Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Poniedziałek 1 lutego 2010 
    

Intel i Micron wprowadzają 25-nanometrową pamięć NAND


Autor: DYD | źródło: Inf. prasowa | 20:04
(10)
Firmy Intel i Micron zapowiedziały dziś pierwszą na świecie 25-nanometrową technologię NAND, która umożliwi ekonomiczne zwiększenie pojemności pamięci w popularnych urządzeniach konsumenckich, takich jak smartfony, osobiste odtwarzacze muzyki i multimediów (PMP) oraz nowa klasa wydajnych dysków SSD. Pamięć NAND flash służy do przechowywania treści w urządzeniach elektroniki użytkowej. Zachowuje informacje nawet po wyłączeniu zasilania. Przejście na niższy wymiar technologiczny przełoży się na dalszy rozwój i nowe zastosowania technologii NAND. Proces 25-nanometrowy to nie tylko najmniejsza technologia NAND, ale najmniejsza technologia półprzewodnikowa na świecie - osiągnięcie, które pozwoli przechowywać więcej muzyki, wideo i innych danych we współczesnych urządzeniach elektronicznych i komputerowych.

25-nanometrowy proces technologiczny opracowany przez IM Flash Technologies (IMFT), spółkę firm Intel i Micron, pozwala uzyskać 8 gigabajtów (GB) pamięci w pojedynczym urządzeniu NAND, zapewniaja więc więcej miejsca na dane w niewielkich gadżetach konsumenckich. Pamięć mierzy zaledwie 167 mm2 - mieści się w otworze płyty CD, a mimo to zawiera 10 razy więcej danych (standardowa płyta CD ma pojemność 700 megabajtów).

Dzięki ciągłym inwestycjom w badania i rozwój pamięci NAND firmy Intel i Micron podwajają gęstość NAND mniej więcej co 18 miesięcy, co prowadzi do tańszych, wydajniejszych i pojemniejszych produktów. Intel i Micron założyły IMFT w 2006 roku, zaczynając produkcję od procesu 50-nanometrowego, po czym w 2008 roku przeszły na technologię 34-nanometrową. Rozpoczęcie produkcji w procesie 25-nanometrowym oznacza, że obie firmy jeszcze bardziej dystansują konkurentów, wprowadzając najmniejszą litografię półprzewodnikową, jaka jest dostępna w branży.

"Opracowanie najbardziej zaawansowanego procesu technologicznego w całej branży półprzewodnikowej to fenomenalny wyczyn Intela i Microna. Liczymy na to, że uda nam się jeszcze bardziej przesunąć granice skalowania - powiedział Brian Shirley, wiceprezes grupy pamięci w firmie Micron. - Nowa technologia zapewni naszym klientom duże korzyści, umożliwiając produkcję nośników o wyższej gęstości".

"Dzięki ciągłym inwestycjom w IMFT dysponujemy technologią i możliwościami produkcyjnymi, które przekładają się na najbardziej ekonomiczną i niezawodną pamięć NAND - powiedział Tom Rampone, wiceprezes i dyrektor generalny Intel NAND Solutions Group. - Spopularyzuje to stosowanie stacji półprzewodnikowych w urządzeniach komputerowych".

25-nanometrowe urządzenie NAND o pojemności 8 GB jest już dostępne w postaci próbek inżynierskich i ma wejść do masowej produkcji w drugim kwartale 2010 roku. Oferuje najwyższą gęstość pamięci w pojedynczej kości multi-level cell (MLC) z dwoma bitami na komórkę i mieści się w standardowej obudowie thin small-outline package (TSOP). Aby zwiększyć pojemność pamięci, można w jednej obudowie ułożyć wiele urządzeń 8 GB jedno na drugim. Nowe 8-gigabajtowe urządzenie zmniejsza liczbę układów o 50 procent w porównaniu z poprzednimi generacjami technologicznymi, co przekłada się na mniejsze, bardziej zagęszczone konstrukcje i oszczędność kosztów. Na przykład dysk SSD o pojemności 256 GB można teraz zbudować z 32 takich urządzeń (poprzednio 64), w smartfonie o pojemności 32 GB wystarczy zastosować cztery, a w karcie pamięci o pojemności 16 GB - zaledwie dwa.

 


    
K O M E N T A R Z E
    

  1. ... (autor: kubaswielgus | data: 1/02/10 | godz.: 21:01)
    Ciekawe ile RAMu będzie standardem w 2012?

  2. kubaswielgus (autor: mandred | data: 1/02/10 | godz.: 21:13)
    Trzy bo większość i tak powie, że XP rządzi i wystarczy 32 bitowa wersja.

  3. A ja jakoś odnosze wrażenie, że (autor: yantar | data: 1/02/10 | godz.: 21:31)
    zwiększy się jedynie standardowa pojemność tych dysków za to ceny zostaną bez zmian. Może za 5 lat, gdy wszyscy przygotują się do przejścia w produkcji na te dyski to ceny spadną do jakichś rozsądnych wartości.

  4. Wielkosc chipu 8GB (autor: morgi | data: 1/02/10 | godz.: 21:57)
    to podobno 167 mm2 czyli wielkosc chipu od amd propus, a te chodza po ~100$ retail i teraz 32x tyle to jaka cene zaspiewac?

  5. morgi... (autor: Simon89 | data: 1/02/10 | godz.: 22:29)
    otwórz oczy. Zaprojektuj chip CPU, a później zaprojektuj chip NAND, później porównaj koszt... rozwala mnie twoja hipokryzja...

  6. I to jest odpowiedz na moje pytanie (autor: morgi | data: 2/02/10 | godz.: 09:25)
    chyba nie doszukalem sie liczb, no to czekam dalej prozno.

  7. co za bzdury! (autor: Qjanusz | data: 2/02/10 | godz.: 10:47)
    "Opracowanie najbardziej zaawansowanego procesu technologicznego w całej branży półprzewodnikowej to fenomenalny wyczyn Intela i Microna"

    http://twojepc.pl/news17517.html?komentarze=1


  8. Taaa (autor: morgi | data: 2/02/10 | godz.: 11:49)
    jest roznica miedzy opracowany, a opracowywany, to tak samo jak miedzy 32 nm a 22 nm od Intela, a soi-aki sa z tym w ciemnej pupie.

  9. @Qjanusz (autor: Barbarian | data: 2/02/10 | godz.: 11:53)
    Dobry link.
    Tak właśnie jest - pamięć masowa jest bardzo krótka (ulotna). Chyba na tym Intel bazuje, gdyż inaczej wszyscy pamiętaliby totalne przewałki tej firmy.


  10. Ostatnia fenomenalną rzeczą której dokonał Intel (autor: Qjanusz | data: 2/02/10 | godz.: 12:01)
    było położenie projektu Larrabee! Projektu który z namaszczeniem i medialnie był ciągnięty do ostatniej chwili.

    Największa fenomenalna wtopa Intela. Po czymś takim czytając kolejne "fenomenalne" i nieprawdziwe komunikaty... pisać się nie chce.

    Sądząc po formie komunikatów, Intel chyba przygotowuje się do sprzedaży przez sieć Mango w kablówkach.


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.