Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 12 listopada 2007 
    

Premiera Intel 45 nm


Autor: DYD | 10:52
(3)
Intel wprowadza na rynek 16 procesorów do serwerów i zaawansowanych komputerów PC. Procesory te ograniczają zużycie energii i są całkowicie pozbawione ołowiu, a od roku 2008 nie będą zawierać związków halogenowych. Nowe produkty, które współzałożyciel Intela Gordon Moore, nazwał jednym z największych przełomów w technologii tranzystorowej ostatnich 40 lat, jako pierwsze używają opartych na hafnie, metalowych bramek o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) w setkach milionach tranzystorów składających się na procesor. Nowe procesory Intel Core 2 Extreme oraz Xeon są również pierwszymi, które będą wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność i obniży pobór mocy.

ORYGINALNA INFORMACJA PRASOWA INTELA

SANTA CLARA, Kalifornia, 11 listopada 2007 - Wykorzystując nowy "przepis" na tranzystor w celu wyeliminowania szkodliwego upływu elektryczności, który zagrażał wzrostowi wydajności i energooszczędności komputerów, firma Intel Corporation wprowadza na rynek 16 procesorów do serwerów i zaawansowanych komputerów PC. Procesory te ograniczają zużycie energii i są całkowicie pozbawione ołowiu, a od roku 2008 nie będą zawierać związków halogenowych.

Nowe produkty, które współzałożyciel Intela Gordon Moore, nazwał jednym z największych przełomów w technologii tranzystorowej ostatnich 40 lat, jako pierwsze używają opartych na hafnie, metalowych bramek o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k) w setkach milionach tranzystorów składających się na procesor. Nowe procesory Intel® Core™ 2 Extreme oraz Xeon® są również pierwszymi, które będą wytwarzane w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym, co jeszcze bardziej zwiększy wydajność i obniży pobór mocy.

Połączenie tych dwóch innowacji z dodatkowymi funkcjami procesorów pozwoli Intelowi nadal dostarczać coraz szybsze, bardziej energooszczędne i mniej szkodliwe dla środowiska procesory. Intel będzie mógł również projektować produkty niemal o jedną trzecią mniejsze, a przez to bardziej ekonomiczne od poprzednich wersji - a w przyszłym roku zastosować produkty typu "system w jednym układzie" w nowych urządzeniach ultramobilnych i w elektronice użytkowej.

Nowe procesory 45 nm (nanometr jest miliardową częścią metra), cechują się niemal dwukrotnie większą gęstością tranzystorów niż poprzednie układy Intela wytwarzane w technologii 65 nm - jest to 410 milionów tranzystorów w procesorach dwurdzeniowych i 820 milionów w procesorach czterordzeniowych.

Nowy procesor czterordzeniowy
Nowy procesor czterordzeniowy Intel Core 2 Extreme QX9650 - pierwszy na świecie procesor 45-nanometrowy do komputerów biurkowych - zapewnia jeszcze więcej adrenaliny graczom i entuzjastom multimediów. Usprawnienia takie jak większa pamięć podręczna L2 oraz obsługa nowych instrukcji multimedialnych Intel® SSE4 pomaga zwiększyć wydajność komputera do zupełnie nowego, "ekstremalnego" poziomu.
"Jednym z naszych celów było zoptymalizowanie gry Crysis w taki sposób, aby zapewniała najwyższą jakość rozgrywki na najnowszym sprzęcie - powiedział dr Douglas Binks, kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Crytek. - Dzięki nowym 45-nanometorwym procesorom Intel Core 2 Extreme możemy użyć technologii wielordzeniowej do przeliczania fizyki, efektów cząsteczkowych i dźwięku na oddzielnych rdzeniach, aby zapewnić graczom zupełnie nową jakość wrażeń".

45 nanometrowe procesory serwerowe; światowy rekord prędkości
Intel wprowadza do sprzedaży 15 nowych dwu- i cztero-rdzeniowych procesorów Intel Xeon do serwerów. 12 nowych układów czterordzeniowych jest taktowanych zegarem od 2 GHz do 3,20 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 12 MB. Trzy kolejne układy dwurdzeniowe są taktowane zegarem do 3,40 GHz, z magistralą FSB 1600 MHz i pamięcią podręczną 6 MB.
Procesory Intel Xeon są zgodne z platformami serwerowymi używającymi rodziny chipsetów Intel® 5000. Ponadto Intel wprowadza trzy nowe platformy obsługujące procesory 45-nanometrowe, w tym:

" Platformę opartą na chipsecie Intel® 5400 (poprzednio określaną nazwą kodową "Stoakley") i zoptymalizowaną pod kątem zastosowań wymagających dużej przepustowości, takich jak przetwarzanie wysokowydajne (High Performance Computing, HPC).

" Platformy oparte na chipsecie Intel 5100 Memory Controller Hub oraz kontrolerze Intel ICH-9R I/O (poprzednio znane jako "Cranberry Lake"). Są to rozwiązania optymalizowane pod kątem kosztów, które obsługują jeden lub dwa procesory i zapewniają zmniejszony pobór mocy przez pamięć DDR2.

" Platformę opartą na chipsecie Intel 3200 (poprzednio znaną jako "Garlow"), która została zaprojektowana specjalnie pod kątem jednoprocesorowych serwerów klasy podstawowej. Zapewnia ona obsługę pamięci DDR2 i tańszych procesorów oraz obniżony pobór mocy.

Przejście z technologii 65- na 45-nanometrową to nie tylko zmniejszenie rozmiarów układów. Nowe procesory oferują też dodatkowe funkcje, takie jak nowe instrukcje SSE4 (Intel® Streaming SIMD Extensions 4). Dodanie 47 nowych instrukcji SSE4 przyśpiesza takie zadania, jak kodowanie wideo i obróbka zdjęć, a także kluczowe aplikacje HPC i korporacyjne. Producenci oprogramowania, wspierający obsługę SSE4 to m.in. Adobe*, Microsoft* i Symantec*.
Dodatkowe funkcje to m.in.:

o Ulepszona technologia Intel® Virtualization - Przejścia maszyn wirtualnych (wejście-wyjście) zostały przyśpieszone średnio o 25 do 75 procent. Ponieważ osiągnięto to przez ulepszenie sprzętu, nie są wymagane żadne modyfikacje oprogramowania.

o Szybkie dzielenie liczb - Nowy, szybki moduł dzielący niemal podwaja szybkość obliczeń używanych w niemal wszystkich aplikacjach. Osiągnięto to dzięki nowej, szybszej technice dzielenia nazywanej Radix 16. Szybsze wykonywanie instrukcji dzielenia przekłada się na większą wydajność komputera.

o Mechanizm Super Shuffle - Dzięki zastosowaniu szerszej, 128-bitowej jednostki do pozycjonowania danych znacznie wzrasta wydajność instrukcji SSE2, SSE3 i SSE4 wykonujących operacje pozycjonowania. Funkcja ta zwiększy wydajność tworzenia treści, obróbki obrazów i wideo oraz HPC.

Ceny nowych, 45 nm procesorów Intel Xeon zależą od modelu, szybkości, funkcji oraz wielkości zamówienia i wahają się od 177 do 1279 dolarów w partiach po 1000 sztuk. Czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme QX9650 kosztuje 999 dolarów w partiach po 1000 sztuk. W zależności od modelu, niektóre nowe procesory będą dostępne od dzisiaj, a wszystkie przed upływem 45 dni.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. robi wrazenie (autor: XiSiO | data: 12/11/07 | godz.: 12:05)
  jak sie czyta te porownania.

 2. Wow (autor: Poke | data: 12/11/07 | godz.: 12:13)
  Dowiedzialem sie ze proces 45 nm jest mniejszy od gwozdzia!

 3. w setkach milionach tranzystorów (autor: RusH | data: 12/11/07 | godz.: 18:17)
  w setkach milionow tranzystorów

  >"Jednym z naszych celów było zoptymalizowanie gry Crysis
  >w taki sposób, aby zapewniała najwyższą jakość rozgrywki
  >na najnowszym sprzęcie - powiedział dr Douglas Binks,
  >kierownik ds. badań i rozwoju w firmie Crytek. - Dzięki
  >nowym 45-nanometorwym procesorom Intel Core 2
  >Extreme możemy użyć technologii wielordzeniowej do
  >przeliczania fizyki, efektów cząsteczkowych i dźwięku na
  >oddzielnych rdzeniach, aby zapewnić graczom zupełnie
  >nową jakość wrażeń".

  wow, dzieki pomocy Intela udalo im sie napisac kod uzywajacy 1.3 rdzenia


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.