Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 5 listopada 2007 
    

Otwartą specyfikacja ESA


Autor: DYD | źródło: nVidia | 19:27
(5)
Kilkanaście firm z branży komputerów PC przedstawiło dzisiaj szczegóły dotyczące nowego, otwartego i dostępnego bez opłat licencyjnych standardu monitorowania i kontrolowania w czasie rzeczywistym zasilaczy komputerowych, obudów oraz systemów chłodzenia wodnego. Standard ESA (Enthusiast System Architecture) definiuje protokół informacyjny, który mogą wykorzystać komponenty systemu do "komunikacji" między sobą w celu dostosowania parametrów działania i przekazania użytkownikowi ważnych informacji o systemie.

"Standardowy protokół komunikacyjny oferowany przez ESA udostępnia bogaty zestaw narzędzi służący dostrajaniu wydajności komputera. Narzędzia te oferują entuzjastom komputerów bardziej elastyczną i dokładniejszą kontrolę nad głównymi komponentami systemów", powiedział Kevin Kettler, dyrektor techniczny w firmie Dell. "Na przykład, standard ESA wykorzystywany jest w unikalnej architekturze LightFX firmy Dell i ułatwi rozwój oświetlenia otoczenia w grach komputerowych".

Nowy standard ESA oparty jest na istniejącej specyfikacji USB HID i zaprojektowany tak, by móc obsługiwać nowe możliwości monitorowania i kontroli takich komponentów komputerów jak obudowy, zasilacze oraz urządzenia do chłodzenia powietrznego i wodnego. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na przekazywanie informacji użytkownikom. Jednak istotne dane, takie jak informacje dotyczące temperatury, napięć czy przepływu powietrza, stały się dostępne w czasie rzeczywistym i są obecnie niezbędne do uzyskania maksymalnej wydajności komputerów. Dzięki ESA, producenci komponentów mogą teraz umieszczać w swoich urządzeniach różnorakie cyfrowe i analogowe czujniki, które w czasie rzeczywistym mogą przekazywać dane potrzebne do analizy i optymalizacji ogólnych warunków działania komputerów. Co więcej, udostępniane przez ESA funkcje logowania oferują producentom komputerów łatwą i tanią metodę identyfikowania i rozwiązywania problemów ze sprzętem.

"ESA to protokół komunikacyjny, który łączy kluczowe aspekty systemu", powiedział Rahul Sood, dyrektor techniczny działu Global Gaming Business w firmie HP. "Dla HP najważniejszy jest fakt, że wykorzystując technologię ESA możemy zaoferować naszym klientom łatwo zauważalne korzyści".

Wśród firm, które pracowały nad rozwojem specyfikacji ESA i wprowadzeniem sprzętu zgodnego z ESA znajdują się:

Główni producenci OEM: Dell i HP
Główni producenci komputerów: Alienware, Falcon Northwest i Maingear
Światowi producenci płyt głównych: ASUS, EVGA, Gigabyte, MSI i XFX
Światowi producenci zasilaczy, obudów oraz urządzeń chłodzących: CoolerMaster, CoolIT Systems, PC Power & Cooling, SilverStone, Tagan, Thermaltake i Ultra

Kompatybilność i zgodność sprzętu ze specyfikacją ESA zapewniać będzie Allion, wiodąca organizacja zajmująca się testami w branży IT. Urządzenia, które uzyskają certyfikat ESA, opatrzone zostaną nowym logo ESA, co ułatwi klientom podejmowanie decyzji zakupowych.

Pierwsze zgodne z ESA komputery, płyty główne i pozostałe komponenty dostępne będą w ofercie partnerów biorących udział w opracowaniu standardu ESA poczynając od końca listopada bieżącego roku.


 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. wkoncu ktos pomyslal (autor: XiSiO | data: 5/11/07 | godz.: 21:57)
    i bedzie cicha obudowa...

  2. Kolejny standard (autor: Blazakov | data: 5/11/07 | godz.: 23:27)
    służący do dojenia klientów z kasy. Już widzę nalepki na płytach "ESA PSU required".

    Swoją drogą, skoro to się ma do "rozwoju oświetlenia otoczenia w grach", to może wykorzystają to też do zwiększania pojemności RAM, szybkości dysków i jakości dźwięku? :P


  3. Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy protokół komunikacyjny pozwala (autor: RusH | data: 6/11/07 | godz.: 00:56)
    >Do czasu wprowadzenia ESA nie istniał standardowy
    >protokół komunikacyjny pozwalający tym komponentom na
    >przekazywanie informacji użytkownikom

    oczywiscie BZDURA i klamstwo, ACPI udostepnia cala palete API obslugujacych sensory, sterujach wiatrakami itd, tyle ze producentom plyt nie chce sie pisac poprawnych biosow z ACPI(w co drugiej plycie jest okrojone badz kompletnie wykastrowane)


  4. oparty jest na istniejącej specyfikacji USB HID (autor: RusH | data: 6/11/07 | godz.: 00:58)
    propo
    >oparty jest na istniejącej specyfikacji USB HID
    oznacza ze komus zrobilo sie zal tych 6 portow USB na plycie ktore praktycznie w kazdym kompie leza odlogiem, teraz beda wiatraczki USB z odczytem temperatury ..za 100zl dla "entuzjastow" :)


  5. Kilkanaście firm z branży komputerów PC (autor: RusH | data: 6/11/07 | godz.: 19:36)
    http://www.nvidia.com/object/nvidia_esa.html

    blah, to tylko nvidia


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.