Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Środa 13 czerwca 2007 
    

Nowy system i przeglądarka Apple


Autor: xanael | 15:01
(19)
11 czerwca, na Wordwide Developers Concference oficjalnie zaprezentowano następcę Mac OS X Tiger - Leopard. W nowym systemie, który jest reklamowany przez Apple jako najbardziej zaawansowany, znajdzie się ponad 300 nowych funkcji, ulepszeń, gadżetów. Nowy system ma być gotowy do sprzedaży w październiku tego roku. Filmy z możliwościami nowego systemu możemy zobaczyć na jego stronie domowej. Jednocześnie pojawiła się wersja beta natywnej przeglądarki systemu Mac OS X - Safari. Co najważniejsze, powstała wersja pod Windows. Jednak jest to wersja beta, dlatego nie polecałbym używania jej, póki co, do codziennego surfowania po Sieci. Przeglądarkę możemy pobrać tutaj.

Informacja prasowa Apple IMC Poland

Apple przedstawił bliską finalnej wersję Mac OS X Leopard

WWDC 2007, SAN FRANCISCO — 11 czerwca 2007

Apple przedstawił dzisiaj bliską finalnej wersję Mac OS X Leopard, szóstego wydania najbardziej zaawansowanego na świecie systemu operacyjnego. System Leopard, który ma ukazać się na rynku w październiku, wprowadza ponad 300 nowych cech, między innymi zawiera nowy Desktop i Docka ze Stacks, intuicyjnym, nowym sposobem porządkowania plików; uaktualniony Finder z Cover Flow i nowy sposób przeglądania i współdzielenia plików pomiędzy wieloma komputerami Mac; Quick Look, nową funkcję szybkiego przeglądania większości plików bez otwierania programu; Time Machine, nowe rozwiązanie łatwego i automatycznego archiwizowania i przywracania utraconych plików, a nawet wszystkich danych w Maku; Spaces, potężną, nową cechę umożliwiającą tworzenie grup programów i natychmiastowe przełączanie się pomiędzy nimi oraz udoskonalone programy iChat i Mail, które umożliwiają w łatwy sposób bardziej kreatywną komunikację użytkowników.

“Leopard jest obecnie najlepszą wersją Mac OS X, przewyższającą nawet niesamowitego Tigera, która jeszcze bardziej umocni Mac OS X na pozycji lidera jako najbardziej zaawansowanego i innowacyjnego na świecie systemu operacyjnego”, powiedział Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. “Uważamy, że obecni i przyszli klienci pokochają Leoparda, który pomoże zwiększyć popularność komputerów Mac”.

Leopard zawiera całkowicie nowego Docka z cechą Stacks, która ułatwia uporządkowanie bałaganu na biurku użytkownika spowodowanego rzeczami ściąganymi przez przeglądarkę i pocztę. Poprzez kliknięcie myszą, użytkownik może natychmiast przenieść na górę zawartość stosu, aby łatwo oglądać każdą rzecz. Również Finder Leoparda został całkowicie przeprojektowany. Dodano do niego Cover Flow, nowy sposób szybkiego przeglądania i lokalizowania plików i programów. Nowy Pasek boczny Findera upraszcza porządkowanie plików na Maku i zapewnia łatwy dostęp do komputerów Mac i PC znajdujących się w domowej sieci. Abonenci .Mac mogą również używać nowej funkcji “Back to my Mac”, która umożliwia przeglądanie i dostęp do plików na ich odległych Makach poprzez Internet. Inną nowością w Leopardzie jest Quick Look, innowacyjny sposób prawie natychmiastowego przeglądania przez użytkowników prawie każdego pliku, a nawet odtwarzanie plików multimedialnych bez otwierania programu.

Dzięki unikalnej zdolności, która umożliwia użytkownikom cofnięcie się w czasie i odszukanie usuniętych plików, programów, zdjęć i innych cyfrowych mediów, Time Machine jest rewolucyjnym sposobem ochrony cyfrowego życia. Po skonfigurowaniu poprzez jedno kliknięcie Time Machine automatycznie zachowuje aktualne kopie wszystkiego, co znajduje się w Maku. W przypadku utraty pliku, użytkownik może użyć Spotlight z Mac OS X i cofając się w czasie odszukać i przywrócić ten plik . Time Machine może automatycznie archiwizować zawartość Maka na zewnętrznym dysku twardym podłączonym przez kabel FireWire lub USB, na serwerze lub bezprzewodowo na dysku twardym podłączonym do stacji bazowej AirPort Extreme.

Leopard zawiera również trzy nowe technologie, które w pełni wykorzystują najnowsze rozwiązania sprzętowe: pełne natywne wsparcie 64 bitów, które pozwala programom na całkowite wykorzystanie zalet 64-bitowego przetwarzania, a jednocześnie uruchamianie już istniejących 32-bitowych programów Mac OS X i sterowników; prostą optymalizację wielordzeniową umożliwiającą wykorzystanie zalet najnowszych rozwiązań Intela; oraz Core Animation, do łatwego tworzenia przez programistów w ich własnych programach animowanych elementów interfejsu użytkownika, równie zadziwiających jak Spaces i Time Machine Leoparda.

Inne nowe cechy Leoparda:

- Leopard Mail, oferuje szersze możliwości przystosowania do potrzeb użytkownika i nadania osobistego stylu wiadomościom email, udostępnia ponad 30 elegancko zaprojektowanych wzorów papeterii i szablonów, które wyglądają równie dobrze na Makach, jak też na PC; Notes ułatwia robienie i porządkowanie notatek w taki sam sposób jak komponowanie i czytanie poczty; To Dos służy do tworzenia list przeglądanych bezpośrednio w Mail oraz ich automatycznego synchronizowania z programem iCal; oraz detektory danych, które automatycznie wykrywają numery telefonów, adresy i wydarzenia, dzięki czemu można je łatwo dodawać do Address Book lub iCal;

- Leopard iChat z iChat Theater umożliwia użytkownikom przedstawianie zdjęć, prezentacji, wideo i plików podczas konferencji wideo; efekty Photo Booth pozwalają na przeprowadzanie transformacji wideo w iChat w czasie rzeczywistym z zabawnymi zniekształceniami i efektami barwnymi; a funkcji video backdrops umożliwiającej wybór zdjęcia lub wideo, które widoczne będzie w czasie czatowania, nie spotka się w żadnym innym miejscu na świecie;

- Leopard iCal wprowadza potężną grupę cech dla kalendarzy opartych na standardzie CalDAV, które ułatwiają porządkowanie i koordynację harmonogramów różnych osób;

- Spaces to doskonały nowy sposób tworzenia przystosowanych do własnych potrzeb przestrzeni na biurku zawierających tylko te programy i pliki, które są potrzebne dla danego projektu oraz możliwość szybkiego przełączania się pomiędzy nimi poprzez jedno kliknięcie;

- Web Clip dostarcza wszystkiego, czego chce użytkownik ze strony WWW do Dashboard jako widget;

- Boot Camp umożliwia uruchamianie Windows w sposób natywny na komputerach Mac z procesorami Intela*

- nowe narzędzia programistów, w tym Xcode 3 z edytorem nowej generacji; całkowicie nowy interfejs Buildera zapewnia łatwą integrację zaawansowanych efektów animacji z programami; prostsze usuwanie błędów oraz obsługę Objective-C 2.0; DashCode to z kolei lepszy sposób tworzenia nowych widgetów Dashboard bez pisania kodu; oraz Xray, nowy program do optymalizacji wydajności programów.

* Wymagana jest kopia Windows XP lub Vista

Cena i dostępność:
Mac OS X v. 10.5 Leopard ma pojawić się na rynku w październiku i będzie dostępny w sklepie internetowym Apple Center On-Line, w sieci Apple Premium Resellers oraz u autoryzowanych resellerów.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Beta? (autor: PrzemekRyk | data: 13/06/07 | godz.: 15:49)
  IMVHO określenie tego czegoś mianem bety, to spoooore nadużycie. :)

 2. przecież... (autor: DYD-Admin | data: 13/06/07 | godz.: 15:53)
  ...sam Apple oznacza ten browser jako Beta... ??

 3. Ktoś testował ? (autor: Mademan | data: 13/06/07 | godz.: 16:16)
  Ja tak. Wpisuje adres TPC i pięknie się wszystko rozjechało, a w miejscu menu są poziome kreski. Żeby tego było mało nawet Google.pl się nie wyświetla w całości poprawnie :]. Jak można wypuścić tak z.....(zepsutą) przeglądarkę?

 4. hmm (autor: bartek_mi | data: 13/06/07 | godz.: 17:02)
  z tego co pisali u konkurencji to to safari jest tragiczne.... a na pewno nie zasluguje na miano 'bety'

 5. sprawdzilem (autor: plus5volt | data: 13/06/07 | godz.: 18:36)
  Szybkie wyswietlanie jest to fakt, i tu sie konczą zalety. Wywala sie na byle czym (po co pokazują publicznie do tego stopnia niestabilny soft, nie wiem...) i po zamknieciu okna nie odtwarza poprzedniej sesji zakladek, niedokladne wyswietlanie zauwazylem nawet na stronce głownej apple'a, wp.pl jest wybrakowana, scroll myszy dziala niestandardowo powolnie, konfiguracja bardzo uboga, pluginów rozszerzających funkcjonalnosc przegladarki chyba wogole brak (poza playerami i java).

 6. masakra (autor: Kriomag | data: 13/06/07 | godz.: 18:44)
  minutka i poleciała z dysku... tak jak pisał Mademan - nawet google źle wyświetla... lol

 7. niech oni nie pchaja sie na winde (autor: Holyboy | data: 13/06/07 | godz.: 21:04)
  jeszcze ich tu brakuje...

 8. Ale jakie to ułatwienie dla webmasterów... (autor: pi_3-14 | data: 14/06/07 | godz.: 00:43)
  ...testowanie stron pod Safari zawsze było bolączką webmasterów pracujących pod Win.

 9. mueheheheh (autor: Dygnitarz/Wiche | data: 14/06/07 | godz.: 00:45)
  Safari for Windows, 0day exploit in 2 hours
  [ http://larholm.com/...ows-0day-exploit-in-2-hours/ ]


 10. gdzieś czytałem, że duża ilość problemów z Safari (autor: Soulburner | data: 14/06/07 | godz.: 10:04)
  dla Windows znika, kiedy przełączymy układ klawiatury z PL na bodajże en-US. Nie testowałem, bo mi się nie chce ;)

 11. heh (autor: Pauler | data: 14/06/07 | godz.: 12:36)
  uwielbiam ten marketing apple, pod tym względem MS jest daleko w tyle :)

 12. Istna rewolucja ;) (autor: kropa | data: 14/06/07 | godz.: 15:22)
  Uaktualnienie klienta e-mail o papeterię, to już nawet Ms tak nie wciska ciemnoty :D

 13. @kropa (autor: TeXXaS | data: 14/06/07 | godz.: 15:39)
  masz linka w newsie - wejdź, obejrzyj - może wtedy pogadamy.... ;) mam wrażenie, że masz na myśli papeterię z Outlooka....
  mi tam się podoba ich podejście do ergonomii - do tego pod spodem jest prawdziwy Unix - żyć nie umierać.


 14. apple podbije PC i dobrze (autor: xanael | data: 14/06/07 | godz.: 15:59)
  akurat to, co Apple robi jest zazwyczaj udane i nie ma sie co oszukiwac; nowa przegladarka zapowiada sie na hit, porownywalny z Firefox'em. M$ ma problem.

 15. xanael (autor: RusH | data: 14/06/07 | godz.: 16:36)
  chyba sam sie oszukujesz, ten windziany build safari to totalna kupa

 16. xanael - pier...lisz głupoty :P (autor: Kriomag | data: 14/06/07 | godz.: 16:59)
  zainstalowałeś chociaż i sam sprawdziłęś jak działa? ja tak i nawet google poprawnie się nie wyświetla, nie mówiąc już o tpc... człowieku, lecz się ;)

 17. @ TeXXaS (autor: kropa | data: 15/06/07 | godz.: 12:52)
  Wszedłem i widziałem, ale zdania dalej nie zmienię :) Może ja jestem dziwny bo wysyłam maile jako zwykły tekst :)
  Co do ergonomii - kwestia gustu. Mnie ona nie pasuje.


 18. Kriomag - widac ze nigdy Macintosha nie uzywales (autor: xanael | data: 15/06/07 | godz.: 13:24)
  Ta, lubie jak odzywaja sie ludzie ktorzy np. jak widza poniechaj zamiast anuluj to juz nie wiedza co kliknac, albo bez paska start ani rusz; swoja droga to jest beta, a apple nigdy nie tworzylo oprogramowania ktore w domysl. instalacji obsluguje jezyk polski (w Leopardzie ma sie to zmienic), no i druga sprawa, nie wszyscy uzywaja tylko i wyl systemu Windows, mimo, ze po instalcji kompletnie nie da sie na nim pracowac? Po co kupowac sam silnik, a pozniej czesci do niego? Nie lepiej od razu caly? Sa rozne koncepcje pracy, dzialania systemow. Nie mozna komentowac tych, co sie nie zna.

  Tez wysylam mejle jako tekst, a nie HTML. to jedna z zasad netykiety. nie kazdy uzywa Outlooka.


 19. buhahah (autor: Dygnitarz/Wiche | data: 16/06/07 | godz.: 00:10)
  <Kriomag - widac ze nigdy
  Macintosha nie uzywales>

  No tak. Więc wg macowców przeglądarka, która nie potrafi poprawnie wyświetlić strony to zapowiadający się hit? Dobre sobie.


  <swoja droga to jest beta, a apple nigdy nie tworzylo oprogramowania ktore w domysl.>

  Beta betą, ale nawet taka wersja przeglądarki powinna poprawnie wyświetlić np. stronę google :D

  Nie kompromituj się, fanboju.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.