Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 26 marca 2007 
    

Intel zbuduje fabrykę w Chinach


Autor: Adam | 15:06
(5)
Zgodnie z wcześniejszymi doniesieniami Intel zamierza zbudować w Chinach swoją pierwszą fabrykę, produkującą układy scalone i korzystającą z 12-calowych wafli krzemowych - informacje te zostały potwierdzone oficjalnie. Intel posiada już swoje zakłady w Chinach, ale do tej pory zajmowały się one tylko testowaniem i pakowaniem układów, a nie ich produkcją. Zakład ten ma nosić nazwę Fab 68, a jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku i kosztować około 2,5 miliarda dolarów. Pierwsze układy mają opuścić ten zakład w pierwszej połowie 2010 roku - początkowo będą to chipsety, przeznaczone dla procesorów z serii Core.

Oryginalna informacja prasowa Intela:

PEKIN, 26 marca 2007 – Firma Intel Corporation poinformowała dziś, że planuje wybudowanie fabryki płytek krzemowych o średnicy 300 milimetrów w mieście Dalian w prowincji Liaoning na północno-wschodnim wybrzeżu Chin. Zakład o nazwie Fab 68 powstanie kosztem 2,5 miliarda dolarów i będzie pierwszą fabryką Intela w Chinach.

„Chiny to nasz najszybciej rosnący rynek, a żeby lepiej służyć naszym klientom, musimy inwestować w rynki, które gwarantują przyszły rozwój" - powiedział Paul Otellini, prezes i dyrektor generalny firmy Intel. „Fab 68 będzie naszą pierwszą fabryką wybudowaną w nowym miejscu w ciągu ostatnich 15 lat. Intel działa w Chinach od ponad 22 lat; w tym czasie zainwestowaliśmy ponad 1,3 miliarda dolarów w zakłady testowania podzespołów oraz centra badawczo-rozwojowe. Nowa inwestycja zwiększy nasze zaangażowanie do niemal 4 miliardów dolarów, przez co Intel stanie się jednym z największych inwestorów zagranicznych w Chinach”.

Intel buduje fabrykę w zupełnie nowym miejscu po raz pierwszy od 1992 roku, kiedy powstały zakłady Fab 10 w Irlandii. Prace nad Fab 68 zaczną się jeszcze w tym roku, a rozpoczęcie produkcji planowane jest na pierwszą połowę 2010 roku. Pierwsze partie będą przeznaczone do chipsetów związanych z podstawową działalnością firmy - produkcją mikroprocesorów.

„Jest to jeden z najważniejszych wspólnych projektów Chin i Stanów Zjednoczonych w dziedzinie wytwarzania układów scalonych w ostatnich latach. Projekt umocni dominującą pozycję Intela w dziedzinie produkcji półprzewodników. Jednocześnie inwestycja w Dalian będzie miała pozytywny wpływ na gospodarkę regionu oraz na rozwój branży układów scalonych w starym okręgu przemysłowym północno-wschodnich Chin” — powiedział Zhang Xiaoqiang, wiceprezes Państwowej Komisji ds. Rozwoju i Reform. „Jesteśmy zadowoleni, że Intel i inne międzynarodowe firmy inwestują w Chinach. Popieramy inicjatywę Intela, która zakłada rozwijanie i wzmacnianie kooperacji z odpowiednimi podmiotami w kilku różnych dziedzinach, takich jak szkolenie talentów, standaryzacja technologii, rozwijanie technologii informatycznej w obszarach wiejskich i w służbie zdrowia, promowanie obopólnych korzyści Intela oraz chińskiej branży informatycznej, wreszcie osiągnięcie podstawowego celu, jakim jest wspólny wzrost”.

Burmistrz miasta Dalian, Xia Deren, powiedział: „Jako otwarte miasto na wybrzeżu Chin, Dalian oferuje korzystne położenie geograficzne, a także istniejącą infrastrukturę oraz usługi wspierające inwestycje zagraniczne. Jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że Intel wybrał Dalian na siedzibę swojej fabryki. Inwestycja ta nie tylko wpłynie na społeczny i ekonomiczny rozwój miasta, ale w istotny sposób zmieni strukturę gospodarczo-przemysłową północno-wschodnich Chin”.

Kiedy zakłady Fab 68 zostaną ukończone, staną się częścią sieci produkcyjnej Intela, która w 2010 roku będzie składać się z ośmiu fabryk płytek o średnicy 300 mm (pozostałe znajdują się w Stanach Zjednoczonych, Irlandii i Izraelu). Płytki o średnicy 300 mm znacznie obniżają koszt produkcji półprzewodników w porównaniu z częściej stosowanymi płytkami o średnicy 200 mm (ośmiu cali). Większa płytka zmniejsza koszt produkcji jednego układu oraz ogólne zużycie zasobów. Technologia 300-milimetrowa zużywa o 40 procent mniej energii i wody na jeden układ niż technologia 200-milimetrowa.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. .:. (autor: Shneider | data: 26/03/07 | godz.: 17:20)
  oooo hahahahhahahaha

  zle sie dzieje. juz niedlugo zadna duza korporacja nie bedzie miala fabryki "zapasowe"

  wszystko w chinach. a chiny powiedza bujac sie i bedzie wesolutko :D


 2. Chinczycy (autor: majek | data: 26/03/07 | godz.: 17:45)
  zaczynaja coraz bardziej sie cenic. Z poczatkiem kwietnia znowu byly podwyzki transportu morskiego z Chin. Wiec niewykluczone ze niedlugo beda powstawac fabryki w... np Bangladeszu:)

 3. Akurat Intel (autor: Pio123 | data: 26/03/07 | godz.: 17:47)
  nie musi się tego obawiać. Fab 68.
  U nas Intel mógłby jakąś fabryczkę zainstalować :)


 4. intel chyba upadl na glowe (autor: RusH | data: 26/03/07 | godz.: 18:32)
  Skosni beda:
  - stukac uklady po godzinach
  - krasc technologie


 5. 123 (autor: mop231 | data: 26/03/07 | godz.: 18:49)
  gdzies musza :D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.