Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
RECENZJE | Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2
    

 

Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2


 Autor: Lancer | Data: 01/08/07

Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2Dzisiejszy artykuł poświęcimy przedstawicielom dwóch różnych trendów rozwoju pamięci RAM. Przybliżymy jeden z pierwszych na naszym rynku kompletów 2x2GB firmy OCZ, a także trzy komplety pamięci pracujących standardowo z zegarami 1066MHz i 1150MHz marek OCZ i Patriot. Ponieważ nie każdy potrzebuje takich monstrów, mniej wymagającym zapoznają się z kompletem Patriota budżetowego przedziału 300zł. Zapraszam do artykułu.







Polub TwojePC.pl na Facebooku

Rozdziały: Pojemność czy prędkość? - test pamięci DDR2
 
 » Krótki wstęp
 » Platforma testowa
 » OCZ Vista Upgrade DDR2 PC2-6400 4GB
 » OCZ PC2-6400 Special Ops Edition
 » Patriot PC2-8500 ELK
 » OCZ DDR2 PC2-8500 Reaper HPC Edition
 » OCZ DDR2 PC2-9200 Reaper HPC Edition
 » Testy wydajności
 » Co cztery to nie dwa
 » Temperatury
 » Zakończenie
 » Kliknij, aby zobaczyć cały artykuł na jednej stronie
Wyświetl komentarze do artykułu
 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: GL1zdA | data: 1/08/07 | godz.: 09:19)
    Artykul pisany w stylu reklamowym: slupki benchmarkow nie zaczynaja sie w zerze - w ten sposob ma sie wrazenie gigantycznych roznic w wynikach...

  2. hmm... najwyzsza roznica (autor: leonx | data: 1/08/07 | godz.: 10:24)
    w tescie WinRAR miedzy pamiecia 800MHz a 1155MHz - 12%.
    Roznica we wszystkich innych testach na granicy 1-2%
    No to nie wiem teraz - lepsza pamiec oplaca sie kupowac tylko do kompresji? Wiem, ze upraszczam, ale 1 czy 2 % roznicy w wydajnosci nie bedzie w stanie zauwazyc nikt, nawet dla testow jest to praktycznie na granicy bledu.
    12% wydajnosci zaczyna juz byc znaczace.
    W jakich jeszcze aplikacjach da sie zauwazyc tak duza roznice a w jakich bedzie ona nieznaczaca?


  3. Szkoda... (autor: Remedy | data: 1/08/07 | godz.: 11:39)
    ...że nie ma testów w aplikacjach 3D typu 3ds max lub Maya. Moglibyśmy w praktyce przekonać się czy lepiej postawić na mniej szybszej pamięci (droższa) czy więcej wolniejszej (tańsza).

  4. Lander się nie popisał (autor: komisarz | data: 1/08/07 | godz.: 11:57)
    wykresy wyolbrzymiające róznice, które w rzeczywistości są na granicy błedu pomiaru, brak konkretnego podsumowania...

  5. .:. (autor: Shneider | data: 1/08/07 | godz.: 12:38)
    nie podoba mnie sie test.

    brak w nim zdrowego rozsadku co widac na przykladzie wykresow.


  6. Remedy (autor: leonx | data: 1/08/07 | godz.: 13:10)
    W testach MAX, Lightwave i Cinema 4D jakie mozna znalezc na necie roznica miedzy roznymi pamieciami zwykle wynosi 1-2% i w podsumowaniu stwierdza sie ze jest to na granicy bledu pomiarowego (max roznica jaka znalazlem to niecale 5% miedzu DDR2 800MHz a DDR3 1333MHz).
    Lepiej wiec chyba wybrac wiecej wolniejszej pamieci, bo ewentualny spadek szybkosci jesli bedzie trzeba cos doczytywac z dysku bedzie znacznie wiekszy.


  7. patriot memory (autor: zorg | data: 1/08/07 | godz.: 15:25)
    a ja zamienilem 4x1gb ocz na 2x2 Gb
    http://img105.imageshack.us/img105/3364/4gbya4.jpg

    a cpu-z pokazuje to tak
    http://img339.imageshack.us/.../1231/4gbcpuqz8.jpg


  8. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 1/08/07 | godz.: 15:53)
    W kwestii słupków. Jaką one mają pełnić rolę? Według mnie, zestawienie dwu słupków ma pozwolić w czytelny sposób ocenić czy istnieją różnice miedzy dwoma wartościami. Jeśli wyskaluje się je od zera, to w tym przypadku z uwagi na marginalne różnice będą się one ze sobą zlewały. Specjalnie je wyskalowałem niżej, by zwrócić uwagę, że jakieś tam różnice jednak są. Obok z kolei umieściłem wartości liczbowe by można je odczytać , skalkulować i ocenić, czy mają one dla użytkownika znaczenie praktyczne. W stylu reklamowym by było, jeśli nie przedstawiłbym żadnych konkretów liczbowych opisujących wykresy albo wyskalował procentowo. W wersji pierwotnej tak właśnie było. Zaczynały się od 0 i kończyłyniemal w tym samym miejscu.

    Takie jest moje rozumowanie i według tej filozofii stworzyłem wykresy.
    Jeśli mi ktoś zarzuci, że artykuł jest przez to w jakiś sposób sponsorowany, to odpowiem że owe kilkadziesiąt gdzin jakie poświęciłem na stworzenie tego co czytacie powstało w czynie społecznym i NIC z tego artykułu nie mam. Jestem zwykłym Bolkiem który czasami dostanie jakiś sprzęt i podzieli się wrażeniami. Nie jestem zawodowym pisarzem. Staram się robić według jakiegoś własnego widzimisie.

    Sens WSZYSTKICH moich artykułów o pamięciach (poprzedniego, tego i kolejnych) jest inny niż większość komentujących tu zauważa. Po co się kupuje wypasione pamięci? Po to aby je podkręcić i często ładnie dograć do podniesionego FSB. Pracując jakiś czas przy komputerach nie zdarzyło mi się widzieć maszyny, gdzie ktoś kupił szybkie pamięci by ustawić je na nominalnych parametrach i nic nie tykać. Jeśli ktoś brał szybką pamięć to tylko wiadomym celu.
    Największy właśnie nacisk kładę na część o podkręcaniu i dosłownie dziesiątki godzin zajmuje mi znalezienie stabilnych kombinacji timingów i napięć by dać Czytelnikom jakieś pojęcie o poszczególnych pamięciach. Część benchmarkową traktuję jako dodatek, a nie danie główne. Tym ma się wyróżniać właśnie moja praca. Mogłem iść na łatwiznę i zrobić jak zdecydowana większość – wypisać że pamięci podkręciły mi się na 1200MHz, dać dodatkowo 4 wykresy z benchmarków i kropka. Koniec pisania. Uważam, że nie o to chodzi. Każdy chciałby artykułu idealnego, gdzie znalazł by wszystko. Ale taki artykuł nigdy nie powstanie, bo każdy od recenzji, podobnie jak od różnych produktów wymaga czegoś innego, a dogodzić wszystkim nie da się.

    leonx - niestety takie są fakty. Bardzo często wydajność pamięci raczej w minimalny sposób wpływa na wydajność całkowitą maszyny. Właśnie stąd pojawia się opór użytkowników przed np. przesiadką z jednego standardu na drugi ponieważ w praktyce realnych różnic taka migracja bardzo niewiele.
    Zapewniam cię jednak, że mimo to nawet w Polsce znajdą się setki osób gotowe wydać 800PLN tylko po to by mieć 1% przyrost wydajności i dla takich ludzi takie produkty powstają i istnieją. Logikę każdy ma inną i nie ma co nad tym polemizować.

    zorg - mógłbyś coś napisać o o/c tych modułów?


  9. oc/ ocz (autor: zorg | data: 1/08/07 | godz.: 16:46)
    a sa to pc2 8000 , w duzej mierze zalezy od mobo, u mnie na p5w dh 2x1gb krecily sie super , ale gdy dolozylem kolejne 2x1gb zaczely sie schody , wina jednak lezy po stronie mobo , wszyscy jej posiadacze o tym zglaszali i zaden kolejny bios tego nie rozwiazal i juz chyba tak zostanie na tej plycie.
    dlatego zdecydowalem sie na 2x2gb tym razem padlo na patriota bo bylo tanio.
    na jesien zmieni plyte na nowy chipset intela x38 to i pamiatki ulegna zmianie - prawdopodobnie na ddr3.


  10. Lancer (autor: leonx | data: 1/08/07 | godz.: 16:56)
    alez ja wcele nie przecze temu o czym napisales w tescie i teraz w komentarzu. Nie spodziewalem sie tez jakiegos znaczacego przyrostu wydajnosci system - wrecz przeciwnie - zawsze wydawalo mi sie ze jest to 1-2-kilka procent.
    Datego zastanowil mnie tak znaczny przyrost w WinRAR i jestem ciekaw w jakich jeszcze aplikacjach (jakiego typu) bedzie to tak widoczne.
    A to ze dla niektorych wazny bedzie nawet 1% to tez mnie nie dziwi. Chodzi mi tylko o to kiedy moge sie spodziewac 1% (wtedy przykladowo ja sobie odpuszcze), a kiedy 12% zysku (i rozwazyc zakup lepszych pamieci).


  11. no własnie dobre pytania (autor: Artczi | data: 1/08/07 | godz.: 19:12)
    lepiej miec wiekszą pojemnosc pamieci czy mniejsza pojemnosc a za to wieksza szybkosc

  12. W przypadku "pamiątek" (autor: Andrius | data: 1/08/07 | godz.: 19:32)
    zdecydowanie ilość.
    I te zestawy, jakby nie można było samemu kupić dwóch jednakowych kości. Ja tam zdecydowanie jestę za jedną jaknajpojemniejszą kością, a dual chanel jakoś mnie nie rajcuje, jedyne co się zmienia, to że pisze w biosie i benchmarkach 128 bit a nie 64 bit.
    Szybkość owszem niech się zwiększa, ale pomiędzy generacjami, przy zmianie platformy kości i tak zazwyczaj wydają się zbyt małe.


  13. ..... (autor: OrbitaL_2001 | data: 2/08/07 | godz.: 09:51)
    Osobiście jestem zwolennikiem większej ilości pamięci niż inwestowania w prędkość.
    W ilości siła...
    I tak nikt się nie będzie przecież patrzył na pasek postępu przy pakowaniu archiwum w winrar-ze, ustawia się auto shutdown i można wyjść z domu na rower :)

    Co do recki, to fajnie się czyta ale trochę wykresy są mylące. Różnica w wynikach to ~30ms a wykres wygląda jakby pamięć była szybsza o co najmniej połowę :). Można było to przedstawić bardziej "realnie".


  14. .:. (autor: Shneider | data: 2/08/07 | godz.: 10:39)
    Lancer - bronisz sie ale to za malo :-)

    Zerknij na tytul Twojego artykulu.

    "Pojemność czy prędkość?"

    cos w stylu, miec zlocone gniazdka w k. dzwiekowej czy tez nie.

    Czemu postawione jest takie pytanie juz na samym poczatku skoro doskonale wiec ze nie ma on najmniejszego sensu.

    Byl bys czysty gdyby caly artykul byl poswiecony podkrecaniu drogich pamieci, na zasadzie ile sie tylko da wycisnac.

    A tutaj mamy sprzecznosc.
    :-)


  15. czyli (autor: mintaj | data: 3/08/07 | godz.: 20:15)
    generalnie konkluzja jest taka - calkowity przyrost wydajnosci wynikajacy z uzycia drogich hi-endowych modulow (opartych obecnie o najlepsze kosci Microna i najlepsze PCB) jest praktycznie zaden w porownaniu do najtanszych low-endowych modulow 667 cl5, ktore i tak obecnie ida zwykle na > 800 cl4. Nie mowiac juz o tym, ze te moduly pracuja na 1.8V-1.9V, a nie 2.3V i wiecej.

    W sumie: sa to produkty dla maniakow (nie wydajnosci, bo ta nie wzrasta), ktorych podniecaja wysokie zegary DRAM i wysokie napiecia Vdimm, ktore niczemu nie sluza poza zwiekszonym wydzielaniem ciepla i zuzyciem energii.

    Radiatory tez niczemu w praktyce nie sluza (tylko producentowi), za to pozwalaja ukrywac, na jakich kosciach wykonane sa moduly i sprzedac chlam (marne kosci) drozej.

    Nie slyszalem jeszcze, zeby komus padl DDR2, bo dawal na niego 2.3-2.4V (nawet bez radiatorow, ktore czesto i tak szkodza zamiast pomagac - vide Patriot). Nie wierze, zeby temp. 50-60C szkodzila tym kostkom nawet w dluzszym okresie (nawet jesli skraca ich zywotnosc, to i tak beda one nic nie wartym zlomem po tym czasie).

    Oczywiscie doceniam czas i wysilek Lancera wlozony w podkrecanie modulow i znalezienie kombinacji timingi-napiecie-zegar, gdyz jest to b. zmudna robota (mimo, ze "tylko" 4 podstawowe timingi sa ujete).


  16. dodatek (autor: mintaj | data: 3/08/07 | godz.: 20:26)
    "nawet bez radiatorow" i bez nawiewu

    "w porownaniu do najtanszych low-endowych modulow 667 cl5" - i pare razy tanszych!

    W ogole to niestety DDR3 daja jeszcze wieksze pole do "popisu" producentom takich modulow, ze wzgledu na wieksze rozpietosci zegarow i timingow, wiec mozna sie spodziewac podobnych produktow (kosmiczne zegary i ceny nic nie dajace w praktyce w stosunku do kilkakrotnie tanszych low-endow).


  17. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 3/08/07 | godz.: 23:45)
    Shneider - Ok, masz rację. Nic w zasadzie nie udowadniam tu (i nawet za bardzo nie miałem takie zamiaru). Raczej powinno być Pojemność i szybkość - jako przedstawienie dwu różnych podejść w kwestii uzbrajania peceta w pamięć. Ale ciągle to ma być art o o/c, a nie wydajności.

    mintaj
    >Nie mowiac juz o tym, ze te moduly pracuja na >1.8V-1.9V, a nie 2.3V i wiecej.
    Wnosek całkowicie błędny. Drogie pamięci mają lepsze PCB, które toleruje wysokie napięcia. Stąd stosuje się już czasami płytki nawet 8śmio warstwowe. Tanie PCB wysokich napięć nie wytrzyma. Zapominasz także, że droższe moduły używają kostek pracujących sporo powyżej oficjalnej certyfikacji producenta - stąd też w celu zabezpieczenia stabilności zawyża się napięcia. Przykładowo D9GMH jest sprzedawane jako 667 z CL5, choć faktycznie, odpowiednio dowoltowane potrafią 2x tyle wycisnąć. Poza tym, wysokie napięcia to tylko teoria, bo jak widzisz po wykresach, pamięci osiągają zegary wyższe niż fabryka dała - do tego przy niższym napięciu.

    >W sumie: sa to produkty dla maniakow (nie >wydajnosci, bo ta nie wzrasta), ktorych >podniecaja wysokie zegary DRAM i wysokie >napiecia Vdimm, ktore niczemu nie sluza poza >zwiekszonym wydzielaniem ciepla i zuzyciem >energii.

    Tyle, że podkręcając na takim i965P C2D E6300 musisz mieć pamięci robiące raczej sporo, bo asynchronicznie nie puścisz.

    >Radiatory tez niczemu w praktyce nie sluza >(tylko producentowi), za to pozwalaja >ukrywac, na jakich kosciach wykonane sa >moduly i sprzedac chlam (marne kosci) drozej.

    Znowu błędna teoria. Na tanim chłamie radiatorów nie uświadczysz, a w produktach za kilka setek chłamowych kostek też nie spotkasz. Znaczy według cienie w pamięciach za 100zł są lepsze kostki, bo nie trzeba ich chować przed okiem użytkownika, w przeciwieństwie do takich G.Skilli gdzie wrzucają same odpadki.

    >Nie slyszalem jeszcze, zeby komus padl DDR2, >bo dawal na niego 2.3-2.4V (nawet bez >radiatorow, ktore czesto i tak szkodza zamiast >pomagac - vide Patriot). Nie wierze, zeby >temp. 50-60C szkodzila tym kostkom nawet w >dluzszym okresie (nawet jesli skraca ich >zywotnosc, to i tak beda one nic nie wartym >zlomem po tym czasie).

    KOlejny raz bardzo się mylisz. Pamięci padają jak każde inne, to że nie słyszałeś, to nie znaczy że tak nie jest. Proponuję wizytę na jakimś forum i rzucić taką teorię. Zjedzą Cię żywcem. I to nawet przy napięciach bliskim zdrowego rozsądku (2,0-2,2V).


    >Oczywiscie doceniam czas i wysilek Lancera >wlozony w podkrecanie modulow i znalezienie >kombinacji timingi-napiecie-zegar, gdyz jest >to b. zmudna robota (mimo, ze "tylko" 4 >podstawowe timingi sa ujete).

    Oooo przepraszam, gdybym miał jeszcze szukać optymalnych alph, to w życiu bym się takiego zadania nie podjął ;)


  18. hmm (autor: mintaj | data: 4/08/07 | godz.: 00:40)
    "Tyle, że podkręcając na takim i965P C2D E6300 musisz mieć pamięci robiące raczej sporo, bo asynchronicznie nie puścisz."

    jednostkowy/specyficzny przypadek (proc z najnizszym mnoznikiem na rynku - drugi to nowe C2D 2.33GHz) - nie swiadczy o tym, ze takie pamieci sa koniecznie zawsze potrzebne do o/c procka - bardzo latwo tego uniknac, kupujac CPU z mnoznikiem o oczko wyzszym (wyjdzie taniej, niz zakup drogiego ramu). Poza tym sa chipsety NV pod Intela, gdzie nie jest to potrzene

    "Oooo przepraszam, gdybym miał jeszcze szukać optymalnych alph, to w życiu bym się takiego zadania nie podjął ;)"

    tego nie wymagam oczywiscie, ale takie porownanie max mozliwych zegarow przy CR 1T i 2T byloby ciekawe dla mnie :) (choc to 2x roboty wiecej)

    "KOlejny raz bardzo się mylisz. Pamięci padają jak każde inne, to że nie słyszałeś, to nie znaczy że tak nie jest. Proponuję wizytę na jakimś forum i rzucić taką teorię. Zjedzą Cię żywcem. I to nawet przy napięciach bliskim zdrowego rozsądku (2,0-2,2V)."

    Nie mowie, zeby na tanie moduly zapodawac 2.4V bez radiatora/nawiewu czy nawet z, bo i tak nie ma to sensu

    " a w produktach za kilka setek chłamowych kostek też nie spotkasz."

    no nie wiem - skad w takim razie te wszytkie listy pamieci i kostek, na ktorych sa i goraczkowe pytania userow na forach, czy aby te moduly sa teraz (jeszcze) na Micronach czy juz nie. Jak wiesz, producenci modulow czesto "zagluja" kostkami, ktore trafia na PCB tych samych modeli (np. Patriot czy Geil robia to notorycznie). Czesta praktyka: na poczatku moduly sa na Micronach, zeby miec dobre recki w necie (te przeprowadzane blisko premiery rynkowej, ale takze nie stoi nic na przeszkodzie, zeby np. dystrybutor wyslal Tobie do recki stare moduly z lepszymi kostkami (stary zapas "reckowy" ;), a w tym czasie w sklepach mozna kupic juz te same moduly na zupelnie innych (tanszych/slabszych) kostkach. Producenci modulow caly czas "uciekaja" z modulami na Micronach do wyzszych/drozszych modeli (ciagle sprzedajac stare jadac na renomie i zarabiajac krocie) - trwa wiec swoisty wyscig miedzy klientem a producentem, kto kogo przechytrzy (zgadnij, kto zwykle wygrywa).

    Poza tym nie przesadzaj, ze PCB w tanszych kostkach jest az tak slabe, ze glupiego 2.2 czy 2.3 nie wytrzyma - az tak zle nie jest (juz predzej same uzyte kostki nie beda "lubic" takiego napiecia, watpie, zeby PCB bylo ograniczeniem w o/c modulow wiekszym niz same kostki).


  19. aha (autor: mintaj | data: 4/08/07 | godz.: 00:45)
    "w przeciwieństwie do takich G.Skilli gdzie wrzucają same odpadki."

    tak sie sklada, ze na wiekszosci modeli G.Skill (w tych radiatorami, a jakze) obecnie sa odpadki (nawet w HZ byly/sa czasami Elpidy i mozliwe, ze inne kosci rowniez - poczytaj, jakie roznice w o/c maja ludzie, ktorzy kupili te moduly w innym czasie i na roznych rynkach).


  20. juz (autor: mintaj | data: 4/08/07 | godz.: 00:47)
    nie wspomne o "jakosci" radiatorow na obecnych G.Skillach :))

  21. i jeszcze (autor: mintaj | data: 4/08/07 | godz.: 01:04)
    "Wnosek całkowicie błędny. Drogie pamięci mają lepsze PCB, które toleruje wysokie napięcia."

    w czym wniosek bledny? Ze takie moduly maja nominal 1.8-1.9V, a te najszybsze np 2.3V (bo sa tak wyzylowane, jak zreszta wspomniales)? Nie twierdzilem, ze drozsze moduly nie potrafia pracowac na nizszym napieciu (przy nizszym zegarze) - ani ze tanie moduly bez radiatow "uwielbiaja" wysokie napiecia (i potrafia z nich skorzystac). W ktorejs w recek (nie pamietam, czy w tej) w odniesieniu do ktorychs hi-endowych modulow napisales, ze przy 2.3V sie juz bardzo grzeja i potrzebny jest nawiew (cos w tym stylu). Co w takim razie po super-duper 12-warstowym PCB wytrzymujacym 4V ;), skoro i tak o wiele nizej same kostki (nawet z radiatorami) grzeja sie tak, ze albo potrzebny jest nawiew (wg Ciebie) albo mozna zapomniec o 24/7.

    ps sprawdzales moze w specyfikacjach producentow kostek, w jakich temp. dopuszczalna jest ich praca?


  22. bleee (autor: RusH | data: 5/08/07 | godz.: 07:53)
    >Radiatory tez niczemu w praktyce nie sluza >(tylko producentowi), za to pozwalaja >ukrywac, na jakich kosciach wykonane sa >moduly i sprzedac chlam (marne kosci) drozej.

    Znowu błędna teoria. Na tanim chłamie radiatorów nie uświadczysz, a w produktach za kilka setek chłamowych kostek też nie spotkasz. Znaczy według cienie w pamięciach za 100zł są lepsze kostki, bo nie trzeba ich chować przed okiem użytkownika, w przeciwieństwie do takich G.Skilli gdzie wrzucają same odpadki.

    --------------
    wniosek ze "błędna teoria" oczywiscie bledny :P radiatory nie sluza o NICZEGO na ramie obecnie poza dekoracja. Obecny ram (wysokie DDR2) ciagnie mniej pradu niz PC133. Do tego jak juz sam zauwazyles D9 mozna spokojnie kupic jako 667 cl5 u np Kingstona (value ram czy jak oni zwa swoj najtanszy chlam).

    warstwowosc laminatu nie ma za bardzo nic wspolnego z napieciem a z crosstalkiem przy duzych czestotliwosciach.


  23. Wykresy.... (autor: Larus | data: 5/08/07 | godz.: 10:42)
    Fatalne, zupełnie mylące wykresy wydajności. Okropna skala - dwukrotna różnica w słupkach, a a w wydajności raptem 2%, to jakaś farsa.

    Nie spodziewałem się takiego kroku po TwojePC, do tej pory taka sytuacja chyba nigdy nie miało to miejsca w tym serwisie.

    Sam artykuł ciekawy, żeby nie było.


  24. heh (autor: mintaj | data: 5/08/07 | godz.: 16:57)
    sam widzialem D9 na kingstonach 667 cl5 VR (Value RAM) w MM ostatnio (nominalne Vdimm = 1.8V). Z kolei na tych samych KVR 667 cl5 na sasiedniej polce byly te same Elpidy, ktore Patriot/Geil/OCZ i inni laduja pod radiatory i sprzedaja jako 800 cl4 ~2x razy drozej. Lancer, dalej uwazasz, ze moja "teoria", ze radiatory sluza tylko producentom modulow do ukrywania uzytych kostek jest bledna? To nie teoria, tylko praktyka dzialania producentow j.w. i naciagania naiwnych/niedoinformowanych klientow (sprzedaja to samo 2x drozej wykorzystujac radiatory-atrapy kryjace co jest pod spodem).

    Inny przyklad: Patrioty 800 LLK (800 cl4) - w dalszym ciagu sa w sprzedazy w .pl (oczywiscie maja radiatory, ktore nie przylegaja do kostek) - Lancer, powiedz mi jakie kosci byly na nich montowane kiedys (w zeszlym roku gdzies tak do 3 kwartalu), a jakie od tamtej pory i teraz (i jaka jest roznica w ich o/c).

    @RusH: dzieki za poparcie ;)


  25. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 5/08/07 | godz.: 21:12)
    Cieszę się, że jest na świecie tak licznie sprytna grupa, która nie daje się nabrać na powszechnie stosowaną, szwindlowatą politykę marketingową producentów pamięci.
    Szczególnie pozdrawiam Rusha, który już dawno odkrył globalny spisek w wielu dziedzinach. Czekamy na jakąś książkę.

    -jednostkowy/specyficzny przypadek (proc z najnizszym mnoznikiem na rynku - drugi to nowe C2D 2.33GHz) - nie swiadczy o tym, ze takie pamieci sa koniecznie zawsze potrzebne do o/c procka - bardzo latwo tego uniknac, kupujac CPU z mnoznikiem o oczko wyzszym (wyjdzie taniej, niz zakup drogiego ramu). Poza tym sa chipsety NV pod Intela, gdzie nie jest to potrzene.

    Tak się składa, że do tych jednostkowych przypadków, bardzo popularnych w naszym kraju (E6300/6320/6550) najlepiej jeszcze do niedawna nadawał się chipset Intela, a nF 650i nie docierał do granic możliwości i965. A z tym kupnem procka i wyższym mnożniku, to jakoś nie pasuje do tego poglądu o powszechnym oszustwie producentów pamięci. W końcu to ten sam patent co przy pamięciach. Płacisz tylko za mnożnik, zupełnie jak za zbędny radiator na modułach RAM.

    -no nie wiem - skad w takim razie te wszytkie listy pamieci i kostek, na ktorych sa i goraczkowe pytania userow na forach, czy aby te moduly sa teraz (jeszcze) na Micronach czy juz nie. Jak wiesz, producenci modulow czesto "zagluja" kostkami, ktore trafia na PCB tych samych modeli (np. Patriot czy Geil robia to notorycznie).

    Zaraz, chwila. Pamięci mają napisane, że są powiedzmy PC2-6400 CL4. Pracują z takimi zegarami? Pracują. No i OK. I teraz masz pretensje o to, że kolega kupił moduły z tego samego modelu i jemu się podkręca o 100MHz lepiej, a tobie nie. Ok, ale czy na kostkach masz napisane 'te pamięci pracują z zegarem 800, ale gwarantujemy że uda ci sie je podkręcić do 1200'? Pracują zgodnie ze specyfikacją i tak ma być, nikt nie gwaranctuje ne pudełku że do produkcji tych modułów użyto kości XXX. Chcesz aby na 100% osiągnęły 1200MHz? Okej, ale do tego mamy nasz inny model o nazwie Zzzz. Czy jak kupujesz proca, to masz pretensje, że nie udało ci sie podkręcic tak jak u maniaków na XtremeSystems?
    To jest czysty biznes i spora doza przypadku. Producenci kostek mają tak, że mają komórkę zajmującą się selekcją układów DRAM. Jeśli uda im się wyprodukować fajną partię chodzącą wysoko to sprzedają ją dla firm robiocych wyczynowe moduły. Kto da więcej ten ją zgarnia. Partia ma ona jednak to do siebie, że się kończy i producent modułów musi szukać czegoś innego aby zachować znamionowe częstotliwości modułów, a jednocześnie nie zapłacić krocie za same kostki. Jeśli Micron ma do zaoferowania kostki robiące nieco wyżej niż ostatnio, to i cene winduje i kostki te lądują wtedy w wyższych modułach. Chcesz mieć gwarantowany wysoki zegar to zapłać odpowiednio!, a nie zgredujesz, a potem narzekasz. G.Skilla g***o obchodzi, że w polsce zarabia się 1500zl i mało kogo stać na ich pamięci za 300$ i pojawia się grupa ludzi szemrających o światowym spisku. Sprzedają tysiącami swoje moduły dla zapaleńców na zachodzie i będą to robić dalej wbrew wszelkim zgredom. Bo im się to opłaca i jest na takie wymysły zapotrzebowanie.
    Czy jak kupisz bardzo słodką i smaczną partię jabłek, to masz pretensje do sklepu, że sprzedany za tyle samo co tydzień temu kolejny kilogram jest niedobry? To jest dopiero szwindel!

    -Poza tym nie przesadzaj, ze PCB w tanszych kostkach jest az tak slabe, ze glupiego 2.2 czy 2.3 nie wytrzyma - az tak zle nie jest (juz predzej same uzyte kostki nie beda "lubic" takiego napiecia, watpie, zeby PCB bylo ograniczeniem w o/c modulow wiekszym niz same kostki).

    Oczywiście że wytrzyma, tyle że nie zawsze równie dobrze skaluje się od napięcia co ten lepszy moduł. Skoro to wszystko według ciebie to to samo, to po kiego wała stosuje się tak skomplikowane konstrukcje? Dla jaj? Można klepać na 4 warstwowych kostrukcjach i już.

    -tak sie sklada, ze na wiekszosci modeli G.Skill (w tych radiatorami, a jakze) obecnie sa odpadki (nawet w HZ byly/sa czasami Elpidy i mozliwe, ze inne kosci rowniez - poczytaj, jakie roznice w o/c maja ludzie, ktorzy kupili te moduly w innym czasie i na roznych rynkach).

    - JUż pisałem. Czy którykolwiek producent gwarantuje na swojej stronie, czy na produkcie zachowanie takich samch kostek przez cały czas ciągu produkcyjnego? Nie. Więc o co masz pretensje? Każdy chciałby zapłacić jak najmniej i mieć jak najwięcej, szkoda tylko że w praktyce jest to nie do zrealizowania.
    Za przebranie modułów trzeba niestety zapłacić i tak ten kapitalistyczny świat jest zbudowany. GoodRAM produkuje coś takiego jak modele Pro 900 na Micronach D9GHM (przyznaje się do tego, że stosuje tylko te kostki). Tyle, że wrzuca tam kostki jak leci, bez żadnego przebierania. W efekcie można trafić całkiem nieźle (tak jak ja - 1200 5-4-4@ 2,2V za 330zł), ale można trafić na szmelc, co 1000MHz ledwo łazi.

    -nie wspomne o "jakosci" radiatorow na obecnych G.Skillach :))

    Nie wiem, nie miałem Gskilla w rękach od roku wiec nie wiem jak teraz jest, ale czytałem opinie posiadaczy, że są całkiem fajne.

    -w czym wniosek bledny? Ze takie moduly maja nominal 1.8-1.9V, a te najszybsze np 2.3V (bo sa tak wyzylowane, jak zreszta wspomniales)? Nie twierdzilem, ze drozsze moduly nie potrafia pracowac na nizszym napieciu (przy nizszym zegarze) - ani ze tanie moduly bez radiatow "uwielbiaja" wysokie napiecia (i potrafia z nich skorzystac). W ktorejs w recek (nie pamietam, czy w tej) w odniesieniu do ktorychs hi-endowych modulow napisales, ze przy 2.3V sie juz bardzo grzeja i potrzebny jest nawiew (cos w tym stylu). Co w takim razie po super-duper 12-warstowym PCB wytrzymujacym 4V ;), skoro i tak o wiele nizej same kostki (nawet z radiatorami) grzeja sie tak, ze albo potrzebny jest nawiew (wg Ciebie) albo mozna zapomniec o 24/7.

    JUż pisałem. NIKT NIE PRODUKUJE KOSTEK CHODZĄCYCH NA 1000MHZ. To są wszysteko kostki zogne ze specyfikacją JEDEC, a więc max 800MHz bodaj przy CL5. Wszystkie moduły wychodzące ponad to, są z natury 'firmowo podkręcone'. W efekcie, na rynku są moduły które o 50% wyprzedzają specyfikację JEDEC. Jakimś kosztem musi się to odbić. Niektóry co prawda chwalą się kostkami certyfikowanymi 1066MHz, ale zgadnij co? Są to serie bardzo nieliczne i bardzo drogie z uwagi na ograniczoną produkcję i specyficzny popyt.

    Żadne z pamięci z tego co się orientuję nie wymagają nawiewu. Wszystkie muszą pracować przy pasywnym, oryginalnym chłodzeniu. I PRACUJĄ!. Nawiew można sobie zastosować według własnego widzimisie i według własnego uznania. Jak może zauważyłeś, temperatury które podałem były mierzone bez żadnego nawiewu. I jakoś pamięci płyty nie roztopiły i działały poprawnie. Ale czy jak kręcisz proca, to nie starasz się dać lepszego chłodzenia? Jakoś nie wydaje mi się, abyś zanegował konieczność polepszenia chłodzenia jakiegokolwiek komponentu przy o/c.

    -wniosek ze "błędna teoria" oczywiscie bledny :P radiatory nie sluza o NICZEGO na ramie obecnie poza dekoracja. Obecny ram (wysokie DDR2) ciagnie mniej pradu niz PC133. Do tego jak juz sam zauwazyles D9 mozna spokojnie kupic jako 667 cl5 u np Kingstona (value ram czy jak oni zwa swoj najtanszy chlam).

    Tyle, że nie zauważyłeś, że w czasach panowania modułów SDRAM praktycznie nikt nie produkował modułów 'overclockerskich', gęstość upakowania była trochę inna niż teraz, a ilośc wydzielanego ciepła nie jest proporcjonalnie zależna od ilości pobieranej mocy.
    Teraz zdejmij ten nic nie dający radiator z DDR2, podkręć go nieco, potem trzymaj 5min paluch na kostkach i wmawiaj sobie, że to coś, co cię parzy to tylko marketing tryskający z broszury reklamowej.

    -warstwowosc laminatu nie ma za bardzo nic wspolnego z napieciem a z crosstalkiem przy duzych czestotliwosciach.

    Możesz coś więcej? I dlaczego w taki razie dwa podobne moduły, ale na innym laminacie zachwują się odmiennie i to nawet w tym samym przedziale częstotliwości? Dlaczego jeden powoduje wysypanie się modułów już przy 2,3V, a drugi ma to gdzieś?

    -sam widzialem D9 na kingstonach 667 cl5 VR (Value RAM) w MM ostatnio (nominalne Vdimm = 1.8V). Z kolei na tych samych KVR 667 cl5 na sasiedniej polce byly te same Elpidy, ktore Patriot/Geil/OCZ i inni laduja pod radiatory i sprzedaja jako 800 cl4 ~2x razy drozej.

    No widzisz jaki jesteś sprytny. Znalazłeś D9 na szajsowanych Kingstonach i nie płacisz 2x tyle co chce Patriot. Tyle tylko, że sam Micron ma w ofercie _47 różnych_ modeli 1Gb.
    Sęk w tym, że masz nieproporcjonalnie większe prawdopodobieństwo zaupu modułu chodzącego z wysokimi zegarami w tych 2x drozszych Patriotach niż w Kingstonasz Value. I właśnie za to musisz dla producenta pamięci zapłacić! Właśnie w tym celu Kingston stwrzył własną markę HyperX.
    Swoją drogą, to skąd wiesz, że to są te same moduły co spotykasz w szajsie za 100zł i szajsie za 300zł, skoro w szajsie za 300zł kostki są remarkowane i w sumie grom wie jakie tam naprawde są kostki zwłaszcza, ze w ramach jednej rodziny spotkać można kilka róznych modeli?


    -Lancer, dalej uwazasz, ze moja "teoria", ze radiatory sluza tylko producentom modulow do ukrywania uzytych kostek jest bledna?

    Nigdy tak nie uważałem. Moim zdaniem nawet remarkowania pamięci nie powinno się stosować i bardzo podoba mi sie polityka Team Group, który nie tylko nie ramarkuje pamięci, ale nawet radiatory dodaje osobno i jak się komuś podoba, to może je założyć samodzielnie.


  26. ilośc wydzielanego ciepła nie jest proporcjonalnie zależna od ilości pobieranej (autor: RusH | data: 5/08/07 | godz.: 22:42)
    > ilośc wydzielanego ciepła nie jest proporcjonalnie zależna
    >od ilości pobieranej mocy.

    ciekawa teoria, wiec JAK i GDZIE twoim zdaniem modul ram odprowadza pobrana energie? Moze moduly ram generuja cieplo z niczego i sa malymi elektrowniami? Moze przelamuja one zasade zachowania energii?

    >Teraz zdejmij ten nic nie dający radiator z DDR2, podkręć
    >go nieco, potem trzymaj 5min paluch na kostkach i
    >wmawiaj sobie, że to coś, co cię parzy to tylko marketing
    >tryskający z broszury reklamowej.

    a ty poloz sobie Maca na golych kolanach i powiedz mi ze jest on dobrze chlodzony :) Krzem to nie bialko. Ram pracuje spokojnie do 55'C, przy tej temperaturze z palca zrobi sie omlet (koagulacjia białka). Super duper wypasiony HyperX kingstona pobiera 2 (DWA) waty.

    >-warstwowosc laminatu nie ma za bardzo nic wspolnego z
    >napieciem a z crosstalkiem przy duzych czestotliwosciach.

    >Możesz coś więcej? I dlaczego w taki razie dwa podobne
    >moduły, ale na innym laminacie zachwują się odmiennie i
    >to nawet w tym samym przedziale częstotliwości? Dlaczego
    >jeden powoduje wysypanie się modułów już przy 2,3V, a
    >drugi ma to gdzieś?

    co to znaczy inaczej przy tej samej czestotliwosci? inaczej pachna ? :P
    crosstalk to mniej wiecej wplyw otoczenia na ksztalt sygnalu, wiecej warstw laminatu to wiecej miejsca na grubsze sciezki i przerwy miedzy sasiadami = mniejsza podatnosc na crosstalk.

    Wyzsze napiecie oczywiscie = wiecej znieksztalcen, wiecej siania w eter = wieksza podatnosc na crosstalk, ale stwierdzenie ze

    >Tanie PCB wysokich napięć nie wytrzyma.

    to oczywista bzdura.


  27. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 8/08/07 | godz.: 01:12)
    -ciekawa teoria, wiec JAK i GDZIE twoim zdaniem modul ram odprowadza pobrana energie? Moze moduly ram generuja cieplo z niczego i sa malymi elektrowniami? Moze przelamuja one zasade zachowania energii

    Wybacz, nie jestem dobry z fizyki i nie potrafie w precyzyjny sposób oddać tego, co chodzi mi po głowie. Masz rację. Chodziło mi o prąd pobrany przez moduły różnych producentów.

    -Ram pracuje spokojnie do 55'C

    Micron mówi, że dla ich modułów ‘Operating temperature range 0°C ≤ TC ≤ 85°C’

    -Super duper wypasiony HyperX kingstona pobiera 2 (DWA) waty.

    Uuu fajnie, ale znając ciebie, to nie sądzę abyś faktycznie łyknął tą wartość. Jakby faktycznie tak by było to by znaczyło, że radiator ma służyć tylko do kumulowania ciepła. Bo co to znaczy naprodukować 2W? Elpida mówi, że ich wzorcowy moduł 1GB DDR2 ma do rozproszenia 8W. Dla modułu SDRAM to 1W. Tylko teraz podnieś sobie dla tego modułu DDR2 w wersji o/c zegar i napięcie o 25% i troszkę cyferek przybędzie. Radiator jednak może coś tam robi.
    Oczywiście po przeliczeniu na 1MB wyjdzie, że DDR2 wydziela mniej ciepła niż SDRAM, ale mówimy tu o całej pamięci. Kogo obchodzi wskaźnik oddawanej mocy na 1W?

    -co to znaczy inaczej przy tej samej czestotliwosci? inaczej pachna ? :P
    crosstalk to mniej wiecej wplyw otoczenia na ksztalt sygnalu, wiecej warstw laminatu to wiecej miejsca na grubsze sciezki i przerwy miedzy sasiadami = mniejsza podatnosc na crosstalk.
    Wyzsze napiecie oczywiscie = wiecej znieksztalcen, wiecej siania w eter = wieksza podatnosc na crosstalk, ale stwierdzenie ze

    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Ze słabą płytką moduł przy relatywnie mniejszych napięciach będzie już siał błędami. Wysokie napięcie już nic nie da bo pamięć po prostu nie toleruje tego napięcia z uwagi na słabe PCB i pojawiają się przekłamania. Na 8śmio warstwowe PCB można podać więcej kaszy ona ją łyknie o ile same kostki to wytrzymają dostaniesz jakiś tam kolejny przyrost.

    -Bzdura

    Tak, oczywiście nie wybuchają.


  28. rere (autor: mintaj | data: 8/08/07 | godz.: 22:18)
    -No widzisz jaki jesteś sprytny. Znalazłeś D9 na szajsowanych Kingstonach i nie płacisz 2x tyle co chce Patriot. Tyle tylko, że sam Micron ma w ofercie _47 różnych_ modeli 1Gb.
    Sęk w tym, że masz nieproporcjonalnie większe prawdopodobieństwo zaupu modułu chodzącego z wysokimi zegarami w tych 2x drozszych Patriotach niż w Kingstonasz Value. I właśnie za to musisz dla producenta pamięci zapłacić! Właśnie w tym celu Kingston stwrzył własną markę HyperX.

    przejrzyj boarda z maja bodajze - KVR 667 cl5 za 200 z groszami za 2GB, a na pokladzie D9 i leci na ~1100 cl4 - jakies pytania?


    -Nigdy tak nie uważałem. Moim zdaniem nawet remarkowania pamięci nie powinno się stosować i bardzo podoba mi sie polityka Team Group, który nie tylko nie ramarkuje pamięci, ale nawet radiatory dodaje osobno i jak się komuś podoba, to może je założyć samodzielnie.

    oo, i to powinien byc standard. Nie wsiskac na sile g**niane nieprzylegajace radiatory-atraty, a jako opcja dla usera, ktory moze sobie od razu sprawdzic, jakie kostki ma i na co moze ~liczyc w zwiazku z tym. Naprawde nie mam nic przeciwko radiatorom (ale porzadnym, kupionym i zamontowanym przez usera, a nie cienkie blaszki wciskane na sile) czy innym formom chlodzenia na RAMie, jak ktos lubi i uwaza, ze potrzebuje.


    -Micron mówi, że dla ich modułów ‘Operating temperature range 0°C ≤ TC ≤ 85°C’

    no widzisz - tak myslalem - dobrze wiedziec :)

    -Niektóry co prawda chwalą się kostkami certyfikowanymi 1066MHz, ale zgadnij co? Są to serie bardzo nieliczne i bardzo drogie z uwagi na ograniczoną produkcję i specyficzny popyt.

    bo standard 1066 jest jeszcze b. swiezy (chyba w marcu zatwierdzony) - kostki juz sa (pojawienie sie modulow jest kwestia czasu, o ile juz sie nie pojawily) - na pewno Micron i Infineon maja (cl5 i Vdimm 1.8 czy 1.9) - swoja droga ciekawe, co sie z nich da wycisnac

    -GoodRAM produkuje coś takiego jak modele Pro 900 na Micronach D9GHM (przyznaje się do tego, że stosuje tylko te kostki). Tyle, że wrzuca tam kostki jak leci, bez żadnego przebierania. W efekcie można trafić całkiem nieźle (tak jak ja - 1200 5-4-4@ 2,2V za 330zł)

    a jak leca na cl4, z ciekawosci? co do rozrzutu, to z gr 800 pro bylo podobnie (tez trafialy sie beznadziejne sztuki) - ciekawe jak z 1066 pro (cena juz powinna do czegos zobowiazywac). Ale przeciez u Patriota jest podobnie - sam przeciez wspominales o slabych sztukach albo ze sie zawiodles etc (i to przy niemalej cenie!)

    -Tak się składa, że do tych jednostkowych przypadków, bardzo popularnych w naszym kraju (E6300/6320/6550) najlepiej jeszcze do niedawna nadawał się chipset Intela, a nF 650i nie docierał do granic możliwości i965. A z tym kupnem procka i wyższym mnożniku, to jakoś nie pasuje do tego poglądu o powszechnym oszustwie producentów pamięci. W końcu to ten sam patent co przy pamięciach. Płacisz tylko za mnożnik, zupełnie jak za zbędny radiator na modułach RAM.

    mozna sie "ratowac" cl5 - jakie konkretnie zegary FSB/DRAM masz na mysli?

    - Zaraz, chwila. Pamięci mają napisane, że są powiedzmy PC2-6400 CL4. Pracują z takimi zegarami? Pracują. No i OK.

    to co piszesz to sa wymagania wobec najtanszych modulow, od tych pare razy drozszych i praktyce b. niewiele szybszych mozna i trzeba wymagac cos wiecej, jak i lepszej informacji co sie kupuje etc

    ----


    dobra, na razie starczy - pozniej w miare moliwosci odpisze na inne fragmenty, zwlaszcza te o spisku producentow drozszych modulow etc (w skrocie: nie chodzi o zaden spisek, tylko po prostu nie sa obecnie w porzadku wobec swoich klientow - a mozna by poprawic te sytuacje w dosc prosty - tylko wtedy zyski by spadly, wiec nie maja w tym interesu, by to zmienic)


  29. hmm (autor: mintaj | data: 8/08/07 | godz.: 22:53)
    tak patrze, ze z tym standardem ddr2-1066 to cos mi sie pomerdalo - tzn. nie ma jeszcze :)

  30. Oczywiście po przeliczeniu na 1MB wyjdzie (autor: RusH | data: 11/08/07 | godz.: 00:55)
    KVR133X64C3/128 1.3W 4 chipy
    KVR133X64C3/256 2.3W 8 chipow
    KVR133X64C3/512 4.1W 16 chipow
    KVR133X64C3/1G 16W 16 chipow

    zaden nie mial radiatorow, wszystkie pracowaly poprawnie w pasywnych kompach DELLa np (byly na nie certyfikowane)


  31. boo (autor: mintaj | data: 12/08/07 | godz.: 22:47)
    Lancer sie cos chyba na nas obrazil, bo nie odpisuje :-/

    btw: Lancer, a kiedy pierwszy test czegos na Z9 na TPC ;)? Jest szansa, ze w tym roku jeszcze? Byloby ciekawie miec taki pierwszy wczesny test "trojek", zeby potem moc porownywac z kolejnymi, juz z bardziej dojrzalymi modulami (tak jak 3 testy "dwojek" na TPC na przestrzeni ponad roku).


  32. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 14/08/07 | godz.: 04:03)
    -przejrzyj boarda z maja bodajze - KVR 667 cl5 za 200 z groszami za 2GB, a na pokladzie D9 i leci na ~1100 cl4 - jakies pytania?

    No wiec? Czy to jakaś reguła? Widziałem kilka wyników i nie popadam w euforię nawet po wzięciu poprawki na przedział cenowy. Według mnie to o niczym nie świadczy, bo powtarzalność tego wyniku jest bardzo niska. Faktem jest, ze na takich modułach stosuje się najtańsze ICsy w stylu D9DCN.

    -bo standard 1066 jest jeszcze b. swiezy (chyba w marcu zatwierdzony) - kostki juz sa (pojawienie sie modulow jest kwestia czasu, o ile juz sie nie pojawily) - na pewno Micron i Infineon maja (cl5 i Vdimm 1.8 czy 1.9) - swoja droga ciekawe, co sie z nich da wycisnąć

    Jak już napisałem poniżej – to oddolna inicjatywa producentów pamięci. JEDEC kijem do tego się nie tyka bo certyfikował od razu DDR3. Nie bardzo wiadomo czy takie układy ujrzą szerzej światło dzienne (jakieś tam przechwałki w prasie goście z Mikrona urządzali), bo są nieziemsko drogie z uwagi na śladowa produkcję. Nie spotkałem jeszcze się z czymś lepszym niż D9GKX… no ale pewnie za mało wiem ;)

    -a jak leca na cl4, z ciekawosci?

    Jako że z przekonania nie lubie karmić sprzętu wysokimi voltami sprawdzałem tylko na 2,2V. Za duzo nie potrafią – około 1030MHz – czyli tak jak przeciętny D9GMH.

    -co do rozrzutu, to z gr 800 pro bylo podobnie (tez trafialy sie beznadziejne sztuki)

    Wilk dostaje kostki jak leci i nie bawi się w bindowanie jak choćby OCZ

    - ciekawe jak z 1066 pro (cena juz powinna do czegos zobowiazywac).

    Na pewno są tam D9GKX, ale też można na różniste egzemplarze trafić.

    - Ale przeciez u Patriota jest podobnie - sam przeciez wspominales o slabych sztukach albo ze sie zawiodles etc (i to przy niemalej cenie!)

    No niestety, ale takie są fakty. W modułach ze średniego przedziału jak się skończą kostki to wrzucają co popadnie. Byle biegało zgodnie ze specyfikacją. Jak chcesz mieć dobre kostki to trzeba liczyć albo na modele za odpowiednio więcej, albo tylko na szczeście.

    - nie chodzi o zaden spisek, tylko po prostu nie sa obecnie w porzadku wobec swoich klientow - a mozna by poprawic te sytuacje w dosc prosty - tylko wtedy zyski by spadly, wiec nie maja w tym interesu, by to zmienic

    Nie spadły by. Po ilości firm (i powstających coraz to nowych!) widać, że zapotrzebowanie na takie ‘oszukańcze’ produkty, jest ogromne i nie widać by się to miało zmienić. Oczywiście można by wysnuć wniosek, że na świecie żyje całą masa idiotów że się dają nabrać… osobiście, gdyby z wypłaty co miesiąc zostawało by mi kilkanaście stówek z którymi nie miałbym co zrobić, to wcale bym się pewnie nie rozczulał i kupił kilka komplecików takiej pożywki dla frajerów.

    - Lancer sie cos chyba na nas obrazil, bo nie odpisuje :-/

    Nie obraził się tylko ma co innego do roboty :P

    btw: Lancer, a kiedy pierwszy test czegos na Z9 na TPC ;)? Jest szansa, ze w tym roku jeszcze? Byloby ciekawie miec taki pierwszy wczesny test "trojek", zeby potem moc porownywac z kolejnymi, juz z bardziej dojrzalymi modulami (tak jak 3 testy "dwojek" na TPC na przestrzeni ponad roku).

    Rozumiem, że chodzi o DDR3? Na razie nie mam w planach, ale plany mają to do siebie, że się zmieniają :)

    -zaden nie mial radiatorow, wszystkie pracowaly poprawnie w pasywnych kompach DELLa np (byly na nie certyfikowane)

    Ciekawe. Tyle, że na ile znam Kingstona z przestrzeni ostatnich kilku lat, do swoich modeli budżetowych wrzuca kostki jak popadnie, a oznaczenie wciąż to samo. Icsy każdego producenta jednak trochę różni się specyfikacją, a po złożeniu do kupy różnice są coraz większe. Jakim więc sposobem tak odgórnie dla całej linii określili parametry tych swoich zabawek, zwłaszcza że podana moc odbiega od tego co deklarują producenci ICsów dla modułów referencyjnych?


  33. 123 (autor: RusH | data: 16/08/07 | godz.: 09:08)
    Ciekawe. Tyle, że na ile znam Kingstona z przestrzeni ostatnich kilku lat, do swoich modeli budżetowych wrzuca kostki jak popadnie, a oznaczenie wciąż to samo. Icsy każdego producenta jednak trochę różni się specyfikacją, a po złożeniu do kupy różnice są coraz większe. Jakim więc sposobem tak odgórnie dla całej linii określili parametry tych swoich zabawek, zwłaszcza że podana moc odbiega od tego co deklarują producenci ICsów dla modułów referencyjnych?
    -----

    nie bardzo wiem co chcesz w tym zdaniu wyrazic, jakies konkrety? Bo ja podalem konkret - Kingston wyraznie dokumentuje 16W dla modulu 1GB PC133, ty wczesniej probowales mi udowodnic jak to super szybki 1GB DDR2 pobierajacy 8W wymaga radiatora :)


  34. re: (autor: Lancer-Redakcja | data: 21/08/07 | godz.: 04:08)
    Na jakich konkretnie ICsach były robione modele KVR133X64C3?

    Jak to jest:
    -512MB EBE51UD8AJWA PC2-6400 8W
    -1GB EBE10UE8ACFA PC2-6400 9W?


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL