Firma SanDisk poszerzyła dziś swoją linię stacji solid state driver - SSD o model 64-gigabajtowy przeznaczony dla użytkowników korporacyjnych oraz osób zainteresowanych nowinkami technicznymi. 1,8-calową stację SSD SanDisk UATA 5000 oraz 2,5-calową stację SSD SATA 5000, które są już dostępne w wersjach o pojemności 32 GB, można stosować jako zamiennik dysku twardego w większości typowych notebooków. W porównaniu z konwencjonalnymi dyskami twardymi, nadal stosowanymi w większości laptopów, stacje SanDisk SSD zapewniają producentom komputerów i ich klientom następujące korzyści.
- Niezawodność i trwałość. Średni czas między awariami (MTBF mierzony metodą Parts Stress Method, Telcordia SR-332) stacji SSD wynosi ponad dwa miliony godzin, w przybliżeniu sześciokrotnie więcej niż w przypadku dysków twardych. Stacje SanDisk SSD nie zawierają ruchomych części, więc znacznie rzadziej zawodzą w przypadku upuszczenia notebooka albo wystawieniu go na działanie skrajnych temperatur.
- wydajność. Brak ruchomych części oznacza, że stacja SSD rozpoczyna pracę niemal natychmiast i oferuje znacznie krótszy czas dostępu niż konwencjonalne dyski. Na przykład w notebookach dane są przesyłane między pamięcią a stacją SSD ponad stukrotnie szybciej niż w przypadku dysku twardego. Stacje SanDisk SSD oferują stałą szybkość odczytu równą 67 megabajtom (MB) na sekundę (pomiar H2BENCH 3.6: średni czas dostępu = średni czas wyszukiwania + średnie opóźnienie) oraz szybkość swobodnego odczytu równą 7000 operacjom wejścia-wyjścia (IOP/s) w przypadku transferu bloków 512-bajtowych (IOMETER 2003.12.16). W rezultacie notebooki wyposażone w 2,5-calową stację SanDisk SSD mogą uruchomić system Microsoft Windows Vista Enterprise w ciągu 30 sekund (Test ze stoperem przeprowadzony wewnętrznie w firmie SanDisk (procesor Intel Core 2 T7200, 2,00 GHz, 997 MHz, 1,0 GB DDR2-533 SDRAM) i uzyskiwać dostęp do plików w średnim czasie 0,11 milisekundy (H2BENCH 3.6). Notebook wyposażony w dysk twardy uruchamia się średnio w ciągu 48 sekund, a dostęp do plików zajmuje średnio 17 milisekund.
- Niski pobór mocy. W porównaniu z typowym dyskiem twardym, który zużywa 1,9 wata podczas aktywnej pracy, stacje SSD SanDisk zużywają 1,0 wata (0,5 w przypadku stacji 1,8") podczas aktywnej pracy i zaledwie 0,4 wata (0,2 w przypadku stacji 1,8") w stanie bezczynności.
... (autor: reev | data: 5/06/07 | godz.: 14:44) te dyski to jakieś fantomy... na każdym portalu codziennie o nowych wersjach i wspaniałych wydajnościach... a cisza o cenach i dostępności...
te dyski (autor: RusH | data: 5/06/07 | godz.: 18:43) to PR, kazda firma musi miec teraz w swoim portfolio taki dysk, w ofercie juz nie bardzo
XiSiO znajac zycie to latow ocenic ile by kosztowal teraz a ile bedzie kosztowal (autor: speed | data: 6/06/07 | godz.: 07:01) jak wejdzie na rynek pod konic roku.
na dzisijaj okolo 550.00$ a pod koniec roku jak wszytko pojdzie dobrze i spadek cen pamieci bedzie na tym samym poziomie co teraz to mozna przypuszczac ze okolo 400.00$ .
Takie info co podali tutaj to o kand dupy potluc bo to co najwarzniejsze to tego nie ma. A FACHMAN RusH oczywiscie wie wszytko najlepiej (flaki przewracaja sie od jego upierdliwej zlosliwosci) nie dziwie sie ze nigdzie go nie toleruja bo jet chamski i do tego o kulturze wypowiedzi nie wspomne bo szkoda klawiatury.
... (autor: Blackfield | data: 6/06/07 | godz.: 10:43) wrrr kupuje notebooka w wakacje z wyższej półki i dorzuciłbym te 200-300$ do takiego wynalazku ale żadna firma nie oferuje tego rozwiązania God damnit!!