Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy miejsce na Twojš reklamę
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 25 lipca 2005 
    

Linuksowy komputer na USB


Autor: DYD | źródło: engadget / 4d | 17:43
(3)
Firma FingerGear wprowadziła do swojej oferty system "Computer-On-a-Stick", czyli Pen Drive z preinstalowanym systemem operacyjnym. Urządzenie dostępne jest w kilku wersjach pojemności pamięci: 256MB, 512MB, 1G, 2G, 4G i 8GB i wykorzystuje jądro Linux 2.6.x z interfejsem Gnome GUI Desktop.

Pen Drive FingerGear jest wyposażony także w pakiet OpenOffice, przeglądarkę Mozilla FireFox oraz szereg innych przydatnych aplikacji użytkowych. Dzięki systemowi "Computer-On-a-Stick", użytkownik może więc przenosić pełne oprogramowanie pomiędzy komputerami. Urządzenie pozwala uruchomić dowolną maszynę z procesorem x86 i złączem USB. Wszystkie osobiste informacje użytkownika, np. adresy elektroniczne, wiadomości e-mail, czy dokumenty, zapisywane są wyłącznie na Pen Drive'ie, dzięki czemu użytkownik ma zagwarantowaną poufność i bezpieczeństwo danych. Każdorazowo do pracy użytkownik musi się zalogować w systemie.

W celu zabezpieczenia danych, przestrzeń pamięci "Computer-On-a-Stick" może być podzielona na partycje prywatną i publiczną. Partycja publiczna jest ogólnodostępna spod systemów Windows, Linux i Macintosh i tym samym umożliwia wymianę plików pomiędzy komputerami. Z kolei dostęp do prywatnej partycji możliwy jest tylko z komputera uruchomionego z Pen Drive'u i po wcześniejszym zalogowaniu się użytkownika.

W przyszłości producent zapowiada wypuszczenie nowej wersji "Computer-on-a-stick", wyposażonej w czytnik odcisków palców, umożliwiający autentykację biometryczną użytkownika.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. hmm ... (autor: Yosarian | data: 26/07/05 | godz.: 01:25)
    niezłe rozwiązanie i o wiele praktyczniejsze niż wersje LIVE linuxów z CD ale cena 149$ za 256 MB wersję to trochę za dużo ... zwłaszcza że komercyjna wersja Mandrakelinux Move 2 kosztuje brutto: 49,00 zł i zawiera wbudowane mechanizmy obsługi przenośnych nośników pamięci w kluczach USB do 1,5 GB

  2. .'. (autor: ::LinX:: | data: 26/07/05 | godz.: 14:49)
    W sieci jest sporo darmowych dystrybucji Linux'owych do instalowania na PenDrive'ach...

  3. Computer-On-a-Stick??? (autor: dabia | data: 26/07/05 | godz.: 15:34)
    Ponad dekadę temu miałem w takim razie "Computer-On-a-Disquette" (dyskietka z DOS-em) i nic o tym nie wiedziałem???

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.