Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 25 czerwca 2007 
    

Zagróżenia w 2007 roku


Autor: DYD | 10:18
McAfee opublikowało materiał porównujący swoje przewidywania dotyczące zagrożeń z końca ubiegłego roku z sytuacją z połowy czerwca 2007. W grudniu ubiegłego roku centrum badawcze McAfee Avert Labs wydało raport na temat 10 największych zagrożeń bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów oraz urządzeń mobilnych. Pół roku później McAfee ocenia, na ile trafne okazały się próby dorównania Nostradamusowi. Firma oceniała zgodność każdej prognozy z obecną sytuacją. Trafność przewidywań umieszczono na skali od 0 do 5, gdzie 5 oznacza, że prognozy były właściwe, a 0 że sytuacje jest inna od oczekiwanej.

1.Wzrośnie liczba fałszywych stron internetowych służących wykradaniu ID użytkownika oraz haseł dostępu- ocena 5
W samym styczniu zaobserwowano wzrost aktywnośći phishingu o 358% w stosunku do ostatnich trzech miesięcy 2006. W ciągu całego pierwszego kwartału 2007 liczba stron phishingowych zablokowanych przez McAfee wzrosła o 784%.

2. Zwiększy się ilość spamu- ocena 3
Całkowita ilość spamu pozostała na prawie niezmienionym poziomie. Nieznacznie natomiast zmniejszyła się liczba spamu obrazkowego, który na początku roku stanowił 65% niechcianej poczty.

3. Popularność plików wideo sprawi, że staną się one celem hakerów- ocena 4
Ogromna popularność stron takich jak MySpace czy YouTube oraz dostępnych na nich plików wideo, sprawiła, że stały się one łakomym kąskiem dla hakerów. Prosty do zmodyfikowania format plików wideo, pozwolił cyberprzestępcom na opracowanie wielu sprytnych sztuczek. Na początku roku hakerzy zaatakowali stronę MySpace należącą do francuskiej grupy rockowej MAMASAID. Fani grupy odwiedzający stronę łapali wirusa wykorzystującego lukę w QuickTime, HREF Tracks, zezwalającą na automatyczne otwieranie linków podczas oglądania filmów. Co więcej konta użytkowników MySpace mogą być wykorzystywane przez hakerów do rozsyłania spamu.

4.Zwiększy się liczba ataków na telefony komórkowe- ocena 0
Co ciekawe liczba ataków na telefony komórkowe spadła z 47 w ostatnim kwartale 2006 do 12 w ciągu pierwszych 3 miesięcy tego roku.

5. Adware będzie najpopularniejszym sposobem zamieszczania reklam- ocena 3
Z powodu złej reputacji, jaką cieszy się adware, firmy próbują innych sposobów zamieszczania reklam w Internecie. BitTorrent w swojej internetowej telewizji zamiast pobierać opłaty za oglądanie filmów i seriali, dodaje do nich reklamy. YeMe Networks prawdopodobnie pójdzie w jego ślady.

6. Kradzieże tożsamości i danych pozostaną istotnym problemem- ocena 5
Według Attrition's Data Loss Database - Open Source, począwszy od stycznia bieżącego roku odnotowano 13.7 miliona przypadków kradzieży danych. Jest to dramatyczny wzrost w porównaniu z 1,8 miliona kradzieży w tym samym okresie w roku ubiegłym. Według ostatniego raportu wydanego przez Datamonitor, ponad 60% ankietowanych z 1400 europejskich firm zatrudniających powyżej 250 pracowników, padło ofiarą utraty danych w ciągu zeszłego roku, a 33% uważa, że kradzież lub utrata danych mogą być przyczyną upadku ich firmy.

7. Hakerzy coraz częściej będą korzystać z botów, czyli automatycznych programów manipulujących zainfekowanymi urządzeniami- ocena 3
Statystki pokazują, że liczba botów znacznie spadła w listopadzie 2006, ale obecnie znowu zaczyna rosnąć.

8. Powróci złośliwe oprogramowanie malware- ocena 5
Philis i Fujack pozostają aktywnymi rodzinami złośliwego kodu. Od początku roku Avert Labs sklasyfikował ponad 150 ich nowych mutacji, a nie można przecież zapomnieć o takich rodzinach jak Sibil, Grum i Expiro.

9. Wzrośnie liczba rootkitów przeznaczonych dla platform 32-bitowych - ocena 4
Według McAfee Virus Tracking Map, około 200.000 systemów zostało zainfekowanych rootkitami od początku 2007 roku, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

10. Podatność na ataki nadal będzie powodem niepokoju- ocena 5
W styczniu i lutym 2006 roku Microsoft wydał łaty zabezpieczające dla 5 ważnych oraz 5 krytycznych luk systemu. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2007 firma zmuszona była do publikacji odpowiednio aż 9 ważnych oraz 27 krytycznych patchy dla swoich produktów.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.