Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 21 września 2005 
    

65 nanometrów Intela


Autor: DYD | 19:17
(6)
Intel poinformował o pracach nad ultra-energooszczędną wersją swojego procesu technologicznego 65 nanometrów, która umożliwi produkcję układów przeznaczonych dla platform mobilnych i małych urządzeń elektronicznych. Nowe rozwiązanie będzie drugą technologią Intela opartą na procesie technologicznym 65 nanometrów. Proces 65 nanometrów zapewni zarówno większą energooszczędność, jak i wyższą wydajność w porównaniu z obecnie stosowanym procesem technologicznym 90 nanometrów Intela. Dzięki nowej, ultra-energooszczędnej technologii produkcyjnej inżynierowie Intela będą mieli większe możliwości tworzenia jeszcze bardziej upakowanych, wydajniejszych i charakteryzujących się mniejszym zapotrzebowaniem na energię układów przeznaczonych dla urządzeń pracujących na bateriach.

"Ludzie potrzebują platform mobilnych umożliwiających jak najdłuższą pracę na baterii" - powiedział wiceprezes i dyrektor generalny Intel Mobile Platforms Group. "Nasz nowy ultra-energooszczędny proces produkcyjny pozwoli na znaczne udoskonalenie tego typu urządzeń. W przyszłości opracujemy nowe platformy mobilne korzystające z zalet oferowanych przez obydwa innowacyjne procesy technologiczne 65nm".

Udoskonalenie tranzystorów jest kluczowe dla obniżenia zapotrzebowania na prąd układów krzemowych, które mogą zapewnić dłuższą pracę urządzeń korzystających z baterii. Upływność prądu z mikroskopijnych tranzystorów, nawet gdy pozostają one w stanie spoczynku, jest obecnie problemem, z którym boryka się cała branża.

"Obecnie, gdy liczba tranzystorów umieszczonych na jednym układzie w niektórych wypadkach przekracza miliard, jest oczywiste, że udoskonalenia pojedynczych tranzystorów mogą przełożyć się na ogromne korzyści dla całego urządzenia" - powiedział Mark Bohr, "Senior Fellow" i dyrektor Intel Process Architecture and Integration. "Testy układów wykonanych w ultra-energooszczędnym procesie technologicznym 65nm wykazały tysiąckrotną redukcję upływności w porównaniu z produktami opartymi na naszym standardowym procesie. Takie osiągnięcie przełoży się na ogromne oszczędności energii dla ludzi, którzy będą korzystali z urządzeń bazujących na tej technologii".

Ultra-energooszczędny proces technologiczny 65nm Intela obejmuje kilka kluczowych modyfikacji tranzystorów, zapewniając zarówno mniejsze zużycie energii, jak i doskonałą wydajność. Dzięki ograniczeniu upływności możliwe będzie wydłużenie czasu pracy urządzeń mobilnych na bateriach.

W procesie technologicznym 65nm Intela zastosowano wydajniejsze i bardziej energooszczędne tranzystory, drugą generację zaawansowanej technologii krzemu Intela (strained silicon), osiem warstw szybkich połączeń wzajemnych oraz dielektryk "o małym współczynniku k" (low-k). Dzięki procesowi technologicznemu 65nm Intel będzie mógł podwoić liczbę tranzystorów umieszczonych na jednym układzie krzemowym w porównaniu z produktami wytwarzanymi w technologii 90nm.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. no to wreszcie (autor: koko | data: 21/09/05 | godz.: 19:43)
    intel dogoni IBMa

  2. czy mi sie wydaje... (autor: Yaq | data: 21/09/05 | godz.: 21:18)
    czy podobnie reklamowali przejscie na 90nm:D i wszyscy wiedza jaki chlodny jest prescott :)

  3. Yaq (autor: Paweł27 | data: 22/09/05 | godz.: 11:14)
    ale to chodzi o całkiem inny segment procesorów. Jak do tej pory największym problemem w laptopach jest bateria. Wystarczy popatrzeć na np. Acera gdzie większość średniej klasy cenowej potrafi trzymać 1-1,5 h. To jest porażka !!

  4. .:|:. (autor: Sarzyk | data: 22/09/05 | godz.: 15:16)
    Ogniwa paliwowe rozwiaza sprawe, ale trzeba jeszcze troche poczekac.

  5. tja.. (autor: hallor | data: 22/09/05 | godz.: 16:11)
    spoko spoko, jeszcze tylko seryjnie ogniwa petiera beda montowali w procesorach ;)

  6. hallor (autor: Paweł27 | data: 23/09/05 | godz.: 08:38)
    a co to za ogniwa petiera w procesorach? ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.