Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Przegląd wentylatorów Thermaltake
 Autor: Lancer
 Data: 06/09/01

Przegląd wentylatorów Thermaltake Od jakiegoś czasu obserwujemy niesłychanie szybko rozwijające się różnego typu układy chłodzące, przeznaczone na poszczególne elementy naszych komputerów. Szczególnie dynamicznie rozwijają się coolery tradycyjne - używające do rozproszenia energii cieplnej powietrza. Dzięki uprzejmości firmy 4MAXCool miałem możliwość przetestowania kilku najnowszych gadżetów znanej firmy Thermaltake przeznaczonych do schłodzenia podzespołów komputera. Zapraszam do małego przeglądu.

DragonOrb3

Firma Thermaltake należy do czołówki światowych producentów układów chłodzących. Zabłysnęła dzięki rodzinie okrągłych radiatorów z serii Orb, która ciągle ewoluuje, a jej najnowszym wcieleniem jest DragonOrb 3. W moje ręce trafił model A1132. Ma konstrukcje "tradycyjnie okrągłą" Ma wymiary 52mm (wysokość radiatora) i 72mm (szerokość). U spodu kwadratowej podstawy jest wbudowany miedziany krążek mający za zadanie przenoszenie ciepła z procesora wprost pod strumień powietrza z wentylatora. Takie rozwiązanie znacznie podnosi skuteczność całej konstrukcji (miedź ma znacznie mniejszą oporność cieplną niż aluminium - odpowiednio 400 i 230 W/mK). Innym ciekawym rozwiązaniem jest modułowa konstrukcja. Chodzi tu o zdejmowany wentylator pozwalający bez problemów "upgradować" nasz cooler poprzez instalację mocniejszego wentylatora (będzie o tym mowa). Standardowo instalowany w tym modelu łożyskowany wentylator ma średnicę 60mm i wysokość 25mm. Przy mocy 1,8W i 4900obrotów na minutę ma wydajność 32stóp na minutę (dane producenta). Faktyczna zmierzona prędkość obrotowa wynosi około 5000obr/min.

  

  
DragonOrb3 model A1132

Cały cooler jest niezwykle ciężki (najcięższy jaki do tej pory spotkałem), poprzez swą masę nieostrożna jego instalacja może spowodować uszkodzenie procesora, więc należy się ostrożnie z nim obchodzić. Klamra dociskowa ma mocny ścisk i nie należy się spodziewać przypadkowego zsunięcia, ale zdjęcie całej konstrukcji może być kłopotliwe. Wykonanie nie budzi najmniejszych zastrzeżeń. Wentylator nie jest szczególnie głośny. Producent podaje ten parametr na poziomie 31dba. Cooler przeznaczony jest na procesory AMD Athlon do 1,5GHz oraz Pentium III do 2GHz.

Volcano6 CU+

Kolejny wyrób firmy Thermaltake o oznaczeniu A1139 to raczej tradycyjna konstrukcja. Radiator jest dosyć duży. Ma bowiem wymiary 80mm x 62mm i 40mm wysokości. U podstawy znajduje się wprasowana miedziana wstawka poprawiająca skuteczność całej konstrukcji. Zainstalowany 6cm łożyskowany wentylator jest konstrukcją bardzo wydajną, jak i bardzo głośną-39dBa, 4,44W 38stóp, 7000obr/min (faktyczna oscyluje wokół 6900obr/min). W pudełku znajdziemy też przejściówkę umożliwiającą podłączenie wentylatora bezpośrednio pod końcówkę zasilacza, a nie w płytę główną.

    
Volcano6 CU+ A1139

Radiator jest znacznie lżejszy od omawianej wyżej konstrukcji, klamra dociskowa jest miększa i jej mocowanie jest prostsze niż w przypadku Orba. Jakość wykonania jest wysoka. Gęste żebra radiatora powiększają ogólną powierzchnię, którą oddawane jest ciepło. Wydajny wentylator podnosi skuteczność jego rozpraszania, niestety kosztem hałasu, którego wytrzymanie na dłuższa metę jest po prostu niemożliwe. Na szczęście, dla wrażliwych istnieje wersja "low noise" mający mniej wydajny wentylator (Volcano6 CU), ale za to większy "komfort użytkowania". Raditor pozostaje ten sam.

Cooler 6CU+ jest przeznaczony do instalacji na tych samych procesorach, co DragonOrb - Athlon do 1,5GHz, a Pentium III do 2GHz.

Storm Fan

Storm Fan jest tylko wentylatorem. Przeznaczony do instalacji na radiatorach z serii Orb - ChromeOrb, miniChromeOrb, GoldenOrb, miniGoldenOrb, IndigoOrb, miniCopperOrb, a także w przypadku niewystarczającej nam wydajności, modernizacji DragonOrb3 (modelu A1132). Wentylator 6cm instalujemy przy pomocy trzech wkrętów w konstrukcję radiatora. Ma on wydajności 38stóp i mocy 6W ma prędkość obrotową 7000obr/min (zmierzona-6900obr/min). Jest głośny-37dBA. Podobny wentylator znajdziemy w najmocniejszym DragonOrbie3 (A1135).

    
Storm Fan

CopperShim

CopperShim jest miedzianą wstawką zakładana na ceramiczną obudowę procesorów AMD Athlon (Thunderbird)/Duron (Spitfire), służącą do stabilizacji radiatora oraz poprawiająca przewodność cieplną. Ma ona wymiary 50mmx50mm i około 0,9mm grubości. Wysokość jest idealnie taka jak wystającego jądra procesora, co zapewnia dokładne przyleganie radiatora do jądra i podkładki. Dzięki założeniu tego produktu nie musimy się już przejmować możliwością ukruszenia jądra procesora a tym samym jego zniszczenia. Niestety taka dokładność wykonania ma jedna wadę. Procesory często są oklejone z górnej strony różnymi metkami sprzedawcy. Mają one co prawda niewielką grubość, ale założenie na tak oklejony procesor Shima powoduje niedokładne przyleganie radiatora. Przewyższenie pozostaje minimalne, ale wystarczy by podnieść temperaturę procesora o 3 stopnie w stosunku do układu bez podkładki Jednak jeśli zapewnimy dokładne przyleganie, wówczas temperatura spada. W moim przypadku spadła o 2 stopnie z stosunku do układu bez podkładki.

  
CopperShim

Testy

Konfiguracja komputera testowego:
  • Athlon B 1200MHz
  • Płyta główna - NMC 8KAX+Pro
  • Procesor smarowany pastą termoprzewodzącą "H"-"biała".
  • CopperShim
  • Windows 2000 + ServicePack2
Testowane wentylatory:
  • DragonOrb3 (A1132)
  • DragonOrb3 + wentylator StormFan
  • Volcano 6CU+
  • GlobalWin FOP38
Procedura testowa

Procesor był "podgrzewany" przy pomocy programu CPU Stability Test w trybie warming przez 60minut. Pomiaru temperatury dokonałem posługując się programem Motherboard Monitor 5.08. Następnie komputer "stygł" przez 30 minut z włączonym sprzętowo trybem idle poprzez zmianę w rejestrze chipsetu AMD761 dokonaną przy pomocy programu WPCREDIT. Po tym czasie dokonywałem drugiego pomiaru.
  • Temperatura systemu-30stopni, temperatura pokoju-25stopni.
  • Temperatura w stopniach Celsjusza.

Najskuteczniejszy okazał się cooler o standardowej konstrukcji - Volcano6CU+. Nie jest to zaskoczeniem z uwagi na fakt, że wszystkie wcześniejsze konstrukcje z serii Orb raczej przegrywały w konfrontacji z tradycyjnej konstrukcji wyrobami. Tutaj jednak dzięki zastosowaniu miedzianej wstawki dystans się zmniejszył i DragonOrb nie jest już takim złym wyborem, ale jednak mimo wszystko zdecydowanie bardziej opłacalny jest wybór Volcano6, chociaż w niektórych płytach głównych, szczególnie tych przeznaczonych pod procesory Pentium III - wokół gniazda procesora nie ma miejsca na tak szeroki radiator. Niestety nie do zaakceptowania pozostaje głośność całego modułu z wentylatorem 7000obr/min. Wszystkim polecam więc zakup radiatora Volcano6CU (low noise) oraz instalację większego wentylatora, jak choćby Sunon 80mm z łożyskiem kulkowym. Wentylator 8cm ma mniejszą prędkość obrotową, dzięki czemu wydajność całego coolera pozostaje nadal wysoka, ale hałas jest na akceptowalnym poziomie.

Miedziana wstawka stała się obecnie kolejnym etapem ewolucji układów chłodzących, zapewniając dzięki umieszczeniu w najbardziej newralgicznej części coolera wydajność zbliżoną do konstrukcji całkowicie wykonanych z miedzi, a zachowując ceną tańszych w produkcji konstrukcji aluminiowych. Lecz i tu pojawia się problem. Miedź bowiem łatwo ulega utlenieniu. Na miedzianych wstawkach po kilkunastu dniach pojawia się charakterystyczny osad. Aż strach pomyśleć jak będą po pewnym czasie wyglądały coolery całkowicie miedziane.

CopperShim jest produktem godnym polecenia każdemu użytkownikowi procesora AMD, a szczególnie tym, którzy często zdejmują i zakładają swoje układy chłodzące. Idealnie nadaje się dla tych, którzy mają założone moduły Peltiera, czy bloki wodne. Poprawiają się dzięki temu szczelność, stabilność coolera i przewodność cieplna. Cena nie jest wysoka, a niebezpieczeństwo przypadkowego nad kruszenia procesora jest niemal żadne... no i mamy o 2 stopnie mniej :)

  Wentylatory dostarczyła firma:

POLMONTEX S.C. - 4MAXCool       POLMONTEX S.C. - 4MAXCool

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL