Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2021
Poniedziałek 22 grudnia 2008 
    

Nvidia kontynuuje strategię gigachipów, ale...


Autor: Zbyszek | źródło: Fudzilla | 18:37
(64)
Pomimo ostatnich kłopotów Nvidia nadal (oficjalnie) przekonana jest o wyższości swojej strategii, polegającej na projektowaniu i produkcji kart graficznych z segmentu high-end, składających się z tylko jednego układu o dużej powierzchni, zamiast dwóch mniejszych jak w przypadku kart ATI. Ożywiona dyskusja na ten temat wywołana jest ostatnią zapowiedzią wprowadzenia kart GeForce GTX składających się z właśnie dwóch układów graficznych, które dla wielu są zaprzeczeniem pewności siebie i słów samego producenta. Akceleratory te w ostatnich dniach stały się źródłem zarzutów, że owa strategia nie sprawdza się najlepiej. Pomimo tego Nvidia nadal pewna jest jej wyższości. Czy jednak do końca?

Oprócz zapowiedzi kontynuacji przyjętej strategii, za plecami pojawiają się informacje, że nowe układy GT212/216 i GT300 od początku projektowane są w taki sposób, aby ewentualnie możliwe było natychmiastowe zaoferowanie karty składającej się z dwóch GPU w sytuacji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Czy Nvidia po cichu wprowadza strategię przyjętą już wcześniej przez konkurenta?

Informacje spokrewnione:

- Nvidia przyśpiesza GT200b
- AMD komentuje GT200
- Nowe informacje o RV870

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. NV chce duze chipy x2 (autor: LOLO64 | data: 22/12/08 | godz.: 20:08)
  Prosta sprawa, oni chca dalej robić wilkie chipy i montowac je w najwydajniejszych kartach parami. Obsrają sie w końcu na rzadko.

 2. ... (autor: Zbyszek.J | data: 22/12/08 | godz.: 20:24)
  i robić "marketingowe potwory" jak to ktoś powiedział (9800 GX2, GTX 295) ?

 3. Nvidia nie chce przyznać się do błędu co za bzdet te słowa (autor: browar | data: 22/12/08 | godz.: 20:31)
  jaki błąd Nvidii że co że produkuje i tak szybszy pojedyńczy GPU a czy nie mozna by odwrócić tego i zapytać ATI czy nie potrafi stworzyć jednego bardzo szybkiego GPU ??
  To raczej prowokacja ATI i wzasadzie te dwa 2 gpu zamiast jednego będą na rękę producentom w końcu nic nie robiac ati ma najszybsza kartę za moment zrobi to samo nvidia a technologia czy pomysł na szybszy pojedyńczy GPU odwlecze sie przez to na następne miesiące a może lata .


 4. browar (autor: morgi | data: 22/12/08 | godz.: 21:01)
  I ati robi uklady ktore nie nadaja sie w zasadzie do niczego innego jak do grania, czasem odtworzenia hd, a i z tym jest nie lada problem przez ich kiepskie sterowniki. Przekona sie wielu, co to za "dobro" instalowac CCC.

 5. @browar (autor: 7eki | data: 22/12/08 | godz.: 21:02)
  Tutaj nie chodzi o to czy ATI potrafi stworzyć jeden większy i szybszy chip. ATI zmieniła strategię tworzenia lineupu i przez ostatnie pól roku nie musieliśmy płacić ponad 1500 złotych za 260GTXa. Polecam artykuł "The rv770 story" na anandtechu. BTW Drugim imieniem dx11 ma być multigpu, więc gt200 będzie pewnie ostatnim megachipem jaki ujrzał światło dzienne.

 6. @morgi (autor: 7eki | data: 22/12/08 | godz.: 21:31)
  ATI udostępniła jakiś czas temu interfejs(trochę bardziej skomplikowany od CUDA) do programowania GPU, ale był zbyt skomplikowany dla przeciętnych użytkowników i wszystko przeszło bez większego szumu. Technologia Stream, podobnie jak CUDA jest już od długiego czasu wykorzystywana w nauce do skomplikowanych obliczeń. Użytkownikom pozostaje na razie czekać za openCL. Jeśli chodzi o sterowniki ATI(dotyczy to też nVidii) to nazwałbym to jednak nieco inaczej. To producenci nie podporządkowują swoich tytułów sprzętowi i sterownikom. Producent sprzętu(będący w mniejszości) musi dyktować warunki producentom softu. Jeśli będzie inaczej (a tak właśnie teraz jest) to już wiem dlaczego ludzie zaczynają wybierać konsole zamiast pecetów. Chcą po prostu uniknąć bigosu. Programiści zachowują się jak leniwe małe dzieci, a ATI i nVidia muszą doprowadzać wszystko do porządku na własną rękę. Powinno być na odwrót, tak jak wygląda to na platformach XBOX i Play Station.

 7. Jeżeli nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o kasę... (autor: kulapeta | data: 22/12/08 | godz.: 22:24)
  P...ą, że idą według planu, który zakłada, iż karty graficzne z segmentu high-end będą składać się tylko z jednego, dużego chipa, a robią całkiem inaczej. Jak się grunt pod nogami pali, to ch...j z planem, ale nie ma się im co dziwić, bo kanapka odzyska koronę wydajności, akcje firmy pójdą w górę, a o to między innymi przecież chodzi. Tylko na jak długo, bo coś czuję, że ATI ma w zanadrzu kolejną niespodziankę, dużo większą od serii 48xx. Już raz Nas zaskoczyli, pora na drugi i... @7eki- Co do multigpu, to już się o tym trąbi od dłuższego czasu, ale jakoś nic nie widać, choć z pewnością masz rację, że era zwykłego GPU raczej długo już nie potrwa. Wracając jeszcze do ATI i ich sterów, to rzeczywiście jest ''kaszana''. Zaś jeśli chodzi o soft, to się z Tobą nie zgodzę, ponieważ środowisko programistów rządzi się swoimi prawami. Konsole, to jest zupełnie inna bajka, pecety ewoluują praktycznie cały czas, a w konsolach nic się nie zmienia.

 8. @morgi (autor: BeeDead | data: 22/12/08 | godz.: 22:38)
  A sznowny Pan słyszał o czymś takim jak FireGL? To doskonałe karty do pracy a nie do grania z pożądnymi sterownikami. Wpadki z driverami zdażają się wszystkim producentom, ale wbrew twojej opinii ostatnio więcej jest probelmów dla układów Nvidii, np większość sterowników z serii 17x ma buga któy wywala zdalny pulpit,albo całkowicie uniemożliwia jego podłączenie (mozna znaleść ten problem na wielu forach)- a to służy głównie do pracy... Moim zdaniem strategia ATI jest rozsądniejsza, ale wymaga troche pracy od programistów. DX11 (podobno) zakończy kwestie problemów z multichipowymi kartami.

 9. hmmm (autor: Nazgul | data: 22/12/08 | godz.: 23:03)
  morgi CCC instaluje sie banalnie.
  Jest tylko jedna zasada:
  Instalujesz .NET 2.0 a potem dopiero CCC. Nigdy nie ma problemow


 10. hmm ... (autor: rcicho | data: 22/12/08 | godz.: 23:44)
  Rok temu ATI/AMD zmieniło zespół ludzi pracujacych nad sterownikami do Radeonów i na efekty długo czekać nie trzeba było. Od wiosny tego roku Catalisty są w zasadzie bezproblemowe i mogą stanowić wzór dobrych sterowników.

 11. morgi (autor: kilerbob | data: 23/12/08 | godz.: 00:03)
  glupi jestes !!!!!!!!!!!!!!!! i nienawidze nadziewac sie na twoje komentarze, czytam czytam a tu co a tu hu. morgi znowu pierd... na prawo i lewo jaka to nvidia jest super cool, osraj sie z ta nvidia jak tak ja kochasz to zrob oltarzyk z Dżiforsem!!!!
  EOT


 12. no i fanboy wrócił (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 00:27)
  pier... stek bzdur.
  1. to chip nvidii jest zacofany, powody:
  dx10.1, dużo mniejszy rozmiar chipa a wydajność niby (zaraz napisze dlaczego) ta sam.
  2. Stery na korzyść AMD - jeśli ktoś sądzi że jest inaczej jest albo fanboyem albo nie miał do czynienia z grafikami ATI.
  -ok 90% gier powstaje przy sponsoringu nvidii, przez co lepsza optymalizacja pod ich kątem, większa wydajność. A jednak seria 48xx pokazała że są równie szybkie jak konkurencja,
  - ludzie narzekają na stery że są lipne, korzystam z nich ok 5lat regularnie wgrywając nowe wersje, zero problemów. Z drugiej strony na kompie brata siedzi cały czas grafa nvidii (gf2,5200, 6600gt,7300gt,8600gt) i tam jest dopiero jazda ze sterami, co 4-5 poprawka działa prawidłowo i nie obniża wydajności. cały czas ghostuje mu system przed wgraniem nowych sterów.
  3. jakość obrazu, jestem szczególnie uczulony na barwę, i szlak mnie trafia jak widzę te bezpłuciowe kolory, cyfrowe itd.
  4. AMD sprytnie testuje multigpu, w odróżnieniu od nviidi która łączy 2 karty w jedną. Budowa 1 małych i wydajnych chipów i łączenie ich jest dużo tańsze w produkcji od strategii nvidii.
  5. to dzieki AMD mamy ceny jak za pół darmo, przypomnijcie sobie ceny sprzed choćby premiery serii hd38xx jak 8600gt kosztowała 700pln A po debiucie ok 350. to samo z 9800 i przed debiutem 4850 koszt ok 1000pln a po ok 500.


 13. ad stery (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 00:30)
  odnośnie follauta3 wyszła jeszcze jedna rzecz , na najnowszych sterach nvidii na max detalach w tych samych sytuacjach ,zauważono że nvidia przycina detale by zwiększyć fps.

 14. morgi lubisz widze potwierdzać swoje fanboyowanie (autor: Elektron | data: 23/12/08 | godz.: 02:39)
  Nvidia wypluła trochę papki, że nową grafę wypuszczą i morgi już z jęzorem na wierzchu opuszcza swój niedawny obóz Intela i wraca do lizania dupy zielonych.
  Nie masz grafiki ATI to wreszcie przestań pierdolić o sterownikach, bo ta twoja srajvidia to teraz Catalystom do pięt nie dorasta.
  Wszystko się bezproblemowo instaluje, działa i ustawia. Panel ładuje się w 2s. W srajvidi, panel spierdzielony na maxa, coś zmienić, trzeba po 10 okienkach i zakładkach latać i czekać przy tym.

  Wszystkie nowe giery DS, FC2, PoP, śmigają na 1920x1200 i full detalach... oprócz tych które zostały spierdzielone optymalizacyjnie i które dławią się na tych twoich srajvidiach jeszcze bardziej GTA, Crysis.
  Stop whining and grow up!


 15. @Marek1981 (autor: Luther | data: 23/12/08 | godz.: 03:02)
  Brednie. Nic takiego nie ma miejsca. Przeczytaj sobie dyskusję pod kłamliwą notką na IN4, najlepiej końcowe wyjaśnienia NetCopa.

 16. @Luther (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 09:06)
  Może tak może nie, o ile pamiętam wtop z jakością grafiki było więcej. Nie w tym rzecz, dla mnie jakość obrazu podczas gry traci znaczenie po pierwszej godzinie grania ( na co mam ostatnio coraz mniej czasu -2-3h/tydz).
  Wqrza mnie tylko pierdzielenie o kiepskich sterach ati , a ja mam całkowicie inne skojarzenia. A do tego dochodzą problemy nvidii z vnc,pulpit zdalny,rzutniki.


 17. Hehe (autor: slanter | data: 23/12/08 | godz.: 09:42)
  kilka osób dałoby się ewidentnie pokroić za swojego radeona (jeden za gf) ;) Wyluzujcie trochę, przecież wiecie że morgi to prowoktor...

 18. @Marek1981 (autor: Luther | data: 23/12/08 | godz.: 09:42)
  "Nie w tym rzecz"? Więc czemu służył twój poprzedni komentarz? Wycofujesz się raczkiem, bo zorientowałeś się, że palnąłeś bzdurę?
  Btw. na granie nie masz czasu, ale na powtarzanie na forach bezpodstawnych zarzutów dotyczących przede wszystkim gier już go znajdujesz? Ciekawostka...

  Jeśli zaś chodzi o niezgodne z rzeczywistością komentarze dotyczące sterowników (co w swoim komentarzu określiłeś słowem wziętym prosto z rynsztoka) to powoli się do nich przyzwyczajam - w miarę jak przekonuję się, że miał rację Stanisław Lem mówiąc: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów".


 19. Oj fanboye (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 09:42)
  CUDA i cala galeria mozliwosci, wiadomo ze raczkuje i to raczej stek dyrdymal, ale od ati to dopiero masa papieru i zero konkkretu, nic bo do do niczego te uklady sie nie nadaja. Ceny moze maja nizsze, ale chwileczke czy karty Nvidii nie kroluja w pewnym zakresie cenowym, przeciez 9600gt, 9800gt/gtx, schodza jak buleczki.

 20. Do wszystkich, którzy tak zaciekle bronią catalystów - (autor: slanter | data: 23/12/08 | godz.: 09:46)
  co z linuksem? Pytam poważnie, nie śledziłem tego od dawna. Pamiętam jednak, że jakiś rok temu kuzyn wybrał właśnie nv ze względu na bezproblemowe stery do linucha.

 21. Tak te stery CCC sa cudowne (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 09:56)
  ze musza non stop ratowac je HotFixy, bo krzacza sie i CFx sie wywala. Ja sie pytam gdzie ta super odpowiedz na sterydy Nvidii 180tki, gdzie fizyka, gdzie te dzialajace i bezproblemowe CFx, gpGPU...a moment to tylko podpucha.

 22. redeony (autor: mcz | data: 23/12/08 | godz.: 10:59)
  jestem uzytkownikiem nvidii w laptopie, i dlatego nie kupuje ich kart a mianowicie kilka lat zajelo im naprawienie sterownika aby po restarcie nie rozjezdzala sie rozdzielczosc na monitorze zwenetrznym

  jestem takze uzytkownikiem redona X1300 2600XT 3870x2 a obecnie mam 4850, mam viste 64bit i gram tylko w serie Call of duty , odpalilem czasami jakies demo gry jak CoJ czy crysis ale to nie to :) Na stery redeona nie nazekam, z perspektywy czasu 3870x2 byl najlepszy tzn plynnie Cod4 dzialal, zeby 4850 dzialal tak samo musialem troszke podkrecic 675Mhz/1125Mhz (1600x1200 x4 anisx16)


 23. W d... mam te wojenki. Najpierw napaliłem się na 4850, (autor: Vetch | data: 23/12/08 | godz.: 11:00)
  bo 2x miałem 3850 i sobie chwaliłem, ale jak poczytałem dokładnie testy, to się okazało że ati grzeje się i hałasuje, a wersje silentpipe to piekarniki. Teraz kupiłbym 9800gtx+, bo to najcichsza karta o podobnej wydajności. Zielone ? Czerwone ? W dupie to mam. Ważne żebym mógł grać wieczorem bez hełmofonu na głowie.

  Po co się robi te karty ? Do grania, prawda ?
  Na obu można grać ? Można.
  Więc dajcie sobie spokój :D


 24. slanter (autor: Markizy | data: 23/12/08 | godz.: 11:12)
  pod linuksem jest już znaczna poprawa :)
  sterowniki instalują się bezproblemowo i działają dobrze :)

  Co do samej wydajności linuks vs winda to się nie wypowiem.

  Luther
  widziałem ten watek, i przyglądałem się screenom z gier. To poza szybszym rozmazanie się tekstur jeśli chodzi o odległość, to wypadało to na niekorzyść nvidi , to można było zauważyć że u nvidi brakuje sporadycznie jednego czy tez dwóch cieni (np AC dywan na domku czy coś takiego).

  Z reszta wielkość screenów nie pozwalała na dokładne oględziny i porównanie ich tak na serio.

  morgi
  co do hotfixów to dobrze ze wogóle są, bo to znaczy że producent cały czas poprawia coś w swoich sterownikach. A ilość gier jak i konfiguracji sprzętowych jest ogromna wiec nie można wszystkiego naraz zrobić dobrze, tym bardziej że pojawiają się patche do gier i inne mody do gier.


 25. Vetch (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 11:18)
  A jednak wybrales Nvidie, bo ma to cos, a ati sie grzeje i halasuje, bo tak ma od wielu lat. Mozna grac na obu, ale sa smaczki, ktore nadaja ton dyskusji i czasem przechylaja szale w jedna strone.

 26. Do wszystkich piewców wyższości składaków a'la ATI (autor: Remedy | data: 23/12/08 | godz.: 11:26)
  Dopóki nie wyeliminują całkowicie microstutteringu oraz nie doprowadzą rzeczy do takiego stanu, że KAŻDA gra wykorzysta taką kartę w pełni (czasem kanapka działa o kilkadziesiąt procent wolniej od pojedyńczej karty) to mogą je sobie wsadzić w sam środek dupy.

  Szkoda, że nikt nie spomina o tym że czasem dla kawału Catalysty potrafią przestawić odświeżanie na 60Hz i ni ch...ja nie chcą zmienić tego parametru na wyższy. Tak, są jeszcze ludzie z monitorami CRT gdzie odświeżanie ma znaczenie.


 27. Ati sie grzeje (autor: niewidzialny27 | data: 23/12/08 | godz.: 11:40)
  jakos uzywam od kilku lat i niezauwazylem zeby sie grzala czy halasowala, przeciwnie do gf kiedys jak zamontowalem 9800 znajomemy i uruchomilismy komputer raczelismy sie zastanawiac czy nie padl ktorys z wentylatorow w kompie.
  pozatym poczyatajcie sobie na forach o temperaturach 280, rekordzista bez podnoszenia zegarow na standardowym chlodzieniu bez obudowy wykrecil 130 stopni i gf sie nie grzeje :)


 28. @Vetch (autor: Chucky | data: 23/12/08 | godz.: 11:57)
  bo trzeba dokladnie czytac...
  1. piekarniki bo maja ostro skrecone wentyle zeby nie halasowaly, na mojej Gainward HD4850 GS wentyl jest ustawiony na 40% i nic nie slychac a temp w stresie 55'C...
  2. a kto wklada do budy silent-pipe bez zadnego nawiewu? lol...


 29. @Luther (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 12:00)
  Wydaję mi się że mamy kolejnego fanboya:)
  Sorry ale woda w crysisie, błędy z far cry, problemy z cieniami w hard truck 18.
  odnośnie zdania:
  "Jeśli zaś chodzi o niezgodne z rzeczywistością komentarze dotyczące sterowników (co w swoim komentarzu określiłeś słowem wziętym prosto z rynsztoka) to powoli się do nich przyzwyczajam - w miarę jak przekonuję się, że miał rację Stanisław Lem mówiąc: "Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów".
  Coś czuję że jesteś jednym z nich. I AMD/ATI i Nvidia mają swoje plusy i minusy. Ja więcej ich zobaczyłem przy użytkowaniu GF, aczkolwiek wiem że jest dużo dziedzin gdzie stery na GF lepsze.
  Trochę obiektywizmu fanboyu.
  Jakbyś się dalej upierał to mogę sobie przypomnieć dużo więcej tytułów gier gdzie są problemy ze sterami dla GF. Ale po co w to brnąć.
  Ja uważam ( i to jest moje prywatne zdanie i subiektywne odczucie) że na sterach ATI mnie się lepiej pracuje.


 30. Marek1981 (autor: Remedy | data: 23/12/08 | godz.: 12:27)
  Przynosisz wstyd swoejmu rocznikowi (o ile to twój rocznik). Po pierwsze nazywasz kogoś fanboyem co już samo w sobie czyni z ciebie obsmarkańca góra 14 lat. Po drugie, przypomnij mi czyje to sterowniki kasowały ostatnio kamienie i krzaczki w jednej z gier?

 31. w ilu grach crossfire nie dziala? (autor: komisarz | data: 23/12/08 | godz.: 12:40)
  w ilu prowadzi do mikrolagow, ktore niszcza plynnosc mimo srednich 100fps? Atiboye pitola, zeby pitolic. Obecne 2 chipy sa gorsze niz jeden wydajnieszy na rynku high end z wielu powodow - oprocz podancyh wyzej:
  - support dla takich kart umiera najszybciej i potem jedzie sie na 1 rdzeniu (potem = wtedy, kiedy najbardziej przydalby sie ten drugi)
  - pobor pradu jest ogromny
  - dwa wolniejsze chipy moga byc szybsze niz jeden bardziej wydajny, ale zawsze beda slabsze niz 2 wydajne.
  Naprawde trzeba miec mocno naciagniete klapki na oczach, zeby nie widziec oczywistych wad tego rozwiazania. Ono moze sprqdzac sie w middle-end, bo taki jest doselowy rynek jednego chipu ati, ale do high end nie ma startu.


 32. ogólnie (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 13:12)
  @Remedy
  U mojej mamy (gf7300gt)samo się też przestawiało na 60MHz, po wgraniu sterów od monitora ustało.
  @slanter
  ja też mam linucha (ubuntu ) i też nie mam problemów ze sterami. Ale myślę że i tak przed nimi daleka droga do doskonałości.
  @morgi - jak zwykle pajacujesz. Przykład najgłośniejszej grafiki GTX280. A z drugiej strony pamiętna x1950pro z chłodzeniem accellerox2.
  Więc głośność to sprawa dyskusyjna.
  Prawdą jest to że AMD od niedawna pozwoliła na modowanie swoich konstrukcji


 33. @Remedy (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 13:22)
  Czytanie ze zrozumieniem nie jest mocną stroną Polaków. Nigdzie nie napisałem, że nie ma problemów ze sterami ADM, wręcz przeciwnie.
  Kwestia znajdywania błędów pojawia się w obu obozach, więc o co biega?? Obalam tylko mit że stery ATI/AMD są be a Nvidii super. Ja uważam że stery są mniej więcej na tym samym poziomie ze małym wskazaniem na ATI (subiektywne uczucie).


 34. ... (autor: kulapeta | data: 23/12/08 | godz.: 14:03)
  Niestety, stery AMD nie zachwycają ! W drugim kompie mam Radka 4850 (vista HP 64Bit). Postanowiłem, co nieco zmienić, zakupiłem nowe chłodzonko, założyłem, wszystko-ok ! Zabrałem się do kręcenia (programowo da się dociągnąć do 730-740), poszło gładko, więc wgrałem nowsze stery 8.9 i... Po restarcie komp się nie uruchomił, po dłuższej analizie okazało się, że to wina sterów, bo po wgraniu wersji 8.7, wszystko wróciło do normy, no i jadę cały czas właśnie na tych. Po prostu panowie z AMD w nowszych sterownikach zrobili niespodziankę, fajnie !

 35. "z linuksem znaczna poprawa"... (autor: XTC | data: 23/12/08 | godz.: 14:08)
  w praktyce wygląda to jeśli chodzi o rynek chipów do lapsów nieco mniej różowo.
  2 modułowe chipy ATI pchane w dolnej półce notebooków mają problemy właśnie z uwagi na dwie karty.
  Z kolei sterowniki nV - do których nie miałem zarzutu na desktopach - mają od dawna błąd nie pozwalający normalnie regulować jasności podświetlenia matrycy.
  Ogólnie nieciekawie.
  Raz swego czasu próbowałem linuksowych sterowników ATI przy R8500 - dostałem wtedy jasny sygnał, żeby sobie darować.


 36. komisarz (autor: Markizy | data: 23/12/08 | godz.: 14:21)
  jeśli chodzi o mikrolagi to polecam cały artykuł http://pclab.pl/art33407.html
  a w szczególności stronę
  http://pclab.pl/art33407-26.html

  Widać że AMD zrobiło postęp jeśli chodzi o przejście z Serii 3xx0 do serii 4xx0. Ale nigdy nie będzie dobrze dopóki programiści (gier) nie naucza się pisać programy wielowątkowe, i wykorzystywać moc kilku rdzeni.


 37. @XTC (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 14:40)
  8500 to raczej jesteś do tyłu z testowaniem sterów.

 38. @Marek1981 (autor: XTC | data: 23/12/08 | godz.: 15:44)
  Zapewne - jednakże nikt mi nie płaci za testy a urazy pozostają.
  Masz jakieś info w sprawach o których napisałem?
  Czy Twoje doświadczenie sprowadza się tylko do "komfortu pracy na sterach" jak to bezsensownie określiłeś? ;)
  Ups - a może jesteś po prostu za bardzo do tyłu :)


 39. Wszystko super (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 16:05)
  ale dualiki to wprowadzala Nvidia, a teraz ati robi z tego guru highendu, chociaz wie ze to lipa, skonczona strata kasy, stara prowadzaca donikad technologia, bo dlaczego dobrodziejstwa dualikow nie tykaja w zasadzie nizszych polek, skoro to ekonomiczniejsze i wydajniejsze niz tworzenie wiekszych chipow. Nvidia kanapki wprowadza, ale to bardziej jest udostepnienie oferty konkurencyjnej, dla tych łosi, ktorzy na to pojda, choc otwarcie ta firma mowi, ze to kiepski wybor, ale kaska...

 40. morgi (autor: Markizy | data: 23/12/08 | godz.: 16:50)
  budowanie dużego chipa jest mniej ekonomiczne, ale eksploatacja jest prostsza.

  Duży chip ma następujące wady, mniejszy uzysk z wafla, większa ilość wydzielania ciepła, bardzo zaawansowane układy np gt260/280 potrzebują bardzo skomplikowanego PCB przez kontroler 4xxbitowy pamięci, długi czas projektowania układu.

  W małym chip, z jednego wafla uzyskuje się znaczniej więcej sprawnych układów, szybciej się projektuje pojedynczy układ. kontroler 256bitowy znacznie zmniejsza ilość połączeń, prostsze PCB i tańsze w produkcji.

  Jedyny problem jest taki że przez to że układ nie jest duży, posiada ograniczenia fizyczne które w stosunku do dużego układu musi nadrabiać albo MHz, albo poprzez połączenie 2 czy więcej takich układów. Przy łączeniu układów pojawia się problem z generowanie obrazu to znaczy który chip co generuje, i przy niektórych grach może się okazać ze tylko jeden z nich będzie działać.

  I biorąc to pod uwagę lepszym rozwiazaniem jest robienie mniejszego układu, i dopracowywanie ich możliwości pod względem maksymalnej MHz pracy, czy tez pracy kilku układów (to można zrobić już programowo)


 41. @Markizy (autor: komisarz | data: 23/12/08 | godz.: 17:34)
  wszystkie wady jaki opisales dotycza producenta. Tymczasem wady rozwiazan dwuchipowych dotycza uzytkownika. Oczywiscie jeden nie istnieje bez drugiego, ale wole zeby producent sam rozwiazywal swoje problemy, a nie zrzucal je na uztkownika, "bo tak jest taniej".

 42. Zauważyłem, że wielu (autor: Elektron | data: 23/12/08 | godz.: 17:48)
  ślepo kieruje się na nvidię, bo mają wydajniejszy pojedynczy układ.
  Ja osobiście mam w D, kto ma wydajniejszy pojedynczy układ. Biorę to co jest najlepsze cena/wydajność. Wolę zapłacić mniej za grafę i pograć bezstresowo w aktualnie dostępne i nadchodzące gry (które of coz zostały choć trochę zoptymalizowane do PC). Co z tego, że kilka stów droższy wystarczy mi na pół roku dłużej? Za kilka stów to ja będę miał prawie na nową grafę która mi wystarczy na następne dwa lata.
  Niektórzy po prostu nie potrafią tego zrozumieć, ale przecież trzeba o czymś bezsensowne dyskusje prowadzić.
  Wesołych Świąt!


 43. Markizy (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 19:23)
  Czyli wniosek taki, ze Nvidia robi to co uwaza za logiczne i ekonomicznie zasadne, a dualiki to mnostwo problemow i ati robi sobie z kupujacych x2 babola, uzasadniajac to zawilym klamliwym marketingiem co 2 glowy to nie jedna.

 44. @XTC (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 19:48)
  ze względu na pracę nie mam już prawie na nic czasu. Czasami jeszcze zdarza mi się coś przerabiać w photoshopie i bawić się we flashu.

 45. @morgi (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 19:52)
  wytłumacz mi logikę twojego rozumienia:)
  ""Czyli wniosek taki, ze Nvidia robi to co uwaza za logiczne i ekonomicznie zasadne, a dualiki to mnostwo problemow i ati robi sobie z kupujacych x2 babola, uzasadniajac to zawilym klamliwym marketingiem co 2 glowy to nie jedna."
  no przecież gtx295 to też 2 głowy więc nvidia nie postępuje jak piszesz.


 46. elektron (autor: komisarz | data: 23/12/08 | godz.: 19:59)
  nie zrozumiales dyskusji, a wyskakujesz z wnioskami i jeszcze sie dowartościowujesz kosztem innych.

  Kiedy mowa jest o "gigachipie" czy kartach dwuukladowych, nikt nie mysla o rozwiazaniach za kilkaset zlotych. Nie ten segment rynku.


 47. dualiki dualkikami (autor: Elektron | data: 23/12/08 | godz.: 20:30)
  ale w końcu są one oparte o jakąś pojedynczą grafę. I wolałbym dualika na 2 tanich radkach, niż jednego gigachipa nvidii za Bóg wie ile kasiory, czy podwójne nowe GTX. Ceny tych ostatnich na pewno nie będą nagle super opłacalne.

 48. Marek1981 (autor: morgi | data: 23/12/08 | godz.: 21:50)
  Bo kanapka jest na odwal sie, zeby byla kontropcja do zakupow, po prostu lepiej dopracowany Quad-Dualchip, o ile mozna mowic o dobrym zakupie dualika, pozyje to kilka miechow z grubsza bo jest skazane na zastapienie monolitem, ale jest i jakies leszcze to kłapna jako luksus. Jednak Nvidia mowi wprost, ze nastepne highendy beda monolity, byc moze przewlekane kanapkami na odczepke. Zreszta podobnie jest z cala koncepcja SLi i CUDA, ja to niemilosiernie opierniczam, bo to na tym etapie nie ma szans, podobnie jak PhysX zerzniete skupione i dzialajace tylko w grach z silnikami to wspierajacymi, czyli jedna wielka kicha.

 49. @morgi (autor: Marek1981 | data: 23/12/08 | godz.: 23:50)
  wreście zaczynasz sensownie gadać. Nie możesz tak argumentować od samego początku?? Byłbyś bardziej "zjadliwy"- bardziej obiektywny

 50. Remedy (autor: Dzban | data: 23/12/08 | godz.: 23:57)
  ten problem z 60Hz występuje tylko na niektórych monitorach. Na magu 17" go nie miałem za to na iyamie LS902UT tak. Wystarczyło włączyć monitor przy włączaniu komputera i odświeżanie było OK.

  Luther
  Nie udawaj debila bo wszyscy widzieli screeny na nowych sterownikach 180.48 które zwiększają wydajność kosztem jakości.
  A że w najnowszych testach 4870 vs GTX 216 Geforce wypada lepiej tylko dlatego że testowano na starych(8.11) sterownikach.
  I jeszcze raz wyjaśnij dlaczego mam zarośnięte drogi w obliwionie? Shadoc w komentarzach na in4.pl prubował to wyjaśnić. Na screenie z Fallouta 3 też widać trawę na środku ścieżki i rozmyte tekstury. Nie po to się ustawia filtrowanie x16 żeby go nie było.

  Morgi
  Co do sterowników to co miesiąc są poprawiane sterowniki AMD i widać poprawę. Crossfire działa w większości gier. Jak pamiętam to tylko w Gothicu 3 nie działa. Co do microstutteringu to nikt tego dobrze nie zbadał a artykuł na pclabie był tendencyjny jak zwykle. Nowe "wspaniałe" sterowniki 180.48 to w sumie ściema. różnic w wydajności na 9600GT nie zauważyłem za to anomalie w Obliwionie tak. Fajny bajer chociaż że nie trzeba podłączać monitora do drugiej karty żeby użyć PhysX ale w sumie żądna gra nie wykorzystuje tego API dobrze. Poza tym sterownik PhysX pożera dużo mocy procesora więc nie widzę tu Rewolucji. Wormonger jest słaby graficznie choć fizyka jak na strzelankę całkiem fajna. Chociaż nie ma tego "czegoś". Np w UT2004 mogę grać dużo dłużej i nie być znudzonym. Grafika na podobnym poziomie czasem i działa płynniej na moim komputerze jak i na znacznie gorszych konfiguracjach. Jak na strzelankę to broni w Wormongerze jest mało, trybów gry też i mapy są słabe i ciasne. A co do SLi do Quad SLi dalej w większości gier jest słabsze od Tri-SLi ale to pewnie wina słabawego 9800GX2 któremu ktoś dał tylko po 512mb ramu na rdzeń. AMD robi to sprytniej i taniej i dzięki temu mamy na rynku teraz prawdziwą konkurencję. Nowy rok zapowiada wiele ciekawych kart jak i nowy DX11. I może w końcu GTA IV zacznie działać jak powinno po wyjściu nowego patcha.


 51. Gigachipy (autor: LOLO64 | data: 24/12/08 | godz.: 01:58)
  Zarówno NV jak i ATi robi swoje dwuchipowe karciochy za pieniądze, których nie wyciągnie pierwszy lepszy zjadacz chleba. Poza tym, technologioe dzielenia rederingu są, lekko mówiąc niedopracowane. Choć powiedzmy sobie szczerze, że na tym polu obie firmy uczyniły spore postępy (zwłaszcza ATi). Jeśli 2 chipy zaczną sie w koncu skalowac na poziomie bliskim 100% w każdej grze, wówczas ta technologia zostanie przeniesiona na nizszy segment kart i stanei się standardem.

 52. @Dzban (autor: Luther | data: 24/12/08 | godz.: 08:55)
  Poza chamstwem nic innego nie jesteś w stanie zaprezentować? Smutne.

  Napisałem, że jeśli chodzi o Fallouta 3 bzdurą jest wyciąganie wniosków o szczegółowości, bo engine tej gry dynamicznie generuje niektóre elementy, przez co nie da się uzyskać dwóch identycznych zrzutów na dowolnych sterownikach dowolnej firmy. I tyle.


 53. Dzban (autor: komisarz | data: 24/12/08 | godz.: 11:44)
  Jak to mozliwe, ze sterowniki sa takie dobre, jak piszesz, skoro "AMD co miesiac poprawia sterowniki i co miesiac widac poprawę"?

 54. Ale żeś teraz komisarz (autor: Elektron | data: 24/12/08 | godz.: 13:14)
  pierdolnął bzdurę. Może chcesz mi powiedzieć, że wszystkie sterowniki innych firm oprócz ATI w dniu premiery są dopracowane w 100% i nie trzeba już nad nimi pracować. To można właśnie wywnioskować z twojej wypowiedzi. Czyli Nvidia sterowniki zrobiła już zoptymalizowane i genialne 10 lat temu, teraz tylko dodają obsługę nowych kart. LOL
  Skoro u ATI widać poprawę co miesiąc, a u nvidii co rok, to znaczy, że Nvidia nic nie robi, albo ich zespół programistów nie potrafi już niczego poprawić.


 55. ...albo to znaczy (autor: Remedy | data: 25/12/08 | godz.: 01:47)
  ...że poprawiać trzeba coś raz na rok u Nvidii a raz albo 10 razy w miesiącu u ATI. Gdyby to były samochody to który byś wybrał?

 56. Za czasów mojego GeForce-a 2 (autor: Iras89 | data: 25/12/08 | godz.: 02:26)
  pamiętam, jak przymierzając się do zmiany grafy wtedy wszyscy "szpece" z mojego otoczenia mówili mi:" Radeon jest lepszy od GeForce-a, ale ma kiepskie sterowniki". nie posłuchałem ich i kupiłem radka 9550, który okazał się strzałem w 10 i nie przypominam sobie by mnie kiedyś zawiódł. Teraz siedzi w starym kompie brata i nigdy nie narzekał na sterowniki.

 57. Odnośnie sterowników Nv i ATI (autor: Saturn64 | data: 26/12/08 | godz.: 09:48)
  Poczytajcie to..

  http://www.benchmark.pl/..._awarii_Visty-3040.html


 58. ... (autor: Saturn64 | data: 26/12/08 | godz.: 10:04)
  Poza kartami NVIDIA, dalsze statystyki przedstawiają się następująco: 18% awarii spowodowało oprogramowanie Microsoft - sam system lub inne aplikacje. Sterowniki ATI przyczyniły się do ponad 9% błędów, zaś Intela do 8%. Inne oprogramowanie firm trzecich łącznie stanowiło 18% błędów. Pozostałe 17% raportów nadesłanych przez użytkowników nie pozwala określić jednoznacznej przyczyny problemu.

 59. ... (autor: Saturn64 | data: 26/12/08 | godz.: 10:12)
  Oczywiście nie piszę jak sytuacja wygląda w dniu dzisiejszym gdyż nie mam takich informacji (prawdopodobnie jest już o wiele lepiej) Jednak czytając posty osób plujących na sterowniki ATI a wychwalające sterowniki Nv pozwoliłem sobie przedstawić jak wygląda stabilność sterowników z windowsem Vista z ujawnionego wewnętrznego raportu NV. Moim zdaniem sterowniki obu firm nie są na tyle dopracowane by powiedzieć o nich, że są na prawde udane.

 60. @Remedy (autor: Saturn64 | data: 26/12/08 | godz.: 10:23)
  .. a to, że coś jest poprawiane bardzo często nie znaczy, że jest to złe podejście (Porsche co roku poprawia swój model a ludzie piszą, że to jedno z najbardziej udanych aut na rynku) a może pochwalasz podejście takich firm do swoich klientów jak firma Creative) ja akurat mam X-Fi (a na poprawione sterowniki trzeba było czekać 9 miesięcy i pisać petycje z nawoływaniem do firmy notabene podpisaną przez 100000 użytkowników owego sprzętu. Więc mając wiele opcji do pobrania można sobie samemu wybrać najbardziej odpowiednie dla swoich potrzeb. Nie uważam tego jako coś złego a wręcz przeciwnie. Gorzej jak firma uważa się za nieomylną i tkwi w swoim uporze.

 61. Saturn64 (autor: komisarz | data: 26/12/08 | godz.: 19:53)
  a ja wole jak od poczatku jest dobrze i nie trzeba poprawiac. Duzo napisales, ale po co dajesz ekstremelne przyklady?

 62. @Saturn (autor: Marek1981 | data: 27/12/08 | godz.: 09:50)
  Ale sypłeś teraz przykładem:) Morgi Cię przeklnie

 63. @Komisarz (autor: Saturn64 | data: 27/12/08 | godz.: 10:07)
  ...a kto tego nie woli. Wiele rzeczy bym chciał a niestety nie mam :). Czy to były ekstremalne przykłady?. W sprzęcie komputerowym siedzę już ponad 10 lat i na pewno tego przykładu nie określiłbym jako ekstremalny. Podałem firmę Creative ponieważ ona akurat miała swoich klientów w głębokim poważaniu (po zakupie ich sprzętu). Miałęm wiele kart Creative i problemy ze sterownikami były przecież i z Audigy 2 (która swego czasu była bardzo drogą kartą a na sterowniki do Visty trzeba było czekać chyba ponad rok czasu (i to chyba na jakieś nieoficjalne) Jednak największym byblem jaki posiadałem to chyba ATI Theather 550Pro (ponoć największe możliwości techniczne układu a najbardziej tragiczne oprogramowanie i związane z nim możliwości).

 64. hmm. (autor: RuMuN | data: 27/12/08 | godz.: 21:56)
  Jezeli chodzi o stery ? to ogolem wole Ati (sa latwiejsze w obsłudze, nigdy nie mialem problemu z podlaczeniem tv,) a mialem grafik od radeona 2 (x800pro, 4850,9000 pro) a grafik nv (gf2mx400,riva tnt2, gf 4 4200, 4400, prawie 6800 ;) no i 7600 gt) i plusa przyznam wlasnie Ati za przyjazne sterowniki dla usera. owszem moze nie sa supa dupa znich ale sa prostrze ni od nv.
  i ciekawi mnie watek fanboyowania ;] niezle sie czyta kontry itd.
  nie lepiej usiasc i pomyslec co jest lepsze na twoja kieszen ? czy beda cie lubiec koledzy jak bedziesz mial 3 sli gtx 280 ? a jak kupisz 9600 to sie beda smiac ?.
  Kazdy patrzy na majetnosc swoja i kupuje to na co go stac i u zna za rosadne. jak ktos nie ma 1000 zl na karte a chcialby pograc to kupi tanszego ati i wolec bedzie zeby mu wyło i gral z hełmofonem, ale bedzie gral tak samo jak i ten co ma 3way sli, i nie bedzie narzekal. a omawianie co jest lepsze z samych testow, recenzjii, czy nowinek i mowienie ze to jest bee a to nie to dlamnie glupota :D, Ati czy NV kieruja sie swoimi strategiami i maja swoich strategow doradcow. nie obrazilbym sie gdyby ati robilo na mid-end a nv dla hi-end. w tedy by był spokoj i nikt by nie oczernial nikogo i Stasiu Lem by spal spokojnie ;]

  PS.
  Niech bedzie Nvidia
  Niech bedzie ATi
  NIech niebedzie monopolu ;]


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.