Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Czwartek 10 stycznia 2008 
    

Plazmowe rewolucje Panasonic


Autor: Zbyszek | 21:34
(3)
Podczas targów CES w Las Vegas Panasonic zaprezentował trzy prototypowe wyświetlacze plazmowe (PDP) wykorzystujące przełomowe technologie. Wśród nowości znalazł się m.in. wyświetlacz o przekątnej długości aż 150 cali i rozdzielczości 4096x2160 pikseli, energooszczędny panel o przekątnej 42 cale zużywający o połowę mniej energii od klasycznych 42-calowych wyświetlaczy plazmowych, oraz ultrapłaski model o przekątnej 50 cali i grubości poniżej 1 cala. Sercem wyświetlaczy jest technologia o podwójnej efektywności. Panasonic przeprowadził gruntowną ocenę swojej poprzedniej technologii IC oraz struktur paneli, a następnie opracował nowy luminofor oraz technologię projektowania komórek, dzięki którym usprawnieniu uległ proces wyładowań. Oprócz tego ulepszono obwody oraz mechanizm sterowania, co przyczyniło się do znaczącego zmniejszenia utraty energii.

Wyświetlacz plazmowy Panasonic o przekątnej 150 cali


Zdjęcia pochodzą z serwisu Gizmodo.Technologia o podwójnej efektywności tworzy bazę do budowy wyświetlaczy plazmowych nowej generacji. Panele będą cieńsze, przekątne ekranu zwiększą się, wyświetlane obrazy wysokiej rozdzielczości będą jaśniejsze, a zużycie energii spadnie. Przykładowo, 24,7-milimetrowy (>1 cal) całkowicie płaski wyświetlacz plazmowy o przekątnej 50 cali ma głębokość około 4 razy mniejszą niż poprzednie modele. Jest to możliwe dzięki nowym obwodom i zmienionej technologii sterowania. Waga prototypu wynosi zaledwie 22 kg, czyli mniej więcej o połowę mniej niż waga jego poprzedników. Cieńszy profil i lżejsza waga nowego 50-calowego ekranu zapewniają swobodę aranżacji wnętrza. Telewizor może stanowić eleganckie uzupełnienie wystroju. W zależności od preferencji użytkownika, prototypowy telewizor można zawiesić na ścianie lub podwiesić pod sufitem.

Przedstawione podczas targów CES 2008 innowacje mogą okazać się zaledwie czubkiem góry lodowej, jeżeli chodzi o niezmierzony potencjał technologii plazmowej. Jest ona stosunkowo młodą technologią – od czasu wprowadzenia pierwszych telewizorów plazmowych na rynek upłynęło zaledwie około 10 lat. Wraz z rozwojem rynku poprawiała się jakość tych telewizorów i rosła ich popularność aż do chwili, gdy stały się liderem globalnego rynku dużych wyświetlaczy wysokiej jakości. Nieustający rozwój technologii PDP sprawił, że bazujące na niej telewizory zyskały opinię rozwiązań doskonałych pod względem kontrastu, odwzorowania barw, rozdzielczości video i szerokiego kąta widzenia.

W przyszłości standardem stanie się obraz wysokiej rozdzielczości – dotyczy to zarówno transmisji telewizyjnych, jak i np. obrazów kamer oraz odtwarzaczy video zgodnych z formatem Blu-ray. Będziemy świadkami postępu w rozwoju łączności bezprzewodowej i innych technologii peryferyjnych, co przyczyni się do zwiększenia konwergencji między telewizorami a technologiami komunikacyjnymi. Równolegle do tych zmian zwiększy się popyt na wielkoekranowe, płaskie telewizory wysokiej rozdzielczości. Jednocześnie wzrośnie wykorzystanie ekranów PDP m.in. w dziedzinie medycyny i edukacji.

Panasonic dąży do tego, aby w swoich produktach coraz wyżej ustawiać poprzeczkę w kwestii jakości oraz poprawiać ich walory ekologiczne. Był np. pierwszą firmą, która całkowicie wyeliminowała ołów z produkowanych przez siebie telewizorów plazmowych. Wyróżniają się one także długim czasem życia, wynoszącym 100 tys. godzin. Do ich budowy wykorzystuje się także naturalne materiały, np. membrany z włókna bambusowego stosowane w głośnikach.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. świetnie że ulepszony mechanizm sterowania (autor: digiter | data: 11/01/08 | godz.: 15:30)
    przyczynił się do znaczącego zmniejszenia utraty energii, ale dalej nie wiemy ile ta plazma pobiera. Pewnie potrzebny będzie pod domem transformator.

  2. młoda technologia (autor: kubolx | data: 13/01/08 | godz.: 03:25)
    pierwsza plazma zbudowana została na przełomie 60/70, pomijając fakt że zasada działani pojedynczej komórki plazmy jest identyczna jak zwykłego crt. Za to ten 150" telewizorek ładnie by się komponował w ramie okiennej zamiast widoku na obleśny blok na przeciw :]

  3. wow... (autor: buqan33r | data: 14/01/08 | godz.: 22:56)
    ...zagrał bym na nim z chęcią w LOST PLANET...

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.