Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 30 września 2005 
    

Samochodowy zestaw PC


Autor: DYD | 15:46
(12)
VIA oraz Mini-box.com wprowadziły dziś do sprzedaży rodzinę kompaktowych komputerów klasy PC do samochodu - VoomPC, zbudowane na energooszczędnych płytach głównych VIA EPIA Mini-ITX o architekturze x86. Platforma VoomPC typu "barebone", dostępna w cenach od 299 do 399 dolarów nadaje się zarówno dla prywatnych entuzjastów samochodów jak i producentów pojazdów. Jej rolą może być integrowanie szerokiego zakresu funkcji takich jak nawigacja GPS, urządzenia komunikacyjne, rozrywkowe i informacyjne. Urządzenia znajdą również zastosowanie w pojazdach służb policyjnych, ratunkowych oraz w transporcie komercyjnym - wszędzie tam, gdzie niezbędny jest dostęp do danych w terenie.

Urządzenia VoomPC wyposażone są w zasilacz 12-woltowy Mini-box M1-ATX, który zapobiega uszkodzeniom wskutek zmian napięcia i eliminuje problem rozładowywania akumulatora samochodu, monitorując stan jego naładowania nawet po wyjęciu kluczyka ze stacyjki. Energooszczędny procesor VIA C3 wydziela niewielkie ilości ciepła, dzięki czemu VoomPC zużywa zaledwie od 15-30 W - mniej niż najsłabsze światła postojowe samochodu."Samochodowe zestawy PC od dawna borykały się z wieloma problemami związanymi z zasilaniem. Przygotowując platformę VoomPC rozwiązaliśmy je wszystkie i oferujemy wszechstronny, bardzo konkurencyjny cenowo zestaw," powiedział Richard Brown, Wiceprezes ds. Marketingu Korporacyjnego. " VoomPC, wykorzystując wyjątkową energooszczędność procesora VIA C3, jest doskonałym przykładem na to, w jaki sposób platforma VIA EPIA ułatwia nowe zastosowania, takie jak samochodowe zestawy PC i przybliża je do znacznie szerszego rynku."

VoomPC wyposażono również w zaawansowane funkcje kontroli dźwięku oraz system wyłączający samochodowy wzmacniacz dźwięku na czas uruchamiania się komputera, co zapobiega irytującym trzaskom w głośnikach. Kodek VIA Vinyl Audio Six-TRAC zapewnia wspaniały, sześciokanałowy dźwięk dla większej głębi i bogatszego doświadczenia słuchowego.

VoomPC jest kompatybilny ze wszystkimi standardowymi systemami operacyjnymi Linux lub Microsoft Windows. System instalowany jest w autorskiej, kompaktowej obudowie Mini-box o wymiarach zaledwie 21cm x 25cm x 6.7cm. Wyposażono go w wiele przyłączy oraz opcji multimedialnych i telematycznych, możliwych dzięki bogato wyposażonej płycie głównej VIA EPIA Mini-ITX. Oferowane interfejsy to USB2.0, Firewire, Ethernet, PCMCIA typu I i II CardBus dla GPRS/Wifi, S-Video, VGA oraz dźwięk sześciokanałowy.

"Współtworząc VoomPC, chciałem uwolnić rozwiązania telematyczne od zamkniętych, firmowych aplikacji poprzez stworzenie wszechstronnej, łatwo dostępnej platformy dla samochodowych rozwiązań PC, opartej na standardowej architekturze x86, a także rozwiązać poważne problemy związane z zasilaniem, które dotychczas utrudniały szerszą integrację platformy x86 w zastosowaniach samochodowych," powiedział Andrei Bulucea, szef Mini-box.com. "Nasz intuicyjny zasilacz M1-ATX, w połączeniu z energooszczędnymi i nie grzejącymi się rozwiązaniami VIA otwierają dostawcom OEM i integratorom drogę do tworzenia najlepszych aplikacji, niezależnie od systemu operacyjnego czy środowiska klienta."

Więcej informacji na temat platform telematycznych VoomPC pod adresem: http://www.mini-box.com, a zdjęcia systemu można zobaczyć na stronie: resources.mini-box.com/press/voomPC

O zasilaczu M1-ATX
Wyłączony komputer zużywa od kilku miliwatów do kilku watów prądu, co może szybko rozładować samochodowy akumulator, gdy sam pojazd pozostaje w spoczynku. Inteligentny, 12-woltowy zasilacz M1-ATX komputera VoomPC zarządza poborem prądu akumulatora w czasie postoju stosując inteligentne wyłączanie poszczególnych funkcji w określonych przedziałach czasowych i całkowicie wyłączając komputer, gdy napięcie akumulatora spadnie poniżej 11 V. Chroni również przed przepięciami, co jest kolejnym kluczowym wymogiem dla systemów komputerowych instalowanych w samochodach.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. No, no... (autor: Macius | data: 30/09/05 | godz.: 16:18)
  Niezle cacko! Tylko cena z kapelusza :/

 2. cena wcale nie taka wysoka... (autor: xmac | data: 30/09/05 | godz.: 17:15)
  koszt podobny do dobrego radia samochodowego

 3. świetne! (autor: Dygnitarz/Wiche | data: 30/09/05 | godz.: 18:49)
  Cyz ktoś może rzucić linką do dokładniejszej specyfikacji? Na mini-boksie jej nie znalazłem. W szczególności zależy mi na pojemności dysku i zintegrowanej grafice.
  Szkoda tylko braku napędu optycznego (w każdym razie go nie zauważyłem), bo byłby z tego całkiem niezły desktop :)


 4. Fajne cacko... (autor: MetalSlug | data: 30/09/05 | godz.: 19:23)
  ...ale raczej bajer. Lepiej zainwestować w laptopa i mieć coś uniwersalnego. W dodatku hasło: "klochanie przepraszam, ale mój samochód znowu złapał wirusa i musiałem go resetować" brzmi trochę głupio. ;-)

  PS: Napęd optyczny można podłączyć zewnętrzny - poprzez USB.


 5. kolejny złom do psucia nerwów (autor: Vetch | data: 30/09/05 | godz.: 22:58)
  - proste pytanie: po co to komu ? I do czego ? "Sześciokanałowy dźwięk" - bosz, co za marketingowy bełkot :-) W aucie należy uważać na jezdnię i pozostałych uczestników ruchu, a nie onanizować się dźwiękiem czy (o zgrozo !) filmem wideo. Może jeszcze powinni dać kierowcy możliwość czytania ebooków w czasie jazdy ?

  Już i tak dość jest wypadków spowodowanych przez przygłuchych umcy-umcyków czy innych debili z jedną ręką na kierownicy a drugą przyciskającą telefon do ucha.

  A jeśli chodzi o samochodową nawigację, to aktualnie używa się PDA z wbudowanym lub zewnętrznym gps'em oraz odpowiednim oprogramowaniem (Automapa/TomTom Navigator), które spisuje się znakomicie i z pewnością jest 10x prostsze w instalacji i obsłudze od najlepszego peceta.


 6. a monitor? (autor: kfiatter | data: 30/09/05 | godz.: 23:52)
  a pomyśleli jak podłączyć pod to monitor ( skad wytrzasnac zasilanie?)

 7. .:. (autor: Shneider | data: 1/10/05 | godz.: 00:41)
  :-)))))))

  news stary jak swiat.

  panowie sie nie popisali. ot zwykla epia w obudowie od wzmacniacza. nawet nie napisali zadnego oprogramowania do obslugi.

  najzwyklej w swiecie skorzystali z wyjscia TV-out i uzyskujac marna rozdzialke mamy zajefajny odtwarzacz mp3 w postaci pizdziarniego okienka w windowsie XP.

  straszne....


 8. Monitor to ja mam do tego (autor: Kristof G. | data: 1/10/05 | godz.: 11:30)
  10" LCD zasilany 12V jak znalazł

 9. Polecam strone (autor: Fatboyx | data: 2/10/05 | godz.: 02:27)
  właściwie sklep z akcesoriami do komputerów do samochodów. Poogladajcie sobie monitorki dotykowe 7 inch 12V.

 10. No niezłe cacko (autor: Robiq | data: 3/10/05 | godz.: 14:50)
  Vetch nie masz racji bo nie widziałeś tego w akcji - lepsz a jest nawigacja na 7" niż 3,5 nie mówiąc już o dostępie do internetu, bibliotece muzycznej i innych przydatnych funkcjach...

 11. Robiq, lepsze PDA mają ekrany 4", (autor: Vetch | data: 3/10/05 | godz.: 18:29)
  np. hx4700. Dostęp do internetu, biblioteka muzyczna ? Naprawdę potrzebujesz tego w samochodzie ? :-)

 12. Vetch, mam akurat porównanie, (autor: Robiq | data: 4/10/05 | godz.: 14:19)
  między hx4700 a 7" i o ile w poczekalni do stomatologa ipaq się przydaje to w aucie lepszy jest zwykły komp, zwłaszcza z dużym dyskiem.. pozdrowiam ;-)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.