Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 4 maja 2006 
    

Co nam szkodziło w kwietniu ?


Autor: DYD | 12:03
(6)
Kaspersky Lab opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w kwietniu 2006 r. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że kwietniowa lista 20 najpopularniejszych szkodników niczym nie różni się od zestawień z minionych sześciu miesięcy. Wygląda na to, że wirusologia komputerowa zatrzymała się w miejscu: już od dłuższego czasu w rankingach pojawiają się te same robaki. To jednak pozory. Robakowi Mytob.c, który jest liderem ostatnich zestawień, wiele jeszcze brakuje do osiągnięcia rezultatów swoich niesławnych poprzedników, takich jak Mydoom, Sobig czy Klez. Robaki te terroryzowały użytkowników od kilku lat.

Chociaż wersje Mytoba również w tym miesiącu dominują w zestawieniu, inne dobrze znane robaki nie rezygnują z walki o panowanie nad naszymi komputerami.

W kwietniu z zestawienia zupełnie zniknęły wersje robaka Zafi. Analitycy Kaspersky Lab spodziewali się tego już od kilku miesięcy: modyfikacje robaka Zafi do pewnego momentu prowadziły w zestawieniach, po czym odnotowywały raz awans, raz spadek, kilkakrotnie zbliżając się do szczytu. Długowieczność tego robaka wynika z tego, że stosuje on dość interesujące metody rozprzestrzeniania się. Zafi jest prawdziwym „poliglotą”. Wysyła zainfekowane wiadomości e-mail w ponad 15 językach europejskich. W wyborze języka Zafi kieruje się domeną adresata.

Zafi ma korzenie węgierskie, podczas gdy Lovgate pochodzi z Azji, prawdopodobnie z Korei Południowej. Ten weteran pojawił się w tym samym czasie co Mydoom, Bagle, Netsky i Zafi. W przeciwieństwie do robaka Netsky, który powoli ustępuje robakowi Mytob, nowe wersje Lovgate'a wciąż pojawiają się na liście: w kwietniu w pierwszej piątce znalazły się dwie wersje tego szkodnika. Autorzy Lovgate'a nieustannie wypuszczają nowe wersje, tworząc coraz bardziej klasyczne robaki pocztowe. Tymczasem twórca robaka NetSky został aresztowany i postawiony przed sąd, autorzy Bagla skupili się na wywoływaniu zlokalizowanych epidemii trojanów, a Mydoom zmienił się po prostu w Mytoba. Mytob, który okupuje aż dziewięć miejsc na liście, łącznie z najwyższym, bez wątpienia wzniósł się na wyżyny w tym miesiącu.

W tym miesiącu pojawiła się również nowość - Scano.e. Rodzina robaków Scano przyciągnęła uwagę zarówno użytkowników, jak i analityków wirusów. Interesująca jest metoda rozprzestrzeniania tego szkodnika: Scano rozprzestrzenia się jako plik JavaScript i zawiera całkiem skomplikowany kod polimorficzny, który utrudnia wykrywanie. Pod względem skryptów polimorficznych Scano jest bardzo podobny do Feebsa, którego wprawdzie nie ma na liście, jednak analitycy Kaspersky Lab otrzymali wiele pytań odnośnie tego robaka. Wygląda na to, że robaki polimorficzne staną się gorącym tematem w następnych miesiącach.

Z innych szkodników warto wspomnieć o awansie robaka Mytob.y o 10 pozycji na liście oraz powrocie Mydoom.l. Udział pozostałych złośliwych programów w ruchu pocztowym nieznacznie wzrósł z 13,33% do 15,73%.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. zly temat (autor: RusH | data: 4/05/06 | godz.: 14:08)
  powinno byc "co szkodzilo uzytkownikom Windows"!

 2. Dalej źle (autor: DJopek | data: 4/05/06 | godz.: 14:13)
  Co szkodziło niektórym użytkownikom Windows :-)

 3. sam używam linuksa ale wiem, że (autor: zbiggy | data: 4/05/06 | godz.: 15:34)
  użytkownicy windows których znam twierdzą, że najbardziej im przeszkadza coś co się nazywa WGA które wylazło podobno z M$. To paskudztwo zasypuje użytkownika różnymi komunikatami o legalności oprogramowania. Szczególnie wkurzeni są posiadacze oryginalnych egzemplarzy. Nie wiem o co chodzi ale podobno to cos jest najbardziej rozprzestrzenione i nieusuwalne antywirusami.

 4. do zbiggy (autor: Paprotek | data: 4/05/06 | godz.: 19:44)
  hahaha...dobre dobre :)

 5. bo trzeba patrzec (autor: Chucky | data: 4/05/06 | godz.: 21:15)
  jakie poprawki sie instaluje... mimo ze mam orginala i tak tego syfu nie zainstalowalem ;P, i mam spokoj...

 6. mi nic nie szkodziło (autor: ixxos | data: 5/05/06 | godz.: 09:32)
  ani w kwietniu, ani w marcu, lutym itd - przynajmiej nic nie zauważyłem, -i nie mam żadnego antywirusa od dobrych kilku lat. Tak się zastanawiam po co te zestawienia to jest poprostu reklama firmy wyżej wymienionej i nic więcej. Może dajcie sobie z tym spokój lub napiszcie ,że tekst jest sponsorowany ;-/
  przez firme ( czy inne podobne firmy) której dochody spadają, i znalazła sobie nowy kiepski sposób promocji na portalach o tematyce pc.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.