Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
0 Najczęściej czytane 0
 
 » 66251  | Smartfony i tablety
Huawei Honor 7 - wersja 16GB - recenzja smartfona
 » 55471  | Inne urzadzenia
Robot pod strzechą – Test iRobot Roomba 776p
 » 46520  | Oprogramowanie
Pixel Heaven 2015 - trzecia edycja za nami!
 » 45722  | Obudowy
Test obudowy Fractal Design Define Nano S - seria Define w pigułce
 » 44146  | MiniPC
Test Beelink M18, tani MiniPC Android 5.1 ze wsparciem UHD 60fps
 » 42282  | Myszki
Test Razer Diamondback i Orochi - ostateczne rozwiązania dla graczy?
 » 41440  | Myszki
Pomocnik gracza – test myszki Ozone Argon (Ocelote World)
 » 41162  | Dźwięk
Edifier S1000DB - test głośników na wyższą półkę
 » 39660  | Dźwięk
Test wzmacniaczy FiiO A3 i E17K Alpen2 - muzykalne urwisy
 » 38003  | Klawiatury
Test klawiatury Ozone Strike Battle: kompaktowo-gamingowo
 » 36898  | Dźwięk
Test słuchawek Roccat Kave XTD – krzykliwe stereo
 » 36358  | Myszki
Test SteelSeries Rival (Fnatic) + podkładka DeX – mocni zawodnicy
 » 36190  | Myszki
Test SteelSeries Rival 100 – rywalizacja w klasie ekonomicznej
 » 36183  | Dźwięk
Test Encore Rockmaster OE - budżetowy optymizm
 » 35788  | Smartfony i tablety
Test Onda Obook 10 DualOS - tablet, który chce być dla każdego
 » 33815  | Oprogramowanie
Pixel Heaven 2016 - relacja z imprezy na RetroGraczy
 » 33417  | Klawiatury
Recenzja klawiatury Razer Blackwidow X Chroma
 » 33208  | Smartfony i tablety
Recenzja smartwacha Zeblaze Cosmo i opaski Unitra Smartband U1
 » 32076  | Dźwięk
Test Ozone TriFX - słuchawki ze zmienną geometrią dźwięku
 » 31884  | Obudowy
Test obudowy NZXT S340 Elite - hartowane szkło, VR i minimalizm
 » 30444  | Dźwięk
Test Aswy Air Speaker V2 – lewitujący głośnik
 » 28253  | Dźwięk
Recenzja Somic V2 - słuchawki z dalekiego wschodu
 » 25712  | Dźwięk
W otoczeniu dźwięku - recenzja Ozone Rage Z90
 » 24662  | Smartfony i tablety
Test TP-LINK Neffos C5 Max - tani dualsim z dużym ekranem
 » 24620  | Dźwięk
Akustyczna ambrozja - test słuchawek RHA MA750 i T20
 » 23729  | Dźwięk
Test Creative Aurvana ANC - cisza, cisza wszędzie?
 » 23667  | Obudowy
Recenzja obudowy SilverStone Kublai KL07
 » 23243  | Chłodzenie
Recenzja chłodzenia cieczą Fractal Design Celsius S24
 » 22993  | MP3 players
Gimby nie znajo. Audiomagic Player - recenzja przenośnego odtwarzacza MP3
 » 22966  | Klawiatury
Recenzja klawiatur mechanicznych MasterKeys Pro L oraz Genesis RX75
 » 21667  | Myszki
Test myszki Gigabyte XM300 - czyżby świetna mysz za 120 zł?
 » 19897  | Klawiatury
Test klawiatury Xtrfy K2-RGB – profesjonalny ''mechanik''
 » 19785  | Oprogramowanie
Pixel Heaven 2017 - raport z retroimprezy
 » 19457  | Dźwięk
Test Snab Overtone HS-42M - słuchawki do tańca i do różańca
 » 19362  | Dźwięk
Muzyka wpadająca w ucho - recenzja słuchawek RHA S500 i MA600
 
0 0 0


TwojePC.pl © 2001 - 2018
Czwartek 3 kwietnia 2008 
    

Superkomputer „Galera”


Autor: DYD | 23:06
(16)
Paul Otellini prezes Intela wraz rektorem Politechniki Gdańskiej Prof. Januszem Rachoniem oraz Mścisławem Nakoniecznym, dyrektorem TASK oficjalnie uruchomili superkomputer „Galera” podczas uroczystości w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK). Gościem specjalnym na uroczystości był Lech Wałęsa. Powstanie „Galery” ogłoszono już pół roku temu. W dniu dzisiejszym superkomputer rozpoczyna pracę. Klaster ma moc obliczeniową równą 50TFLOP - to 4400 razy więcej niż moc komputera IBM Deep Blue, który w 1997 r. wygrał szachowy pojedynek z Garri Kasparowem. Superkomputer jest oparty na 1400 procesorach czterordzeniowych Intel Xeon, co daje łącznie liczbę 5400 rdzeni. Jest to najszybsza maszyna w regionie CEE i dziewiąta co do wielkości w Europie.Superkomputer Galera
Najszybciej liczącą maszyną w Polsce jest obecnie superkomputer o nazwie Galera, należący do Centrum Informatycznego Trójmiejskej Akademickiej Sieci Komputerowej (CI TASK). Jego instalacja rozpoczęła się na początku listopada 2007 roku, a zakończyła w styczniu 2008 roku. Superkomputer został zainstalowany w nowym inteligentnym gmachu Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej, gdzie znajdzie się siedziba Centrum Informatycznego TASK wraz z wyposażoną w nowoczesne rozwiązania i zabezpieczenia serwerownia.
Galera składa się z 1344 procesorów czterordzeniowych, dzięki którym osiągnąć można teoretyczną moc obliczeniową rzędu 50 TeraFLOPS (ang. Floating Point Operations Per Second - liczba operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Obecne komputery stosowane w biurach czy domach oczywiście wielokrotnie przewyższają możliwości pierwszych superkomputerów. Superkomputer Galera potrafi wykonać 50 bilionów działań matematycznych, takich jak dodawanie lub mnożenie liczb zmiennoprzecinkowych, w ciągu sekundy. Wykonanie takiej liczby działań zajęłoby wszystkim ludziom na Ziemi około 1000 lat. Taki gigant zużywa też 500 razy więcej energii elektrycznej niż przeciętne gospodarstwo domowe, nie licząc energii potrzebnej na chłodzenie oraz wentylację pomieszczenia. Waży około 7 ton, a do jego budowy zużyto około 8 km kabli zasilających i sieciowych. Aby komputer nie przegrzał się, jego temperatury strzeże ponad 2000 wentylatorów.

Superkomputer Galera (wszystkie nasze komputery posiadają nazwy statków) jest już trzecią generacją serwerów klastrowych w CI TASK, większą o kolejny rząd mocy obliczeniowej. Będzie on wykorzystywany tak jak jego poprzednicy do celów naukowo - badawczych, głównie w dziedzinie chemii, fizyki i inżynierii.

Jednym z projektów realizowanych z wykorzystaniem superkomputera będą badania prowadzone przez grupę prof. Józefa A. Liwo z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego nad modelowaniem procesu zwijania białek. Tego typu badania mają na celu lepsze zrozumienie procesów zachodzących w naszym organizmie. Proces zwijania lub fałdowania białek, czyli samoorganizacja białek (lub innych makrocząsteczek biologicznych) zachodząca w organizmach żywych prowadzi do utworzenia unikalnej dla każdego białka struktury przestrzennej i jest podstawą poprawnego ich funkcjonowania. Niepoprawne zwijanie będące wynikiem błędów w sekwencji białka (mutacji) lub zaburzenia warunków zewnętrznych prowadzą w skrajnych wypadkach do śmierci organizmu (np. śmierć z przegrzania) a zwykle do zmian nowotworowych lub innych patologii takich jak choroby konformacyjne, np. Choroba Creuzfelda-Jacoba.

Komputer wykorzystany zostanie także w międzynarodowych projektach badawczych. Przykładem jest projekt FLIERT grupy prof. Piotra Doerffera z Instytutu Maszyn Przepływowych PAN - komputerowe analizy oporów powietrza i aerodynamiki samolotów bazujące na wynikach badań prowadzonych w European Transonic Wind Tunnel (tunel aerodynamiczny) w Kolonii. Celem projektu jest stworzenie symulacji lotu samolotów Airbus, które w przyszłości umożliwią modyfikacje konstrukcji w celu zmniejszenia oporów powietrza, zwiększenie szybkości i zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo.

Inne wybrane tematy z projektów naukowo - badawczych:

Badania nad substancjami o potencjalnym wykorzystaniu w terapii antynowotworowej. Projekt ma na celu lepsze zrozumienie powstawania uszkodzeń DNA zawierającego zmodyfikowane nukleotydy (cegiełki z których zbudowane jest DNA), pod wpływem promieniowania UV i jonizującego. Badania te mogą być podstawą do projektowania nowych terapii antynowotworowych, opartych na znacznie łagodniejszych dawkach promieniowania. Zrozumienie mechanizmu uszkodzeń DNA wymaga badania znacznie większych modeli nukleotydów niż jest możliwe z użyciem obecnie dostępnego klastra, w dodatku z większą dokładnością. (Uniwersytet Gdański, Wydział Chemii)

Projekt AITEB-2 - Analiza przepływu powietrza w turbinach silników lotniczych, mająca na celu uzyskania większej wydajności i bezpieczniejszych rozwiązań. Projekt prowadzony przy współpracy z Rolls-Royce'm koncentruje się na badaniach nad nowymi metodami chłodzenia łopatek w turbinach, które poddawane są na działanie gazów o wysokich temperaturach z komór spalania. (Instytut Maszyn Przepływowych PAN)

Projekt UNVICO-2 - Uwzględnienie zmienności danych eksperymentalnych oraz niepewności parametrów modelu numerycznego w pomiarach i dostrajaniu modeli numerycznych struktur kompozytowych. Projekt łączy eksperyment z metodami komputerowymi. Głównym celem poznawczym projektu są badania eksperymentalne i numeryczne własności dynamicznych konstrukcji wykonanych z materiałów kompozytowych. Autorzy projektu poszukują odpowiedzi na pytanie "Ile punktów i które punkty pomiarowe można odrzucić tak aby znacząco nie obniżyć jakości informacji?" (Instytut Maszyn Przepływowych PAN)

Matematyczny zintegrowany model Morza Bałtyckiego i lodu morskiego o dwóch poziomych rozdzielczościach. Wyniki z modelu zawierają temperaturę, zasolenie i prędkość przepływów w Bałtyku od roku 1960 do 2001. Model pozwala na określenie przestrzennych (trójwymiarowych) rozkładów temperatury, zasolenia oraz rozkładu prądów i ich zmienności. Badania nad wynikami z modelu pozwolą na określenie wpływu zmian klimatycznych na Bałtyk obecnie i w przyszłości w skali kilku dekad. (Instytut Oceanologii PAN)

Od jakiegoś czasu obserwujemy także rosnące zainteresowanie symulacjami komputerowymi firm komercyjnych. Na razie odbywa się to na poziomie sondowania, czy projekty oparte na badaniach symulacyjnych mogą się opłacać, jakie są możliwości i warunki stawiane przez nasze Centrum. Docierają już do nas informacje o zainteresowaniu obliczeniami na nowym klastrze przez duże koncerny. W tej chwili CI TASK udostępnia na zasadach komercyjnych, co prawda w niewielkim jeszcze zakresie, starszy klaster Holk. Wykonywane są na nim symulacje zanieczyszczeń środowiska w wybranych rejonach kraju. Liczymy, że tego typu współpraca będzie również kontynuowana na nowym klastrze.

Budowa klastra została w połowie sfinansowana z dotacji Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a w połowie ze środków z funduszu rozwoju Centrum Informatycznego TASK. Należy tu też wspomnieć o specjalnych warunkach finansowych jakie CI TASK uzyskał od firmy Intel Corporation w związku z porozumieniem "Memorandum of Understanding" podpisanym w 2006 roku pomiędzy firmą Intel a CI TASK, w zakresie współpracy w szeroko rozumianym testowaniu nowych rozwiązań HPC (ang. High Performance Computing). Trudno pojedynczemu Centrum, bez utworzenia jakiegoś dużego konsorcjum, uzyskać fundusze z Unii Europejskiej na inwestycje sprzętowe.

Dostawa, instalacja i uruchomienie klastra wykonane zostały przez firmy Action i WASKO S.A.

Podstawowe dane techniczne klastra
Klaster zbudowany jest z 336 nodów (serwerów). Pojedynczy nod posiada 4 procesory czterordzeniowe Xeon Quad-Core. Nody rozmieszczono w 27 19-calowych szafach teleinformatycznych i połączono między sobą siecią InfiniBand pracującą w technologii DDR z przepustowością 20 Gb/s. Sieć ta służy do komunikacji między procesorami podczas obliczeń. Jako sieć pomocnicza została wykorzystana sieć Gigabit Ethernet.
Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Linux. Do zarządzania klastrem wykorzystywane będzie autorskie oprogramowanie firmy WASKO "Open Eye Cluster Monitoring" oraz własne oprogramowanie CI TASK. Do zarządzania zasobami (system kolejkowania zadań obliczeniowych) użyty zostanie pakiet PBS/Torque/Maui.

Jak zwykle w przypadku instalacji nowego sprzętu lub rozbudowy sprzętu istniejącego przeprowadzono szereg testów sprawdzających poprawność działania instalacji, jak również jej wydajność i funkcjonalność. Głównym celem było sprawdzenie działania wszystkich elementów klastra oraz zmierzenie rzeczywistej mocy obliczeniowej za pomocą testu HPL (High Performancje LINPACK) w takich warunkach jakie są wymagane dla instalacji zgłaszanych na listę TOP500 (lista najszybszych superkomputerów świata). Sprawdzono też działanie głównych aplikacji naukowych wykorzystywanych przez użytkowników CI TASK. Wyniki porównano z wynikami maszyn posiadanych przez CI TASK: klastrem Holk opartym na procesorach Itanium2 oraz serwerem Altix 3700, a także z wynikami innych instalacji, np. dostępnych na liście TOP500 a także z wynikami podobnych instalacji budowanych w tym samym czasie w innych ośrodkach.
Uzyskany wynik testu HPL 38.17 TFlops jest niemal 14-krotnie większy od najlepszego wyniku poprzedniego podstawowego klastra Holk, będącego na wyposażeniu Centrum od 2003 roku.

Uzyskana rzeczywista moc obliczeniowa na poziomie 38 TFlops stanowi około 80% teoretycznej mocy 50 TFlops co pozwala uznać klaster za wydajną instalację.

Ponadto testy pokazały bliską liniowej skalowalność mocy obliczeniowej, aż do 5 376 rdzeni obliczeniowych. Jest to zasługa sieci InfiniBand.

Zestawienie podstawowych danych Galery:Ciekawostki

Każdy procesor zawiera kilkaset milionów tranzystorów, co przy 1344 procesorów daje ich bilionowe ilości.
Klaster ma około 8 km kabli zasilających i sieciowych i będzie waży około 7 ton.
W węzłach klastra znajduje się ponad 2000 wentylatorów.
Na klastrze mogłoby grać jednocześnie milion graczy nie przeszkadzając sobie nawzajem.
Klaster będzie wykorzystywany do symulacji zanieczyszczeń środowiska 20-krotnie skracając czas wykonywanych aktualnie obliczeń.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Cos z pamiecia operacyjna (autor: ridczak | data: 4/04/08 | godz.: 09:19)
  jest chyba nie tak. 5376TB -> wypada po 1 TB na rdzen (4TB na procesor), "troche" duzo ;) Przecinek sie zgubil w tabelce.

 2. kurde (autor: DAWIDUS | data: 4/04/08 | godz.: 11:52)
  1 mln graczy... to dopiero lan party by było... ciekawe gdzie by powpinali te klawiatury i mysze... ze o monitorach nie wspomne...

 3. a ja sie zastanawiam (autor: AZet | data: 4/04/08 | godz.: 12:13)
  kto by po was posprzatal i za ile...

 4. A czemu nie wybrali MS Vista 2008 serwer (autor: tomimak | data: 4/04/08 | godz.: 14:00)
  przecież on jest taki bajerancki amerykanski

 5. pytanko (autor: OrbitaL_2001 | data: 4/04/08 | godz.: 14:46)
  a ile ma punktów w 3Dmarku ;-) ?

 6. 3dmark (autor: Dzban | data: 4/04/08 | godz.: 14:53)
  by się nie odpalił bo nie lubi integry od intela

 7. ... (autor: gindek | data: 4/04/08 | godz.: 16:05)
  ale jak dobrze pamietam to sa testy procesora ;d ;] (ale mozesz miec racje ze wogule nie odpali, bo nie uzywalem go od 3 lat)

 8. Buduję taki sam w piwnicy... (autor: 5eba | data: 4/04/08 | godz.: 17:04)
  z tym, że na razie na jednym celeronie 633mhz.

 9. .:. (autor: Shneider | data: 4/04/08 | godz.: 17:14)
  Ciekawe jak by Quake na tym chodzil :)

 10. Ciekawe jak długo wymyślali co oni będą na nim (autor: kubolx | data: 5/04/08 | godz.: 01:34)
  robić, bo przecierz trza było mieć dobre uzasadnienie albo bardzo szerokie plecki. Pozdrowienia dla dziekana

 11. Spokojnie, spokojnie... (autor: Yaq | data: 5/04/08 | godz.: 02:28)
  Dajcie fizykowi (wysokich energii, albo 'srodowiska') komputer a on sobie spokojnie poradzi z zapchaniem go:)

 12. heheh (autor: Chester2 | data: 5/04/08 | godz.: 11:22)
  superkomputer i źle liczy ;) 1400 proców 4 rdzeniowych to daje 5600 rdzeni a nie 5400 :) eh intele :)

 13. ... (autor: jg5 | data: 5/04/08 | godz.: 13:20)
  inna sprawa jak policzyli ze wystarczy to dla miliona graczy. Skoro sprzet ma 5376 rdzeni to jakos ciezko mi sobie wyobrazic aby rozdzielic to na milion graczy.
  Chyba ze mowimy o trywialnych malo zlozonych gierkach.


 14. Wolf - wyzwanie dla Ciebie... (autor: Remek | data: 5/04/08 | godz.: 20:03)
  ..:)

 15. A co Bolek robi na zdjęciu? (autor: Remek | data: 5/04/08 | godz.: 20:04)
  ...

 16. mniam :D (autor: Tummi | data: 13/04/08 | godz.: 04:38)
  nowy warez w Trojmiescie :)

  T.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
0 Ostatnie recenzje / testy 0
 
Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard Touchpad 
Recenzja klawiatury H20 Mini wireless Keyboard Touchpad

odsłon 3548 komentarzy 7
Test MiJia 360° 720p Home Security Camera - oko na dom 
Test MiJia 360° 720p Home Security Camera - oko na dom

odsłon 3262 komentarzy 7
Recenzja aplikacji IOTransfer 3 do zarządzania plikami 
Recenzja aplikacji IOTransfer 3 do zarządzania plikami

odsłon 2135 komentarzy 3
Pixel Heaven 2018 
Pixel Heaven 2018

odsłon 7117 komentarzy 5
Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt 
Recenzja obudowy Fractal Design Define R6, flaga na maszt

odsłon 9871 komentarzy 15
Test Redmi Note 4 - chińczyki trzymają się mocno 
Test Redmi Note 4 - chińczyki trzymają się mocno

odsłon 13617 komentarzy 24
Test myszy i klawiatury Gamdias Zeus P1 i Hermes P1 
Test myszy i klawiatury Gamdias Zeus P1 i Hermes P1

odsłon 8688 komentarzy 2
Recenzja EaseUS Data Recovery Wizard : odzyskiwanie danych 
Recenzja EaseUS Data Recovery Wizard : odzyskiwanie danych

odsłon 8185 komentarzy 3
Test RHA MA650 Wireless - wolność, swoboda i zabawa 
Test RHA MA650 Wireless - wolność, swoboda i zabawa

odsłon 14616 komentarzy 6
Recenzja SteelSeries Rival 110 - solidny zawodnik 
Recenzja SteelSeries Rival 110 - solidny zawodnik

odsłon 13173 komentarzy 7
Recenzja obudowy Fractal Design Meshify C 
Recenzja obudowy Fractal Design Meshify C

odsłon 12925 komentarzy 14
Recenzja TP-Link NC450 - kamera IP z nocnym trybem 
Recenzja TP-Link NC450 - kamera IP z nocnym trybem

odsłon 18665 komentarzy 9
Test Wilkinson Hydro Connect 5 - ku uciesze obojga 
Test Wilkinson Hydro Connect 5 - ku uciesze obojga

odsłon 19868 komentarzy 28
Test SteelSeries Arctis 5 - cienka muzyczna linia 
Test SteelSeries Arctis 5 - cienka muzyczna linia

odsłon 15638 komentarzy 10
Test Supermyszy - SteelSeries Rival 310 oraz Sensei 310 
Test Supermyszy - SteelSeries Rival 310 oraz Sensei 310

odsłon 16534 komentarzy 2
 
0 0 0