Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2020
Poniedziałek 7 grudnia 2009 
    

Conficker najpopularniejszym zagrożeniem 2009 roku


Autor: DYD | 18:29
(4)
Firma ESET opublikowała listę zagrożeń, które najczęściej infekowały komputery użytkowników na całym globie w listopadzie bieżącego roku. Pierwszą pozycję niezmiennie od wielu miesięcy zajmuje robak internetowy Conficker. To już pewne, najczęściej infekującym zagrożeniem 2009 roku okazał się Conficker. Listopad jest ósmym miesiącem w bieżącym roku, w którym robak ten był najczęściej infekującym zagrożeniem, zajmując po raz kolejny pierwszą pozycję w rankingu firmy ESET. Conficker to znane już niemal każdemu internaucie zagrożeniem, które nadal bardzo skutecznie przenika do kolejnych maszyn. Po zagnieżdżeniu się w systemie Conficker pobiera z sieci złośliwe aplikacje typu adware, dezaktywuje zaporę systemu Windows, uruchamia serwer HTTP na różnych portach i umożliwia przejęcie kontroli nad zainfekowanym komputerem.

Dlaczego mimo udostępnienia odpowiedniej poprawki likwidującej zagrożenie ze strony Confickera, robak ten nadal zajmuje pierwsze pozycje w rankingach najczęściej atakujących wirusów? Powód jest trywialny. Z poprawki Microsoftu nie skorzystali użytkownicy pirackich kopii systemów Windows, stając się tym samym nieświadomymi ofiarami, a następnie dystrybutorami popularnego robaka.

Wśród sposobów zabezpieczania się i walki z Confickerem specjaliści ds. zabezpieczeń wymieniają m.in. aktualizację systemu operacyjnego, wyłączenie opcji automatycznego startu nośników oraz unikanie niezabezpieczonych folderów publicznych.

Wśród pozostałych zagrożeń, atakujących w listopadzie bieżącego roku najczęściej, firma ESET wymienia rodzinę złośliwych aplikacji ukrywających się w plikach autostartu różnego typu nośników infekujących m.in. za pośrednictwem pamięci przenośnych USB oraz rodzinę koni trojańskich Win32/PSW.OnLineGames, wykradających loginy oraz hasła graczy sieciowych MMORPG. Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych zagrożeń ubiegłego miesiąca zamyka rodzina Win32/Injector, która wstrzykuje do innych programów swój złośliwy kod i bardzo skutecznie maskuje swoją obecność przed użytkownikiem. Zagrożenia tego typu wstrzykują kod m.in. do przeglądarek internetowych, dzięki czemu mogą niepostrzeżenie dla firewalla łączyć się z sieciami botnet.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ... (autor: Michał1988 | data: 7/12/09 | godz.: 18:40)
  Jedyny poważny problem z wirusami i tym podobnym syfem miałem po pierwszej instalacji XP, kiedy to szalał w necie robal, który po połączeniu wyłączał kompa. A że wtedy łączyłem się przez modem... Odpowiednia łatka pomagała, a potem Service Packi. Poza tym czymś nigdy nie zauważyłem, aby coś mi muliło lub paraliżowało kompa.

 2. najpopularniejszy? (autor: sz4rlej | data: 7/12/09 | godz.: 20:31)
  nieciekawe określenie :(

 3. oj tak (autor: Mieciu76 | data: 7/12/09 | godz.: 22:59)
  miałem ze skubańcem doczynienia. Sam przeskakiwał z kompa na kompa po lanie, zarażał exeki, i we wszystkich udostępnionych zasobach. Często gęsto był roznoszony na pendrive'ach przez klientów cafei. Uważajcie na tego skubańca bo jest bardzo upierdliwy. Najlepiej wyłączyć autorana za penów a do exploracji używać np. total commanderka . . .

 4. najgorszy (autor: doxent | data: 7/12/09 | godz.: 23:38)
  jak narazie jest jeden robal o nazwie Virut. Dziad potrafi się przenosić do plików exe także tych należących do systemu. Praktycznie bardzo trudny do wywalenia skubaniec. Trzeba skorzystać DrWeb Live CD albo zrobić format.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.