Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Czwartek 31 lipca 2008 
    

Indie i praca nad notebookiem za 10$


Autor: Redakcja | 00:49
(4)
Podczas gdy wytwórcy komputerów określanych wspólnym mianem OLPC (one laptop per child) skarżą się na wysokie koszty produkcji "uczniowskich notebooków" o cenie nie przekraczającej 100$, indyjscy naukowcy pracują nad stworzeniem własnego odpowiednika OLPC w cenie 10$. Ta zaskakująca cena jest łatwa do wyjaśnienia, Indie jak wiadomo nie należą do krajów o wysokich dochodach na głowę przeciętnego mieszkańca, ale za to są jedynym krajem, który może liczbą ludności konkurować z Chinami. A priorytetem indyjskich władz jest właśnie upowszechnienie w społeczeństwie umiejętności informatycznych, czemu służyć mają programy rządowe w tym zakresie.

Indie są ojczyzną jednego już "cudu cenowego" - właśnie tam ma być produkowany samochód Tata Nano o cenie nie przekraczającej 3000$. Jest to co prawda cena ascetycznej wersji wyposażeniowej przeznaczonej dla tamtejszego rynku, ale sama idea mocno przemówiła do wyobraźni oszczędnych amatorów motoryzacji. Może więc i z komputerowym odpowiednikiem tego auta coś wyjdzie Hindusom?

Według serwisu Infoworld w odpowiedzi na apel jednego z indyjskich ministrów, grupa inżynierów z indyjskich instytutów naukowych rozpatruje możliwość stworzenia notebooka o wartości 10$, który pomógłby podnieść poziom wykształcenia w tym kraju. Ideą przewodnią tego projektu jest stworzenie prostego i ekonomicznego urządzenia, które pozwoli studentom z najbardziej oddalonych krańców Indii łączyć się bezpłatnie za pośrednictwem Internetu z placówkami oświatowymi w ramach programu zdalnego nauczania.

W Indiach mniej niż pół procenta ludności ma dostęp do Internetu więc bez rozwoju odpowiedniej infrastruktury stworzyć program zdalnego nauczania w pełnym wymiarze będzie trudno. Specyfikacja tego praktycznie bezpłatnego notebooka nie jest znana. W najbliższych lata osiągnięcie ceny 10$ bez dotacji rządowych będzie raczej niemożliwe.

Co ciekawe, indyjskie władze zrezygnowały z uczestnictwa w programie OLPC z względów ideologicznych. Ich zdaniem, styczność młodszych uczniów z notebookami może negatywnie wpłynąć na ich zdolności twórcze i analityczne. Studenci są już wedle ich zdania na tyle dojrzali, aby się na ten problem uodpornić.

Strona DigiTimes też nawiązuje do tego tematu, opierając się na danych agencji analitycznej Gartner. Według jej dyrektora, który oparł się na przeprowadzonych przez podległą mu agencję badaniach, w najbliższych dwóch-trzech latach stworzenie notebooka o wartości mniejszej od 100$ będzie nierealnie. Rosnący popyt, równocześnie z obniżeniem wartości komponentów, pozwoli w tym czasie obniżyć cenę nie więcej jak 10-15%. Wartość oprogramowania, montażu itp. pozostanie nie zmieniona.

Osoby opracowujące podobne urządzenia nie zawsze obliczają nakłady na dostęp do internetu, zakup oprogramowania, wsparcie techniczne, a także nie biorą pod uwagę możliwości finansowych, zarówno instytucji państwowych jak i prywatnych, pozwalających wyposażyć placówki szkolne w budżetowe notebooki. Tymczasem wszystkie takie wydatki mocno ograniczają możliwości tych, którzy realizują podobne programy oświatowe.

W krajach rozwiniętych popyt na notebooki budżetowe też jest wysoki, ale używa się ich w charakterze przenośnego urządzenia do korzystania z Internetu i w innych bardziej konsumpcyjnych zastosowaniach. Popyt na te urządzenia występuje zarówno wśród firm i instytucji, jak i też wśród użytkowników indywidualnych. (Autor: Giray)

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. cieakwy jestem jak oni chca to zrobic? (autor: power | data: 31/07/08 | godz.: 02:43)
  jestem w stanie uwierzyc ze cena samochodu wyniesie okolo 3k$, ale laptop za 10$ to chyba przesadzili?

 2. pffff (autor: 0r8 | data: 31/07/08 | godz.: 10:06)
  http://www.engadget.com/...t-100-anyone-surprised/

 3. ... (autor: LOLO64 | data: 31/07/08 | godz.: 17:49)
  Obstawiam Pentium 166MMX, 16MB RAM.

 4. dotacje (autor: Dzban | data: 31/07/08 | godz.: 23:22)
  ktoś będzie musiał dołożyć do tego interesu u nas w europie dotuje się żywność oni wolą dotować elektronikę

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.