Na początku czerwca 1978 roku Intel wprowadził na rynek mikroprocesor 8086, który zapoczątkował rodzinę układów określaną dziś mianem x86. Nazwa ta wywodzi się od nazw pierwszych układów z tej rodziny (286, 386), których numery kończyły się liczbą 86. Standard x86 to model programowy procesorów (ISA) określający między innymi dostępną listę instrukcji, zestaw rejestrów, typ danych oraz możliwe tryby adresowania, czyli podstawowe zasady działania, programowania i zachowania się układów. W latach 80 ubiegłego wieku x86 wywarł ogromny wpływ na komputery osobiste, a przez Intela określany był jako początek nowej ery. Wkrótce jednak okazało się, że x86 jest jedynie nieprzemyślanym ciężarem, o czym traktuje obszerny artykuł opublikowaliśmy przez nas tutaj.
K O M E N T A R Z E
30 lat... (autor: Adolph | data: 10/06/08 | godz.: 13:02) Jak ten czas leci...
Jest co swietowac (autor: morgi | data: 10/06/08 | godz.: 13:27) oby kolejne 30 lat bylo rownie udane co przeszle. Brawo.
1-wszy raz zgodze się z morgi'm (autor: yorg5 | data: 10/06/08 | godz.: 13:38) 30 już prawie na karku i na razie daję radę. Oby tak dalej!
:)
daje rade bo nikt nie wymyslil (autor: Kosiarz | data: 10/06/08 | godz.: 14:34) i nie wprowadzil nic innego co mogloby z popularnoscia tej technologii konkurowac :P
x86 = patchwork (autor: bmiluch | data: 10/06/08 | godz.: 15:07) 30 lat poprawek + potrzeba zgodności wstecz zrobiła swoje = "straszny burdel w tym archeo..."
i wreszcie widze morgiego (autor: Se8a | data: 10/06/08 | godz.: 15:53) komentującego cokolwiek nie AMD/ATI NVIDIE i INTEL :)
Życzyłbym 100 lat ale ja życzę dalszego rozwoju a nie trzymanie się ciągle starego i liczenia lat :)
Se8a (autor: morgi | data: 10/06/08 | godz.: 15:56) A ten maly niebieski znaczek, to co? x86 moze stare i polatane, ale nic lepszego nikt nie zaproponowal. Dalej, w firmie wlascicielskiej licencji x86 czekaja na "cuda" inwencji z kraju Tuska.
@kosiarz nie masz zierlonego pojęcia (autor: kubolx | data: 10/06/08 | godz.: 17:40) dziś mineły czasy kiedy ktoś tam coś wymyśla i odrazu zaczyna produkować; nad komputerem kwantowym pracują tysiące ludzi od materiałowców informatyków etc na największych uczelniach i jeszcze długo go nie zobaczymy na biurku.
sorrki morgi (autor: Se8a | data: 10/06/08 | godz.: 20:27) nie zauważyłem w pośpiechu i zdziwieniu ;] A więc jednak tylko takie newsy Cię interesują :D ^^
No to mamy rocznicę - wszystkeigo najlepszego - i tyle do powiedzenia ^^
teraz sam się sobie dziwię ^^ (autor: Se8a | data: 10/06/08 | godz.: 20:38) jak mogłem tego wielkiego logosa nie zauważyć a Szanownego Pana login odrazu mi sie w oczy rzucił :)
Tuski, kaczory - nikogo lepszego nie mamy bo wtedy nie oni by urzędowali tylko właśnie ci lepsi - morgi moze w przyszłości spróbuj polityki bo twój sposób myślenia jest mocno nietypowy i może by coś rozruszał niegdyś u nas w państwie - było by tylko ciężko ze znalezieniem poparcia :)
... (autor: power | data: 11/06/08 | godz.: 01:03) @yorg5 jestem swiezo po 30 i tez jakos sie trzymam :)
ale nie wiem czy wytrzymam drugie tyle w tym matrixie :(
@se8a morgi ma duze szanse na kariere polityczna w naszym kraju.
postacie kontrowersyjne od zawsze cieszyly sie popularnoscia i mnostwem kasy, gdyz oni zyli wedle zasady: nie wazne czy jestes bohaterem dobrym czy zlym, ale wazne ze jestes bohaterem masz kase.
wystarczy tylko popatrzec na komentarze pod newsami, jak nie ma wpisu morgiego to inni az nie moga sie doczekac kiedy on zamiesci swoje poglady.
gadacie (autor: pit808 | data: 11/06/08 | godz.: 08:33) @kosiarz - były alternatywy, MOTOROLA 68xx następca POWER PC, RISC, ALPHA. Problem był w tym, że IBM przyjął jako standard linie x86. Po tym jak zaczęły padać firmy takie jak ATARI, COMMODORE procesory z których korzystali też traciły na znaczeniu.
Teraz obecna linia x86 przepoczwarza się z procesorów CISC na RISC. Same założenia linii x86 zaczęły przeszkadzać. Może te 30 lat to zmarnowane 30 lat ? Może postawienie od początku na procesory RISC było by lepszym rozwiązaniem. Linia x86 nie rozwija się tak dynamicznie dlatego, że jest super, a dlatego że jest popularna.
Ten rynek to typowy przykład braku alternatywy. Nie ma na razie firmy która chciała by zmienić standardy.
Ale !!! wystarczy za to popatrzyć ma świat konsoli - znajdźcie tam x86 ;)
XBOX 360 - POWER PC XENON
PS3 - CELL też IBMa w sumie to POWER PC 64bit bardziej to RISC
nawet Wii ma POWER PC ??!??!
No więc na x86 zostały tylko domowe PC. I tylko my trzymamy tą linie przy życiu.
Co ty P******isz (autor: Adolph | data: 11/06/08 | godz.: 09:55) Jak te 30 lat mogłobyc stracone?
obie firmy nabrały doświadczenia, jeżeli to one zostały to coś to znaczy, chyba nie? Zwróc uwagę czym są dzisiejsze procesory, x86 było najbardziej odpowiednią opcją, Intel i AMD tak czy siak wykonały świetną robotę pomimo ponad rocznego zastoju ->który został złamany dopiero po wprowadzeniu procesorów wielordzeniowych. Zwróc uwagę na to że. PowerPC są to procesory wektorowe, znaczenie trudniej się je programuje. Więc do desktopów one są lepsze ->wytłumacz sobie dlaczego?
Adolph (autor: Zbyszek.J | data: 11/06/08 | godz.: 10:30) x86 to patologia tej gałęzi techniki. Ile utrudnień w wewnętrznej budowie procesorów wprowadza konieczność zachowania zgodności wstecznej z x86 to strach opowiadać
x86 przestało być najbardziej odpowiednią opcją w połowie lat 80, ale Intel brnął dalej w tym bagnie.
Przeczytaj w całości artykuł do którego prowadzi link na końcu newsa...
@Adolph (autor: pit808 | data: 11/06/08 | godz.: 11:54) ja nie pisze tu o tym co się dzieje z architekturą x86. Ale ogólnie napisałem czy samo obranie drogi w tym kierunku było słuszne.
Są fizycy którzy uważają że największym przekleństwem naszej cywilizacji jest silnik spalinowy ! Nie mówią o tym, jak te silniki się zmieniają w czasie. Wskazują jedynie że ludzie więcej by zyskali (może) gdyby próbowali wymyślić coś innego, bardziej wydajnego.
Co do programowania, zostaw to programistom. Kolesie jak ja byłem młody nawalali w assemblerze na MC6800 jak maniacy - i na Amidze fikali demka że hoho. A tu pożal się Boże pROGRAMISTA odpala C++ i marudzi, że mu więcej mocy trzeba, marnotrawiąc potencjał jaki ma. I jak by PowerPC były takie beee to właśnie byś ich nie zobaczył w konsolach. Zobacz, że są programiści którzy potrafią zrobić coś uniwersalnego - UNREAL 3 z EPICA !! Portowany jest na wszytko !
Rynek konsoli nie musi się trzymać żadnych archaicznych standardów i dlatego mamy tam procesory innej generacji takie jak PPC.
Problem jest w tym, że teraz nie zmusisz nikogo do tego żeby pożegnał się z x86. Wszytko musi być zgodne wstecz (oprócz VISTY ;). Kiedyś ALPHe próbowano upowszechnić dodając do sprzętu WINDE za free, ale nie udało się bo soft musiał być pisany specjalnie pod ALPHE.
Co do samych rewolucji w procesorach x86 to tu więcej zasług ma AMD niż INTEL. To AMD zaczął przepoczwarzać CISCowe x86 w RISC. To AMD męczył się z tym żeby złamać ograniczenia x86.
@Zbyszek.J ma racje. Ja nie napisze, że x86 to ślepa uliczka, ale pytanie nasuwa się samo.
Czy jest co świętować ?
@pit808 (autor: bmiluch | data: 11/06/08 | godz.: 13:16) Zgadam się co do x86, ale myślę, że troche przesadziłeś z tym programowaniem w asemblerze.
W 99% nie opłaca się tego robić.
Obecne kompilatory są dość dobre i w niektórych przypadkach sa w stanie wygenerować lepiej zoptymalizowany kod w asemblerze niż człowiek.
W większości przypadków większy zysk osiąga się używając optymalny algorytm niż przechodząc na asembler. Wystarczy wejść na stronę dowolnego konkursu programistycznego, by zobaczyć, co może policzyć sensownie napisany program w C++ w krótkim czasie.
Przykład - znalezienie najkrótszej drogi pomiędzy 2 dowolnymi miejscowościami na świecie na normalnym PC trwa ok 1 sekundy.
@bmiluch (autor: pit808 | data: 11/06/08 | godz.: 14:05) może masz racje. Ja jestem architektem a nie programista. Ale jak byłem młody to mieliśmy grupę i nasz koder - EINSTEIN (pozdrawiam) robił w assemblerze.
Faktem jest że nikt złożonych aplikacji nie będzie dziergał w assie. Wyobrażam sobie ile lat by pisali np openoffice ;). Ale np w pisanie CORE do jakiegoś enginu do gry ????? Na tym polu programista musi sięgać go korzeni żeby osiągnąć pożądany efekt - w postaci wydajności.
To był przykład i odpowiedz na rzekome BARDZO ZŁOŻONE programowanie pod PPC ;) Każdy procesor da się programować !
Może po 40 latach ;) uda się wreszcie wyjść z tego parszywego x86 na zasadzie ewolucji, do RISC, a nie rewolucji. Innej drogi nie ma.
Tylko czy to nie zmarnowane lata ???
Świętujmy ??????
pit808 - swietujmy! (autor: leonx | data: 11/06/08 | godz.: 17:21) dlaczego zmarnowane lata? W twoim G2 siedzi procek majacy wydajnosc o jakiej 15-20 lat temu mogly pomarzyc nawet uczelnie czy instytuty badawcze...
Na amidze koderzy robili cuda - ale nie dlatego ze procesor byl super - tylko dlatego ze miala dodatkowe uklady wspomagajace wyswietlanie grafiki. Niestety ;) pamietam czasy na A500 jak chromowana kulka na szachownicy renderowala sie w Sculpcie prz 50min w rozdzielczosci 320x200 i 256 kolorach... Niestety - zaden koder nic by tu nie pomogl... Amiga przegrala, bo x86 z kazdym rokiem byl wydajniejszy. Przypomnij sobie Wolfensteina, Duke 3D, Dooma, Quake itd...
Gloom na A1200 byl nedzna namiastka Dooma - bo koprocesory graficzne na nic sie tu nie zdaly - potrzebny byl wydajny procesor (+koprocesor matematyczny, ktory potem zostal zintegrowany w procesorach x86).
x86 i PC juz w czasach 286 byl bardziej rozwojowy - kto pamieta niech przypomni sobie chociazby X-Winga - full wektorowa grafika, z namiastka teksturowania, samplowane dzwieki, renderowane przerywniki filmowe - w czasie gdy na Amidze pogrywano sobie w Swiv'a (skadinad switnego ;)) i Super Froga ;). X-Wing powodowal opad szczeki.
I z kazda kolejna generacja przynosila cos nowego.
Czy to sa zmarnowane lata? Chyba nie. Czy mozna sobie wyobrazic lepsza architekture niz x86 - zapewne tak. Podobnie jak mozna sobie wyobrazic lepszy system niz Windows ;)
Spojrzcie co sie stalo w ciagu tylko ostatnich 15 lat - o ile wzrosly pojemnosci dyskow, przecietnej ilosci RAM, wydajnosci prockow...
Czy ktos jest w stanie wyobrazic sobie co bedzie za lat 15?
Czy to tez nazwiecie kolejnymi zmarnowanymi latami?
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.