Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Piątek 21 września 2001 
    

Foster 2GHz odwołany


Autor: Marecek | 11:15
Jeszcze w sierpniu nastąpić miała premiera nowego modelu procesora Xeon działającego przy prędkości 2GHz. Intel planował początkowo równoległe wypuszczenie na rynek układów Pentium 4 2GHz oraz Xeona 2GHz, jednak tak się nie stało. Serwis XBit podaje przyczynę takiego stanu rzeczy - procesor Xeon 2GHz, bazujący na jądrze Foster, został odwołany. Zamiast niego, na początku przyszłego roku pojawi się nowa jednostka, wykonana w oparciu o rdzeń Prestonia. Działać ona będzie początkowo z prędkościami 2 oraz 2,2GHz. Do tego czasu najszybszymi jednostkami w "serwerowej" ofercie Intela będą Xeon (Foster) 1,7GHz lub Pentium III-S (Tualatin 512K L2) 1,26GHz. Zastanawiające mogą być jednak przyczyny takiego obrotu spraw...

Z tego, co udało się dowiedzieć od Intela, nie ma praktycznie żadnych istotnych rozbieżności w architekturze jąder Foster i Willamette - aktualnie stosowanego w procesorach Pentium 4. Cała różnica polega na tym, że Foster został przystosowany do pracy w środowiskach dwuprocesorowych. Intel nie miał żadnych problemów z rozpędzeniem Pentium 4 do prędkości 2GHz, więc czemu na rynku nie ma jeszcze Xeona 2GHz? Wygląda na to, że Intelowi po prostu nie opłacałoby się wypuszczać Fostera 2GHz - układ ten nie sprostałby konkurencji. Pomimo tego, że wykonano go w procesie technologicznym 0.18 mikrona, procesor posiada jedynie 256KB pamięci cache drugiego poziomu, czyli zdecydowanie za mało by w pełni wykorzystywać możliwości dwuprocesorowej architektury ze współdzieleniem pamięci. Xeon (Foster) nie nadaje się do współzawodnictwa z nowymi platformami zbudowanymi w oparciu o chipset AMD 760MP. Intel ma więc doskonały pretekst do wycofania niezbyt udanej konstrukcji i przesiadki na nowszą technologię - rdzeń Prestonia (0.13 mikrona). Układ ten posiadać będzie znaczną przewagę nad swoim poprzednikiem: dzięki nowej technologii wytwarzania zmniejszy się emisja ciepła; zwiększony zostanie rozmiar pamięci cache L2, z 256 do 512KB; nowy rdzeń obsługiwać będzie również tzw. Hyper-Threading Technology (aka Jackson), umożliwiającą sprzętowe przeprowadzanie kilku obliczeń na pojedynczym procesorze w tym samym momencie.

Dzięki takim rozwiązaniom "dwuprocesorowa" oferta Intela dla rynku serwerów i stacji roboczych będzie bardziej konkurencyjna. Równolegle z rdzeniem Prestonia, pojawi się nowy chipset przystosowany do jego obsługi - kodowa nazwa Plumas. Jego najważniejszą cechą będzie niewątpliwie obsługa pamięci DDR SDRAM. Nie wykluczone, że Plumas stanowić będzie swego rodzaju stymulator do przesiadki na Prestonię najszybciej, jak to jest możliwe: konfiguracje serwerowe obsługujące pamięci RDRAM (patrz układy i860), w odróżnieniu od platform DDR SDRAM, mają sporo ograniczeń związanych m.in. z maksymalną ilością obsługiwanej pamięci.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.