Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
S P R Z Ę T
    

  Test VIA KT266A - MSI, ENMIC i Shuttle
 Autor: Lancer
 Data: 21/11/01

Test VIA KT266A - MSI, ENMIC i Shuttle W ostatnim czasie, najbardziej wyczekiwanym chipsetem użytkowników procesorów AMD, stał się układ VIA KT266A. Pierwsze benchmarki zapowiadały niezwykłą wydajność, która przyćmiewa inne konstrukcje. Długo czekać nam nie kazano. Po miesiącu od pierwszych testów płyt referencyjnych, na sklepowych półkach pojawiły się wyroby wielu znanych producentów - a zapowiadane są następne. Dziś zapraszam do recenzji porównawczej trzech obecnych na polskim rynku wyrobów zbudowanych wokół KT266A, płyt MSI K7T266 Pro2, ENMIC 8TCX2+ i Shuttle AK31 v3,1 dostarczonych do naszego laboratorium przez firmy Iwacom, Simmtech i Amado.

VIA KT266A

Układ logiczny KT266A składa się z dwóch części, mostków północnego KT266A i południowego VT8233. Mostek północny powstał z modyfikacji starego układu, znanego pod oznaczeniem kodowym VT8366. Tworzył on z mostkiem południowym VT8233 układ KT266. Warto zaznaczyć, że jakieś czas temu VIA zrezygnowała z nadawania oznaczeń kodowych - stąd nowy north bridge nazywa się właśnie KT266A, a nie VT8366A. Mostek południowy został bez zmian, ale już planuje się zastąpienie w najbliższej przyszłości tej konstrukcji, przez zmodyfikowany układ wzbogacony między innymi o obsługę dysków ATA 133. Najistotniejszą cechą KT266A, która uczyniła go "sławnym" jest wysoka wydajność. Bije na głowę płyty główne zbudowane na wszystkich wcześniejszych układach - AMD761, ALi MAGiK1 (steppingu A i B), SiS735. W nowym układzie zastosowano szereg pomysłów, które znalazły zastosowanie w VIA P4X266, a uczyniły go niewiele mniej wydajnym niż i850, pomimo zastosowania pamięci DDR o mniejszej przepustowości niż dwukanałowy RDRAM.

VIA KT266A

Zmiany KT266A w stosunku do VT8366 objęły zwiększenie głębokości buforów danych wraz ze skróceniem czasu rozpoczęcia ich opróżniania - nie czeka się na całkowite zapełnienie. Proces ten odbywa się już w czasie pojawiania się kolejnej partii danych w buforze. W szczytowym okresie odbywa się więc jednoczesne zapełnianie i opróżnianie poszczególnych komórek. Skrócono czas rozpoczęcia transmisji między poszczególnymi paczkami danych dostarczanych do kontrolera do zaledwie trzech cykli zegara. Działania te skróciły czas kolejnych przesłań danych do maksymalnie 209 cykli. Jest to znaczący postęp, biorąc pod uwagę, że wcześniejszy VT8366 posiadał opóźnienia 272 cykli! Dla porównania AMD 761 posiada ten czas na poziomie 254 cykli. Ma to zasadniczy wpływ na wydajność samego chipsetu, a tym samym płyty głównej opartej na tym układzie. Oto szybkości transmisji pamięci RAM (mierzona przez SiSoft Sandra 2001te):

Szybkość transmisji pamięci RAM

Chipset posiada identyczne wyprowadzenia sygnałowe co stary układ i tyle samo nóżek (552). Jest kompatybilny wstecz, więc producenci nie mają większych kłopotów z modyfikacją linii produkcyjnych przechodząc ze starego, na nowy KT.

MSI K7T266 Pro2

Wyrób MSI zdecydowanie wyróżnia się pośród innych konstrukcji swym bogatym wyposażeniem. Pod tym względem nie ma sobie równych. Ale po kolei. Duża ATX-owa płyta, wyposażona jest w gniazdo SocketA (462), a procesory Duron, Athlon, AthlonXP obsługiwane są przez chipset VIA KT266A. Pamięć operacyjna DDR PC1600/2100 (maksymalnie do 3GB) osadzamy w trzech slotach. Obsługiwany jeden moduł może mieć pojemność 1GB, ale ilość megabajtów przypadająca na 1bank to 512MB.

Gniazdo procesora nie jest nadmiernie okupowane przez kondensatory i nie ma najmniejszej przeszkody na drodze radiatora w kierunku procesora. Banki pamięci są umieszczone zbyt blisko portu AGP. GeForce3 nieco zawadza o pierwszy slot pamięci operacyjnej. Na mostku północnym chipsetu, producent zainstalował jedynie radiator. Nie ma aktywnego chłodzenia, a szkoda, choć uchroni to z pewnością przed zatarciem wiatraczka. Po całym czerwonym laminacie rozrzucono ogółem 3 gniazdka do podłączenia wentylatorów. MicroStar posiada tylko 5 gniazd PCI. Miejsce nr 6 zajmuje CNR. Wydaje mi się on trochę zbędny - na rynku nie ma praktycznie wcale urządzeń, które można w niego włożyć, a jeden slot PCI z całą pewnością byłby bardziej przydatny. Poniżej slotu CNR zainstalowano komplet wyprowadzeń do kabla audio i zewnętrznych portów USB.

MSI K7T266 Pro2
MSI K7T266 Pro2

Zintegrowany kodek audio AC97 nie jest już niczym niezwykłym, ale audiofilom do gustu jego brzmienie nie przypadnie. Pomiędzy portami gameportu, a COM znajduje się zestaw czterech diód LED, informujących o ewentualnych błędach powstałych w czasie procedury "post". Zintegrowany speaker nie wymaga oddzielnego głośniczka w obudowie.

Mostek południowy VT8233 obsługuje do czterech urządzeń ATA100. Na tym jednak nie koniec. Kontroler RAID Promise pozwala tworzyć macierze dyskowe w trybach RAID 1, 0 i 1+0. W sumie więc podłączyć można aż 8 urządzeń! Jakby tego było mało płyta obsługuje porty USB w najnowszej specyfikacji - 2.0 Czteroportowy kontroler firmy NEC jest naprawdę czymś niezwykłym. Ponieważ sam mostek południowy obsługuje do 6 USB 1.1, a kontroler NEC ma 4 dodatkowe gniazda daje to niezwykłą ilość aż 10 urządzeń możliwych do zainstalowania w jednym komputerze, biorąc pod uwagę fakt, że USB 2.0 jest kompatybilny wstecz. Daje to niezły widok na przyszłość, jako że ten nowy standard ma na tyle wysoką wydajność, że umożliwia połączenie choćby dysków twardych korzystających z USB 2.0, których prędkość działania niewiele będzie odbiegać od tych, które są montowane na stałe w obudowie.

BIOS płyty głównej w przeciwieństwie do konstrukcji ENMIC i Shuttle nie pochodzi od AWARDa, a od AMI. Może to wywołać początkowo obawy o umiejętność poruszania się po nim, lecz ogólne nazwy opcji i możliwości ich konfiguracji są bardzo zbliżone od tych z innych płyt. Płyta należy do typu przyjaznego overclockerom. Nic jednak nadzwyczajnego nie wymyślono - regulacja mnożnika procesora, napięcia zasilającego w przypadku Athlona obejmuje zakres od 1,725V do 1,85V. Magistralę systemową ustawia się w dwóch zakresach - po przestawieniu opcji CPU FSB Clock od 100MHz regulujemy ją do131MHz. Jeśli wymieniony wcześniej parametr ustawi się na 133MHz, wówczas możliwości regulacji przestawiają się na przedział od 133 do 164MHz. Parametry odświeżania pamięci ustawić da się ręcznie dobierając każdy parametr, albo odczytując ich parametry z SPD (EEPROM zawierający informacje o parametrach pracy pamięci RAM). Napięcie samych układów da się regulować w zakresie 2,5-2,7V. Monitoring systemowy pomoże uchronić komputer przed awarią spowodowaną przegrzaniem CPU, czy tez niepoprawnymi napięciami.

Pudełko zawiera komplet wyprowadzeń z kontrolerów USB, zarówno do zewnętrznych portów USB 1.1, jak i 2.0. Nie mogło zabraknąć taśm do napędów magnetycznych i optycznych 1xFDD, 2xATA66. Dołączony krążek CD zawiera obok sterowników program antywirusowy Trend PCcillin 2000 oraz szereg innego oprogramowania towarzyszącego: pozwalające monitorować system (PC Alert), pokazujące informacje o sprzęcie (DMI Browser), a nawet podkręcić procesor z poziomu Windows (Fuzzy Logic). Inne programy pozwolą dokonać aktualizacji BIOSu za pomocą połączenia ze stroną WWW firmy MicroStar (Live BIOS); kontrolować poziom wolnej pamięci operacyjnej.

Jakby tych wszystkich dodatków było mało, z boku pudełka dołączono sprzętowy klucz, wkładany w port USB, nazwany SmartKey. Dzięki niemu nikt niepowołany nie będzie nam grzebał w komputerze.

ENMIC 8TCX2+

ENMIC jako jeden z pierwszych wprowadził na nasz rynek płyty główne na chipie KT266A. Podstawową konstrukcją jest model o oznaczeniu 8TCX2+, będący zmodyfikowaną wersją płyty 8TCX+ opisywanej u nas.

Płyta ENMIC obsługuje tylko pamięci DDR w postaci modułów SDRAM DIMM. Na dzień dzisiejszy są to układy zgodne ze specyfikacją PC1600 i PC2100. W 3 gniazda możemy włożyć 1,5GB pamięci w modułach po 512MB. Gniazdo procesora to Socket A, w który możemy włożyć wszelkie znane na dzień dzisiejszy procesory AMD z 462 nóżkami. Samo gniazdo jest umieszczone w ten sposób, że strumień powietrza z wentylatora trafia na zewnętrzną, nagrzewającą się stronę karty graficznej, chłodząc ją tym samym. Otaczające gniazdo kondensatory, nie utrudniają zakładania i zdejmowania radiatora. Termisor dokonujący odczytu temperatury procesora znajduje się dokładnie pod jądrem chipa. Na mostku północnym płyty głównej - KT266A umieszczono radiator z wentylatorkiem. Gniazda pamięci są na tyle daleko od portu AGP, że długa karta graficzna nie zmusza jej wyjęcia w przypadku manipulacji pamięciami. Trzy gniazdka do podłączenia wentylatorków to dziś ilość standardowa, ale przydało by się dodatkowe czwarte, które spotykamy coraz częściej w innych konstrukcjach. 6 slotów PCI umożliwia elastyczną rozbudowę naszego komputera. Podobnie jak na innych płytach z sounthbridge VT8233 jest możliwość podłączenia 4 dodatkowych portów USB w wersji 1.1 - obok dwóch zewnętrznych na krawędzi. Płyta poza kontrolerem dyskowym wbudowanym w mostek południowy, nie posiada żadnych dodatkowych kontrolerów dyskowych. Poprzez takie podejście obsługuje do 4 urządzeń ATA100. Układ dźwiękowy zbudowany jest na kodeku zgodnym ze specyfikacją AC97.

ENMIC 8TCX2+
ENMIC 8TCX2+

W prawym dolnym rogu znajdziemy dwa duże wyświetlacze informujące o przebiegu POST'a i pozwalające wykryć ewentualne błędy pojawiające przy uruchamianiu komputera. Na laminacie nie ma praktycznie żadnych zworek (poza jedną służącą do ustalania defaultowej częstotliwości magistrali FSB na 100 lub 133MHz). Wszelkich ustawień pracy procesora dokonujemy w BIOSie. Mnożnik procesora ustalamy w zakresie od 6 do 12x z krokiem 0,5x. Dodatkowo mamy jeszcze mnożniki 13, 14 i 15x.. Częstotliwość magistrali systemowej reguluje się od 100 do 200MHz co 1MHz (pierwotny BIOS umożliwiał regulację tylko do 199MHz, wszelkie nowsze dodają dodatkowy 1MHz). Napięcie rdzenia procesora ustalić można (na przykładzie procesora Athlon) w zakresie -0,1V do +0,1Vod napięcia defaultowego z krokiem co 0,025V. Napięcie reguluje się pamięci od 2,5 aż 3,2V! Niestety brakuje możliwości zmiany napięcia I/O. Istnieje tu sporo możliwości regulacji trybu pracy pamięci. Parametry ustawić można zdając się na fabrycznie zdefiniowane: normal, fast, fastest, turbo, lub ręcznie dostroić każdy parametr. KT266A jako, że jest konstrukcją pseudo-synchroniczną umożliwia taktowanie RAM'u zegarem innym niż procesor. Dzięki stosownym opcjom w BIOSie ustawić je jako 100MHz/100MHz (odpowiednio CPU/RAM), 100MHz/133MHz, 133MHz/133MHz, 133MHz/100MHz.

Płyta posiada monitoring systemowy - odbywa się on dzięki obecności układu Winbond, gdyż mostek południowy VT8233, w przeciwieństwie do VT82C686B, nie zawiera tej funkcji wbudowanej. Oprócz możliwości wyłączenia komputera w przypadku przegrzania procesora, mamy - temperaturę procesora i płyty głównej, szybkość obrotową wentylatorów, napięć procesora, portu AGP, napięcia 5V, 12V, 3,3V, napięcia chipsetu i baterii.

W pudełku z płytą znajdziemy obok instrukcji trzy kable -ATA100, ATA33 i FDD oraz jeden wyprowadzający zewnętrzny port USB. Na dołączonej płytce ze sterownikami znajdują się programy do monitoringu z poziomu systemu operacyjnego, ale brakuje jakiegoś dodatkowego oprogramowania użytkowego (np. programu antywirusowego).

Shuttle AK31 v3.1

Płyta Shuttle ma wymiar identyczny jak ATX'owe konstrukcje opisywane powyżej - 30,5cm x 24,5cm. AK31 ma gniazdo SocketA dla procesorów AMD, 1 port AGP 4x (FastWrites) 6 slotów PCI, 1CNR, 6 portów USB (2 na złączu płyty i 4 na samej płycie do których jednak potrzeba wyprowadzeń na "kabelku"). Producent umieścił na laminacie wyprowadzenia ze zintegrowanego kodeka audio AC97. Sloty na pamięci DIMM DDR pozwalają obsługiwać do 4GB RAMu w 4 modułach po 1GB DIMM DDR. Taka możliwość istnieje dzięki obecności aż czterech slotów na układy pamięci. Ilością taką nie mogą się pochwalić dwa powyższe wyroby.

Cztery gniazda do podłączenia zewnętrznych wentylatorów w pełni zaspokoją potrzeby amatorów "śmigiełek", lecz w jedno z gniazd jest już wetknięty wentylator chłodzący mostek północny, więc do efektywnego wykorzystania zostają tylko trzy złącza.

Gniazdo procesora nie jest otoczone baterią kondensatorów w przesadnie małej odległości i manipulacja coolerem jest nieco łatwiejsza niż w płytach EMNIC i MSI. W środku gniazda jest czujnik temperatury. Niestety umiejscowienie gniazd pamięci jest niefortunne, gdyż znajdują się na samej linii karty graficznej w porcie AGP, przez co mój GeForce3 skutecznie utrudnia zakładanie i wyjmowanie pamięci z pierwszego slotu.

Shuttle AK31 v3.1
Shuttle AK31 v3.1

Płyta jest konstrukcją bezzworkową. BIOS umożliwia tuning sporej ilości parametrów, zarówno pamięci jak i procesora naszego komputera. Można regulować mnożnik w zakresie od 5,5 do 14x. Napięciem procesora manipulujemy je podnosząc je i obniżając, podobnie jak na płycie ENMIC w zakresie -0,1V do +0,1V od wartości domyślnej. Magistralę regulujemy od 100 do 166MHz w krokach co 1MHz. Możliwości tuningu pamięci również są całkiem nienajgorsze, a opcje odświeżania są zbliżone do tych znanych z płyt ENMIC, choć ta ostatnia pozwala na ręczne ustalenia mocy sygnału - DRAM Drive, oraz ustawienie DCLKI i DCLKO Timing, Fast R-W Turn Around i Continous DRAM request. Na płycie AK31 możemy ustalić wartość napięcia zasilającego pamięci, podnosząc je z 2,5V na 2,55V, 2,6V i 2,7V. Brakuje regulacji napięcia I./O, podobnie jak w opisanych wyżej płytach. Monitoring systemowy i wszystkie możliwości zarządzania energią, jakie znajdziemy w BIOSie nikogo już nie zachwycą - po prostu standard.
W pudełku z płytą znajduje się po jednym kablu ATA66 i do napędu dyskietek, brak wyprowadzeń do dodatkowych portów USB. Dołączona płytka CD nie zawiera żadnego dodatkowego oprogramowania za wyjątkiem niezbędnych sterowników.

Konfiguracja testowa

Konfiguracja testowa

Testy

Quake ]I[

Wyraźne zwycięstwo płyty ENMIC, szczególnie uwidaczniające się w trybie Fast, gdzie przy małej ilości detali najważniejsza jest wydajność podsystemu pamięci i komunikacja między chipsetem, a procesorem. Im większa ilość detali, tym różnice się zacierają-wzrasta rola karty graficznej ograniczając znaczenie płyty głównej i procesora. Płyty MSI i Shuttle, a ENMICa dzieli już znacznie mniejsza różnica.

MDK2

Kolejna wygrana płyty ENMIC. Podobnie jak wcześniej - im więcej detali tym bardziej marginalne znaczenie ma wykorzystana płyty główna.

GLmark

GLmark

Test GLmark wykazuje przewagę płyty ENMIC przy minimalnej porcji detali, lecz przy wyższej marginalne zwycięstwo odnosi już płyta MSI. Płyta Shuttle o pół kroku za resztą stawki.

DrodneZ

DrodneZ

Kolejny "mały punkt" dla ENMICa. Shuttle kolejny raz z tyłu peletonu. Szczególnie mocno widać to po minimalnej ilości wyświetlanych klatek testowego programu, a przy małej porcji detali.

N-Bench

N-Bench nie nadaje się do porównania platform Intel vs AMD, ale pokazuje co jest warta karta graficzna i płyta główna. Ponownie pierwsze miejsce zajmuje ENMIC, za nim MSI, a z tyłu Shuttle. Proszę zwrócić uwagę, że przy małej ilości detali, minimalnie, ale jednak ilość klatek jest mniejsza, niż w teoretycznie bardziej wymagającym trybie High testu Game1.

3D Mark2000
3D Mark2000 (kliknij)

Ten liczący sobie już dwa lata test jest nadal bardzo popularny. Kolejny raz przewaga płyty 8TCX2+, ale bliższe przyjrzenie się tabelkom wykazuje dwie ciekawe rzeczy. Oto w teście CPU Speed w trybie 640x480 zdecydowana przewagę płyty Shuttle. Wraz z przejściem w wyższy tryb graficzny sytuacja się zmienia i w teście tym wysuwa się na prowadzenie ENMIC, nie tracąc nic na wydajności w CPU Speed - podobnie jak MSI. Płyta Shuttle po początkowym, niezłym sprincie zmęczyła się... Drugą ciekawą rzeczą jest to, iż mimo zwycięstwa płyty Shuttle AK31 nad MSI K7T266 w rozdzielczości 640x480 w testach z gier, teksturowanie wypadło lepiej płycie MSI! Wynika to z wyższych transferów do/z pamięci RAM i portu AGP.

3D Mark2001
3D Mark2001 (kliknij)

Monotonia. ENMIC zawsze pierwszy, a prawdziwą walkę toczą ze sobą tylko Shuttle i MSI.

CPUindex

Test wykazuje równorzędną pozycję płyty ENMIC i Shuttle.

SiSoft Sandra 2001te

Już coś się zaczyna dziać. Pozycja lidera zmienia się co raz. Największa jest porażka 8TCX2+ w teście jednostki jednostki zmiennoprzecinkowej -48 "sisandromarków". Największe jednak znaczenie ma chyba podtest pamięci. O 4MB/s szybszy jest MSI K7T266 od ENMICa 8TCX2+. Mocno z tyłu pozostał zaś Shuttle. Strata aż 39MB/s do MSI jest dotkliwa.

Cachemem

Cachemem posiada kilka modułów mierzących transfery do pamięci RAM, cache procesora itd. Najbardziej przydatny jest jednak test mierzący zapis i odczyt z pamięci RAM. Tu nieznaczną przewagę wykazał ENMIC. Shuttle pozostał z tyłu. Ten benchmark nie neguje jednak testów Sandry, gdyż tu zmierzona zostaje prędkość samego zapisu i odczytu z RAM'u, zaś Sandra dokonuje pomiaru transferu z jednostki zmienno i stałoprzecinkowej, poprzez chipset aż do pamięci, która jest dopiero na końcu łańcucha.

TestCPU

Kolejny benchmark niskopoziomowy. Ponownie nie pokazuje takiej przewagi płyty ENMIC nad resztą, jak testy mające za swą podstawę gry.

ProcesorMark

Znakomita wygrana Shuttla. 8TCX2+ aż o 200pkt z tyłu.

FlasK

ENMIC wraca do łask i okazuje się być o 3sekundy szybszy w przypadku kodowania video nad innymi płytami. MSI i Shuttle są jednakowo szybkie. Warto zauważyć, że zastosowanie kodeka 4.11 pozwoliło o około 5 sekund przyspieszyć proces kodowania filmu w stosunku do kodeka w wersji 4.02. Oby tak dalej!

SPECviewperf

Ponownie widać, że EMMIC wrócił do gry. Czasami przewaga nad drugą w stawce płytą MSI jest znacząca. Jednak MSI nie jest osamotnione. Po piętach depcze mu bowiem Shuttle AK31. Proszę zauważyć, że podtest Pro CDRS nie zwraca wcale uwagi na to, z jaką płytą główną ma do czynienia. Nic dziwnego. Tą część SPECviewperfa ogranicza bowiem szybkość karty graficznej, a nie procesor, czy pamięć. Mają one oczywiście wpływ na test, ale w przypadku tak marginalnej różnicy, jak szybkość działania płyty głównej nie przedkłada się na sumaryczny wynik.

Podkręcanie

Testu podkręcania procesora dokonywałem na CPU AthlonXP 1500+ (1333MHz). Napięcie zasilające procesor do tego testu podniosłem do 1,8V. Napięcie pamięci-2,9V dla TCX2+ i 2,7V dla dwóch pozostałych płyt.

Ogólna stabilność sumaryczna (a może raczej jakość produktu?) płyt ENMIC i MSI okazała się zbliżona. Obydwie płyty nie miały problemu z pracą przy częstotliwości 1687MHz. Obydwie też pracowały przy 1700MHz, lecz nie była to częstotliwość w pełni stabilna. Obydwie miały też małe problemy z IE który od czasu do czasu generował losowe błędy. Nieco z tyłu została płyta Shuttle, lecz różnica nie jest powalająca.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku podkręcania magistrali systemowej. Tu nadal nie pobitym liderem jest płyta ENMIC. Dzięki wysokiej jakości komponentów nie było problemów z częstotliwością 163MHz. W tabelce podałem jednak dwa parametry - drugi odnosi się do pracy w trybie asynchronicznym, kiedy to pamięć była ustawiona w trybie HostCLK-33. Ta płyta nie ma już problemu znanego z wersji TCX+, która nie odpalała powyżej 165MHz.

Najsłabiej pośród całego grona wypadła MSI. Nie jest to niespodzianka, jako, że nie posiada aktywnego chłodzenia na mostku północnym. Po jego założeniu na pewno efekt byłby znacznie lepszy. Płyta ENMIC ma zasadnicza zaletę. Pozwala znacznie wyżej ustawić napięcie pamięci. Standardowo parametr ten ustawiam na 2,9V. Niestety na tyle nie pozwala ani BIOS Shuttla, ani MSI, co może skutkować niższymi częstotliwościami, przy których pamięć zachowują swą stabilność.

Podsumowując

Chipset KT266A okazuje się być bardzo szybkimi w pełni sprawnym układem. Zadebiutował we wrześniu 2001, a już niedługo potem można było nabyć płyty główne z tym układem. Wyprzedził on tym samym inny, dobrze zapowiadający się chipset nForce NVIDII, który mimo debiutu jeszcze w czasie wakacji, do dziś nie znalazł się praktycznie na rynku. KT266A tymczasem jest, a mając niewygórowaną cenę pozwala na budowanie stosunkowo tanich, a przy tym niezwykle wydajnych płyt głównych.

Wszystkie pośród testowanych "mainboardów" posiadają niepodważalne zalety. MSI - wprawdzie nie jest demonem wydajności, ale posiada bardzo bogate i cenne wyposażenie, którym nie może pochwalić się żaden inny produkt - w tym niespotykany co dzień kontroler USB 2.0. Jest jedną z najlepiej wyposażonych płyt głównych, z jakimi miałem do czynienia. Jest stabilna i bezkonfliktowa, ale poważnym niedopatrzeniem jest brak aktywnego chłodzenia na mostku północnymi, zbyt niskie możliwe do ustawienia maksymalne FSB i napięcie zasilające pamięci DDR, co może być dla extremalnych overclockerów poważną wadą.

Shuttle jest niewiele mniej wydajny od MSI, pozwala na regulowanie sporą ilością parametrów procesora i pamięci, a najważniejszą zaletą jest przystępna cena. Każdy kto buduje komputer nie patrząc na wyciskanie ostatnich potów z procesora powinien wybrać Shuttla. Stosunkowo niskim kosztem umożliwia budowę wydajnej maszyny ze dobrym widokiem na przyszłość. Można co prawda poprawić nieco stabilność, ale za 470 zł AK31 ma doskonały stosunek możliwości do ceny. Mniejsza wydajność dla wielu nie ma znaczenia - to czy będzie miał 3, czy 4 klatki więcej niż sąsiad używający innej płyty, w końcu nikt nie zauważy, że ma 232, a nie 242 klatki, bo bardziej lubimy grać przy maksymalnych detalach, kiedy to różnica wydajności jest prawie żadna.

ENMIC kolejny raz prezentuje płytę charakteryzującą się wysoką wydajnością i niekwestionowaną stabilnością. "Power-userzy" kolejny raz dostają dopracowany wyrób z niezwykłymi możliwościami tuningu i dokładnymi możliwościami dostrojenia wielu parametrów pozwalających wycisnąć ostatnie poty z elementów komputera. Magistrala FSB 172MHz robi wrażenie, a i wydajność całkowita jest znakomita. Poważną wadą jest w moim mniemaniu brak dołączonego dodatkowego oprogramowania. No cóż, jednak nie zawsze można mieć wszystko.

Zobacz także:
  Sprzęt do testów dostarczyły firmy:

IWACOM       IWACOM

AMADO Sp.J.       AMADO Sp.J.

SimmTech       SimmTech
  • ul. Św.Rocha 10a (D.H. Pasaż) lok. 3, Białystok
  • Tel. (085) 7489917, 7489918, 7489919
  • Fax. (085) 7489919
  • WWW: www.simmtech.pl
  • e-mail: simmtech@edo.pl
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. Stawiam na ENMIC 8TCX2+ ! :)) (autor: pachus | data: 21/11/01 | godz.: 14:01)
    j.w

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.

    
All rights reserved ® Copyright and Design 2001-2024, TwojePC.PL