Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 2 kwietnia 2007 
    

Opis PowerDVD Ultra z Blu-ray i HD DVD


Autor: DYD | 14:21
(5)
PowerDVD to jedna z bardziej znanych aplikacji, obok popularnego także WinDVD, wykorzystywana jako odtwarzacz płyt DVD. Często dodawana jest w okrojonej wersji do kart graficznych, czasem też do płyt głównych. Niedawno swoją premierę miała nowa wersja oznaczona numerem 7.3, wspierająca m.in. obsługę standardów Blu-ray Disc oraz HD DVD oraz przystosowana do pracy w systemie Vista. Możliwość odtwarzania płyt Blu-ray Disc oraz HD DVD dostępna jest w najbardziej rozbudowanej i najdroższej wersji Ultra, która w dalszej części postaramy się nieco przybliżyć. Jest to aktualnie jedna z pierwszych aplikacji do peceta, która wspiera wspominanie nowe standardy. WinDVD na razie nie posiada takowego wsparcia.

Cyberlink, producent PowerDVD aktualnie oferuje cztery wersje swojej aplikacji. Różnią się one dostępnością funkcji związanych z obsługą standardów Video i Audio. Prześledźmy tabelkę ilustrującą porównanie PowerDVD Ultra z uboższymi wersjami.Z tabeli można wyczytać, iż prawie wszystkie wersje PowerDVD posiadają wstępne wsparcie dla materiału video wysokiej jakości. Mogą więc one obsłużyć pliki zapisane w formatach H.264, HD MPEG-2 czy WMV-HD. Jednakże aby skorzystać z uroków filmów zapisanych na dyskach Blu-ray oraz HD DVD, a także ze standardu VC-1 należy wyposażyć się w wersję PowerDVD Ultra.

Wersja instalacyjna PowerDVD Ultra 7.3 waży niecałe 100MB. Producent zaleca minimalny procesor Pentium 4 3.2 GHz lub Athlon 64 X2 3800+ oraz grafikę nVidia GeForce 7600 GT lub ATI X1600 z 256 MB pamięci graficznej. Oczywiście to minimum, rekomendowana specyfikacja jest wyższa. Blu-ray i HD DVD ma apetyt na szybkie dwa rdzenie i wydajną kartę graficzną. Do pełnego wsparcia HDCP Cyberlink zaleca też certyfikowane karty zawierające support HDCP. Pełne wymagania systemowe podane są na stronie Cyberlinka.

Po zainstalowaniu aplikacji i pierwszym uruchomieniu otrzymujemy następujący ekran powitalny:Kolor przycisków można zmienić klikając w menu, dostępnych jest kilka kolorów podstawowych (czerwony, zielony, czarny, niebieski, etc).Przyciski nawigacyjne oprócz podstawowych play, stop, itp które dostępne są w panelu to także:
wejście do menu filmu, następne napisy, następne źródło dźwięku, następny kąt, pop-up menu (w tym także łapanie zrzutu obrazu), opcje See-it All (opcja przeznaczona dla notebooków pracujących na bateriach) i Say-It-Again (powtarza kilku sekundowy fragment filmu). Jest także suwak przewijania filmu w przód i w tył (do 32X) oraz regulacja głośności. Naciskając Ctrl+T lub przycisk Unlock player możemy zmienić wygląd interfejsu. Można następnie poszerzyć go dodatkowe funkcje lub zmienić w mini-interfejs.

Jeśli chodzi o zrzuty obrazu to możliwe są tylko z płyt DVD, z materiału HDDVD/Blu-ray opcja ta była niedostępna. Oto przykładowy zrzut kadru z płyty DVD.


Film możemy uruchomić bezpośrednio z napędu CD/DVD/HDDVD/Blu-ray, wykorzystać zapis płyty na twardym dysku lub wskazać pliki do listy odtwarzania.Spójrzmy teraz na zrzuty ekranu z menu konfiguracyjnych dotyczących głównie HD DVD i Blu-ray. W kwestii audio możemy ustawić wyjście cyfrowe, słuchawki lub zestaw od 2 do 8 głośników.

Jeśli chodzi o odtwarzanie HDDVD i Blu-ray to z uwagi na brak dostępności do tychże napędów w wersji dla PC, wykorzystaliśmy testowo zapis filmów HDDVD i Blu-ray na twardym dysku. W przypadku Blu-ray wczytywały się one w pełni funkcjonalnie, był dostęp do menu, zmiany napisów, źródła dźwięku itp. Jednak z HDDVD był problem i można było jedynie dodać poszczególne pliki do listy odtwarzania, wówczas jednak brakowało dostępu do scen czy wyświetlania napisów. To jednak zapewne problemy naszej testowej aplikacji, która nie do końca była dopracowana. Jakość obrazu i dźwięku bardzo dobra, testowaliśmy na monitorze LCD 24" 1920x1200 oraz X-Fi - zarówno obraz jak i dźwięk to przysłowiowa żyleta. Zwłaszcza Riddick w wersji HDDVD prezentował się wybornie. Niestety nie udało nam się zrobić zrzutu ekranu z filmów Blu-ray i HDDVD. W kwestii pracy nie było problemów zarówno pod Windows XP jak i systemem Vista.

Z innych funkcji jakie posiada PowerDVD Ultra to:

- interaktywne menu, które może być wyświetlanie podczas odtwarzania filmu.- Dodawanie zakładek (bookmarks) w interesujących nas miejscach filmu- Obsługa standardów audio Dolby Digital Plus, TrueHD, DTS-HD, 8-kanałowy dźwięk 7.1 channel Dolby Digital EX oraz 5.1 DTS

- Wsparcie zabezpieczeń HDCP z DVI oraz HDMI

- Zoom obrazu od 2X do 8X

Koszt PowerDVD Ultra to około 100USD.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. hmm ciekawy artykuł :-)) (autor: ulan | data: 2/04/07 | godz.: 15:00)
  z moich doświadczeń z tym programem oraz materiałem HD wynika jeszcze jeden szkopuł, mianowicie w viście 64 bit (nie wiem jak w 32 bitowej wersji) nie da się chyba wyświetlić materiałów HD (BD i HD DVD), program cały czas zgłaszał błąd sterowników karty graficznej (prawdopodobnie problem stanowiło słynne HDCP i inne zabezpieczenia DRM w viście, co prawda mam zgodna z hdcp kartę graficzna, ale monitor o niczym takim nie słyszał.
  Tak wiec pierwsze koty za płoty, zobaczymy jak dalej rozwinie się ta technologia (HD)....


 2. program cały czas zgłaszał błąd sterowników karty graficznej - hdcp (autor: RusH | data: 2/04/07 | godz.: 19:35)
  zgadza sie, brak monitora hdcp = no "secure" (dla ich portfeli) patch = zapomnij

  no i po co komu to scierwo jak jest darmowy mplayer i vlc?
  mplayer za darmo odtwarza bluraye i hd-dvd nawet na viscie :)


 3. dokladnie (autor: zorg | data: 2/04/07 | godz.: 19:52)
  power dvd 7 na vista x64 porazka.

  ps . i nie pokazywal 7,3 tylko 7,2 !
  na fotkach u gory jest to nie uwzglednione.


 4. RusH (autor: wozio | data: 3/04/07 | godz.: 08:53)
  Jestes pewien ze mplayer i vlc odtwarzaze wszystkimi bajerami, menu itd? No i jaki musisz miec proc zeby to ruszylo w software'owym trybie? Szczegolnie te hddvd i bd ktore sa zakodowane w h264.

 5. CoreAVC (autor: RusH | data: 3/04/07 | godz.: 11:31)
  mplayer mozna pogodzic z CoreAVC, a twedy h264 juz nie takie straszne :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.