Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 10 października 2007 
    

Hasła i ryzko z nimi związane


Autor: DYD | źródło: McAfee | 17:03
(8)
Firma McAfee opublikowała wyniki badań, które wskazują, że co czwarty Europejczyk jest narażony na ryzyko oszustw internetowych lub kradzieży tożsamości z powodu stosowania niewystarczająco silnych haseł. Badania wykazały również, że prawie jedna czwarta z nas (24%) zawsze używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont internetowych, a prawie połowa (43%) nigdy go nie zmienia, zwiększając tym samym ryzyko ujawnienia swojej tożsamości w przypadku złamania lub kradzieży hasła.

Badanie, w którym wzięło udział 3 500 osób, ujawniło ponadto fakt, iż mało kto bierze sobie do serca wskazówki specjalistów, zalecające dłuższe i bardziej złożone hasła. Prawie jedna trzecia użytkowników (30%) nadal używa haseł składających się z jednej do sześciu liter, zaś prawie jedna czwarta (22%) używa tylko znaków alfanumerycznych.

"Wyniki badania są bardzo niepokojące, ponieważ pokazują, jak bardzo niedbali są użytkownicy" - stwierdził Mathew Bevan, były haker - "Osoby, które używają tylko jednego, łatwego do odgadnięcia, prostego hasła, ułatwiają życie cyberprzestępcom - to jak zostawianie kluczyka w stacyjce samochodu. Użytkownicy nie byliby tak obojętni na kwestie zabezpieczeń w rzeczywistym świecie. Mimo, że mają prawdopodobnie świadomość istnienia tych zagrożeń, po prostu nie traktują bezpieczeństwa w Internecie wystarczająco poważnie".

Jeden klucz do wszystkiego

Przeważająca liczba ankietowanych (59%) "zawsze" lub "przeważnie" używa tego samego hasła do wszystkich kont. W Europie na pierwszym miejscu pod tym względem są respondenci z Francji (39%), którzy przyznają, że "zawsze" używają jednego hasła do wszystkiego. Tuż za nimi znajdują się Hiszpanie (37%), a następnie Włosi (22%), Holendrzy (20%), Niemcy (17%) i Brytyjczycy (16%).

Hasło: "constans"

Poza faktem, że 43% z nas nigdy nie zmienia hasła, firma McAfee ujawniła, że 16% zmienia hasło raz w roku, a tylko 11% zmienia je zgodnie z zaleceniami, czyli trzy razy w roku. Najgorzej pod tym względem wypadła Hiszpania, gdzie 55% respondentów nigdy nie zmienia hasła. Za nią plasują się Francja (51%), Holandia (41%), Wielka Brytania (41%), Niemcy (37%) i Włochy (36%).

Dużo do zapamiętania!

To, że ograniczamy się tylko do jednego hasła dostępu, nie jest zaskoczeniem, ponieważ logujemy się na większej liczbie stron internetowych niż kiedykolwiek.

"Użytkownicy logują się na coraz większej liczbę kont internetowych, a w rezultacie więcej ludzi pozostawia swoje "cyfrowe DNA" w sieci - 41% respondentów twierdzi, że rejestruje swoje dane w sieci przynajmniej raz dziennie, 20% odpowiedziało, że używa haseł 10-30 razy dziennie. Sama liczba potrzebnych haseł oznacza, że wiele osób ucieka się do używania kilku oczywistych formuł. Chcemy pomóc użytkownikom zrozumieć konsekwencje tego zachowania" - powiedział Greg Day, analityk zabezpieczeń w firmie McAfee.

Dziecinnie proste

Pomimo zaleceń, badania wykazują, że 22% z nas posługuje się prostymi hasłami, składającymi się wyłącznie ze znaków alfanumerycznych. Na podstawie badań można wnioskować, że Francuzi używają najmniej bezpiecznych haseł w Europie. Najwięcej respondentów z Francji przyznało bowiem, że używa tylko znaków alfanumerycznych (37%). Za Francją znalazła się Hiszpania (28%), następnie Włochy (24%), Wielka Brytania (18%), Holandia (17%) i Niemcy (15%). Niemcy posługują się najbardziej bezpiecznymi hasłami - 34% stwierdziło, że używa kombinacji małych i dużych znaków alfanumerycznych oraz cyfr, w porównaniu z 23% respondentów w Holandii, 22% w Wielkiej Brytanii i Francji, 19% we Włoszech i 13% w Hiszpanii.

Pupil w nazwie

Najpopularniejszym hasłem jest imię domowego zwierzaka, następnie nazwa hobby i nazwisko panieńskie matki. Nie jest to dziwne, lecz z pewnością niepokojące biorąc pod uwagę istnienie portali społecznościowych np. Facebook czy MySpace, gdzie takie informacje są ogólnie dostępne.

10 najpopularniejszych haseł w Europie:

1. Imię zwierzątka
2. Hobby
3. Nazwisko panieńskie matki
4. Data urodzenia członka rodziny
5. Własna data urodzenia
6. Imię partnera
7. Własne imię
8. Ulubiona drużyna piłkarska
9. Ulubiony kolor
10. Pierwsza szkoła


Szaleństwo telefonii komórkowej

W przeprowadzonych ankietach zbadano również postawę użytkowników wobec zabezpieczania telefonów komórkowych. Rezultat wykazał, że prawie dwie trzecie respondentów (61%) nie używa kodu PIN zabezpieczającego ich aparaty. Spośród osób, które korzystają z kodu PIN, ponad trzy czwarte (76%) nigdy go nie zmienia, a ponad jedna czwarta (29%) używa tylko ustawień domyślnych.

"W miarę jak coraz więcej z nas używa telefonów komórkowych, musimy pamiętać o potrzebie ich ochrony. Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że jeśli jego telefon zostanie skradziony, złodzieje mogą użyć go do prowadzenia bardzo kosztownych rozmów. Ten problem można łatwo rozwiązać, blokując kartę SIM. Mimo to większość ludzi nie myśli o informacjach, które zgromadzili w telefonie, takich jak hasła internetowe czy dane osobiste - pozostawienie tych informacji niezabezpieczonych oznacza, że tożsamość internetowa jest zagrożona" - powiedział Jan Volzke, dyrektor działu marketingu i bezpieczeństwa mobilnego w firmie McAfee Inc.

Z badań wynika, że klienci muszą być bardziej czujni nie tylko w przypadku komputerów osobistych, ale także telefonów komórkowych, aby ochronić "klucz" do swojej tożsamości i nie paść ofiarą kradzieży cyfrowej tożsamości.

Metodyka badań

Badania zostały przeprowadzone przez firmę Ciao Surveys na grupie 3 500 konsumentów w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech, Hiszpanii i Holandii. Kompletne wyniki badań są dostępne na życzenie.

Najważniejsze dane statystyczne dotyczące haseł używanych w Europie

" Blisko co czwarta osoba jest narażona na oszustwa internetowe lub kradzieże tożsamości w wyniku używania niewystarczająco bezpiecznych haseł. Prawie jedna czwarta z nas (24%) używa tego samego hasła do wszystkich swoich kont internetowych, zawierających dane wartościowe dla cyberprzestępców,

" Prawie połowa z nas (43%) nigdy nie zmienia używanego hasła, co wystawia nas na poważne ryzyko ujawnienia klucza do pełnej tożsamości, w przypadku jeśli hasło zostanie złamane lub skradzione,

" 16% użytkowników zmienia hasło raz w roku,

" Tylko 11% użytkowników zmienia hasło zgodnie z zaleceniami, czyli trzy razy w roku,

" Ponad trzy czwarte (76%) wszystkich respondentów nigdy nie zmienia kodu PIN w swoich telefonach komórkowych,

" Domyślny kod PIN jest najpopularniejszy w Europie (29%), a na drugim miejscu znajduje się data urodzenia (24%).

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. opera rulez (autor: RusH | data: 10/10/07 | godz.: 17:56)
    dzieki wand, czyli zapamietywaczowi hasel wszedzie mam inne haslo, zwykle jak sie gdzies rejestruje to po prostu trzepie po klawiaturze ile wlezie na slepo az zapelnie pole, potem kaze operce zapamietac i po klopocie :)

  2. problem w tym (autor: kfiat | data: 10/10/07 | godz.: 18:13)
    że tych haseł/pinów/numerów jest tyle że nie sposób wszystkich zapamiętać - więc większość z użytkowników (ja także) używa stałego zestawu i nigdy go nie zmienia, kilka razy wysiliłem się na coś nowego - efekt musiałem zakładać nowe konto, login itp...

  3. kfiat (autor: RusH | data: 10/10/07 | godz.: 18:36)
    masz troche racji, mam juz druga karte kredytowa do ktorej nie pamietam pinu :/
    -zeby zmienic pin trzeba znac stary ..
    -jak sie nie zna mozna zadzwonic do banku ... i podac haslo ktore zapomnialem
    -jak sie zapomni haslo to mozna odpowiedziec na pytanie .. ja sobie wymyslilem jakies glupie i zapomnialem odpowiedzi ....
    -bank jest internetowy wiec nie ma gdzie isc osobiscie :)))
    i tak place 5zl miesiecznie za karte ktorej nie moge uzywac :P


  4. 3 razy do roku (autor: Dabrow | data: 10/10/07 | godz.: 18:54)
    to bym dostał pierdolca nie inaczej.

  5. Ja nie mam problemów z hasłami (autor: DJopek | data: 10/10/07 | godz.: 19:37)
    Co prawda nie zmieniam zbyt często, ale nigdzie hasło mi się nie powtarza (choć czasami ma część wspólną), jest minimum 10-znakowe, a przeważnie ma ok. 20-30 znaków (liter dużych i małych, cyfr i innych znaczków). Wszystko w głowie, najgorzej jest z identyfikatorami/hasłami których przybywa i trudno spamiętać, a nie można ich zmienić wg własnego klucza.

  6. eee (autor: Another Identity | data: 10/10/07 | godz.: 23:50)
    a ja mam prosty sposób na unikalne hasła których nie zapominam. Bo ich w ogóle nie pamietam.
    Coś w deseń:
    "dupambank"
    "dupatwojepc"
    "dupamojaulubionastronapornograficzna"
    "dupadziadowskiekontonawp"

    itd.


  7. co do hasel (autor: pit808 | data: 11/10/07 | godz.: 07:40)
    uzywajcie KeePass - dobry soft, z dobrym kluczem szyfrujacym, na portable apps masz nawet wersje odpalana bezposrednio z pendraka.

  8. Rush (autor: kretos | data: 11/10/07 | godz.: 13:55)
    to "zgub" ta karte - dostaniesz nowa

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.