Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Wtorek 4 września 2007 
    

Sierpniowe szkodniki


Autor: DYD | 13:05
Kaspersky Lab opublikował listę dwudziestu szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w sierpniu 2007 r. Sierpień 2007 po raz kolejny okazał się być "martwym sezonem" dla epidemii wirusów. Od sierpnia 2003 roku, kiedy to robak Lovesan spowodował największą epidemię w historii, ostatni miesiąc lata był zawsze najcichszym i obfitował w najmniejszą liczbę wydarzeń. Wygląda na to, że również twórcy wirusów wyjeżdżają latem na urlop. Nawet fale masowych wysyłek robaków Warezov i Zhelatin ominęły sierpień. Warezov.pk, lider z lipca, nagle zniknął z ekranów wirusowych radarów.

Niemniej jednak, nie powinniśmy zapominać, że platforma startowa dla tej wersji Warezova została stworzona w maju przez Trojana Downloadera Agend.bcs. Co istotne, sierpniowe zestawienie zawiera nowy program służący do tworzenia botnetów i przygotowywania środowiska dla epidemii: Trojan-Downloader.Win32.Agent.brk. We wrześniu będziemy zatem z dużym prawdopodobieństwem obserwować nową epidemię szkodników pocztowych.

Jak zwykle, podczas gdy nowe szkodliwe programy, które wcześniej zajmowały czołowe pozycje spadają dół listy lub całkowicie z niej znikają, na podium wracają starzy znajomi. W sierpniu, NetSky.q ponownie zajął pierwsze miejsce. Robak ten ma już trzy i pół roku i wydaje się to nie mieć żadnego wpływu na jego żywotność i stopień rozprzestrzenienia. Eksperci z branży antywirusowej przez cały czas zastanawiają się, co jeszcze można zrobić, aby pozbyć się tego robaka.

W międzyczasie, rodzina robaków Womble kontynuuje swój niezwykły wzrost udziału w ruchu pocztowym. W lipcu, Exploit.Win32.IMG-WMF.y wspiął się o kilka pozycji i udało mu się wejść do pierwszej dziesiątki (ostatecznie uplasował się na 8 miejscu). IMG-WMF.y jest komponentem wykorzystywanym przez robaki Womble i to właśnie on umożliwił szkodnikowi Womble.d poprawienie swoich notowań w lipcowym zestawieniu. W sierpniu, do tych dwóch programów dołączył Womble.a. Wszystkie te robaki są stosunkowo stare - zostały wykryte w sierpniu 2006 r. i - co ciekawe - dopiero niedawno udało im się wyłonić z ogromu szkodliwych programów krążących w ruchu pocztowym.

W ubiegłym miesiącu Scano.gen powrócił do zestawienia i zaprezentował najwyższy sierpniowy wzrost spośród wszystkich szkodliwych programów - przeskoczył aż o pięć pozycji i znalazł się na 12 miejscu. Scano.gen może pójść w ślady bardzo podobnego robaka, Feebs.gen, który także zanotował nagły wzrost i od kilku miesięcy utrzymuje się w czołówce zestawienia.

Pozostałe szkodliwe programy stanowiły 7,76% wszystkich szkodników w ruchu pocztowym, co świadczy o tym, że w ruchu krąży stosunkowo duża liczba robaków i trojanów z innych rodzin.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.