We wczorajszym wystąpieniu na Consumer Electronics Show w Las Vegas Dyrektor Generalny Intela, Paul Otellini, przedstawił wizję elektroniki wykraczającej poza znane nam dotychczas ramy komputerów PC. Podczas swojego wystąpienia Paul Otellini ppisał, jak „osobiste” przetwarzanie danych zmienia firmę Intel i całą branżę, przedstawił technologie i rozwiązania konstrukcyjne w segmencie intelowskich komputerów PC i innych, zaprezentował kilka platform produktów do komputerów PC, w tym ponad 25 procesorów Intel Core oraz technologię Intel Wireless Display, pokazał smartfon LG, multimedialny dekoder telewizyjny Orange oraz koncepcyjne technologie wbudowane do domowego zarządzania energią oraz interaktywnych zakupów oraz ujawnił wersję beta „sklepu z aplikacjami” do netbooków o nazwie Intel AppUp Center.
INTERNATIONAL CONSUMER ELECTRONICS SHOW, Las Vegas, 8 stycznia 2010 r. – Prezes i dyrektor generalny Intel Corporation Paul Otellini powiedział wczoraj, że „osobiste przetwarzanie danych” rozszerza się z komputera PC na niemal wszystkie rodzaje urządzeń elektronicznych, stopniowo zmieniając firmę Intel i całą branżę. Przedstawił też kilka innowacyjnych technologii i rozwiązań konstrukcyjnych w segmencie intelowskich komputerów PC i innych obszarach wzrostu, takich jak notebooki, smartfony, urządzenia elektroniki użytkowej (CE) i „połączona” technologia wbudowana.
Otellini opisał, jak Intel i reszta branży realizują wizję, którą nakreślił w swoim przemówieniu na targach CES dwa lata temu. Technika komputerowa integruje się z każdym istotnym aspektem życia, powiedział Ottelini, bez względu na to, czy używamy komputera lub smartfonu, oglądamy telewizję, jedziemy samochodem czy też robimy zakupy. Personalizowane systemy dostosowane do indywidualnych zainteresowań, potrzeb i sieci społecznych będą dostarczać rozrywki, informacji i wrażeń, których potrzebują ludzie, w każdym miejscu i o każdej porze. Aby zilustrować tę ideę, Ottelini zademonstrował ekscytujące innowacje w dziedzinie urządzeń mobilnych, treści 3D, inteligentniejszych telefonów i telewizorów, a także w obszarach, których tradycyjnie nie kojarzono z techniką komputerową, takich jak domowe zarządzanie energią i digital signage.
Stereoskopowa treść 3D
Dyrektor generalny firmy Intel podjął również jeden z najgorętszych tematów na targach CES — stereoskopową treść 3D — i powiedział, że tworzenie treści 3D wymaga „ogromnej mocy obliczeniowej”. Potężne mikroprocesory odegrają centralną rolę w przejściu na tworzenie treści 3D. Otellini wyświetlił film, który pokazuje, jak najnowsze postępy w dziedzinie treści 3D nie tylko zmieniają sposób oglądania filmów, ale również zapewniają wrażenie pełnej imersji w koncertach, imprezach sportowych i grach wideo.
Otellini stwierdził, że szybkie komputery osobiste umożliwiają tworzenie treści 3D nie tylko w hollywoodzkich studiach, ale również w warunkach domowych. Pokazał, jak kombinacja zoptymalizowanego oprogramowania do kodowania i edycji wideo 3D oraz wydajnego komputera pozwala oddzielnie zarejestrować filmy przeznaczone dla lewego i prawego oka (za pomocą dwóch kamer HD zamontowanych blisko siebie na statywie), szybko połączyć je w trójwymiarowe wideo i odtworzyć na telewizorze 3D. Demonstracja dowiodła też, że komputer jest wystarczająco szybki, aby nie tylko odtworzyć wideo 3D, ale również w locie zmienić jego wygląd i nałożyć trójwymiarowy tekst bez czekania na rendering obrazów. W pokazie użyto systemu kamer SI-3D Stereo firmy Silicon Imaging, oprogramowania do kodowania i edycji wideo firmy Cineform, która specjalizuje się w technologii kompresji wideo, oraz komputera PC Alienware z procesorem Intel® Core™ i7. Aplikacja First Light 3-D firmy Cineform zostąła napisana z myślą o wykorzystaniu pełnej mocy procesora Intel Core i7 — nowych zestawów instrukcji oraz wielu rdzeni wykonawczych.
RealD, lider w dziedzinie technologii 3D do zastosowań filmowych, domowych i profesjonalnych, wyposażył salę w system kina stereoskopowego — łącznie z okularami i technologią projekcji 3D — aby widzowie mogli doświadczyć głębi, klarowności oraz imersyjnego efektu tego, co pokazywał Otellini.
Łączenie urządzeń domowych
Jako przykład nowych sposobów łączenia domowych urządzeń komputerowych Otellini pokazał produkt o nazwie Intel® Wireless Display, który umożliwia łatwe, bezprzewodowe wyświetlanie obrazu z laptopa na ekranie telewizora. Urządzenie Intel® Wireless Display, napędzane procesorem z nowej rodziny 2010 Intel® Core™, wykorzystuje popularny standard Wi-Fi do połączenia laptopa z telewizorem HD za pośrednictwem niewielkiego, lekkiego adaptera. Technologia pozwala łatwo wysyłać wideo, zdjęcia oraz muzykę z laptopa do telewizora i komfortowo odtwarzać je na dużym ekranie bez tłoczenia się przy laptopie. Laptopy i adaptery z technologią Intel® Wireless Display będą dostępne 17 stycznia w sklepach Best Buy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w ramach programu Blue Label 2.0. Laptopy dostarczą firmy Dell, Sony i Toshiba. Wszystkie laptopy objęte programem Blue Label 2.0 będą sprzedawane ze wstępnie zainstalowanym urządzeniem Intel® Wireless Display i wyposażone w klawisz skrótu, dzięki któremu podłączanie laptopa do telewizora sprowadzi się do jednego naciśnięcia przycisku. NETGEAR dostarcza adapter telewizyjny do Intel® Wireless Display, a Best Buy będzie sprzedawać laptopy i adaptery w pakiecie. W dalszej części roku Intel planuje udostępnić tę technologię na dodatkowych rynkach i w innych kanałach dystrybucji.
Otellini omówił też „Light Peak” — szybką, optyczną technologię kablową opracowaną przez firmę Intel — jako przyszłościową metodę przenoszenia dużych plików lub sygnałów audio-wideo między urządzeniami elektronicznymi. „Light Peak” zapewni przepustowość rzędu 10 Gb/s, którą w ciągu następnej dekady będzie można zwiększyć do 100 Gb/s. Technologia umożliwi łączenie urządzeń elektronicznych nowej generacji — takich jak laptopy, ekrany HD, aparaty, odtwarzacze wideo, stacje dokujące i stacje półprzewodnikowe (SSD) — za pomocą światłowodów, a nie kabli miedzianych. Przy szybkości transmisji równej 10 Gb/s użytkownik może przesłać typowy film Blu-ray w ciągu niespełna 30 sekund. Pierwsze systemy mają pojawić się na rynku w przyszłym roku. Coraz więcej przedstawicieli branży opowiada się za tym, żeby w przyszłości technologia „Light Peak” stała się szeroko dostępnym standardem.
„Inteligentniejsze” urządzenia domowe
Otellini stwierdził, że telewizor pozostanie centralnym punktem domu i będzie stawał się coraz bardziej „inteligentny”. Wyjaśnił, że postępy w technologii mikroprocesorowej zmienią sposób, w jaki będziemy oglądać filmy i telewizję 3D w naszych domach. Aby to udowodnić, pokazał nowy sposób wizualnego wyszukiwania programów TV oraz dostępu do internetowych filmów, gier, serwisu Facebook i innych aplikacji za pośrednictwem prototypowego, multimedialnego dekodera telewizyjnego firmy Orange. Urządzenie to oferuje najnowsze funkcje i trójwymiarowy interfejs użytkownika, zapewniając niedoścignioną jakość rozrywki. Koncepcja Orange Box łączy to, co najlepsze w telewizji liniowej i dostępnej na żądanie (telewizję na żywo, nagrywanie, możliwość obejrzenia programu po wyemitowaniu oraz wideo na żądanie), z usługami internetowymi oraz osobistą treścią, taką jak wideo i zdjęcia. Orange Box zawiera najnowszy intelowski procesor SoC, który obsługuje zarówno aplikacje internetowe, jak i telewizyjne. Intel® Atom CE4100 oferuje moc przetwarzania i komponenty audio-wideo niezbędne do wykonywania intensywnych graficznie aplikacji multimedialnych, takich jak grafika 3D i interfejs użytkownika wyświetlany przez Orange Box.
Aby pokazać, że komputery w domu to nie tylko rozrywka, Otellini zademonstrował koncepcyjne urządzenie do zarządzania zużyciem energii wyposażone w procesor Intel® Atom. Pokazał, jak właściciel domu mógłby używać inteligentnej elektronicznej konsoli w celu monitorowania zużycia energii przez podłączone do sieci domowe urządzenia elektryczne. Pokazał też, jak urządzenie mogłoby wyrobić nawyki oszczędzania energii poprzez dostarczanie bieżących informacji i sugestii. Właściciel domu mógłby na przykład uaktywnić niestandardowe ustawienia na ekranie dotykowym, aby zmodyfikować temperaturę termostatu, wyłączyć niektóre urządzenia albo włączyć system bezpieczeństwa.
Demonstracja technologiczna „Zawsze z tobą”
Paul Otellini wyjaśnił też, dlaczego rynek smartfonów symbolizuje erę osobistego przetwarzania danych. Opisał, jak te urządzenia mobilne stają się coraz bardziej „inteligentne” za sprawą technologii 4G, kontekstowości i lepszych interfejsów użytkownika, które oferują nowe, ekscytujące sposoby korzystania ze smartfonów.
Potwierdzeniem jego słów była pierwsza na świecie demonstracja smartfonu LG Electronics GW900. Pokaz udowodnił wydajność i kompatybilność nadchodzącej platformy „Moorestown” i linuksowego systemu Moblin poprzez szereg przykuwających uwagę wrażeń wizualnych, takich jak trójwymiarowy interfejs użytkownika, odtwarzanie wideo HD i różne scenariusze pracy wielozadaniowej. LG Electronics GW900 obecnie obsługuje HSPA i z czasem może zostać rozszerzony do obsługi 4G, aby zapewnić najwyższą wydajność i najwyższą jakość wrażeń internetowych. Ponadto Otellini wykorzystał referencyjną platformę „Moorestown” firmy Aava Mobile, aby zademonstrować zastosowania wymagające wysokiej wydajności. Omówił też referencyjną konstrukcję tabletu firmy OpenPeak.
„Moorestown” to następna generacja intelowskiej platformy do komputerów kieszonkowych i smartfonów. Jej premiera jest zaplanowana na pierwszą połowę roku, a pierwsze urządzenia mają pojawić się na rynku w drugiej połowie roku.
Znaki cyfrowe ze wzbogaconą rzeczywistością
Otellini przedstawił też znak cyfrowy oparty na przeznaczonym do systemów wbudowanych procesorze Intel® Core™ i5. Urządzenie to oferuje klientom tradycyjnych sklepów bogactwo danych, które dotychczas było domeną handlu internetowego. Prototyp o wysokości 2,3 metra i szerokości 3 metrów wykorzystuje ekran LCD i holograficzne szkło ze sterowaniem dotykowym. Urządzenie zwiększa komfort robienia zakupów poprzez wyświetlanie map z elementami wzbogaconej rzeczywistości i może być jednocześnie używane przez wielu klientów. Podczas demonstracji można było obejrzeć, jak klienci mogą cyfrowo eksplorować towary dostępne na poszczególnych piętrach sklepu. Otellini pokazał też, jak detaliści mogą dodawać obrazy i informacje o promocjach obok wizualizacji produktów wyświetlanych na szkle holograficznym i jak kupujący mogą natychmiast wysyłać cyfrowe kupony rabatowe do swoich smartfonów. Intel zakłada, że przyszłe znaki cyfrowe pozwolą użytkownikom dodawać opinie o produktach, czytać recenzje klientów, oglądać historię zakupów i przekazywać przyjaciołom informacje za pośrednictwem serwisów społecznościowych oraz integracji z telefonią komórkową. Intel przewiduje też, że mikroarchitektura Intel® Core™ może zmienić sposób, w jaki ludzie korzystają ze znaków cyfrowych w sklepach detalicznych, na lotniskach, w bankach, hotelach i innych środowiskach.
K O M E N T A R Z E
... (autor: bezrobotnydarek | data: 8/01/10 | godz.: 23:03) a ile tu jest nowego? opowiedzieli tą samą historyjkę co w Hanover ?
D O D A J K O M E N T A R Z
Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.