Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 2 listopada 2005 
    

Nikon wprowadza D200


Autor: DYD | 11:24
(4)
Firma Nikon prezentuje nową cyfrową lustrzankę D200. Istotnym elementem modelu D200 jest matryca CCD w formacie DX o rozdzielczości 10,2 mln efektywnych pikseli (3872 x 2592 piksele) z zakresem ISO od 100 do 1600 (po włączeniu opcji Hi-1 wzrasta nawet do wartości 3200 ISO). Przy opracowywaniu modelu D200 postawiono sobie za cel połączenie całego szeregu rozwiązań firmy Nikon z zaawansowanymi funkcjami przejętymi z aparatu Nikon D2x zapewniając komfortowe wykonywanie zdjęć dzięki wyjątkowej jakości obrazu, szybkiemu działaniu i natychmiastowemu reagowaniu na polecenia fotografa. Aparat D200 wyposażony został w lekki korpus ze stopu magnezu. Ponadto zastosowano w nim zaawansowany system uszczelnień, który chroni aparat przed wilgocią i kurzem. Wbudowana dwulistkowa migawka, przetestowana przez ponad 100 tys. cykli, zawiera zaawansowany mechanizm stabilizacji lustra. Kolejnym elementem wpływającym na wysoki poziom ergonomii aparatu jest nowa gumowa muszla oczna.

Sposób obsługi aparatu D200 został przeniesiony z wzorcowego pod tym względem modelu Nikon D2x i obejmuje ponad 40 dobrze uporządkowanych ustawień użytkownika, które sprawiają, że jest on idealnie dopasowany do potrzeb i oczekiwań fotografa. Duży, jasny wizjer zapewnia znaczne powiększenie obrazu o 0,94x oraz 95-procentowe pokrycie kadru w pionie i w poziomie.

2,5-calowy monitor LCD o wysokiej rozdzielczości cechuje się ultraszerokim kątem widzenia wynoszącym 170° w pionie i w poziomie. Aparat D200 umożliwia pogląd zdjęć z maksymalnym powiększeniem do 400%, dzięki czemu użytkownicy mogą swobodnie sprawdzać wszystkie detale.

Górny panel LCD ma największe wymiary spośród wszystkich aparatów i wyświetla bogaty zestaw informacji na temat bieżącego działania aparatu, np. trybu fotografowania, stanu akumulatora, karty pamięci, wyświetlania linii siatki, czasu otwarcia migawki, wartości przysłony i liczby zdjęć pozostałych do zrobienia. Nowy system menu oznaczany kolorami zwiększa czytelność podawanych informacji, a przejrzyste słowa kluczowe przyspieszają poruszanie się po opcjach.

Nowy akumulator litowo-jonowy EN-EL3e zapewnia moc wystarczającą do zrobienia maksymalnie 1800 zdjęć po pojedynczym naładowaniu, które trwa najwyżej 2,5 godziny. Stan akumulatora można sprawdzać za pomocą dostępnego w menu wskaźnika bieżącego stanu naładowania. Opcjonalny pojemnik na baterie MB-D200 zwiększa możliwości fotografowania, można w nim umieścić 6 baterii rozmiaru AA lub 2 akumulatory EN-EL3e.

Aparat D200 cechuje się natychmiastową gotowością do fotografowania po 0,15 s, opóźnieniem migawki wynoszącym tylko 50 ms i czasem przesłonięcia wizjera skróconym do zaledwie 105 ms.

Model D200 pozwala również na bardzo szybkie wykonywanie zdjęć seryjnych w tempie 5 kl./s, co umożliwia zarejestrowanie w serii do 37* fotografii w formacie JPEG (FINE) lub 22* w formacie NEW (RAW). Nowo opracowany, bardzo elastyczny moduł autofokusa MultiCAM 1000, zawiera system 11-polowego AF przeniesiony z aparatów z serii Nikon D2 oraz 7-polowy szeroki AF, który ułatwia ustawianie ostrości na większe obiekty ruchome.
* Przy użyciu karty pamięci CF SanDisk SDCFH (Ultra II) lub SDCFX (Extreme III) o pojemności 1 GB.

Kolejnym rozwiązaniem przejętym z modelu D2x jest system pomiaru matrycowego 3D-Colour Matrix II, który zapewnia optymalne dobieranie ekspozycji dzięki wykorzystaniu nowej technologii opracowanej przez firmę Nikon z wykorzystaniem 1005-pikselowego czujnika RGB (pomiar koloru). System ten ocenia, w przypadku każdego zdjęcia, siedem parametrów - m.in. jasność, kolor, kontrast, wybrane pole ostrości i odległość obiektu od aparatu. Następnie porównuje wyniki z rozszerzoną, wbudowaną bazą scen utworzoną na podstawie 30 tys. prawdziwych fotografii, aby szybko i dokładnie obliczyć końcową wartość.

Aby umożliwić pełniejsze kontrolowanie parametrów zdjęcia, udostępniono wyświetlanie na monitorze LCD histogramów RGB, które ułatwiają właściwy dobór nasycenia i optymalizację rozjaśnionych obszarów fotografii.

Ponadto nowe tryby optymalizacji obrazu dostępne w modelu D200 pozwalają na uzyskanie zdjęć lepiej odpowiadających pierwotnym zamierzeniom fotografa: optymalizacji wyostrzania, tonów, kontrastu, koloru, nasycenia i odcienia zgodnie z wyborem ustawienia: Softer (Miększe), Normal (Normalne), Vivid (Żywe), More Vivid (Żywsze), Portrait (Portret) lub Black-and-white (Zdjęcia czarno-białe).

Tak jak wszystkie cyfrowe lustrzanki firmy Nikon aparat D200 jest zgodny z systemem Total Imaging System, dzięki czemu może współpracować z ponad 50 obiektywami AF Nikkor, m.in. słynnymi modelami z serii DX Nikkor, jak również z obiektywami bez procesora. Pozwala ponadto na korzystanie z zalet kreatywnego systemu oświetlenia (Creative Lighting System) firmy Nikon dzięki wbudowanej lampie błyskowej zgodnej z trybem i-TTL, która może pełnić rolę lampy głównej w zaawansowanym systemie oświetlenia.

Model D200 jest wyposażony w gniazdo synchronizacyjne x-Sync, które służy do synchronizacji błysku lamp studyjnych, ponadto posiada port do obsługi urządzenia GPS w celu zapisywania z każdym zdjęciem danych geograficznych, a także wspomaga funkcjonalność bezprzewodowego wykonywania i przesyłania fotografii.

Aparat Nikon D200 będzie dostępny w sprzedaży od połowy grudnia 2005 r.

Szacunkowa cena detaliczna brutto: 7500,- PLN.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. nie ma jak info prasowe (-; (autor: Dabrow | data: 2/11/05 | godz.: 14:59)
  a na serio to więcej na LetsGoDigital - dostali egzemplarz do testów (-; http://www.letsgodigital.org/...d200/dslr_EN1.html oraz na fotopolis.pl - spory news jest oraz porównanie do Eos5d...

 2. DYD - albo albo (autor: Dabrow | data: 2/11/05 | godz.: 15:03)
  albo przepisz info prasowe bez skrótów albo daj to NimnuLowi do przeredagowania bo tekst " Wbudowana dwulistkowa migawka, przetestowana przez ponad 100 tys. cykli, zawiera zaawansowany mechanizm stabilizacji lustra" to totalna klapa merytoryczna. Migawka jest niezależnym elementem a lustro niezależnym - nie jest podzespołem migawki - dlatego to nie migawka ma stabilizację (nie stabilizację a tłumienie powrotne coby nie "kopało" i było ciszej) tylko samo lustro....

 3. gdybym... (autor: DYD-Admin | data: 2/11/05 | godz.: 16:09)
  ...nie porobil skrotow, to bys dopiero niestrawnosci dostal... :-)

 4. ((-: (autor: Dabrow | data: 2/11/05 | godz.: 16:56)
  czytałem - na fotopolis jest nota firmowa .... Może niech Michał wam to koryguje przed publikacją?

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.