Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Czwartek 10 stycznia 2008 
    

AMD Puma w drugim kwartale


Autor: Zbyszek | 21:47
(5)
Nowa mobilna platforma AMD Puma pojawi się na rynku w drugim kwartale bieżącego roku. Puma to pierwsza platforma zaprojektowana przez AMD zupełnie od podstaw z myślą o komputerach przenośnych. Jej sercem będzie dwurdzeniowy procesor o nazwie Griffin. Układ bazował będzie na architekturze K10 i posiadał rozwiązania oszczędzania energii daleko wyprzedzające te stosowane we współczesnych procesorach z serii Turion. Na tej płaszczyźnie Griffin ma wreszcie zaoferować możliwości znane z układów Core 2, min. dynamiczną regulację napięcia zasilania oraz zegara, oraz kilka stanów uśpienia. Drugim składnikiem platformy będzie chipset RS780M ze znanej z energooszczędności nowej serii chipestów AMD 7xx.

RS780M będzie obsługiwał pamięci DDR2-800 oraz posiadał zintegrowany układ graficzny DirectX 10 z dekoderem UVD.

Kolejnym składnikiem platformy Puma będą wykonane w procesie technologicznym 55nm akceleratory Mobility Radeon HD 3400 oraz 3600, dedykowane dla bardziej wymagających odbiorców. W celu oszczędzania energii platforma posiadać będzie technologię PowerXPress. Rozwiązanie podczas pracy w niewymagającym środowisku będzie wyłączać dodatkową kartę graficzną i powierzać generowanie obrazu układowi graficznemu wbudowanemu w chipset RS780M.

Ponadto Puma zaoferuje technologię HyperFlash, która pozwoli na szybsze uruchamianie aplikacji pod systemem Windows Vista. Rozwiązanie to jest podobne do proponowanej przez Intela technologii TurboMemory, jednak ma być bardziej wydajne.

Ciekawe jak nowa Puma AMD będzie prezentować się na tle szykowanej przez Intela na drugą połowę 2008 roku platformy Montevina. AMD zapewnia, że już na początku 2009 roku pojawi się druga odsłona Pumy, wyposażona min. w procesory wyprodukowane w technologii 45nm oraz nowe układy graficzne bazujące na architekturze R700.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Griffin nie bazuje na architekturze K10 tylko K8!!! (autor: Grave | data: 11/01/08 | godz.: 01:44)
  Pumę zasilą stare turiony tylko pod zmienionymi nazwami, a główne zmiany względem starej platformy to chipset.

  Stare Turiony z nowym chipsetem ot i cała Puma. Czyli jedna wielka lipa.

  To o wiele za mało na Santa Rosę a co dopiero Montevine z którą przyjdzie się zmierzyć Pumie na dzień dobry....


 2. a skad (autor: niewidzialny27 | data: 11/01/08 | godz.: 13:40)
  takie informacje, a moze zle cos zrozumiales, moze chipset bedzie kompatybilny takze z Turionami?? chipset 790 jest kompatybilny wstecz, moze w tym przypadku bedzie tak samo

 3. Grave (autor: Zbyszek.J | data: 11/01/08 | godz.: 17:17)
  wystarczy luknąć na florplan Griffina, to jest K10. Ma 4 zamiast 3 bloków dekodera i szersze FPU + niezależne clox geny.

 4. dobra a teraz powiedzcie mi (autor: kubolx | data: 12/01/08 | godz.: 23:48)
  czemu mamy coraz wspanialsze procki chipsety, a ja tam jakieś zdumiewającej wzrostu wydajności wzglądem poczciwego barto nie widzę. Nie opieram się w tej wypowiedzi o to się pisze ale o użykowanie tych sprzętów i ... nie ma jakiegoś zauważalnego skoku a to już niby 3 architektóry dalej?

 5. aha odnoszę się do obu firm intel i amd (autor: kubolx | data: 12/01/08 | godz.: 23:50)
  choć co prawda mam pewną luką co do sprzętu intela od mmx166 do core duo

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.