Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 23 maja 2007 
    

CPU Intela bez ołowiu


Autor: DYD | 15:10
(7)
Intel ogłosił dzisiaj, że przyszłe modele oferowanych przez nią procesorów, od układów 45-nanometrowych, wykorzystujących technologię bramek metalowych z materiałem izolacyjnym o wysokiej stałej dielektrycznej (Hi-k), będą całkowicie wolne od ołowiu. Rodzina procesorów wytwarzanych w 45-nanometrowej technologii Hi-k, obejmuje nową generację układów Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad i Xeon. Firma rozpocznie produkcję w tej technologii w drugiej połowie bieżącego roku.

"Intel bardzo zdecydowanie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, poczynając od wyeliminowania ołowiu i koncentracji na poprawie energooszczędności swoich produktów, a kończąc na zmniejszeniu emisji do atmosfery oraz zwiększeniu powtórnego wykorzystania wody i materiałów" - powiedział Nasser Grayeli, wiceprezes Intela oraz dyrektor ds. rozwoju technologii montażu, Technology and Manufacturing Group.

Ołów jest wykorzystywany w obudowach wielu układów i w spoinach, które je łączą. Obudowy otaczają układy i służą do ich połączenia z płytą główną. W zależności od konkretnego segmentu rynku, np. komputerów mobilnych, stacjonarnych czy serwerów, wykorzystuje się różne typy obudów. Wzory obudów to m.in. Pin Grid Array, Ball Grid Array oraz Land Grid Array. Poczynając od generacji wykorzystującej 45-nanometrową technologię Hi-k, wszystkie te obudowy będą wyprodukowane bez zastosowania ołowiu. Również w przypadku chipsetów, produkowanych w technologii 65 nm, firma przejdzie w 2008 r. na proces w 100 procentach wolny od ołowiu.

Procesory 45 nm firmy Intel nie tylko nie zawierają ołowiu, ale dodatkowo wykorzystują opracowaną przez firmę technologię krzemową Hi-k, która zmniejsza upływy prądu z tranzystorów, umożliwiając tworzenie bardziej energooszczędnych, wydajnych procesorów. 45-nanometrowe układy Hi-k wykorzystują również trzecią generację technologii naprężonego krzemu, która usprawnia przepływ prądu sterującego i zmniejsza opór bierny pojemnościowy połączeń, używając do tego dielektryków o niskiej stałej dielektrycznej. Zwiększa to wydajność i obniża zużycie energii. Dzięki rodzinie 45-nanometrowych procesów Hi-k firmy Intel możliwa stanie się produkcja efektownych, mniejszych i bardziej energooszczędnych komputerów stacjonarnych, notebooków, urządzeń mobilnych oraz serwerów.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. .:. (autor: Shneider | data: 23/05/07 | godz.: 16:43)
  buahahahhahahahahahahahahhahahahahaha

  "Intel bardzo zdecydowanie podchodzi do kwestii ochrony środowiska, poczynając od wyeliminowania ołowiu i koncentracji na poprawie energooszczędności swoich produktów, a kończąc na zmniejszeniu emisji do atmosfery oraz zwiększeniu powtórnego wykorzystania wody i materiałów"


  Intel jak kazda firma, ktora chce sprzedawac swoje produkty w UE, musi wyeliminowac olow ze swoich produktow.
  Zmieniaja technologie na drozsza, kombinuja jak moga by zatrzymac pieniadze i zaden z producentow nie jest z tego zadowolony.

  Ale jakze to pieknie wyglada w cytacie powyzej :-)))))))))))))))))))))))))))))))))

  Jak by dbal o srodowisko to juz 5lat temu pozbyl by sie problemow, a nie wtedy kiedy musi.


 2. no ba (autor: RusH | data: 23/05/07 | godz.: 19:12)
  a fab w chinach to tak tylko przypadkiem, i nie z powodu praktycznie nie istniejacych norm srodowiskowych :)

 3. hmmmm (autor: chrabcio | data: 23/05/07 | godz.: 21:21)
  hmmm... a czemu wojskowi kategorycznie odmówili technologii PB-free w urządzeniach militarnych? lektura o szybszym utlenianiu się cyny bezołowiowej jest ciekawa :)

 4. ale tam zdaje sie (autor: Franz | data: 23/05/07 | godz.: 22:01)
  bedzie to stop cyna + miedz + srebro i od 2004 roku intel wyeliminowal jakies 95 % olowiu takze teraz to juz tylko kosmetyka, tak twierdza przynajmniej :)

  http://www.intel.com/...d=pr1_releasepri_20070522m


 5. Ale co to za różnica (autor: Markizy | data: 24/05/07 | godz.: 07:41)
  Skoro na rynku jest tyle jeszcze ton sprzętu elektronicznego z ołowiem, a nikt tego nie zbiera żeby nastepnie utylizować ?

  Mówie przynajmniej o moim regionie w polsce, bo w austrii to zbieraja odzielnie takie rzeczy, jako metal albo elektronika :)


 6. chrabcio (autor: RusH | data: 24/05/07 | godz.: 09:24)
  co tam wojsko, sprzed medyczny i lotniczy jest zwolniony z tych ograniczen, cyna kapiaca olowiem az milo, nikt by nie chcial umrzec z powodu zimnego lutu

 7. A jak sprawa ołowiu wygląda u AMD (autor: maximus1 | data: 24/05/07 | godz.: 19:01)
  Znalazłem coś takiego:
  http://www.amd.com/...104_543_13743~100471,00.html
  Pozdrawiam


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.