Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od Asusa
    

 

Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od Asusa


 Autor: DYD | Data: 30/01/06

Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od AsusaW tym artykule przyjrzymy się najnowszej płycie głównej ze stajni Asus dla procesorów AMD. Model A8N32-SLI Deluxe charakteryzuje się w pełni pasywnym chłodzeniem i posiada chipset nForce4 SLI X16 wykorzystując dzięki niemu pełne PCI-Express x16 w trybie SLI. W tym celu przetestowaliśmy dwie "topowe" karty Asus Extreme N7800GTX TOP oparte na układach NVidia GeForce 7800GTX. Jako konkurencja wystąpił egzemplarz wagi superciężkiej w postaci karty Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV napędzany układem 1800XT jednak z turbodoładowaniem rdzenia i pamięci. Co kryje płyta A8N32-SLI Deluxe i jak wypadły testy SLI GTX kontra solo GTX oraz firmowo podkręcony 1800XT ? - o tym w niniejszym artykule. Serdecznie zapraszam.

Asus A8N32-SLI Deluxe

Płyta główna A8N32-SLI Deluxe to na obecną chwilę najmocniejsza i najnowocześniejsza propozycja firmy Asus, przeznaczona dla procesorów pod gniazdo Socket 939 oraz ze wsparciem dla technologii SLI. Obsłuży ona procesory typu Athlon 64 FX, Athlon 64 X2, Athlon 64 Sempron oraz wykorzysta oba graficzne sloty PCI Express w trybie x16. Płyta zbudowana jest w oparciu o układ NVIDIA nForce4 SLI X16, który od niedawna jest także dostępny dla procesorów Intela. Poniżej tabela specyfikacji chipsetu nForce4 SLI X16 na tle pozostałych układów NVidii.

Technologia SLI (Scalable Link Interface umożliwia skalowalność wydajności podsystemu graficznego. W tym celu wykorzystuje zwiększoną przepustowość magistrali PCI Express, łącząc ją z rozwiązaniami sprzętowymi i programistycznymi, zaimplementowanymi w procesorach graficznych i procesorach obsługi mediów i komunikacji (MCP). Aby skorzystać z technologii SLI, konieczne są dwie karty NVidii obsługujące SLI, połączone specjalnym mostkiem oraz zaimplementowane MCP na płycie głównej w chipsecie. Obie karty mają dostęp do pełnej przepustowości magistrali, wcześniej było x8 (przy układzie nForce4 SLI), teraz przy nowym chipsecie jest już pełne x16.

Było o chipsecie, pora przejść do opisu płyty. A8N32-SLI Deluxe cechuje przede wszystkim konstrukcja chłodząca zastosowana w tym modelu. Płyta, jak wskazuje dopisek na pudełku (Gaming), skierowana jest dla ekstremalnych graczy, którzy oczekują maksymalnej wydajności i stabilności od swojej maszyny oraz przy okazji ciszy, a to nie zawsze jest możliwe do połączenia. Czy to się udało Asusowi, o tym dalej. W wyposażeniu pudełka znajdziemy zestaw kabelków, śledź z dwoma portami USB2.0, śledź z portami FireWire, mostek SLI, dodatkowy cooler, instrukcje obsługi, sterowniki i aplikacje użytkowe dla płyty oraz pakiet WinDVD Suite.


Asus A8N32-SLI Deluxe, BOX i wyposażenie (kliknij, aby powiększyć)

Aby wyeliminować zbędny hałas, na płycie nie zaimplementowano żadnego wiatraczka, lecz wykorzystano technologię heat-pipe. Specjalna miedziana konstrukcja łączy termoprzewodzącymi rurkami mostek południowy i północny, zaś kolejna rurka odprowadza ciepło do spore ożebrowanego radiatora w okolicę wiatraka przy procesorze. Wówczas tylny cooler w obudowie razem z wiatrakiem na procesorze usuwają na zewnątrz wysoką temperaturą zgromadzoną w radiatorze płyty. Do zestawu dołączono tradycyjny minicooler, w przypadku gdy wiatrak na procesorze nie poradziłby sobie z temperaturą płyty (np. gdy jest w pełni pasywny) lub gdy procesor chłodzony jest cieczą. Wiatraczek wówczas montuje się na radiatorze usytuowanym przy gnieździe procesora.


(kliknij, aby powiększyć)


(kliknij, aby powiększyć)

Na uwagę zasługuję ośmiofazowy system zasilania procesora, dwukrotnie większy niż u większości konkurencji. Dokumentacja Asusa stwierdza, iż osiem faz zwiększa stabilność procesora, poprzez zmniejszenie "falowania" napięcia. Inaczej mówiąc, zmniejszają się nagłe skoki napięcia procesora, które w przypadku overclockingu mogą spowodować nawet uszkodzenie układu. Oprócz poprawy stabilności, ośmiofazowy system redukuje apetyt procesora na konsumpcję mocy, dzięki czemu procesor zwłaszcza przy dużym obciążeniu jest chłodniejszy niż w 4 fazowych konstrukcjach. Podczas testów, procesor Athlon 64 FX-53 z wiatrakiem Pentagram w pracy w systemie wykazywał około 43 C°, zaś przy dużym obciążeniu z SLI temperatura nie przekraczała 52 C°.

Co dalej? W kwestii slotów mamy: 2 x PCI-E x16 ze wsparciem SLI w trybie x16, 1 x PCI-E x4 (obsługa kart PCI-E x4 lub PCI-E x1) oraz 3 x PCI 2.2. Pamięci (4 x DIMM) maksymalnie można obsadzić 4GB typu DDR 400/333/266, ECC, non-ECC. Zasilanie tradycyjne dla AMD: 24-pinowe i 4-pinowe. Dodatkowe złącze ASUS EZ Plug typu molex jest do wykorzystania w momencie podpięcia dwóch kart graficznych nie posiadających dodatkowych złącz zasilających.

W kwestii kart sieciowych mamy zintegrowany Dual Gigabit LAN w postaci układu Marvell 88E8053 PCI-E Gigabit LAN oraz wbudowanego w chipset gigabitowego MAC-a z zewnętrznym układem Marvell 88E1111 PHY wspierającego technologię: NV Firewall; NV RIS (Remote Installation Service); NV ActiveArmor oraz AI NET.


NV Firewall (kliknij, aby powiększyć)

Mostek północny NVIDIA nForce4 SLI X16 oferuje:
  • 2 x Ultra DMA 133 / 100 / 66 / 33
  • 4 x Serial ATA 3 Gb/s
  • NV RAID: RAID 0, 1, 0+1, 5 i JBOD w napędach Serial ATA
Z kolei kontroler Silicon Image 3132 SATA umożliwia:
  • 1 x wewnętrzny Serial ATA 3 Gb/s hard disk
  • 1 x zewnętrzny Serial ATA (SATA On-the-Go)
  • Support RAID 0, 1
Portów USB2.0 maksymalnie można podpiąć 10 (standardowo 4 dostępne są na tylnym panelu I/O) oraz dwa IEEE 1394a na dodatkowym śledziu. Za dźwięk odpowiedzialny jest ośmiokanałowy układ Realtek ALC850.




Codec Realtek ALC850 (kliknij, aby powiększyć)

Funkcje jakie oferuje BIOS w tym modelu powinny zadowolić każdego fana overclockingu. Zakres FSB od 200 do 400MHz (krok co 1MHz). Obsługa pamięci oprócz tej podanej w specyfikacji, także DDR433, 466, 500. Częstotliwość PCIe w zakresie 100-200MHz (co 1MHz), częstotliwość mostka NB do SB zakres 200-300MHz (co 1MHz). Napięcie procesora od 1.0V do 1.5625V (krok co 0.0125V) oraz dodatkowo vCore Boost 0.2V, co daje max vCore 1.7625V. Mnożnik CPU 4x-25x (co 0.5X). Napięcie pamięci DRAM od 2.6V do 3.2V (co 0,05v). PEG Link (zwiększenie wydajności układu graficznego): Auto, Disabled, Normal, Fast, Faster. Możliwość zwiększenia napięcia HyperTransport, mostka SB i NB. Częstotliwość HyperTransport: Auto, od 200MHz do 1600MHz (krok co 200MHz). Jest tego naprawdę sporo. Poniżej zrzuty z BIOSu.


BIOS (kliknij, aby powiększyć)


BIOS (kliknij, aby powiększyć)


BIOS (kliknij, aby powiększyć)

Oprócz manualnego podkręcania, jest możliwość automatycznego overclockingu, dzięki funkcji AI NOS (Non-delay Overclocking System). Funkcja wykrywa stopień obciążenia systemu i samoczynnie zwiększa wydajność komputera tak, aby zapewnić większą wydajność przy dużym obciążeniu (czytaj: gry). Można w ten sposób ustawić o/c na 1%, 3%, 5%, 8% i 10%. Z tym systemem połączona jest też aplikacja AiBooster, dzięki której w systemie można zmieniać parametry procesora (po zmianie w większości konieczny jest restart komputera).


AiBooster (kliknij, aby powiększyć)

Dostępna jest opcja aktualizacji BIOSu poprzez internet i specjalną aplikację Asus Update. Korzystając z niej można dokonać aktualizacji BIOSu z pliku lub z Sieci. Poniższe screeny ilustrują tą możliwość.


Asus Update (kliknij, aby powiększyć)

Oprócz aplikacji ASUS Update i ASUS AI Booster dostępne jest także znane posiadaczom Asusa narzędzie do diagnozowania i monitorowania płyty w postaci ASUS PC Probe II. Pokazuje ono m.in. wartość napięcia procesora, temperatury procesora i płyty głównej, monitoruje pracę zasilacza, pokazuje prędkość obrotową wiatraków. W przypadku przekroczenia limitów, odpowiednio alarmuje o tym fakcie.


Asus PC Probe II (kliknij, aby powiększyć)


poprzednia strona (Asus A8N32-SLI Deluxe)    -   następna strona (Asus Extreme N7800GTX TOP @ SLI)








Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Testy A8N32-SLI Deluxe + SLI GTX vs 1800XT od Asusa
 
 » Asus A8N32-SLI Deluxe
 » Asus Extreme N7800GTX TOP @ SLI
 » Asus Extreme AX1800XT TOP/2DHTV
 » Testy
 » Podsumowanie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu »