Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 25 czerwca 2007 
    

Eizo ColorEdge CG241W


Autor: DYD | 10:44
(10)
W ofercie firmy Alstor pojawi się w najbliższym czasie kolejny model monitora LCD przeznaczonego do profesjonalnych zastosowań graficznych. Należący do serii Premium ColorEdge CG241W posiada ekran o panoramicznych proporcjach, możliwość sprzętowej kalibracji oraz odwzorowuje 96% przestrzeni AdobeRGB. Zastosowana w ColorEdge CG241W matryca o przekątnej 24,1" pozwala na wyświetlanie obrazu w naturalnej rozdzielczości 1920x1200 (proporcje 16:10). Umożliwia to jednoczesne wyświetlenie dwóch stron formatu A4 w ich naturalnej wielkości oraz palet narzędziowych, które nie będą przesłaniać przygotowywanej pracy. Maksymalna jasność panelu to 300 cd/m2, kontrast na poziomie 850:1, a kąty widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie, sięgają 178°.

Pozostałe cechy charakterystyczne nowego modelu, to możliwość precyzyjnej kalibracji z wykorzystaniem 12-bitowej tabeli kolorów LUT, przetwarzanie informacji o kolorze z 16-to bitową precyzją, realizowana przez elektronikę bieżąca kontrola równomierności podświetlenia oraz koloru na całej powierzchni matrycy oraz odwzorowanie do 96% przestrzeni AdobeRGB. Czas reakcji wynosi 6 ms (przy przejściach między półtonami).

Sprzętowa kalibracja monitora przeprowadzana jest bezpośrednio na wartościach kolorów zapisanych w elektronice monitora, przez co uzyskane wyniki są znacznie bardziej dokładne, niż przy kalibracji programowej, a całość procesu jest prostsza do przeprowadzenia i zajmuje znacznie mniej czasu. Wynika to z prostego faktu - elektronika monitora zawiera 12-bitową tabelę barw (co daje 4 081 odcieni każdej składowej), z których jednocześnie może być wyświetlonych 256. Przetwarzanie informacji o kolorze z 16-bitową precyzją pozwala na osiągnięcie (nie tyle większej ilość detali, ale dokładniejsze i bardziej równomierne odwzorowanie barw na całej powierzchni ekranu) znacznie większej szczegółowości odwzorowania przejść tonalnych szczególnie w ciemnych obszarach edytowanej pracy.

Dołączone w zestawie z monitorem oprogramowanie ColorNavigator CE współpracuje z wszystkimi popularnymi modelami kalibratorów dostępnymi na rynku, takimi jak np.: Eye-One, DTP94, DTP94B, MonacoOPTIX X-Rite, lub ColorVision's Spyder2. Pozwala również na (regulację) kalibrację poziomu jasności czerni (tylko przy podłączeniu monitora poprzez złącze cyfrowe) oraz pomiar jasności papieru.

Dokładne dopasowanie wartości gamma każdego z podstawowych kolorów (Red, Green, Blue) jest warunkiem poprawnego wyświetlania kolorów. Monitory EIZO ColorEdge CG241W już podczas procesu produkcji mają precyzyjnie określone barwy: Red, Green i Blue w skali 0-255, na podstawie 12-bitowej tabeli Look-Up Table (LUT). Standardowo wartość gamma monitora jest ustawiona na poziomie 2,2. Potwierdza to certyfikat fabrycznej kalibracji, dołączany do każdego monitora.
Monitor wyposażony jest w dwa złącza DVI-I umożliwiając pracę zarówno z analogowym, jak i cyfrowym źródłem sygnału. Złącza udostępniają jednocześnie obsługę sygnału HDCP. W monitor wbudowano ponadto dwuportowy hub USB pracujący w standardzie 2.0.

Na przedniej ściance wbudowano ponadto sensor funkcji BrightRegulator - automatycznie regulującej jasność wyświetlanego obrazu w zależności od jasności otoczenia (funkcja ta jest automatycznie wyłączana podczas kalibracji).

Coraz ważniejszym zagadnieniem dla designerów, jest możliwość takiego wyświetlania obrazu, który symulować będzie sposób widzenia osób z zaburzeniami postrzegania koloru: protanopią i deuteranopią . ColorEdge CG241W pozwala na takową symulację, przeprowadzaną w czasie rzeczywistym. Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego oprogramowania UniColor Pro (pracującego wyłącznie pod kontrolą systemów operacyjnych Windows 2000/XP/Vista lub Mac OS X 10.3.9 lub nowszego).

Konstrukcja obudowy oraz podstawy pozwala na szeroką regulację położenia ekranu: obrót wokół osi pionowej o kąt 35° w lewo i w prawo, pochylenie o kąt do 40°, pracę w orientacji portretowej oraz regulację wysokości w zakresie do 82 mm.

Nowe monitory EIZO, podobnie jak inne modele, objęte są pięcioletnią gwarancją producenta w systemie door-to-door, obejmującą wszystkie elementy monitora. Oba modele spełniają warunki określone w certyfikacie TCO'03.

W bieżącej ofercie Alstor monitory te pojawią się pod koniec lipca bieżącego roku. Sugerowana cena dla użytkownika końcowego nie jest jeszcze znana.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. realizowana przez elektronikę bieżąca kontrola równomierności podświetlenia oraz (autor: RusH | data: 25/06/07 | godz.: 19:43)
    >ealizowana przez elektronikę bieżąca kontrola
    >równomierności podświetlenia oraz koloru na całej >powierzchni matrycy

    niby jak? to by wymagalo calej siatki kalibratorow, na monitorze ich nie widac, a w srodku by przeszkadzaly w podswietlaniu, wiec moze monitor ma podswietlenie LEDowe jak reszta w tej klasie sprzetowej ? oops NIE MA, wiec o co chodzilo temu PRbajkopisarzowi?


    > elektronika monitora zawiera 12-bitową tabelę barw (co
    >daje 4 081 odcieni każdej składowej), z których
    >jednocześnie może być wyświetlonych 256.

    a po polsku dithering?


    >Przełączanie się w tryb symulacji postrzegania obrazu
    >przez osoby z zaburzeniami rozpoznawania kolorów
    >dokonywane jest z wykorzystaniem dołączonego
    >oprogramowania UniColor Pro (pracującego wyłącznie pod
    >kontrolą systemów operacyjnych Windows 2000/XP/Vista
    >lub Mac OS X 10.3.9 lub nowszego).

    czyli nie jest to funkcja monitora a oddzielny soft ...


  2. Czepialstwo... (autor: Kenjiro | data: 25/06/07 | godz.: 22:39)
    dziś w modzie. Nie chcę nikogo bronić, ale to jest informacja prasowa, a nie test, więc daj sobie luz.

  3. wiesz Kenjiro (autor: Mieciu76 | data: 26/06/07 | godz.: 00:00)
    nie do końca masz rację. Jeśli Rush zauważył jakąś bzdurę, to nikogo nie broni fakt, że to jest informacja prasowa. Przecież nie chcemy bzdur w prasie, a już napewno nie chcemy aby bzdury były powielane . . . (tak na chłopski rozum) . . . :):):)

  4. . . . a, że to jest czepialstwo Rusha- (autor: Mieciu76 | data: 26/06/07 | godz.: 00:02)
    no cóż- on już taki jest . . . .
    :):):):):):)


  5. Alstor - lepiej omijać (autor: kaczor96 | data: 26/06/07 | godz.: 14:55)
    Kupując taki monitor w firmie Alsttor za nielada kwote trzeba się liczyć np. z ..... No kto zgadnie? Padniętymi pikselami!!! Ja kupiłem CG210 i mam padnięte 2 piksele!. Oświadczono mi że to norma. Fajna mi norma ze monitor za 10 tys. może miec padnięte piksele. Porażka polskiego dystrybutora. NIE POLECAM!!!

  6. kaczor (autor: Dabrow | data: 26/06/07 | godz.: 22:01)
    a popatrz sobie co mówią normy jakościowe i ile badów dopuszczają w zależności od klasy matrycy.... Sorry - no bonus - dystrybutor nie ma tu wiele do goadania - może być conajwyżej uprzejmy i sprawdzi Ci przed sprzedażą...

  7. kaczor.. (autor: GregorP-Redakcja | data: 28/06/07 | godz.: 10:56)
    ..a ja reklamowałem w Alstorze Eizo za
    niecałe 3k pln, z jednym subpikselem,
    naprawdę ledwo widocznym.
    Wyobraź sobie, że w ciągu dwu dni roboczych
    miałem nowy egzemplarz..


  8. kaczor, a reklamowales (autor: piotrszach | data: 28/06/07 | godz.: 11:07)
    bezposrednio w Alstorze czy w jednym z ich przedstawicielst? Bo ja bardzo milo wspominam wspolprace z ta firma (co prawda jedno z CG19 sprawadzali dluuugo, ale z tego co wiem, to wtedy byl problem w calej Europie z dostepnosci tego modelu). Jesli chodzi o padniety piksel, to zdaje sie normy EIZO dopuszaczja chyba ze 2-3 subpiksele. A piksele padniete byly od razu?

  9. CG210 (autor: kaczor96 | data: 28/06/07 | godz.: 18:27)
    Piksele sa padnięte 2 i świecą stale na czerwono. Norma dopuszcza 3. Więc łapią się na widełki. Chcieli mi wymienic matryce (czyli serwis 2 tygodnie). Wydawało mi sie że taki produkt po kupnie nie powinien być ze świecącymi pikselami no ale cóż ... Świeciły od razu jak kupiłem. Mam niesmak choć od lat uzywam EIZO i na swoim stanowisku mam 3 sztuki. Szkoda tylko że zwykłe 19 L768 potrafią być bez wad a ta na której mi zależało najbardziej jest do kitu. W pracy grafika naprawde te 2 piksele świecące przeszkadzają.

  10. kaczor (autor: Dabrow | data: 29/06/07 | godz.: 09:58)
    rozumiem punkt widzenia - ale im większa matryca tym ciężej... że nie wspomnę o podświetleniu - znalezienie dużego LCD dobrze podświetlonego to magia - stąd ceny chore na klasę graficzną...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.