Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Wtorek 23 października 2007 
    

Nadchodzi Mac OS X Leopard


Autor: DYD | 16:06
(6)
Apple poinformował, że Mac OS X Leopard pojawi się w sprzedaży w piątek 26 października w autoryzowanych punktach sprzedaży produktów Apple. Leopard zawiera ponad 300 nowych funkcji; wśród nich całkowicie nowy desktop ze „stosami” (Stacks) - pozwalającymi na łatwy dostęp do plików z doka; zaprojektowany od nowa Finder umożliwiający użytkownikom szybkie przeglądanie i udostępnianie plików pomiędzy wieloma Makami; Quick Look - nowy sposób natychmiastowego oglądania plików be zotwierania programów; Spaces -intuicyjna funkcja służąca do tworzenia grup programów i natychmiastowego przełączania się pomiędzy nimi; oraz Time Machine - łatwe narzędzie do tworzenia kopii zapasowych.

„Leopard, szósta już generacja Mac OS X, jest najlepszym uaktualnieniem, jakie kiedykolwiek przygotowaliśmy”- powiedział Steve Jobs, dyrektor generalny Apple. „I każdy otrzymuje ‘najbardziej rozbudowaną wersję’, ze wszystkimi innowacyjnymi funkcjami”.

Na nowym desktopie Leoparda znajduje się zaprojektowany od nowa 3D Dock z funkcją Stacks. Leopard automatycznie umieszcza strony WWW, pocztę i inne pobrane rzeczy na „stosie” Downloads, dzięki czemu na desktopie zostaje zachowany porządek, a użytkownicy mają łatwy dostęp do zawartości teczek bez konieczności ich otwierania. Mogą też tworzyć własne stosy w celu szybkiego dostępu do katalogów, dokumentów i programów. Wspaniały wygląd Leoparda został rozszerzony na wszystkie programy i każde okno.

Uaktualniony Finder zawiera Cover Flow i nowy pasek boczny ze znacznieu doskonalonymi opcjami przeglądania i kopiowania zawartości dowolnego komputera PClub Mac dostępnego w lokalnej sieci. Użytkownicy .Mac mogą wykorzystać nową funkcję Back to My Mac, aby przeglądać i uzyskać zdalny dostęp przez Internet do plików znajdujących się na ich Makach.

Z Quick Look użytkownicy mogą natychmiast przeglądać na pełnym ekranie i w pełnej rozdzielczości pliki zawierające wirtualnie wszystko, nawet pliki multimedialne, używając każdego widoku w Finderze.

Time Machine to z kolei łatwy sposób na tworzenie kopii zapasowych wszystkich danych na Maku, odzyskiwanie zagubionych plików i danych, a nawet przywracanie poprzednich konfiguracji systemowych. Wyjątkowo prosta do skonfigurowania funkcja Time Machine automatycznie zachowuje aktualne kopie wszystkich danych na Maku.* W przypadku utraty pliku użytkownicy mogą przeszukiwać zawartość komputera cofając się w czasie, aby odnaleźć usunięte pliki czy programy, i natychmiast je przywrócić. W razie potrzeby, Leopard może też łatwo przywrócić cały system na podstawie danych z Time Machine zachowanych na zewnętrznym napędzie.

Uaktualniony program poczty elektronicznej Mail posiada ponad 30 wzorów i szablonów papierów listowych, które prezentują się doskonale w komputerze Windows PC lub Mac, dzięki czemu użytkownicy mogą w prosty sposób wysyłać eleganckie, spersonalizowane wiadomości ze wspaniałą grafiką i zdjęciami. Dzięki funkcjom Notes i To Dos użytkownik może łatwiej organizować swoją pracę, ponieważ te funkcje działają jak wiadomości pocztowe, które można łatwo tworzyć, zachowywać jako projekt, synchronizować z wieloma Makami i zachowywać w inteligentnych skrzynkach „Smart Mailboxes”. Funkcja rozpoznawania danych automatycznie wykrywa numery telefonów, adresy i wydarzenia, można więc dodawać je do Książki adresowej i iCal(r) poprzez kilka kliknięć, a wbudowany czytnik RSS dostarcza do skrzynek pocztowych użytkowników najnowsze informacje i wpisy do blogów.

Inne, nowe cechy Leoparda:

• dostępny w polskiej wersji językowej

• udoskonalony nadzór rodzicielski - Parental Controls - ułatwiający rodzicom zarządzanie dostępem swoich dzieci do sieci poprzez automatyczne identyfikowanie nieodpowiedniej zawartości, plus limit czasowy i dziennik logowania się, który jest dostępny z dowolnegoMaka w domowej sieci;

• kompletne wydanie Boot Camp(r), do tej pory dostępnego jako wersja beta, który umożliwia natywne uruchamianie Windows na komputerach Mac z procesorem Intela;**

• Web Clip, program pozwalający na przenoszenie wszystkiego, czego chce użytkownik, ze strony WWW do Dashboard w postaci live widgetu;

• nowe cechy Photo Booth ułatwiające tworzenie animowanych ikon znajomych w iChatoraz zabawne efekty zdjęć i obrazów wideo;

• udoskonalony słownik Dictionary z wbudowaną encyklopedią Wikipedia, który pozwala użytkownikom na szybki dostęp do najnowszych informacji;

• uaktualniony kalendarz iCal z kalendarzami dla wielu użytkowników zbudowany na nowym standardzie CalDAV;

• uaktualniona wersja Front Row, dzięki której odtwarzanie muzyki i oglądanie filmów, audycji TV i zdjęć na Maku przy użyciu prostego w obsłudze pilota Apple Remote jest jeszcze łatwiejsze.

Cena i dostępność
Mac OS X v. 10.5 Leopard będzie dostępny od 26 października w autoryzowanych punktach sprzedaży produktów Apple za sugerowaną cenę 499 PLN za licencję dla jednego użytkownika. Pakiet Mac OS X Leopard Family Pack, który posiada licencję dla jednego gospodarstwa domowego z pięcioma użytkownikami, będzie dostępny za sugerowaną cenę 769 PLN.

* Wymagany dodatkowy dysk twardy, sprzedawany oddzielnie.
** Wymagana jest kopia Windows XP lub Vista.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. hmm co mi sie podoba w filozofii apple (autor: ulan | data: 23/10/07 | godz.: 17:24)
  tego co prawda nie jestem pewien, ale chyba nie ma żadnych od groma licencji jak u M$ (te wszystkie oemy, boxy, wersje pro, home, buissness, ultimate, byle wiecej kasy wyciągnąć...
  No i podoba mi się ten Family Pack i jego cena, ciekawe czy M$ kiedyś wpadnie na podobny pomysł?? nie sądze...


 2. Pietnuję Microsoft (autor: muerte | data: 23/10/07 | godz.: 18:14)
  za to że tak odstaje od Apple.

 3. hmm... (autor: metacom | data: 24/10/07 | godz.: 08:03)
  6 GB instalka ??

 4. Przcież... (autor: ReMoS | data: 24/10/07 | godz.: 14:51)
  ...już wcześniej MS miał lcencje na "gospodarstwo" Office, a system można było (nie mam pewności czy taki stan rzeczy jest dalej aktualny) instalować na laptopie i stacjonarmym (co prawda pod warunkiem nie korzystania z obu jednocześnie).
  Ale miejmy nadzieje, że pojdzie to w dobrą strone.


 5. @remos (autor: yorg5 | data: 24/10/07 | godz.: 17:29)
  możesz rozszerzyć temat windowsa na 2 kompach? jestem jakoś zaskoczony...

 6. ReMoS (autor: muerte | data: 24/10/07 | godz.: 17:53)
  Office jak najbardziej w gospodarstwie można (specjalna wersja dla uczniów, studentów itp do tego standard). Co do systemu, to BOX ale tylko instalacja na JEDYM komputerze jednocześnie. Nic nie słyszałem o takich możliwościach jak piszesz.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.