Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 21 lipca 2008 
    

Odpowiedź AMD na Atoma w XI/2008


Autor: Redakcja | 00:10
Z niezależnych źródeł wiemy już, że AMD wziął się do modernizacji swoich procesorów w celu użycia ich do urządzeń mobilnych i zastosowań embedded. Geode w jego dotychczasowej wersji zastąpi jednordzeniowy procesor z architekturą K8, przypominający pierwsze Athlony 64 Socket 754, ale w innej technologii wykonania i ze zmianami konstrukcyjnymi. Wbudowany sterownik pamięci DDR-2 będzie jednokanałowy, rdzeń z 256 kB cache L2 będzie obsługiwać instrukcje x64 i pracować z częstotliwościami do 1.2 GHz.

Wydaje się, że właśnie temu procesorowi pisane będzie przeciwstawiać się konkurencji Intel Atom, chociaż ten z kolei ma dużą przewagę w postaci małej powierzchni jądra i 45 nm procesem technologicznym. Podczas kwartalnej konferencji sprawozdawczej nowy szef AMD, Dirk Meyer, zakomunikował analitykom o gotowości omówienia odpowiedzi firmy na Intel Atom w listopadzie, kiedy odbędzie się kolejna konferencja tego typu.

Według niego, AMD zaoferuje produkty do kompaktowych i niedrogich notebooków - firma jest zdecydowanie zainteresowana obecnością w tym segmencie rynku. Z drugiej strony, produkcją procesorów dla urządzeń klasy MID, będących hybrydą telefonu komórkowego i terminalu internetowego, AMD nie jest jak na razie zainteresowany. Wiadomo też, że Intel zamierza ograniczać zapotrzebowanie na energię procesorów Atom następnej generacji tak, aby były one możliwe do zastosowania w telefonach komórkowych i Pocket PC. AMD przed sobą takiego zadania nie stawia, ponieważ z powodu mniejszego potencjału niż konkurent nie jest w stanie powtarzać wszystkich jego kroków.

Nie tak dawno odbyła się też sprawozdawcza konferencja Intela, na której poinformowano, że "Chipzilla" nie ma zamiaru zastąpienia procesorami Atom obecnych procesorów Celeron. Według kierownictwa Intela, procesory Celeron stosuje sie w droższych i funkcjonalniejszych urządzeniach niż procesory Atom. Z tego powodu one będą ze sobą sąsiadować w bliskich, ale odróżnialnych segmentach. I przynajmniej w dającej się przewidzieć przyszłości to się nie zmieni.

Ponieważ AMD w listopadzie poinformuje tylko o dokładniejszej specyfikacji konkurenta dla Atoma, seryjne procesory zobaczymy w przyszłym roku. Wcześniej tajwańskie źródła informowały, że te procesory będą wytwarzane w technologii 65nm. AMD potrafi wystarczająco szybko jednak przenieść ich produkcję na 45nm, w końcu już od połowy 2009 roku produkcja w 45nm ma zacząć dominować w programie produkcyjnym tej firmy. (Autor: Giray)

 

    
K O M E N T A R Z E
    

Jeszcze nikt nie napisał komentarza.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.