiększające wydajność obsługi multimediów, oraz wbudowane 128KB pamięci podręcznej pierwszego i drugiego poziomu (L1 i L2).

VIA PadLock Hardware Security Suite to zestaw zaawansowanych technologii bezpieczeństwa, zapewniających sprzętową akcelerację operacji kryptograficznych. Oprócz generatora liczb losowych (RNG) oraz systemu kodowania AES Encryption Engine, obecnych już w poprzedniej generacji procesorów, procesor VIA C7 wyposażony jest dodatkowo w funkcję kodowania (hashing) SHA-1 i SHA-256 dla bezpiecznego generowania skrótów. Procesor ma też sprzętowy akcelerator szyfrujący Montgomery Multiplier, obsługujący klucze o długości do 32K dla akceleracji szyfrowania kluczami publicznymi, takimi jak np. RSA. Procesor VIA C7 obsługuje również bit NX, chroniący przed uruchomieniem szkodliwych programów takich jak robaki czy wirusy i wykorzystywany przez system operacyjny Microsoft Windows XP z uaktualnieniem SP2. Wbudowanie zabezpieczeń bezpośrednio w procesor zapewnia szybkość i skuteczność wielokrotnie przewyższające możliwości rozwiązań programowych, przy niemal niezauważalnym obciążeniu procesora.

Procesor VIA C7 wejdzie do masowej produkcji pod koniec drugiego kwartału.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Tak tak, dobry kierunek rozwoju (autor: El Vis | data: 31/05/05 | godz.: 12:05)
  Życzę AMD i Intelowi podobnych poborów mocy. Jeśli wydajność i cena platformy okazała by się rozsądna z chęcią zakupił bym cobie coś tak chłodnego. Pytanie tylko czy da się na tym pograć? Jak wygląda kompresja video. Z niecierpliwością czekam na testy.

 2. El Vis (autor: PKort | data: 31/05/05 | godz.: 13:28)
  VIA nigdy nie grzeszyła wydajnością w tego typu procesorach. Ja bym oczekiwał wydajnści na poziomie Athlona 800 - no, może 1GHz.

 3. Wole kupic... (autor: Maciej | data: 31/05/05 | godz.: 23:02)
  AMD Semprton S754 @ 1,2Ghz@1V i pasywne chłodzenie..., a wydajnosc pewnie podobna...

 4. pewnie cena (autor: Chrisu | data: 1/06/05 | godz.: 11:50)
  nie będzie ustępować PIV i Antkom.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.