Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 18 maja 2009 
    

40 lat Verbatim


Autor: DYD | źródło: Verbatim | 23:36
(4)
W 1969 r. w jednym z garaży Doliny Krzemowej Reid Anderson zapoczątkował historię firmy kojarzonej dziś na całym świecie z nośnikami danych. W tym roku Verbatim świętuje swoje czterdzieste urodziny jako trzecia co do wielkości marka na europejskim rynku cyfrowych nośników danych i znany producent nośników optycznych. Prezesem Verbatim EUMEA jest obecnie Gary Milner. W 2009 r. przejął on stery od Jürgena Fritza, który kierował spółką przez ostatnie 20 lat.

Wszystko zaczęło się w 1969 r. pod nazwą Information Terminals Corporation (ITC), gdy Anderson zdał sobie sprawę z potencjału tkwiącego w rynku komputerowych nośników danych. Pierwszym dokonaniem jego niewielkiej firmy było umieszczenie taśmy w obudowie kasety, a następnie opracowanie własnych kaset o niezwykle stabilnych i zapewniających precyzyjne działanie obudowach z poliwęglanów. W 1973 r. inżynierowie ITC udoskonalili pierwsze 8-calowe dyskietki firmy IBM, tworząc specjalną osłonę chroniącą dysk przed zabrudzeniem i uszkodzeniami. Kolejnym krokiem na drodze do sukcesu było stworzenie w 1976 r. pierwszej wytwórni nośników ITC, w której w trakcie innowacyjnego procesu produkcyjnego dyski pokrywano specjalną teflonową powłoką. Nośniki, które później dostepne były także w w formacie 5,25 cala, wprowadzono na rynek pod marką "Verbatim", co po łacinie oznacza "dosłownie".

W momencie, gdy firma zmieniała nazwę na "Verbatim", na cześć swojego najlepiej sprzedającego się produktu, zatrudniała już ponad 1000 osób. W 1979 r. zadebiutowała na giełdzie, a dwa lata później, dzięki wprowadzeniu dyskietki DataLifePlus, wzmocniła swoją międzynarodową reputację producenta wysokiej jakości nośników danych. W celu rozpoczęcia działalności na rynku japońskim Verbatim utworzył spółkę joint venture z Mitsubishi Kasei. W roku 1994 firmy połączyły się z Mitsubishi Petrochemical tworząc Mitsubishi Chemical Corporation.

Obecnie macierzysta spółka Verbatim działa pod nazwą Mitsubishi Kagaku Media. W latach 90. Verbatim osiągnął pozycję lidera rynku dyskietek, które jednak już wówczas zaczęły być wypierane przez nośniki magnetooptyczne, a następnie płyty CD. Od 2003 r. firma działą intensywnie na polu nośników CD i DVD.

W ostatnich latach oferta Verbatim została poszerzona o napędy USB, karty pamięci flash, zewnętrzne dyski twarde oraz akcesoria komputerowe. Ostatnio, wprowadzając serię kart SSD ExpressCard, Verbatim wkroczył na rynek nośników typu Solid State Drive (SSD).

 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: Faraonix | data: 19/05/09 | godz.: 00:07)
  dla mnie to byla zawsze dobra firma
  Kupowalem Verbatima jeszcze za czasow dyskietek 5,25" i nadal kupuje


 2. fakt (autor: Demo | data: 19/05/09 | godz.: 07:51)
  ważne dla mnie rzeczy zawsze kisiłem na verbatimach.

 3. ... (autor: Remedy | data: 19/05/09 | godz.: 12:40)
  ...i chyba każdy ma takie same wrażenia odnośnie produktów tej firmy. Dla mnie od zawsze synonim jakości. Sto lat i jeszcze dłużej! :)

 4. ... (autor: maw136 | data: 20/05/09 | godz.: 22:13)
  potwierdzam z autopsji (platinum spoko) ale ostatni cake 100 płyt DVD+R od Verbatima :)

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.