DVP868HD oferowany już od początku 2009 roku, wciąż jest najwyższym modelem stacjonarnego odtwarzacza DivX/DVD w ofercie firmy Ferguson. Jest on pierwszym i zarazem jedynym do tej pory playerem tej marki oferującym częściowe wsparcie materiału HD. Umożliwia on odtwarzanie plików w formacie DivX HD 720p, a także większości obecnie stosowanych formatów plików video i audio. Oferowany w cenie około ~280zł oprócz wspomnianego wsparcia HD, cechuje się wieloma złączami video i audio oraz złączem USB 2.0. Zapraszamy do krótkiej prezentacji jego możliwości i przejrzenia funkcji jakie oddaje on użytkownikowi.
Wygląd zewnętrzny
W firmowym opakowaniu w jakim przybył sprzęt znajdziemy przewód Audio/Video (3xRCA), instrukcję obsługi, gwarancję oraz pilot wraz z kompletem baterii AAA (x2). Jeśli więc chcemy korzystać z cyfrowego złącza HDMI lub Component trzeba dokupić stosowny kabel. Sam odtwarzacz nie wyróżnia się specjalnie wyglądem - czarny design, ze srebrną wstawką wzdłuż frontu, plastykowymi przyciskami i dużą otwieraną klapką nie budzą specjalnego zachwytu. Zwłaszcza wyjątkowo szeroka dolna klapka maskująca złącze USB to wymysł dość kuriozalny, jednak w tym przedziale cenowym nie można być zbytnim estetą i liczyć na wysoką jakość wykonania.
W lewym dolnym rogu umieszczono przycisk zasilania, obok którego znajduje się dioda świecąca kolorem czerwonym, gdy odtwarzacz znajduje się w trybie czuwania, zaś po włączeniu zmienia kolor na niebieski. Na niebiesko świeci także wyświetlacz pokazujący czas i rodzaj aktualnej ścieżki filmu. Całkowicie z prawej strony umieszczono pięć przycisków sterujących: głośność -, głośność+, odtwarzanie, pauza oraz zatrzymanie. Tackę typu slim umieszczono natomiast asymetrycznie, z lewej strony. Tuż obok niej z prawej strony swoje miejsce znalazł ostatni przycisk służący do jej otwierania i zamykania. Z prawej strony, pod wspomnianą bardzo szeroką klapką kryje się gniazdo USB 2.0 pozwalające na podłączenie m.in. napędu pendrive czy też dysku twardego.
Tylna część Fergusona zawiera pokaźny zestaw złącz video i audio. I tak zaczynając od lewej strony mamy do dyspozycji włącznik urządzenia, złącze analogowe 2.0 dla dźwięku, złącze HDMI dla dźwięku i obrazu, złącze component i composite dla obrazu, S-video, a także coaxialne oraz analogowe 5.1 dla dźwięku. Zestaw złączy kończy optyczne gniazdo audio i złącze SCART. Trzeba pochwalić DVP868HD za bogaty zestaw złączy, spełniający oczekiwania większości użytkowników. Design nie wyszedł najlepiej, jednak nadrobiono szerokim wyborem gniazd.
Specyfikacja techniczna
* DivX® HD 720p - odtwarzanie plików multimedialnych DivX® wysokiej rozdzielczości, po konwersji
* Obsługa polskich napisów
* Zwiększenie rozmiaru wideo w celu uzyskania rozdzielczości 720p/1080i/1080p (FullHD)
* Złącze USB 2.0 - zdjęcia, muzyka, filmy prosto z pamięci USB
* Odtwarzanie plików JPEG o wysokiej rozdzielczości w rozdzielczości rzeczywistej
* Analogowe i cyfrowe wyjścia audio i video
* Wyjście cyfrowe HDMI audio/video
* Obsługa polskich napisów .txt .srt .sub .smi .ssa. Trzy rozmiary czcionki.
* Filmy: DVD, DVD+R/RW, DVD-R/RW, (S)VCD, DivX® HD 720p, pliki video
* Muzyka: CD, CD-R/RW, pliki audio
* Picture CD (JPEG)
Włączenie urządzenia z pilota jest bardzo szybkie - dwie sekundy i odtwarzacz jest gotowy do pracy. Uruchomienie filmu DVD z płyty od czasu naciśnięcia przycisku "Eject" trwa około 10 sekund. Odczyt z pendrive'a też jest szybki i zależy od jego zapełnienia. Jeśli włożymy pendrive lub dysk twardy do portu USB, wyświetli nam się zawartość napędu lub automatyczny start pierwszego dostępnego filmu (w zależności czy funkcja 'Autoplay' zostanie włączona).
Na początku pracy z odtwarzaczem warto zaktualizować firmowe oprogramowanie DVP868HD - na stronie producenta często pojawiają się nowe wersje. Procedura aktualizacji jest prosta i wymaga jedynie zgrania odpowiedniego Firmware na dysk USB i włożenie go do urządzenia podczas startu. Aktualizacja nastąpi automatycznie w ciągu kilkunastu sekund.
Do sterownia bezprzewodowego służy uniwersalny pilot o oznaczeniu RCU580, znany z wcześniejszych urządzeń. Wykonanie jego jest poprawne - wygodne, gumowe klawisze są przyjemne w dotyku, a dodatkowo cześć z nich jest podświetlana na zielono, co ułatwia nawigowanie pilotem w ciemności. Oprócz podstawowych funkcji jakie posiada typowy pilot, umożliwia on m.in. przejście do wybranego momentu danego filmu (ścieżka, godziny, minuty, sekundy), wybór kilku trybów ZOOMa, włączenie i dopasowanie napisów. Przydatną funkcja znaną już z poprzednich modeli jest przycisk BROWSE. Aby pominąć reklamy, dema i inne tego rodzaju materiały na płytach DVD-Video w odtwarzaczu Ferguson DVP868HD wystarczy nacisnąć na pilocie przycisk BROWSE. Po naciśnięciu tego przycisku player przeskoczy od razu do najdłuższego nagrania na płycie.
Przeglądarka plików posiada podział na trzy kategorie (zdjęcia, muzyka, filmy). Odpowiednią kategorię wybierzemy korzystając z pilota. Przeglądnie zdjęć i odsłuchiwanie muzyki (tylko MP3 i WMA) jest maksymalnie uproszczone. Zdjęcia można obracać w czterech kierunkach. Długie nazwy plików w eksploratorze są obcinane, jednak ich pełna nazwa jest wyświetlana w górnej części przeglądarki.
Pora sprawdzić podstawowe możliwości do jakich stworzony został ten model odtwarzacza. W kwestii odczytu materiału HD, Ferguson DVP868HD oferuje wsparcie dla video DivX HD 720p. W praktyce oznacza to tyle, iż odtwarzacz odczyta materiał HD w trybie 720p w kompresji DivX. Niestety nie ma możliwości, żeby player odczytywał popularne pliki zachowane w kontenerze MKV bez specjalnej konwersji. Największym problemem dla odtwarzacza jest codec h264 (MPEG-4 AVC), którego procesor w tym modelu nie uciągnie. Warto tutaj dodać, że DVP868HD pracuje w oparciu o chip Sunplus. Z kolei konwertowanie materiału MKV do wersji zdolnej do oczytania jej przez DVP868HD wymaga specjalnego programu AllPlayer (trzeba ściągnąć i zakupić go we własnym zakresie). Dodatkowym utrudnieniem i uciążliwością jest fakt, że konwertowanie trwa bardzo długo. Nawet na szybkim procesorze, czas konwersji całego filmu trwa od kilku do 10 godzin. Po konwersji dokonywanej na komputerze przerzucamy plik na pendrive, dysk twardy (obydwa z systemem plików FAT32) lub płytę CD/DVD i w takiej postaci może on zostać odczytany w odtwarzaczu.
Najlepszą jakość obrazu uzyskamy na złączach HDMI i component. Układ skalujący umożliwia "podbicie" obrazu do trzech trybów: 720p, 1080i oraz 1080p. Skalowanie wygładza materiał niższej rozdzielczości (DivX/DVD), dzięki czemu na ekranach wysokiej rozdzielczości LCD czy plazmach, obraz jest lepszej jakości.
Nie powinno być kłopotu z odczytem różnego rodzaju formatów DiVX - model DVP868HD czyta praktycznie wszystkie odmiany formatów DiVX. Nie odczytuje jednak filmów z formatach WMV, MP4 czy też popularnych ostatnio FLV (np. zapisane filmy z YouTube).
Napisy możemy konfigurować w kilku wariantach. Można zmienić ich wielkość (3 możliwości) oraz położenie (również 3 możliwości). Dodatkowo mamy zmianę koloru czcionki. Nie ma jednak zmiany rodzaju czcionki, lecz standardowa, zaproponowana przez producenta jest w miarę uniwersalna i czytelna.
Podsumowując, za cenę poniżej 300zł otrzymujemy dość uniwersalny stacjonarny odtwarzacz płyt DVD oraz wszelkiej maści odmian DivXów z dobrym wsparciem wielu formatów napisów. Dzięki szerokiemu wyborowi złączy zarówno video jak i audio można podłączyć urządzenie praktycznie do każdego odbiornika TV i zestawu audio. Złącze cyfrowe HDMI czy component wraz ze wsparciem skalowania do 1080p poprawi jakość obrazu materiału SD. Z kolei cyfrowe audio a także złącze 5.1 zaoferuje dźwięk wysokiej jakości. Design i wykonanie nie jest najwyższych lotów, producent mógłby pomyśleć o lepszej jakości plastyku z jakiego wykonane zostały klawisze z przodu urządzenia - o bardzo długaśnej i nieprzemyślanej klapce nie wspominając. Materiał MKV z uwagi na dość długotrwały proces konwersji nie jest zbyt przystępny, ale dla cierpliwych jest to zawsze jakieś zstępcze rozwiązanie. Ogólnie w tej cenie i do powyższych zastosowań, produkt godny polecenia.
Na zakończenie Galeria zdjęć oraz zrzuty ekranu z menu.
K O M E N T A R Z E
Dobrze że to nie recenzja... (autor: Brauni | data: 31/08/09 | godz.: 21:53) tylko 'rzut okiem' ...
Wg mnie ten odtwarzacz nie oferuje wiele więcej od ok 60 pln tańszego D880 HX.
No może wyjście optyczne audio.
Odtwarzanie materiału HD iluzoryczne.
Klapka zasłaniająca USB to jakiś potwór.
Wg mnie nie ma sensu przepłacać....
za niewiele wiecej (autor: ditomek | data: 31/08/09 | godz.: 22:56) mozna kupic firmowy odtwarzacz divx/usb porzadnej firmy. miałem kiedyś wynalazek typu manta. kupa złomu. Ale z drugiej strony dobrze ze powstają takie konstrukcje bo wymusza to na wiekszych firmach produkcję odtwarzaczy które radza sobie nie tylko z formatem DVD Video.
też tak kiedyś myślałem. "Kupię firmowy". Kupiłem i się męczę, (autor: Vetch | data: 31/08/09 | godz.: 23:03) potem kupiłem drugiego fergusona. I zmieniłem zdanie. Panasa oddałem ojcu, a używam Fergusona.
Za te pieniądze OLEWAM panasy, denony i inne firmowe cudaki, które nie potrafią nawet 1/5-tej tego co chiński ferguson. Użyteczność first. Zepsuje się ? Kupię drugi. Za cenę Panasa mam 3 takie :D
Dokładnie (autor: AmigaPPC | data: 1/09/09 | godz.: 00:39) miałem to samo, żaden Philips i inne firmowe G.... się nie umywa do tego Ferdka.
fajny (autor: Dzban | data: 1/09/09 | godz.: 01:45) sprzęt i tani
Ja używam wivy i tyż hulla (autor: kubolx | data: 1/09/09 | godz.: 02:57) jest czarna mała i ma wszystkie możliwe wej/wyj, co do jakości to i tak z divixów etc. cudów nikt nie zrobi. Pomijam fakt, że jako jedyny w carrfurze miał zdekodowany 5.1, a mi w amplitunerze zdechło o 21 w niedzielę :]. Za 99 miodzio; za to żołnierzy kosmosu czy mumię wolę obejrzeć w poczciwym a160(za raz po pięknym filmiku z płyty czyszczęcej i modlitwie).
tak na szybko dwa chyba błędy. (autor: fiskomp | data: 1/09/09 | godz.: 07:25) 1. Napisano, że pilot występował we wcześniejszych modelach, nie wiem, ale w 880HX jest inny bez podświetlanych klawiszy.
2. Nowe wersje firware'u, tak często to one się nie pojawiają. No może do tego modelu, bo do 8800HX raptem pojawiły się dwie poprawki.
Co do funkcjonalności, to moim zdaniem, ten model dla mnie jest krokiem wstecz. Poza niby divx-720p reszta wygląda tragicznie. Sam wygląd odtwarzacza, menu opcji, menu zawartości nośnika. Zdecydowanie zostaję przy 880HX, chyba że wyjdzie naprawdę ulepszony model.
Co do jakości Fergusona, to chyba jeden z najsolidniejszych odtwarzaczy (niskiej półki).
warto tez wspomnieć (autor: TheW@rrior | data: 1/09/09 | godz.: 10:17) że podłączając dysk 2,5" przez USB do tego odtwarzacza trzeba zadbać o zewnętrzne zasilanie dla niego gdyż to w odtwarzaczu nie rozkręci talerzy.
Co do samego odtwarzacza to jest on dostępny od połowy grudnia i posiadam go od tego czasu, jestem bardzo zadowolony z niego. Mój pilot nie posiada podświetlanych klawiszy, nie wiem od kiedy dają takie piloty z podświetleniem ale by mi się taki przydał :)
Co do 720p i konwersji 10godzinnej to przy odpowiednich ustawieniach można w mediadecoderze zrobić do znacznie szybciej i za darmo ! :)
Vetch, a co potrafi ten Ferguson czego nie (autor: mareczek56436 | data: 1/09/09 | godz.: 14:24) potrafi Denon, sorry ale nie porownuj malucha do mercedesa. Znam takich co chwala Mante ale to juz dno..
Oj Mareczku nie potępiaj Manty! (autor: rookie | data: 1/09/09 | godz.: 17:59) Oj Mareczku nie potępiaj Manty bo odtwarza wszystkie Xvidy i wszystkie formaty napisów w Polsce. Nie ma też problemów z serwisem - po wgraniu złego softu ze strony uwzględnili reklamacje i wgrali najnowszy soft rozszarzony o rmvb (!) za friko! To się nazywa serwis!
denon to porażka (autor: digiter | data: 1/09/09 | godz.: 18:46) mechanizm tak głosno chodzi że w nocy uszy więdną. Poza tym nie czyta płyt DVD-R, nie czyta filmów z rozszerzeniem mpeg4 i mpg, fatalny pilot i nie ma usb. To wszystko ma ten ferguson- mam model 880HX, nagrywam dowolny film na pendriva i moge oglądać niemalże bezgłośnie. Łyka wszystko bez problemu a jest 2-3x tańszy niż denony 1740, 1940. Polecam fergusony chyba że chcecie ogladać filmy .mkv to wtedy trzeba coś już droższego typu Popcorn.
mój tani ferguson za 190zł, potrafi czytać filmy (autor: Vetch | data: 1/09/09 | godz.: 18:52) przez usb z pendrive i hdd. Z napisami. Skalowanie dowolne do 1080p. Do tego HDMI. Superszybkie i płynne przewijanie divx w obie strony od 2x do 32x. Zapamiętuje pozycję każdego odpalonego filmu. Mozna dowolnie ustawiać napisy. Dowolnie wybierać napisy do filmu. Jest tych opcji MASA. Co potrafi Denon, że warto za niego dopłacić jedyne 1800zł ? Oprócz polepszenia samopoczucia oczywiście.
Kiedyś zrobiono ślepy test odsłuchowy kilku audiofilom. Okazało się, że żaden z nich nie potrafił konkretnie odróżnić taniego odtwarzacza CD od tego 50x droższego. Podobnie jest z kablami głośnikowymi czy odtwarzaczami DVD. Powyżej pewnej klasy, efekt działania sprzętu jest taki sam. Reszta to marketingowy bełkot. Oczywiście lepsza jest piękna obudowa Denona od taniego plastiku Fergusona. Podobnie z pilotem. Ale po co mi coś lepszego, skoro ferguson DZIAŁA wprost z pudełka bez żadnego kombinowania ? Jak oglądam film, to nie muszę wzdychać na widok odtwarzacza, więc w d.. mam że jest brzydki :D
a czy ten ferdek (DVP868HD) (autor: piotrszach | data: 2/09/09 | godz.: 11:59) łyknie film w rozdzielczości 960x544?
@Vetch (autor: dr1zzt | data: 2/09/09 | godz.: 12:55) Ja mam 780tke, od 2 lat - mam tylko dwa zastrzezenia.
1. usb 1.1 :) Choc do seriali, wystarczy - filmy ogladam rzadko.
2. nie zapamietuje pozycji filmu, albo takie firmare (ostatnie modyfikowane)
Wczesniej mialem wiwe, belwooda - ferg zdecydowanie wygrywa.
Do brzydkich tez bym go nie zaliczal..
Czy (autor: RADMAN | data: 2/09/09 | godz.: 18:15) skalowanie działa tylko HDMI czy też na component?
moj philips (autor: ditomek | data: 2/09/09 | godz.: 21:10) czyta te same pliki co zdechła manta. radzi sobie z napisami pl. Ma wydajne pradowo usb 20 dzieki czemu podłaczam dosłownie wszystko.
kultura pracy mechanizmu nieporównywalna. Pilot to lata swietlne. nie wspominając o jakiści wykonania, meteriałow, spasowania.
mając porównianie nie będę nigdy patrzył w strone tanich bezfirmówek, nie bede ich także polecał.
Ale jak spisałem wczesniej dobrze ze są. Konkurencja to dla nas konsumentów najlepsze co moze być
@Vtech (autor: ZEFello | data: 3/09/09 | godz.: 20:47) moze nie podlaczyli im glosnikow, albo podlaczyli glosniki od manty ?
manta i rmva (autor: cia11 | data: 23/01/10 | godz.: 13:33) rookie a na jakiej mancie ci zrobili żeby ci rmvb czytało?? i jak to wygląda na tv, tj czy nie klatkuje??
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.