Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2023
Środa 22 lipca 2009 
    

Szansa na niższe ceny SSD


Autor: DYD | 16:08
(18)
Firma Intel przechodzi na bardziej zaawansowany, 34-nanometrowy (nm) proces produkcyjny swoich dysków (SSD) bazujących na pamięci NAND flash, które stanowią alternatywę dla komputerowych dysków twardych (HDD). Dzięki mniejszym rozmiarom układów scalonych i ich zaawansowanej konstrukcji przejście na technologię 34 nm pozwoli obniżyć nawet o 60 procent ceny stacji SSD, jakie płacą producenci komputerów stacjonarnych i laptopów oraz konsumenci. Stacja typu Multi-Level Cell (MLC) Intel X25-M Mainstream SATA SSD jest przeznaczona do komputerów stacjonarnych oraz laptopów i dostępna w wersjach o pojemności 80 GB i 160 GB.

Dyski SSD to urządzenia do przechowywania danych stosowane wewnątrz komputerów. Ponieważ nie mają ruchomych części, cechują się większą wydajnością, energooszczędnością i trwałością niż tradycyjne dyski twarde. Stacje SSD są cenione przez graczy, twórców mediów oraz entuzjastów technologii i odegrały kluczową rolę w pojawieniu się ultralekkich laptopów, które zdobywają coraz większą popularność ze względu na wzornictwo, rozmiary i dłuższy czas pracy na zasilaniu bateryjnym.

„Naszym celem było nie tylko przejście na 34-nanometrową litografię pamięci NAND flash, ale również osiągnięcie takiej samej lub lepszej wydajności niż w przypadku procesu 50-nanometrowego” — powiedział Randy Wilhelm, wiceprezes firmy Intel i dyrektor generalny Intel NAND Solutions Group. — „W zeszłym roku nasze przełomowe dyski SSD wywołały spore zamieszanie na rynku, a teraz konsumenci i producenci będą mogli je nabyć za ułamek poprzedniej ceny.”

Dyski Intel X25-M z 34-nanometrową pamięcią flash są w pełni zgodne z bieżącą wersją 50-nanometrową i nadal stanowią bezpośredni zamiennik istniejących dysków twardych.

W porównaniu z poprzednią wersją 50-nanometrową nowa stacja Intel X25-M oferuje mniejsze opóźnienia i większą liczbę operacji wejścia-wyjścia na sekundę (IOPS) przy zapisie swobodnym. Mówiąc ściślej, nowe dyski SSD Intela zapewniają 25-procentowe ograniczenie opóźnień i szybszy dostęp do danych, działając z opóźnieniem rzędu 65 mikrosekund (w porównaniu z ok. 4000 mikrosekund w przypadku dysku twardego).

Wydajność zapisu swobodnego wzrosła dwukrotnie, przez co model X25-M jeszcze bardziej zwiększył przewagę nad konkurencyjnymi stacjami SSD. X-25 oferuje do 6600 IOPS przy zapisie bloków 4 KB i do 35 000 IOPS przy odczycie, wyznaczając nowy standard wydajności stacji SSD i bijąc na głowę dyski twarde, które uzyskują kilkaset IOPS. Zapewnia to znacznie krótszy czas reakcji systemu i aplikacji. Ulepszenia w zakresie opóźnień i liczby IOPS są korzystne nie tylko dla użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów, ale również serwerów i stacji roboczych, którzy wykorzystują ekonomiczne, ale wydajne stacje MLC SSD do korporacyjnego przetwarzania danych.

Nowa cena dysku X25-M 80GB wynosi 225 dolarów w partiach do 1000 sztuk (o 60 procent mniej w porównaniu z początkową ceną 595 dolarów przed rokiem). Wersja 160 GB kosztuje 440 dolarów (w porównaniu z początkową ceną 945 dolarów) w partiach do 1000 sztuk. Stacja X25-M jest sprzedawana w standardowej obudowie 2,5-calowej. Stacja X18-M w obudowie 1,8-calowej będzie dostępna później, w bieżącym kwartale.

Dysk X25-M, który stanowi bezpośredni zamiennik dysków twardych SATA i jest zgodny z wszystkimi systemami operacyjnymi, będzie również obsługiwać system Microsoft Windows 7, kiedy wejdzie on do sprzedaży. Intel planuje wprowadzić wówczas aktualizację wbudowanego oprogramowania, która będzie obsługiwać polecenie Trim systemu Windows 7, a także narzędzie, które umożliwi użytkownikom optymalizowanie wydajności stacji SSD w systemach operacyjnych Windows XP i Vista.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. DYD zjedz coś i oddaj tą literkę którą zjadłeś w tytule :) (autor: mandred | data: 22/07/09 | godz.: 16:19)
  jw...

 2. MLC (autor: acd | data: 22/07/09 | godz.: 16:27)
  nie cechuje właśnie mniejsza żywotność niż dysków HDD? Jak to jest wreszcie? Może ktoś zrobi jakiś test przez np. miesiąc gdzie dysk będzie mielił dane przez przerwy. Wtedy zobaczymy co one są tak naprawdę warte

 3. Co to jest to "polecenie Trim"? (autor: Tig3r | data: 22/07/09 | godz.: 16:47)
  Ktoś się orientuje?

 4. SSD (autor: sz4rlej | data: 22/07/09 | godz.: 18:30)
  z tego co wiem dyski SSD mają agranmiczoną ilość zapisów i odczytów, więc mimo wielu zalet nie wiem czy się nadają na dysk systemowy...

 5. poprawkoa (autor: sz4rlej | data: 22/07/09 | godz.: 18:35)
  "agranmiczoną" = ograniczoną

 6. @sz4rlej (autor: soczek3000 | data: 22/07/09 | godz.: 18:44)
  no na dysk systemowy oczywiście, ale nie na dane które ci są potrzebne i których nie chcesz stracić :)

 7. @sz4rlej i Tig3r (autor: d@rio | data: 22/07/09 | godz.: 19:53)
  Mechanizm Trim pozwala informować dysk SSD o usuniętych plikach. Dysk po otrzymaniu atrybutu Trim traktuje dane jako "uszkodzone" i zmniejsza liczbę operacji na nich poprzez ograniczenie wykonywania wewnętrznych procesów optymalizacji i zapobiegania błędom ...
  Więcej tutaj:
  http://t13.org/...gement_Proposal_for_ATA-ACS2.doc
  PS. Dyski HDD też mają ograniczoną liczbę operacji odczytu/zapisu a dokładniej liczby uruchomień/wyłączeń, a do tego dochodzą wynalazki takie jak bad sektory, lipny czas dostępu i transfer,itp.


 8. Dajcie spokój z tymi cyklami zapisu (autor: yantar | data: 22/07/09 | godz.: 19:55)
  10k cykli było w '94, 100k w '97, 500k w 2005, teraz jest już średnio ponad milion aż do 5 mln w najlepszych produktach. Doliczając to, że każda komórka jest tak samo uprzywilejowana można bez problemu rozpraszać dane i wymieniać komórki do zapisu. Średnio licząc dysk SSD ma 3x większą (ogólną) trwałość od tradycyjnego. OCZ już trwałość niektórych swoich produktów ocenia na 1,5mln godzin (171lat). No ale żeby nie szaleć dają 3 lata gwarancji co całkowicie wystarcza.
  Te nieszczęsne, pokutujące 100k cykli zapisu przypisuje się dla 3% odfiltrowanych partii pamięci SDD, a tak przeważnie jest to ok. 1 miliona. Cena i pojemność to jedyne pola na których konkurują jeszcze tradycyjne HD. Jesli nie będzie nowych pomysłów to za 3-4 lata SSD zdominują rynek.

  "2 million (write endurance) x 64G (capacity) divided by 80M bytes / sec gives the endurance limited life in seconds.
  That's a meaningless number - which needs to be divided by seconds in an hour, hours in a day etc etc to give...
  The end result is 51 years!"
  Chyba w takim czasie to każdy sobie nowy dysk sprawi...


 9. yantar - tanie MLC nawet obecnie mają średnio tylko 5-10 tysięcy cykli zapisu. (autor: Rhobaak | data: 22/07/09 | godz.: 20:19)
  I takie pamięci są montowane w 90% dysków SSD dostępnych na rynku. ECC i wear leveling poprawiają oczywiście te wartości, ale do poważnych zastosowań nadają się tylko dyski z SLC, które dorównują odpornością zwykłym dyskom.

 10. @Rhobaak (autor: yantar | data: 22/07/09 | godz.: 21:21)
  To fakt, MLC to nie jest jakas super technologia, ale na system i zwykłe zastosowania domowo/biurowe w dalszym ciągu jest wystarczajaca. Jak to zwykle bywa takie coś zawsze stosuje się by produkt stał się bardziej dostępny. W porównaniu do SLC taki dysk można dobić teoretycznie w 6 m-cy, ale w praktyce zwykły użytkownik nie ma szans tego zrobić i nawet dość intensywnie wykorzystywany dysk będzie pracował kilka lat. Tu mamy powtórkę jak np. była z monitorami LCD, którą matryce wybrać. Można powiedzieć, że dyski MCL to taki odpowiednik w swoim czasie matryc TN na rynku. Zreszta już w artykule MCL są wymieniane przy "poważnych" zastosowaniach. Napewno można w końcu przestać traktować dyski SSD jak ciekawostkę techniczną, a zacząć jako pełnoprawny komponent komputera.

 11. a ta ograniczona (autor: Sajron | data: 22/07/09 | godz.: 23:11)
  ilosc cykli to tylko dla zapisu ja np intaluje bardzo mało rzeczy z kilka na miesiac zatem taki dysk by mi wystarczył na 100 lat jak nie wiecej. :P gorzej jak masz baze danych postawioną na takim dysku co non stop wykonuje jakieś operacje zapisuj , po roku pewnie by taki dysk siadł .

 12. yantar (autor: Elektron | data: 22/07/09 | godz.: 23:13)
  i tu się mylisz, bo zwykłe HDD za 3-4 lata będzie oferować z 4TB za jakieś 500zł w tym transfer będzie spadał od wartości jakichś 200MB/s. Na magazyn jeszcze długo SSD nie wyprze twardzieli. W tym czasie może wyrwie się 128GB SSD za 5 stówek z dość nowej generacji.
  W tym albo na początku 2010 mają się pojawić 3TB, czyli 4 talerzyki po 750GB ;)


 13. widac jaki pierunski postęp jest w ssd (autor: Sajron | data: 22/07/09 | godz.: 23:20)
  ten dysk sprzed roku kosztował 600$ a teraz masz juz za 225$. prawie 3x taniej .jak tak dalej pojdzie to za rok/dwa ten dysk bedzie chodzic za 70-100$. szacuje że Intel przy tech 24nm NAND flash będzie mógł taką cene zaoferowac.

 14. dla pewnosci w system Windows ... (autor: Duke Nukem PL | data: 22/07/09 | godz.: 23:22)
  lub inny rezydujący na SSD przekonfigurowałbym tak aby profile userów, systemowe temp'y i plik wymiany siedziały na zwykłym HDD. Może to jest paranoiczne ale myślę że w świetle wciąż słabej żywotności SSD ma to sens.

 15. @Duke Nukem PL (autor: d@rio | data: 23/07/09 | godz.: 01:22)
  HeHe to jakby kupić mercedesa kombi i nadal wozić żonę i dzieci autobusem ;) ...

 16. @Elektron (autor: yantar | data: 23/07/09 | godz.: 02:54)
  Nie wiem czy się mylę, ale magazyn 4TB potrzebuje garstka zwykłych userów. Więc to przejęcie dominacji przez SSD na desktopach wcale nie jest takie niepewne w tym czasie. Oczywiste jest też, że tradycyjne HD nie znikną z dnia na dzień. Ale jak takie zapełnione 4TB piedyknie bez RAID to tylko płacz i zgrzytanie głowic. Jak widać tak czy siak SSD wyrwą kawał rynku HD.
  Dodatkowo przy tej ilości RAMu jaka obecnie można wpakować do blaszaka, można chronic ilość cykli zapisu SSD przez wydzielenie RAM dysku, dla mniej istotnych danych, które są nonstop zapisywane typu logi. Wystarczy zrzucać je co jakiś czas, albo przy zamykaniu systemu. Są też i hybrydy MLC/SLC. No i nie zapominać, że im więcej na tradycyjnym HD operacji głowicą w stosunku do czasu pracy to ryzyko awarii wzrasta już dość istotnie, a na to sie jeszcze nakłada zwiększenie ryzyka awarii wraz ze wzrostem temperatury (wystarczy skok o parę stopni C).
  Chyba, że coś jednak dygnie w tych tradycyjnych dyskach z nieruchomą głowicą, na co bym się szczerze mówiąć nie obraził.


 17. Hyhy... (autor: KaszeL | data: 23/07/09 | godz.: 14:11)
  Jak zwykle śmiać mi się chce z wszystkich narzekających na żywotność SSD. Wyliczajcie sobie żywotność na papierze... To jak z tym lodem przez szybę :P

  Od półtora roku używam w laptopie na system i dane gównianego, najtańszego dysku SSD bazującego na MLC. I co? I nic... Zero problemów. Już teraz ceny spadły do tego poziomu, że ten 64GB dysk pewnie za pół roku wymienię na 128GB. Potem pewnie na 256GB. W doku w serwerze i desktopie mam tanie konstrukcje na SLC, niczym się nie różnią w codziennej pracy od tego tandetnego dysku MLC.


 18. KaszeL (autor: Sajron | data: 25/07/09 | godz.: 09:30)
  ja to kupuje sprzęt co poł roku jak wychodzi jakas nowosc wiec ten dysk nawet nie zdążył by się u mnie zmarnowac w 10% a już bym go wymieniał na lepszy.

  btw obecnie mam 2 dyski Intela SSD 2x160GB w raid puszczone. i planuje wymienic na wersję G2 34nm jak się 320GB modele pojawią.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.