Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 11 października 2005 
    

Czas na legalizację oprogramowania


Autor: DYD | 12:20
(4)
12 września 2005 r. Business Software Alliance, międzynarodowa organizacja zrzeszająca czołowych producentów oprogramowania komputerowego, rozpoczyna w Polsce kampanię edukacyjno-informacyjną w prasie i w internecie. Celem akcji jest uświadomienie użytkownikom komputerów, przede wszystkim małym i średnim firmom, konsekwencji jakie niesie za sobą korzystanie z nielegalnych kopii oprogramowania komputerowego. Przekaz kampanii wzywa do jak najszybszej legalizacji używanego oprogramowania. Obejmie zasięgiem całą Polskę, jednak duży nacisk będzie położony na działania skoncentrowane w poszczególnych województwach. W prasie, internecie oraz pismach skierowanych do właścicieli firm będzie można znaleźć informację mówiącą wprost o procederze kradzieży praw autorskich producentów oprogramowania.

"Decyzja o akcji została podjęta z jednego zasadniczego powodu: w Polsce, po okresie spadku poziomu piractwa, tendencja uległa odwróceniu i obecnie piractwo komputerowe znowu rośnie. BSA od momentu rozpoczęcia kampanii "Czas na legalizację oprogramowania" będzie wszelkimi dozwolonymi przez prawo środkami zmniejszać skalę nielegalnego korzystania z programów komputerowych. Wiele osób nie identyfikuje się z problemem do chwili przeszukania policyjnego. Celem kampanii jest uświadomienie użytkownikom, że używanie nielegalnych kopii programów to kradzież, zaś komputery z nielegalnie zainstalowanymi programami mogą być dowodem rzeczowym we wszczętym postępowaniu karnym" - powiedział Bartłomiej Witucki, rzecznik BSA.

Jak wynika z danych Centralnego Biura Śledczego, w pierwszym półroczu 2005 roku policja zabezpieczyła:

* 890 dyskietek z pirackimi programami wartości 77.266 zł;
* 108.587 płyt CD z oprogramowaniem o wartości 13 mln 995.068 zł;
* 1125 twardych dysków komputerowych z oprogramowaniem o wartości 1 mln 294.322 zł.

Znaczną część zabezpieczonego materiału dowodowego stanowiły także płyty z grami komputerowymi. Według szacunków Policji to 19.257 płyt z grami o łącznej wartości 2 mln 624.562 zł. Sprzęt do nielegalnego powielania pirackich programów i gier jest wart 149 tys. 150 zł, a 326 podrobionych konsol do gier 28 tys.
zł.

W wyniku działań podjętych przez organa ścigania, przerwano działalność 199 nielegalnie działających kopierni programów i gier komputerowych oraz 249 punktów sprzedaży pirackich programów i gier komputerowych.

Ogółem w wyniku policyjnych działań, w pierwszej połowie 2005 roku zabezpieczono podrobione wyroby wartości ok. 46,8 mln zł. oraz urządzenia do ich produkcji warte ponad 340 tys. zł.

Kampania będzie również skierowana do profesjonalnych punktów sprzedaży oprogramowania, gdyż BSA odnotowuje również nieuczciwość wśród tzw. resellerów. W lutym br. bełchatowska policja sprawdzała komputery ponad 130 mieszkańców miasta. Wszyscy nabyli sprzęt w jednym z miejscowych sklepów - "oficjalnie" bez oprogramowania, a faktycznie w wielu wypadkach z nielegalnie zainstalowanymi programami komputerowymi. W efekcie zakończonego postępowania zarzut paserstwa zostanie postawiony 39 osobom (nabywcom komputerów). Grozi im do dwóch lat więzienia. Sprzedawcy został postawiony zarzut związany z handlowaniem pirackim oprogramowaniem. Grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności.

Aby uchronić firmę przed dotkliwymi konsekwencjami odpowiedzialności karnej i cywilnej, BSA zaleca wprowadzenie procedur zarządzania zasobami informatycznymi:

* Zarząd firmy oraz dział informatyki powinni zdobyć pełną kontrolę nad posiadanymi zasobami informatycznymi.

* Należy ustalić, czy firma posiada licencje na wszystkie zainstalowane w komputerach programy. Najlepszą metodą sprawdzenia czy wykorzystujemy aplikacje zgodnie z prawem jest audyt legalności oprogramowania.

* Należy wprowadzić jasne zasady nabywania i rejestrowania oprogramowania. Inwentaryzacja to pierwszy krok, jaki powinna wykonać firma chcąca uzyskać pełną kontrolę nad swoimi zasobami informatycznymi. Następnym krokiem powinno być stworzenie reguł, które zapewnią dostęp do zawsze aktualnego spisu oprogramowania.

* Zaleca się wprowadzenie porozumień z pracownikami. Należy zapoznać pracowników z zasadami użytkowania oprogramowania oraz podpisać porozumienia, określające odpowiedzialność osób zatrudnionych w zakresie przestrzegania ustalonych w firmie procedur dotyczących zasad używania oprogramowania.

* Ważna jest odpowiedzialność za oprogramowanie. Najlepszym rozwiązaniem jest wyznaczenie osoby odpowiedzialnej za zakup programów, ich instalację oraz nadzór nad użytkowanym oprogramowaniem.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Zacżną 12 września? (autor: Goomich | data: 11/10/05 | godz.: 19:00)
  No to fajna akcja _była_

 2. hyhyhy (autor: Dabrow | data: 12/10/05 | godz.: 10:22)
  nooo...

 3. Ciekawe kto uświadomi BSA (autor: Karo | data: 12/10/05 | godz.: 10:47)
  Ile zarabia przeciętny polak :(

 4. I może ktoś mi wytłumaczy. (autor: Karo | data: 12/10/05 | godz.: 11:01)
  W jaki sposób liczone są straty. Czy oni powiedzmy, kopie windows XP Home zrobioną na płytce za 70gr. bez pudełka, instrukcji i wsparcia liczą jako produkt za 700zł (nie wiem ile BOX kosztuje) Toż to paranoja. Z tąd im pewnie wychodzą takie kwoty.
  Po drugie. Jak im nie wstyd w ten sposób liczyć straty. Przecież jak by nie było piractwa to nie wyobrażam sobie żeby w większości komputerów był zainstalowany Office czy inny program za ponad 1000zł
  Paranoja.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.