Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Piątek 16 maja 2008 
    

Nowa wersja EPU od ASUSa


Autor: Zbyszek | źródło: ASUS | 06:59
(6)
Firma ASUS oficjalnie zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży serii płyt głównych P5Q wyposażonych w nową wersję systemu zarządzania energią EPU (Energy Processing Unit). W odróżnieniu od aktualnej wersji rozwiązania, EPU-Six Engine potrafi zarządzać poborem mocy nie tylko przez procesor i chipset, ale także kartę graficzną, dysk twardy, pamięci i wentylatory. Nowa wersja EPU może między innymi wyłączyć dysk twardy podczas bezczynności komputera. Seria P5Q obejmuje 7 płyt głównych, które trafią do sprzedaży na początku czerwca.

W skład serii wchodzą modele P5Q Deluxe, P5Q Deluxe/WiFi-AP, P5Q Premium, P5Q-E, P5QC, P5Q PRO oraz P5Q. Sugerowana cena detaliczna urządzeń wynosić będzie :

P5Q3 DELUXE/WIFI-AP – 599 PLN
P5Q PREMIUM – 779 PLN
P5Q DELUXE – 539 PLN
P5Q-E – 479 PLN
P5QC – 419 PLN
P5Q PRO – 419 PLN
P5Q – 389 PLN

Oficjalna informacja prasowa firmy ASUS.


Spełniając oczekiwania użytkowników, którzy poszukują płyt głównych o wyjątkowej wydajności z doskonałym systemem zarządzania energią, ASUS przedstawił nową serię P5Q, która wykorzystuje nowe rozwiązanie o nazwie ASUS EPU-Six Engine. Nowa wersja systemu zarządzania energią EPU w czasie rzeczywistym potrafi monitorować aktualne obciążenie komputera PC i automatycznie regulować ilość dostarczanej energii dla efektywnego jej wykorzystania przez cały system. Dzięki zautomatyzowanemu procesowi dostarczania energii elektrycznej do każdego z komponentów, rozwiązanie EPU-Six Engine zapewnia idealne środowisko dla overclockerów i użytkowników, którzy pragną maksymalnie oszczędzać zużywaną energię.


Oszczędzaj więcej z nowym systemem EPU-Six Engine
W 75% czasu codziennej pracy komputera nie jest wymagana maksymalna ilość dostarczanej energii elektrycznej. Jednakże komponenty PC-ta w tym czasie ciągle zużywają prąd, czego rezultatem jest bezproduktywna strata energii. Takie straty pojawiają się codziennie i są niezauważalne – sumując się szybko podczas długotrwałej pracy. Jest to ważne dla użytkowników świadomych tych „ukrytych” strat energetycznych. System ASUS EPU-Six Engine chroni przed niepotrzebnymi stratami energii elektrycznej, inteligentnie i automatycznie monitorując oraz dostarczając odpowiednie zasilanie do komponentów komputera – obniżając ilość wytwarzanego ciepła i zapewniając wyjątkową, 95% efektywność energetyczną (im wyższa efektywność energetyczna, tym więcej energii można zaoszczędzić!). Dzięki EPU-Six Engine miesięczne, domowe rachunki za energię elektryczną mogą być dużo niższe. System ten daje tak dobre rezultaty, skupiając się na sześciu głównych komponentach komputera: procesorze, karcie graficznej, pamięci, chipsecie, dyskach twardych oraz wentylatorach.


Ograniczone zużycie energii przez procesor, pamięć oraz chipset
Mając w swojej bazie wszystkie profile CPU firmy Intel, system EPU-Six Engine inteligentnie identyfikuje i dobiera odpowiedni profil, a następnie kalibruje najlepsze możliwe ustawienia – dając pewność najlepszego zarządzania energią. Z punktu widzenia chipsetu oraz pamięci, EPU-Six Engine podnosi efektywność energetyczną do 96% - w rezultacie poprawiając właściwości termiczne i wydłużając żywotność użytych komponentów. To z kolei daje użytkownikom większe możliwości podkręcania i bardziej stabilną pracę całego systemu.


Mniejsze zużycie energii przez kartę graficzną, dysk twardy oraz wentylatory
Zwykle karty graficzne zużywają więcej energii, niż jej w rzeczywistości potrzebują. Dobrym przykładem jest tu czas, kiedy użytkownik przegląda strony internetowe. Bez systemu EPU-Six Engine karta graficzna zupełnie niepotrzebnie zużywa w sposób ciągły duże ilości energii. Obsługując większość najbardziej popularnych kart graficznych na rynku*, EPU-Six Engine potrafi automatycznie wykryć obciążenie systemu i dostosować napięcia zasilające i częstotliwość pracy układów karty VGA do panujących warunków – oszczędzając do 37% energii elektrycznej w ciągu każdego dnia. EPU-Six Engine monitoruje także dyski twarde i wentylatory – redukując straty energii w trakcie bezczynności. Pozwala to także na zmniejszenie hałasu wytwarzanego przez obracające się talerze dysku twardego oraz łopatki wentylatora.
* Ilość oszczędzonej energii może być różna w przypadku odmiennych modeli kart graficznych.

Skupiając się na sześciu głównych komponentach komputera PC i oszczędzając zużywany prąd każdego dnia, ASUS EPU-Six Engine jest świetną metodą, która kompleksowo rozwiązuje problem niepotrzebnego marnowania energii elektrycznej.


Nowa technologia Express Gate – błyskawiczna rozrywka!
Wracasz późno lub jesteś zmęczony oczekiwaniem na uruchomienie systemu operacyjnego? Teraz dzięki ekskluzywnej funkcji ASUS Express Gate, możesz zacząć korzystać z komputera w ciągu zaledwie 5 sekund – zamieniając komputer w bramę z błyskawicznym dostępem do sieci. Dzięki natychmiastowemu dostępowi do Internetu, użytkownicy którym ciągle brakuje czasu, mogą w prosty sposób korzystać z materiałów wideo dostępnych w sieci, używać popularnych komunikatorów takich jak MSN, Skype, Google talk, QQ, and Yahoo! Messenger, sprawdzić pogodę lub wysłać i odebrać pocztę elektroniczną zaraz przed wyjściem z domu. Co więcej, wygodna i funkcjonalna przeglądarka zdjęć oferuje kilka trybów pokazu slajdów i można ją dostosować w zależności od wymagań użytkownika. Dodatkowo prosty i przejrzysty interfejs dostępny po uruchomieniu komputera ułatwia korzystanie z funkcji Express Gate dzieciom oraz osobom starszym.


Wbudowany system operacyjny na płytach ASUS!
ASUS Express Gate jest unikalnym, wbudowanym w płyty główne systemem operacyjnym. Natychmiast po naciśnięciu przycisku zasilania zapewnia użytkownikom dostęp do Internetu i umożliwia przeglądanie zdjęć bez uruchamiania systemu Windows. Dodatkowo wersja Express Gate SSD dostarczana będzie jako pre-instalowane narzędzie wraz z wersją Express Gate dostępną na wbudowanej w płytę pamięci flash – nowa wersja umożliwiać będzie uruchomienie komputera, do którego nie jest podłączony żaden dysk twardy. Wszystkie te wspaniałe funkcje dostępne są od teraz w serii płyt głównych ASUS P5Q.


Ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD)
Podczas chodzenia po dywanach i wykładzinach znajdujących się w pomieszczeniach, w których codziennie przebywamy lub przestawiania niektórych typów plastikowych przedmiotów, na powierzchni skóry lub ubrania mogą gromadzić się ładunki elektrostatyczne – czasami o potencjale nawet kilku kilovoltów. Podczas kontaktu z urządzeniami elektronicznymi (w szczególności z komputerami), zakumulowane ładunki elektryczne mogą „przeskoczyć” do urządzenia poprzez palce – powodując poważne błędy w działaniu komputera – lub co gorsza nieodwracalne uszkodzenie wewnętrznych komponentów. Przedstawiony na rysunku poniżej układ IC został uszkodzony przez wyładowanie elektrostatyczne.

Unia Europejska była pierwszą organizacją, która zaczęła wymagać testów urządzeń w zakresie tolerancji na wyładowania elektrostatyczne i stworzyła standard ochrony poprzez określenie konkretnych reguł (odporność na wyładowania do 4 kilovoltów w przypadku bezpośredniego kontaktu i 8 kilovoltów w przypadku wyładowań w powietrzu). Aby sprostać zobowiązaniom w zakresie maksymalnej satysfakcji klienta, ASUS stworzył płyty główne, które w zakresie standardów elektrycznych przewyższają wymogi Unii Europejskiej i oferują szereg zabezpieczeń chroniących w większości przypadków przed wyładowaniami elektrostatycznymi – przykładowo pochodzących z wyprowadzonych z przodu portów USB. Każdy port USB na płycie głównej jest chroniony przed wyładowaniami elektrostatycznymi – czego nie zastosował dotąd żaden inny producent płyty głównych. To kolejne ważne zobowiązanie firmy ASUS w stosunku do konsumentów – dbałość nie tylko o wydajność produktów, ale także o zabezpieczenia chroniące przed elektrycznością statyczną.


Ochrona antyprzepięciowa – bezpieczna praca z komputerem
Przepięcie następuje podczas niekontrolowanego wzrostu napięcia, z którym pracują dane urządzenia (pamięć flash, dysk twardy, itp.) lub inne aktywne komponenty w obwodzie elektrycznym (przykładowo kontrolery IC). Kiedy podłączasz do komputera z uszkodzonym obwodem elektrycznym zewnętrzne urządzenia (np. dysk twardy), może to spowodować gwałtowny wzrost napięcia. Bez odpowiedniej ochrony, podwyższone napięcie może poważnie uszkodzić komponenty znajdujące się na płycie głównej (np. IC) lub nawet podłączone urządzenia zewnętrzne. Płyty główne produkowane przez firmę ASUS zostały wyposażone w specjalny obwód, który pełni rolę bezpiecznika i przerywacza obwodu, który wykrywa stany przekroczonego napięcia, które może powodować nadmierny i niebezpieczny przyrost temperatury w przewodnikach elektrycznych. Obwód ten sam chroni zewnętrzne urządzenia, układy IC oraz dba o bezpieczeństwo użytkowników.


ASUS Data Guardian (TPM) – totalna ochrona danych
Niestety cyberprzestępczość oraz identyfikacja włamań do systemów elektronicznych stają się coraz bardziej rozpowszechnione, a użytkownicy komputerów PC oraz klienci biznesowi są coraz bardziej narażeni na utratę danych przez nieautoryzowany dostęp, działania hackerów, kradzież dysków twardych, a nawet utratę krytycznych informacji w Internecie lub poprzez pocztę emial. Rozwiązanie o nazwie ASUS Data Guardian (z obsługą TPM) oferuje doskonałą ochronę wrażliwych danych, tworząc wirtualny katalog chroniony kluczem szyfrującym, przechowywanym na przenośnej pamięci USB – pozwalając zabezpieczyć najważniejsze informacje przed nieautoryzowanym dostępem. Dzięki ASUS Data Guardian użytkownik może stworzyć bezpiecznie i nieustannie chronione środowisko pracy.


Drive Xpert – Prosty i bezpieczny sposób zarządzania danymi
Użytkownicy komputerów zwykle swoje cenne dane, takie jak zdjęcia czy muzyka przechowują na dyskach twardych. Na skutek złożoności narzędzi służących do tworzenia tradycyjnych kopii zapasowych oraz ilości czasu potrzebnego do wykonywania backup’ow, rzadko mamy możliwość wygodnego i nieskomplikowanego zarządzania kopiami zapasowymi – nawet w przypadku konfiguracji RAID, która rozwiązuje te problemy, musimy przejść przez skomplikowany i ciężki proces konfiguracji. Dlatego większość użytkowników w ogóle nie tworzy żadnych kopii zapasowych, a tym samym naraża się na ryzyko utraty cennych danych podczas różnych zdarzeń losowych. Oprogramowanie ASUS Driver Xpert rozwiązuje wszystkie wymienione dylematy bez użycia sterowników oraz wprowadzania skomplikowanych ustawień oraz jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które chcą chronić swoje dane przechowywane na dyskach twardych, lub zwiększyć wydajność podsystemu dyskowego bez tracenia czasu na uciążliwą konfigurację. Driver Xpert posiada przyjazny, graficzny interfejs ułatwiający zarządzanie tworzeniem kopii zapasowych i umożliwiający zwiększenie transferów – dbając o bezpieczeństwo danych w każdym momencie, każdego dnia.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Szczerze (autor: antrax | data: 16/05/08 | godz.: 12:03)
  to ja się już zawiodłem na ASUSIE P5B i więcej płyt tej firmy nie kupie teraz sądobre płyty MSI i GIGABYTE więc jest w czym wybierać a jak ktośma wiecej gotówki to jeszcze DFI

 2. Ja parę miesięcy temu (autor: pat | data: 16/05/08 | godz.: 13:46)
  kupiłem sobie P5E3 Deluxe/WiFi-AP@n i trochę jestem zawiedziony. Teraz chyba wybrał bym coś innego.

 3. antrax (autor: mandred | data: 16/05/08 | godz.: 16:35)
  płyty MSI są dobre?

  Nawet jeśli tak to do niezawodnych nie należą. Osobiście wolę GIGABYTE mam kompa do netu na płycie właśnie GIGABYTE już jakieś 8 lat, i ciągle działa mimo że spuchły na niej 3 kondensatory, a MSI często się zdarza że już po kilku miesiącach się sypią np. znajomy w ciągu roku miał wymienianą płytę 3 razy, super że dostawał nową praktycznie od ręki, ale chyba nie o to chodzi żeby latać ciągle reklamować.

  Co do płyt ASUS to nie miałem nigdy żadnej, a to za sprawą opinii znajomych, którzy nie bardzo chwalili płyty tego producenta.


 4. @Mandred (autor: antrax | data: 16/05/08 | godz.: 17:33)
  Jadę teraz właśnie na MSI NEO2 FR i bardzo sobie ją chwale jest stabilna i nadaje się do OC.
  Gigabyte ma mój kolego któremu składałem kompa i mimo tego że to płytka z niższej półki na chipsecie AMD 770 też sobie ją chwali
  ASUSÓW miałem 3 i za każdym razem mówiłem sobie że to ostatni, aż w końcu tak się stało są mało stabilne owszem może modele z wyższej półki są lepsze ale ja pisze o płytach do 350 pln
  A propos MSI NEO2 FR na C2D uzyskałem stabilny wynik 3325 MHz pamięci 950MHz PDP Patriot - A na P5B przy wyniku około 3000 się już komp wieszał 2800 było stabilne


 5. ... (autor: LOLO64 | data: 16/05/08 | godz.: 22:43)
  osobiscie wolę płyty Gigabyte, nie sprawiają zadnych problemów. Miałem kilka i każda była OK.

 6. fakt GIGABYTE są stabile ale (autor: kubolx | data: 18/05/08 | godz.: 23:52)
  za to mułowate, a msi to chyba najciekawsza propozycja

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.