Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 3 marca 2008 
    

Intel Atom i Centrino Atom


Autor: DYD | 20:37
(8)
Intel Atom będzie nazwą nowej rodziny energooszczędnych procesorów przeznaczonych specjalnie do mobilnych urządzeń internetowych (MID) oraz nowej klasy prostych i tanich komputerów nastawionych na łączność z Internetem, które mają pojawić się na rynku jeszcze w 2008 roku. Firma przedstawiła też technologię procesorową Intel Centrino Atom dla platform MID. Procesor Intel Atom jest oparty na zupełnie nowej mikroarchitekturze zaprojektowanej specjalnie pod kątem małych urządzeń i niskiego poboru mocy, a jednocześnie zachowuje zgodność z zestawem instrukcji Intel Core 2. Procesor obsługuje też pracę wielowątkową, aby zapewnić wyższą wydajność i krótszy czas reakcji systemu.

Wszystko to na chipie, który mierzy mniej niż 25mm2 i jest jak dotychczas najmniejszym oraz najbardziej energooszczędnym procesorem Intela (wśród procesorów Intel® Architecture). 11 kości procesora Intel Atom - drobnych skrawków krzemu zawierających po 47 milionów tranzystorów każdy - zmieściłoby się na powierzchni amerykańskiego centa.

Nowe układy, poprzednio określane nazwami kodowymi Silverthorne i Diamondville, będą wytwarzane w technologii 45-nanomentrowej z metalowymi bramkami o wysokiej stałej dielektrycznej (hi-k). Nowe chipy cechują się poborem mocy wyrażonym emisją ciepła (thermal design power, TDP) z zakresu 0,6 - 2,5W i w zależności od potrzeb klienta skalują się do szybkości 1,8 GHz. Dla porównania, współczesne mobilne procesory Core 2 Duo przeznaczone na rynek masowy mają współczynnik TDP rzędu 35W.

"Jest to nasz najmniejszy procesor zbudowany z najmniejszych na świecie tranzystorów - powiedział wiceprezes zarządu Intela oraz główny dyrektor ds. sprzedaży i marketingu, Sean Maloney. - To maleństwo stanowi fundamentalny przełom konstrukcyjny: pomimo niewielkich rozmiarów jest wystarczająco wydajne, aby zapewnić wysoką jakość wrażeń użytkownikom nowych urządzeń internetowych. Uważamy, że nowy procesor wywoła falę innowacji w całej branży".

Marka Intel Centrino Atom reprezentuje najlepszą technologię procesorową Intela dla urządzeń MID. Poprzednio znana jako "Menlow", technologia ta obejmuje procesor Intel Atom, energooszczędny układ pomocniczy ze zintegrowaną grafiką, radio bezprzewodowe oraz cieńszą i lżejszą konstrukcję chipów. Komponenty te zaprojektowano tak, aby zapewniały optymalną jakość mobilnego przetwarzania danych i dostępu do internetu w nowej klasie urządzeń MID.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. To jest żart, gdzie oni stracili tą moc (autor: kubolx | data: 3/03/08 | godz.: 21:48)
  procesor do urządzeń internetowych- a reklama jak najnowszej super maszyny graficznej 1,8GHz. Ale za to nazwa mi się podoba mogli ją zostawić do zabawek 16nm. Zbesztajcie mnie ale intel idzie gnojarską polityką.

 2. @kubolx (autor: GL1zdA | data: 3/03/08 | godz.: 22:06)
  Ale o co ci chodzi?

 3. O reklamę proca do palmów jak do najwydajniejszych laptopów (autor: kubolx | data: 3/03/08 | godz.: 22:25)
  o udogodnienia ze strony m$ dla intela i to że budują faby w izraelu.

 4. kubolx (autor: Dabrow | data: 3/03/08 | godz.: 22:37)
  żal dupę ściska ze umieją dbac o swoje interesy? (-;

 5. Przepraszam (autor: Mieciu76 | data: 3/03/08 | godz.: 23:22)
  Ja może w trochę innej sprawie
  Na głównej stronie jest sekcja "Najnowsze pliki".
  Czy ktoś się tym zajmuje, bo już od kilku miesięcy nie są to najnowsze plik . . ..


 6. @o tak Dabrow (autor: kubolx | data: 4/03/08 | godz.: 01:27)
  ty się już przekonaleś i już nawet wazeliny nie potrzebujesz, jak cię ru..... bez mydła.

 7. @kubolx (autor: agnus | data: 4/03/08 | godz.: 09:12)
  Kompletnie nie mam pojęcia o co Ci chodzi :)
  Zrobili energooszczędne procki dla specyficznych urządzeń, wchodzą na ten rynek by zarobić kasę. W czym problem?


 8. kubolx (autor: Dabrow | data: 4/03/08 | godz.: 10:17)
  wiesz - nie każdy tak jak Ty uważa że wszyscy inni go w dupę jadą bez trzymanki - to już Twój problem - skoro uważasz, że ktoś pilnujący swojego biznesu (widzisz - mając ich środki i możliwosci robiłbyś dokłądnie to samo - bo jakoś nie wierzę, że jesteś takim altruistą żeby nie) jest bee...
  A jak Ci ich fabryki w Izraelu nei pasują to kup sobie AMD - ich procki nie są koszerne... Mi to wisi (-;

  Agnus - daj spokój - to typowy młodzieńczy protestsinger (-;


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.