Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2025
Poniedziałek 29 stycznia 2007 
    

Kolejne informacje o Penryn


Autor: Adam | 09:36
(8)
Procesory firmy Intel o kodowej nazwie Penryn to przyszłe układy dla komputerów biurkowych, należące do serii Core 2 Duo i produkowane w technologii 45 nm. Intel przedstawił właśnie pierwsze "zdjęcie" tego układu - będzie on zawierać aż 410 milionów tranzystorów, czyli znacznie więcej niż 291 milionów w Core 2 Duo w 65 nm. Zwiększenie liczby tranzystorów to wynik powiększonej pamięci cache L2 - prawdopodobnie do 3 MB na każdy z rdzeni. Dokładna powierzchnia rdzenia nie została podana, ale można przyjąć że będzie ona wynosić około 110 mm2 - Core 2 Duo w 65 nm to 143 mm2. Czterordzeniowy Yorkfield będzie zawierał dwa rdzenie Penryn umieszczone we wspólnej obudowie - oznacza to 820 milionów tranzystorów.

Wiadomo już także, że jako pierwsze w 45 nm będą produkować zakłady D1D w Oregonie oraz Fab 32 w Arizonie (druga połowa tego roku), a później dołączy także Fab 28 w Izraelu (pierwsza połowa przyszłego roku). Intel podał już także deklarowany pobór mocy tych układów - ma być on taki sam, jak procesorów Core 2 Duo w technologii 65 nm. Oznacza to TDP 35W w przypadku procesorów przeznaczonych dla komputerów przenośnych, 65W dla komputerów biurkowych i 80W dla wersji specjalnych i serwerowych.


Rdzeń Penryn w 45 nm


Rdzeń Conroe w 65 nm



Poniżej oficjalna informacja prasowa podana przez Intela:

Pototypy procesorów 45-nanometrowych

Intel poinformował dziś, że używa dwóch zupełnie nowych materiałów do budowania ścian izolacyjnych i bramek w swoich 45-nanometrowych tranzystorach. Setki milionów tych tranzystorów — działających jak mikroskopijne przełączniki — znajdą się w następnej generacji procesorów wielordzeniowych Intel Core 2 Duo, Intel Core 2 Quad oraz Xeon. Firma stwierdziła też, że pięć wczesnych wersji procesorów 45-nanometrowych — spośród planowanych piętnastu — już działa. Dzięki nowym tranzystorom Intel będzie nadal mógł zwiększać szybkość procesorów przeznaczonych do komputerów osobistych, laptopów i serwerów, jednocześnie zmniejszając upływ prądu, który negatywnie wpływa na konstrukcję, rozmiar, zużycie mocy, hałas i koszt procesorów oraz komputerów.

Intel uważa, że zwiększył ponad roczną przewagę nad resztą branży półprzewodnikowej, tworząc pierwsze działające procesory z nowej generacji produktów 45-nanometrowych o nazwie kodowej „Penryn”. Wczesne wersje, które będą przeznaczone na pięć różnych segmentów rynku komputerowego, obsługują systemy operacyjne Windows Vista, Mac OS X, Windows XP i Linux, a także różne aplikacje. Firma planuje rozpocząć produkcję w technologii 45-nanometrowej w drugiej połowie bieżącego roku.

Tranzystory to małe przełączniki, które przetwarzają jedynki i zera cyfrowego świata. Bramka włącza i wyłącza tranzystor, a dielektryk w bramce jest izolatorem oddzielającym ją od kanału, którym płynie prąd. Kombinacja metalowych bramek oraz izolatora o wysokiej stałej dielektrycznej pozwala uzyskać tranzystory o bardzo małym upływie prądu i rekordowo wysokiej sprawności.

„W miarę, jak na pojedynczym płatku krzemu upakowywanych jest coraz więcej tranzystorów, branża analizuje bieżące rozwiązania redukcji upływu prądu — powiedział Mark Bohr, wysoki rangą pracownik Intela. — Tymczasem nasi inżynierowie i projektanci odnotowali godne uwagi osiągnięcie, dzięki któremu produkty Intela zachowają dominującą pozycję na rynku. Zastosowanie tranzystorów z metalowymi bramkami i izolatorem o wysokiej stałej dielektrycznej w technologii 45-nanometrowej pozwoli nam dostarczać jeszcze szybsze i bardziej energooszczędne procesory wielordzeniowe, które zastąpią odnoszące sukcesy rodziny Intel Core 2 oraz Xeon i przedłużą ważność prawa Moore’a o kolejną dekadę”.

Dla porównania: około 400 nowych, 45-nanometrowych procesorów Intela może zmieścić się na powierzchni ludzkiej czerwonej krwinki. Zaledwie dziesięć lat temu triumfy święciła technologia 250-nanometrowa, co oznacza, że tranzystory były mniej więcej 5,5 razy większe i zajmowały 30-krotnie większą powierzchnię w porównaniu z technologią ogłoszoną dziś przez Intela.

45-nanometrowa technologia Intela zwiększa też gęstość tranzystorów mniej więcej dwukrotnie w porównaniu z poprzednią generacją, dzięki czemu firma może albo zwiększać łączną liczbę tranzystorów, albo zmniejszać procesory. Mniejszy rozmiar tranzystorów oznacza, że ich włączanie i wyłączanie zużywa mniej energii, dzięki czemu aktywny pobór prądu przełączającego zmniejsza się o mniej więcej 30 procent. Aby zwiększyć sprawność układów i zmniejszyć pobór mocy, Intel będzie łączył ich elementy za pomocą przewodów miedzianych o niskiej stałej dielektrycznej. Firma zastosuje też nowatorskie zasady konstrukcyjne oraz zaawansowane techniki maskowania, aby wykorzystać 193-nanometrowy proces suchej litografii do wytwarzania procesorów 45-nanometrowych, ze względu na oszczędność kosztów i dużą łatwość produkcji.

Rodzina procesorów Penryn wywodzi się z mikroarchitektury Intel Core i stanowi kolejny etap strategii wprowadzania nowej technologii i nowej mikroarchitektury co dwa lata. Kombinacja najnowocześniejszej technologii 45-nanometrowej, wysokich mocy produkcyjnych oraz czołowej mikroarchitektury pozwoliła Intelowi szybko uzyskać pierwsze działające, 45-nanometrowe procesory Penryn.

Firma obecnie projektuje ponad 15 produktów 45-nanometrowych przeznaczonych na rynki komputerów biurkowych, przenośnych, stacji roboczych oraz systemów korporacyjnych. Przy ponad 400 milionach tranzystorów w procesorach dwurdzeniowych i ponad 800 milionach w procesorach czterordzeniowych, rodzina Penryn oferuje nowe rozwiązania mikroarchitektoniczne, które oferują większą wydajność i lepsze funkcje zarządzania energią, a także wyższą szybkość rdzeni i nawet 12 MB pamięci podręcznej. Procesory Penryn realizują również około 50 nowych instrukcji Intel SSE4, które zwiększają możliwości oraz wydajność aplikacji multimedialnych i obliczeniowych.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. "do 3 MB na każdy z rdzeni" (autor: komisarz | data: 29/01/07 | godz.: 13:01)
    Co to oznacza?

  2. No oznacza to co pisze ;) (autor: AdamDuzy-Redakcja | data: 29/01/07 | godz.: 13:09)
    - że powiększą cache do 3 MB (z 2 do 3 MB - stąd do :) ).

  3. <@)))>< (autor: Andrius | data: 29/01/07 | godz.: 13:53)
    No to teraz, jak dojdzie jeszcze SSE4, w tabelach ze specyfikacją procesora będą pisać SSE4, zamiast wypisywać kolejno (SSE1, SSE2, SSE3, SEE4). Dziwne, że do tej pory nie pisali najwyższego kodu instrukcji, w końcu nie było procesora, który posiadałby nowszą wersję SSE z jednoczesnym brakiem starszej. Pewnie znów poszło o marketing.

  4. Odnośnie tych krwinek czerwonych (autor: scheryf1 | data: 29/01/07 | godz.: 14:18)
    to chyba teraz będziemy te procesory zakładać do gniazda pod mikroskopem, skoro 400 takich mieści się na krwince:). Błąd tłumaczenia?

  5. AdamDuzy (autor: Sherif | data: 29/01/07 | godz.: 14:28)
    Ale nie na każdy z rdzeni. Cache L2 w C2D jest wspólny.

  6. Ponawiam pytanie (autor: komisarz | data: 29/01/07 | godz.: 17:00)
    co znaczy "do 3 MB na każdy z rdzeni".

  7. bzdury : (autor: RusH | data: 29/01/07 | godz.: 18:55)
    -Czterordzeniowy Yorkfield będzie zawierał dwa rdzenie Penryn umieszczone we wspólnej obudowie

    oo, a niby mieli miec juz NA PRAWDE na prawde 4 rdzeniowe, a nie dwa 2rdzeniowe w jednym pudelku

    -obsługują systemy operacyjne Windows Vista, Mac OS X, Windows XP i Linux, a także różne aplikacje

    WOW, rozne aplikacje

    - około 400 nowych, 45-nanometrowych procesorów Intela może zmieścić się na powierzchni ludzkiej czerwonej krwinki.

    110 mm2 x 400 = calkiem SPORAWE te krwinki ....


  8. co do tłumaczenia (autor: rage82 | data: 29/01/07 | godz.: 19:08)
    to jedynie można czepiać się źródła, a tak poza tym, to wystarczy przeczytać resztę zdania i zdolny czytelnik sobie poradzi :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.