Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Środa 17 stycznia 2007 
    

Kolejne wieści o 45 nm Intela


Autor: Adam | źródło: DailyTech | 11:05
(27)
Intel poinformował już oficjalnie o wyprodukowaniu pierwszych, testowych egzemplarzy procesorów o kodowej nazwie Penryn w technologii 45 nm - informowaliśmy o nich już wcześniej. Co ciekawe, już pierwsza, próbna partia tych układów pozwoliła na bezproblemowe uruchomienie na nich czterech systemów operacyjnych - Windows Vista, XP, Linux oraz Apple Mac OS-X. Świadczy to o dużym zaawansowaniu prac nad technologią 45 nm. Wiadomo już także, że produkcja w technologii 45 nm ma się rozpocząć w drugiej połowie tego roku, a w przyszłym roku już trzy zakłady będą w niej wytwarzać: Fab 32 w Chandler w Arizonie, Fab 28 w Qiryat Gat w Izraelu oraz trzeci, jak na razie nie sprecyzowany.

 




    
K O M E N T A R Z E
    

  1. co? (autor: RusH | data: 17/01/07 | godz.: 14:04)
    próbna partia tych układów pozwoliła na bezproblemowe uruchomienie na nich czterech systemów operacyjnych - Windows Vista, XP, Linux oraz Apple Mac OS-X.

    WOW, to tak jak starawy sempron 2800, tez to potrafi


  2. lol (autor: SweetDreams | data: 17/01/07 | godz.: 15:50)
    może uruchomiono je jednocześnie :D

  3. Coz - RusH :-) (autor: leonx | data: 17/01/07 | godz.: 16:18)
    przynajmniej nie wprowadzili dodatkowych opoznien w dostepie do cache, tlumaczac sie, ze "byc moze kiedys w przyszloscie beda powiekszac cache (ale nie jest to jednoznaczne z zapowiedzia prockow z powiekszonym cache)". Niegdzie nie doczytalem tez ze Intelowskie procki w 45nm sa wolniejsze niz 65nm... (w przeciwienstwie do 90 i 65nm AMD).
    Czepiasz sie o "probna partie" bo to jeszcze przeciez nie finalny produkt Intela. A moze czep sie wolniejszych oficjalnych juz wersji 65nm z AMD?
    Czy ktos juz wypuscil procesor w 45nm? Czy ten Twoj starawy Sempron 2800 jest w 45nm? No to o co Ci chodzi?


  4. leonx (autor: kropa | data: 17/01/07 | godz.: 16:24)
    Co wprowadzili a czego nie to się okaże w praniu :)

  5. ech - kropa (autor: leonx | data: 17/01/07 | godz.: 16:30)
    no fakt, na razie nie ma o tym wzmianki... :-)
    Chodzi mi o to ze to jest PROBNA PARTIA i zarazem PIERWSZE PROCESORY W PROCESIE 45nm.
    To ze dzialaja poprawnie - no - przynajmniej na tyle aby odpalic Vixte, XP, Linux i MacOS-X - to juz jest osiagniecie (zwazywszy ze konkurencja dopiero co wprowadza 65nm).
    A produkt finalny jeszcze pewnie zostanie dopracowany...


  6. a pozniej juz (autor: Franz | data: 17/01/07 | godz.: 16:50)
    tylko 32nm (2008 rok) 22nm (2009-2010) i koniec ery krzemu ? ;)

  7. Intel (autor: Grave | data: 17/01/07 | godz.: 16:52)
    WIELOKROTNIE zwiększał czas dostępu do cashe w kolejnych wersjach Pentium 4 tylko jakoś nikt o tym nie mówił...;>

    Z tego powodu (a także wydłużania potoków wykonawczych) zegar w zegar Willamette był znacznie słabszy od Tualatin-a, Northwood od Willamette, a Prescott od Northwooda.

    Tak więc zanim napiszesz jak to AMD oszukuje wypuszczając wolniejsze procesory popatrz na Intela...

    Jedno Core im się udało - pierwszy od kilku lat udany procesor Intela dla desktopów.

    W starciu z K8L Intel ma murowaną przegraną i 45nm nic mu nie pomoże. Jeżeli nawet jeden K8L nie poradzi sobie z następcą Kensflelda to dwa takie na platformie Quad FX poradzą sobie na 100% z intelowskim rozwiązaniem dwuprocesorowym (w takim przypadku Hyper Transport i dwa zintegrowane kontrolery dają o sobie znać)

    Zresztą Intel sam zauważył, że pewnych rozwiązań dalej się kontynuować nie da. Procesor zapowiadany na przełom 2007/2008 będzie miał zarówno łącze podobne do Hyper Transport jak i zintegrowany kontroler pamięci.

    Ale to dopiero pod koniec roku, albo na początku przyszłego. Najbliższa premiera Intela datowana na Lato/Jesień 2007 to procesor ciągle z FSB i zewnętrznym kontrolerem.


  8. Grave (autor: leonx | data: 17/01/07 | godz.: 17:18)
    Coz - Barcelona jest na architekturze K8L i jakos nie widac tej "murowanej" przewagi Intela...

    K8L toarchitektura zapowiadana na 2008 rokw roadmapach AMD jeszcze w polowie 2006 roku.
    A tu nagle "bach" i na poczatku wrzesnia mamy zakonczenie prac i procek wedruje do produkcji (10 tygodni proces technologiczny 65nm - AMD sam to dokladnie opisuje). No i mamy gotowa Barcelone w grudniu. Cud?

    Nie ma co gdybac o przyszlosci. Porownuje sie to co jest na rynku. W Intelu tez idoci nie pracuja.

    A AMD czy Intel - niewielka roznica - obaj tak samo sie zachowuja na rynku. Jak najszybsze procki mial AMD tez windowal cene i utrzymywal ja na poziomie 1000 dolarow za FX. Dzieki Core2 ceny AMD spadly 2-3 krotnie. Teraz Intel ma procka za 1000 dolarow. :-)
    Zycze AMD jak najlepiej bo wtedy spadna ceny Inteli, a potem bede trzymal kciuki zeby Intel cos znowu wymyslil.

    Dla konsumenta dobra jest tylko konkurencja - dlugie okresy dominacji - obojetni czy AMD czy Intela sa "szkodliwe dla kieszeni"


  9. Np nie rozbrajaj mnie beef (autor: komisarz | data: 17/01/07 | godz.: 17:20)
    Nothwood byl i jest szybszy zegar w zegar od Willamete.

  10. leonx czepiam sie & NIEEE fanboi0m (autor: RusH | data: 17/01/07 | godz.: 19:21)
    leonx czepiam sie glupiego PRtextu , w sumie mogli dac "próbna partia tych układów pozwoliła na bezproblemowe uruchomienie PACmana!" i wyszlo by na to samo


    no i SIE z tad fanboje, jakie bedzie K8L zobaczymy jak wyjdzie


  11. Heh - coz - ja nie lubie tylko przeginania (autor: leonx | data: 17/01/07 | godz.: 23:46)
    obojetnie w ktora strone i zarzekania sie ze to czy tamto to shit i ze "nigdy"
    Jak bede kupowal komputer to zastanowie sie co oferuje Intel a co AMD za pieniadze ktore bede w stanie wydac i wtedy sie okaze. Bedzie Intel - OK, bedzie AMD - tez dobrze. Byleby byl szybki i tani - a co ma napisane na wierzchu? Sorry - jakos jak przegladam internet, pisze teksty, ogladam filmy czy gram, to nigdzie na ekranie nie swieci przed oczami "AMD Inside"... (mam Bartona :-))


  12. leonx (autor: Grave | data: 18/01/07 | godz.: 01:42)
    Sugeruje zapoznać się z ostatnim AMD Analist Day (z połowy grudnia 2006). Jest tam aktualny roadmap, a także specyfikacja Barcelony. Jeżeli porównasz sobie to z lipcowym Analist Day zauważysz że plansza prezentująca usprawnienia Barcelony, jest tą samą planszą która pojawiła się lipcu przy okazji prezentacji architektury wtedy określanej jako "next gen core".

    Zatem w istocie Barcelona to jest K8L dokładnie takie jakie miało być bez żadnych cięć w stosunku do specyfikacji zaprezentowanej pół roku temu.

    No i co ważne - AMD dysponuje już działającym egzemplarzem.

    Barcelona to wcale nie odległa przyszłość. Następca Kentsfielda będzie mieć za przeciwnika właśnie K8L. Na rynku serwerowym nowe układy AMD pojawią się już w 2 kwartale 2006, w segmencie desktopów - 3 miesiące później.

    Intel żadnych poważnych zmian w architekturze nie szykuje. Wg aktualnych informaci następca kensfielda to podkręcony Conroe z natywnymi 4 rdzeniami dopakowany większą ilością pamięci.

    Ciągle korzystający z mocno przestarzałej szyny FSB i zewnętrznego kontrolera pamięci.

    A Hyper Transport i zintegrowany kontroler dają bardzo dużo, szczególnie na platformach wieloprocesorowych. Quad FX od AMD oparty na 2 2-rdzeniowych Athlonach FX w większości testów (pod Windows VISTA) dorównuje Kentsfieldowi, a w paru wręcz miażdży wydajnością produkt intela. (vide test na pclab)

    kilkuletnie K8 wykorzystując swoje największe atuty jest w stanie w sprzyjających okolicznościach pokonać najnowszą architekturę Intela. Czy to nie daje do myśłenia?

    Oczywiście można zawsze powiedzieć, że Intel ma też swoje mocne testy gdzie to Kentsfield jest szybszy. Ale to, że nowy Intel jest szybszy można uznać za normalne. Natomiast nienormalne jest to, że stare AMD wygrywa choćby w jednym teście z nowym Kentsfieldem.

    W końcu Core miał być rewolucją, świetną archikteturą miażdżącą AMD pod każdym względem. Nie miał prawa przegrać, a jednak w paru przypadkach przegrał i to bardzo ale to bardzo wyraźnie.

    Dlatego nie mam wątpliwości, że jeżeli rozwój wydarzeń potoczy się zgodnie z roadmapami obu firm, to na jesieni AMD powróci na pozycję lidera wydajności.


  13. Grave - chyba chodzi o rok 2007? (autor: leonx | data: 18/01/07 | godz.: 08:21)
    coz - wez tez pod uwage ze uklad AMD pracowal z zegarem 3.0GHz, a Intelowski z 2.7GHz.

    Zreszta to akademicka dyskusja. Oczywiscie - jesli tym co daje architekturze K8L jest szyna Ht i 3 level cache, czyli zmianyw architekturze calego procesora wielordzeniowego a nie samego rdzenia, to na pewno da Intelowi do myslenia.

    A jak AMD wroci na szczyt? Ja sie bede cieszyl - potanieje Core2. A Intel w kolejnym roku ma zaprezentowac "prawdziwy" czterordzeniowiec, wiec wszytsko przed nami.


  14. znowu bajania o przyszlosci:) (autor: komisarz | data: 18/01/07 | godz.: 11:26)
    jak jest kazdy widzi.

    A to "Natomiast nienormalne jest to, że stare AMD wygrywa choćby w jednym teście z nowym Kentsfieldem."
    - teraz juz wiem kim byl porgramisci science marka - koledzy Grave'a :) Poza tym wytlumacz sie teraz, jakim sposobem celeron D moze byc szybszy od superwypas najnowszego opterona? Oczywiscie po podkreceniu. W superPi. To naprawde nienormalne:)


  15. komisarz (autor: Dabrow | data: 18/01/07 | godz.: 12:09)
    gdzie Ty tu widzisz tekst Beefa?
    Aż tak się zacietrzewiłeś że nie zauważasz że cytujesz Grave'a a nie Beef'a (-;


  16. leonx (autor: Grave | data: 18/01/07 | godz.: 19:47)
    te 300Mhz różnicy w taktowaniu nie miało praktycznie znaczenia. To nie to dało zwycięstwo w paru testach Athlonom FX-76.

    Komisarz - Quad FX był szybszy w Pov Rayu, Cin Benchu, SPEC Viewerze, a także w 3D Marku i Win Rarze (w ostatnich 3 przypadkach przewaga Quad FX nad Kensfieldem była albo bardzo znacząca albo wręcz miażdząca).

    Oczywiście mi powiesz, że twórcy wszystkich tych programów byli przekupieni;>

    Przykład z celeronem jest kompetnie nie trafiony. Powinieneś wiedzieć dlaczego bo to oczywiste. Jak nie wiesz to trudno. Mnie szkoda czasu aby Ci to udowadniać.


  17. sam sobie jestes winien (autor: komisarz | data: 18/01/07 | godz.: 19:58)
    zanim wyjedziuesz z tekstem "Natomiast nienormalne jest to, że stare AMD wygrywa choćby w jednym teście z nowym Kentsfieldem" to chociaz przez chile sie zastanwo, inaczej to zwykle haselka propagandowe w wydaniu fanboja (bez urazy).

    A co do tego, ze kilkultenia architektura a64 potrafi w kilku przypadkach pokonac proteze 4 rdzeni, to roznie dobrze mozna powiedziec, ze 10 letnia architektura pentiumPro potrafi pokonac najnowszy produkt amd. A bardziej powaznie - swiadczy to cozywiscie o sile tej architektury, ale dodajmy tez, ze to, ze przez te kilka lat AMD nie wyszlo z czyms nowszym i lepszym (a K8L to tez tylko proteza), cale o frmie dobrze nie swiadczy. Przejeli kiedys architekture Alphy i jada na tym ile wlezie, a wlasnego wkladu brak.


  18. K8L (autor: Grave | data: 18/01/07 | godz.: 22:25)
    to kolejny etap rozwoju architektury AMD. I to jest normalne - dobrych pomysłów się nie wyrzuca na śmietnik tylko je konsekwentnie rozwija.

    AMD mogłoby opracować układ kompletnie różny od K8, ale raz że kosztowałoby to ogromne pieniądze, dwa nie byłoby gwarancji, że będzie lepszy.

    To Intel musiał zmienić swoje podejście i zamiast "rozpędzać" net burst sięgnął po sprawdzone rozwiązania i je ulepszył czego efektem jest core.

    AMD nie musi robić żadnej rewolucji bo architektura K8 w przeciwieństwie do Net Burst jest bardzo udaną architekturą i ogromnym błędem byłoby odcinanie się od niej tylko po to aby robić coś nowego dla samego robienia czegoś nowego.

    Protezą można nazwać sklejane czterordzeniowce, ale jeżeli za protezę uważasz K8L to tak samo możnaby powiedzieć, że core to także proteza (nie wiem tylko czego niby protezą miałoby być K8L ale to już Twoja koncepcja;>)

    Tak czy inaczej njbliższa potyczka w segmencie Hi-end będzie należeć do AMD. Chyba, że Intel w ostatniej chwili wyskoczy z czymś nowym czego nie miał w planach, ale szczerze wątpię.


  19. @Grave (autor: komisarz | data: 19/01/07 | godz.: 12:25)
    napisz mi tylko, jak Ty z tego zdania
    "kilkultenia architektura a64 potrafi w kilku przypadkach pokonac proteze 4 rdzeni" wyczytales, ze proteza jest K8L.

    Poza tym potwierdiles, ze AMD faktycznie ma zerowy wklad w rozwoj procesorow. athlonxp, a64 -wszystkto to przejete pomysly lub przejeci inzynierowie z gotowymi pomyslami. teraz, ajk czas cos z robic z nowa architektura to znowu kogos przejeli (ATI)... Ot - firma pasozyt.

    A co do 4 rdzeni to wystarczy, ze Intel zrobi je na jednym kawalku krzemu, pewnie w 45nm i bach, wygral:)


  20. heh - komisarz (autor: leonx | data: 19/01/07 | godz.: 13:51)
    Grave nie musial wyczytywac - napisales wprost:

    "dodajmy tez, ze to, ze przez te kilka lat AMD nie wyszlo z czyms nowszym i lepszym (a K8L to tez tylko proteza)"


  21. ano chyba, ze tak:) (autor: komisarz | data: 19/01/07 | godz.: 17:42)
    sadzilem, ze chodzi o to, ze 4 rdzenie od amd to proteza 4 rdzeni, czego na mysli nie mialem i nie napisalem.

  22. komisarz (autor: Grave | data: 19/01/07 | godz.: 20:13)
    co ma piernik do wiatraka? Nowa architektura AMD (czy też jak kto woli ulepszona stara) czyli K8L nie ma NIC wspólnego z przejęciem ATI, podobnie jak kolejny procesor AMD który zadebiutuje na podstawce AM3 w 2008.

    Pasożytnicza firma? Nie rozśmieszaj mnie. Może nie wiesz, ale między Intelem a AMD jest porozumienie o wolnym dostępie do technologii opracowanych przez obie firmy.

    Poza tym co ma do rzeczy SKĄD oni biorą pomysły czy projekty. Ważna jest ich REALIZACJA. Jakaś tam technologia mogła zostać opracowana i 10 lat temu przez inną firmę, ale co z tego skoro AMD potrafiło najlepiej z niej skorzystać.

    Nie można tak na to patrzeć. Wkład w rozwój to nie tylko pomysł ale także jego umiejętna realizacja.

    Jeżeli jakaś firma stworzyła nową technologię to chyba nie po to aby nikt z niej nie skrzystał. Tak jak producent gier może kupić Unreal Engine 3, albo Havoca, dlaczego producent procesorów nie może skorzystać z dostępnych technologii? Czy jak jakaś gra opiera się na kupionym engine a podnosi znacznie poprzeczkę w dziedzinie odwzorowania zjawisk fizycznych w grach, czy też grafiki można powiedzieć, że jej twórcy nie mają wpływu na rozwój gier?

    Dalej kolejny przykład. Telewizor Sony Bravia. Matryca Samsunga i procesor od ATI. Czy zatem Sony nie ma wpływu na rozwój telewizorów LCD, bo nie zrobiła sama matrycy i procesora.

    Kolejny przykład Play Station 3 którym legitymuje się sony. Znowu czy sony nie ma wpływu na rozwój technlogoii na potrzeby gier? No wychodziłoby że nie ....

    W końcu PS3 to procesor od Toshiby i IBM-a, grafika od Nvidii, pamięci od samsunga etc...;>

    Czy to w czymkolwiek umniejsza Athlonom, że część z zastosowanych w nich pomysłów nie jest dziełem samego AMD? Oczywiście że nie.

    A w kwestii "ściągania" jeszcze, wiesz może kto opracował technologię wielowątkowości HT używaną przez Intela przez bardzo długi czas w P4? Dla ułatwienia dodam, że bynajmniej nie był to intel....

    "A co do 4 rdzeni to wystarczy, ze Intel zrobi je na jednym kawalku krzemu, pewnie w 45nm i bach, wygral:)"

    Tak właśnie zrobi (zgodnie z roadmapami), ale 45 nm i 4 natywne rdzenie to za mało żeby pokonać nowe AMD...;>


  23. Jeszcze lepszy przykład (autor: Grave | data: 19/01/07 | godz.: 20:26)
    Windows. Zgodnie z Twoim rozumowaniem analogicznie Microsoft ma zerowy wpływ na rozwój systemów operacyjnych, bo pomysł na okienkowy system zerżnęli od Apple (notabene ci z koleji graficzny interface zerżnęli od Xeroxa).

    Takim tokiem rozumowania dochodzimy do absurdów.


  24. Kiepskie to przyklady (autor: komisarz | data: 19/01/07 | godz.: 20:47)
    bo dlaej nie napisales, co AMD zrobilo SAMO. Ja napisalem konkretnie - architektury XP i a64 to gotowe pomysly inzynierow odpowiedzialnych za Alphe. Wczesniej podobna sytuacja byla z k6-2 i 3. Teraz ATI. Zapytalem wiec konkretnie - co AMD wymyslilo, a nie tylko przjelo lub wykupilo? A jeszcze konkretniej - pytam o innowacyjnosc.

  25. Jak zwał tak zwał. (autor: Grave | data: 19/01/07 | godz.: 22:50)
    mylisz osiągnięcia firmy, od osiągnięć ludzi zatrudnionych w tej firmie. Jeżeli AMD zatrudnia do K7 ekipę inżynierów odpowiedzialnych za Alphę to to oczywistym jest że jeżeli ich projekt robiony pod szyldem AMD rozpatrywać w kontekście osiągnięcia firmy to tą firmą jest nikt inny jak AMD.

    Rozumiem, że może Ci się nie podobać, że AMD samo nie wykształciło ludzi którzy by coś osiągnęli tylko zatrudniało ludzi z zewnątrz, ale to jest polityka, wiele firm tak robi i nie ma w tym nic złego. Nvidia przejęła 3dfx i pomysły 3dfx-a zastosowała w Ge-Force FX. Czy to źle? Karta okazała się porażką, ale formalnie w takim postępowaniu nie ma nic złego.

    Poza tym gdybyś tak się bardzo wglębiał w to co jakaś firma zrobiła "SAMA" to byś musiał dokładnie ustalić czy ludzie odpowiedzialni za dany projekt dla Intela, AMD etc przypadkiem wcześniej nie wymyślili czegoś sami. Jak wymyślili to tym gorzej dla Intela czy AMD...


    Gdybyś się zastnawiał kto od kogo zżyna pomysły to popatrz na intela.

    Hyper Threading - od AMD, rozszerzenia 64 bit - identyczne z AMD, planowane w kolejnej generacji: zintegrowany kontroler, Hyper Transport, przełącznik krzyżowy - może w wydaniu intela uznasz to za innowacyjność sam nie wiem....


  26. Co do intela (autor: komisarz | data: 19/01/07 | godz.: 23:28)
    64bit opracowal swoje, ale MS sie zaczal burzyc. Poza tym oczywiscie Intel mial racje, ze nikomu te 64bity nie sa potrzebne (a do serwerow i tak byly Itanium) - tyle lat po premierze a64 i nic, oprocz kilku zatwardzialych linuksiarzy:)

    Co do planow to wiesz - nie bede nikogo sadzil za to, ze cos dopiero planuje. Ciekawe jednak skad masz info o zintegrowanym kontrolerze - ddr3 dlaej beda obslugiwane przez chipset, czyli co najmnije kilka lat jeszcze bez integracji bedzie. Zreszta obecnie opoznienia w core 2 sa na poziomie zintegrowanego kontrolera w a64, wiec zmaina nic dobrego by nie wniosla, oprocz spadku popytu na chipsety intela do plyt glownych. Poza tym Hyper Transport nie jest wynalazkiem amd, oni co najwyzej wynalezni dla tego rozwiazania taka nazwę:) zintegrowany kontroler to tez zapozyczenie, tyle, z epierwszy raz pojawilo zie w x86, co nie robi z tego wynalazku...


    A co do zatrudniania inzynierow to nie do konca jest tak jak to przedstawiles - co innego zatrudniac kogos z gotowym pomyslem opracowanym w innej firmie, a co innego zatrudniac ludzi, ktorzy dopiero to wymysla.

    Poza tym ja nie pisze, czy cos jest zle czy dobre. Pisze tylko, ze AMD samo ma mizerny wklad w rozwoj procesorow, a glowne zaslugi to stanowienie konkurencji do intela, a nie innowacyjnosc.


  27. Dabrow, (autor: beef | data: 20/01/07 | godz.: 19:01)
    Komisarz ma widocznie generator ciętych ripost pod skrótem klawiszowym i zapomniał zmienić w konfigu nicka od ostatniego flame'a :)))))))))))))))))))

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.