Firma Plextor wprowadza do sprzedaży urządzenie o nazwie ConvertX PX-TV100U Personal Video Recorder, pozwalające na łatwe nagrywanie sygnału wideo. Nagrany materiał przesyłany jest do komputera poprzez magistralę USB 2.0 a możliwe formaty zapisu obejmują MPEG-2 przy rozdzielczości 720 na 480, MPEG-1 w formacie 352 na 240 oraz DivX w rozdzielczościach 640 na 480 lub 352 na 240. Wejścia sygnału to S-Video, Composite i gniazdo antenowe oraz audio. Wbudowany tuner TV obsługuje tylko standard NTSC a z wejść S-Video i Composite można nagrywać w standardach NTSC, PAL i SECAM. Dołączone oprogramowanie pozwala na programowanie czasu nagrywania a także na bezpośrednie nagrywanie materiału na płyty DVD. Cena urządzenia wynosi 99 dolarów.
K O M E N T A R Z E
super, (autor: Vetch | data: 7/07/05 | godz.: 09:57) tylko szkoda że tuner jeno w ntsc. Do desktopa lepiej chyba kupić kartę z koderem sprzętowym na ATI 550 Pro, np. Sapphire za 370zł, co prawda bez DivX, ale to już raczej się kończy.
Vetch - dlaczego (autor: MayheM | data: 7/07/05 | godz.: 10:53) dlaczego piszesz, ze divx sie konczy? niby co go zastapi?
nie wiem, ale nagrywarki DVD są już bardzo (autor: Vetch | data: 7/07/05 | godz.: 10:57) tanie, a dostępność filmów DVD coraz większa :-)
no ok (autor: MayheM | data: 7/07/05 | godz.: 13:00) ale przy powszechnym sciaganiu z netu, latwiej jest sciagnac 700MB niz 4,5GB :)
DivX rozwija się jeszcze siłą rozpędu, (autor: dabia | data: 7/07/05 | godz.: 13:29) bo nie każdego stać na robienie "kopii bezpieczeństwa" na drogawych dwuwarstwowych płytkach. Film można wcisnąć na płytkę CDR (albo parę filmów na DVDR), a najnowsza wersja DivX 6 umożliwia m.in. dodanie menu, wielu języków itp. itd. Także niektóre odtwarzacze stacjionarne umożliwiają odtwarzanie (dużo rzadziej także nagrywanie) materiału w DivX, ale tutaj zaczynają się schody. Nie każda wersja DivX jest obsługiwana (po roku-dwóch zaczyna być to problemem), a nawet w ramach tej samej wersji zdarza się potrzeba przeformatowania materiału w celu wyłączenia jakiegoś wodotrysku w kodowaniu.
Obecny trend w sprzętowych kodekach to zarzucenie DivX na rzecz nowej wersji "rasowego" MP4, czyli H.264 (ma być wykorzystywany m.in. w europejskich kanałach HDTV) i to pomimo "sprzeciwu" EBU wobec "niewłaściwych zasad licencjonowania" tego formatu przez amerykańskiego posiadacza patentu.
Jeśli komuś nie podobają się formaty zamknięte/licencjonowane, zawsze może skorzystać z Theory, Diraca i innych formatów kompresji materiału video (to samo dotyczy dźwięku). Problem w tym, że trudno znaleźć sprzęt (a przynajmniej firmware), który by te formaty akceptował (jedynie w przypadku Ogg-a sprawa nie jest tak beznadziejna).
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.