Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 12 kwietnia 2010 
    

Premiera Adobe Photoshop CS5


Autor: Wedelek | źródło: Adobe/networkworld | 19:47
(12)
Dziś firma Adobe zaprezentowała nową wersję jednego z najpopularniejszych programów do obróbki grafiki rastrowej, czyli pakietu Adobe Photoshop w wersji piątej. Premiera tej wersji oprogramowania przypadła na dwudziestolecie istnienia całego pakietu narzędzi graficznych, do których należy również Photoshop. Programiści wyposażyli we"piątkę" w nowe, inteligentne narzędzia do pracy z materiałem graficznym, które mają uprościć wykonywanie większości skomplikowanych czynności i pozwolić na edycję, która w wersji czwartej nie była możliwa. Pakiet będzie po raz pierwszy w historii dostępny w wersji 64-bitowej niezależnie od systemu operacyjnego.

Najważniejsze, niemal „magiczne” narzędzia Photoshopa CS5 to:
- Content-Aware Fill – narzędzie pozwalające w sposób łatwy usuwać obiekt z obrazka. Teraz samo oprogramowanie zadba o prawidłowe „odczytanie” tła i wypełnienie pozostałego, pustego miejsca
- Refine Edge – inteligentne wydzielenie obrazu, które ma być swoistym lekiem na zło jakim są nieregularne krawędzie takie, jak na przykład włosy. Technologia ta jest rozwinięciem tej znanej z poprzedniej wersji Photoshopa CS4
- zaawansowane funkcje HDR – ulepszona funkcja łączenia wielu zdjęć pozwalająca na zachowanie pełnego przejścia tonalnego pomiędzy łączonymi częściami
- nowe profile korekty zniekształceń obiektywu dostępne na stronie Adobe
- Mixer Brush – specjalna odmiana pędzla służąca do zaawansowanego mieszania barw
- Puppet Warp – pozwala na łatwe zniekształcenie elementów złożonych. Np. szybka zmiana perspektywy obrazka
- Bristle Tips – narzędzie „udające” prawdziwe pędzle
- nowe narzędzia do tworzenia efektów 3D i efektów „filmowych”, obejmujące między innymi lepsze „udawanie” powierzchni takich jak szkło
- Adobe Repoussé – pozwala tworzyć obiekty 3D z dowolnych innych obiektów, masek lub warstw

Nowy Photoshop to także ukłon w kierunku użytkowników tworzących społeczność tego programu realizowany poprzez uwzględnienie ponad 30 funkcji przez nich stworzonych. Ponadto CS5 pozwala na szybkie publikacje i zarządzanie gotowymi pracami z wykorzystaniem urządzeń mobilnych opartych na OS Android oraz iPhone.

Ceny najnowszego oprogramowanie wchodzącego w skład poszczególnych pakietów będą wynosić odpowiednio:
- $1299 za CS5 Design Standard
- $1699 za CS5 Production Premium
- $1799 za CS5 Web Premium
- $1899 za CS5 Design Premium
- $2599 za CS5 Master Collection

Natomiast aktualizacja ze starszej wersji będzie kosztować $349 w przypadku Photoshop CS5 Extended oraz $199 za najtańszą wersję $349, a sam Photoshop to kwota odpowiednio $599 i $899. Na koniec dobra wiadomość dla użytkowników mieszkających w Polsce. W naszym państwie wersja Extended powinna być tańsza o około 30% w stosunku do naszych sąsiadów.
 

    
K O M E N T A R Z E
    

 1. ciekawe jak (autor: Markizy | data: 12/04/10 | godz.: 20:08)
  te 64bity przełożą się na wydajność pod różnymi systemami, oraz ciekawe czy coś wykorzystuje karty graficzne do wspomagania obliczeń :)

  W każdym razie ceny są wysokie, ale osoby co unią wykorzystać program pewnie szybko odrobią te koszty :)


 2. @Markizy (autor: Qjanusz | data: 12/04/10 | godz.: 21:25)
  już wcześniejsza wersja robiła użytek z GPU od AMD i nVidii

  "Nowy Photoshop to także ukłon w kierunku użytkowników tworzących społeczność tego programu" - a to już bardzo mi się podoba.


 3. taa (autor: Promilus | data: 12/04/10 | godz.: 21:29)
  jeszcze doskonalsze narzędzie do wychudzania tłuścioszków i poprawiania urody brzydulek ;)

 4. @Promilus (autor: Qjanusz | data: 12/04/10 | godz.: 21:43)
  niech i te ostatnie mają choć ostatnią deskę ratunku ;-)

 5. a prawda jest taka (autor: wrrr | data: 12/04/10 | godz.: 23:47)
  ze wiekszosc dobrych grafikow bez problemu zrobi to samo na darmowym gimpie, a uzywaja phs bo w firmach tylko phs i musieli sie tego nauczyc,

  swoja droga, zna ktos darmowy odpowiednik wektorowego corela? bo tylko tego mi brakuje aktualnie, kazdy program na jakim jade jest legal i darmo i zadne shareware, a xp z laptoem, mozna? :)


 6. wrrr, pewnie i zrobi to samo (autor: daver | data: 13/04/10 | godz.: 00:04)
  ale kosztem cennego czasu (pomijam sprawe CMYKa). Nie ma co ukrywac, PS jest znacznie potezniejszy. Profesjonalliscie szybko sie zwroci.

  Do wektorow: Inkscape http://www.inkscape.org/ , Xara (dla Windows chyba platna, dla Linuksa - otwarta i darmowa) http://www.xaraxtreme.org/


 7. hmm (autor: bartek_mi | data: 13/04/10 | godz.: 01:52)
  photoshop srotoshop ale sporo nowosci jest w illustratorze http://mojejabluszko.pl/...80%93-przeglad-nowosci/

  inkscape jest fajny jak sie chce zrobic jakas pierdolke ale do roboty to on sie nie nadaje. a jeszcze jak sie chce pozenic robotke wektorowa z indesignem to wybor jest tylko jeden :)


 8. do znawców (autor: agnus | data: 13/04/10 | godz.: 09:30)
  1. Legal do domu nie oznacza legala do celów komercyjnych. Jak czerpiesz jakiekolwiek korzysci z wykorzystania softu - musisz za niego płacić.

  2. Jakby się dało wszystko zrobić na darmowym to Adobe nie miało by czego szukać na rynku. Przy wielwarstwowych bitmapach idących w tysiące pikseli większość softu klęka. PS nie.

  3. 64bity przekładają się na wykorzystanie większej ilości pamięci, poza tym jeśli jakieś usprawnienia działania są - zostały zjedzone przez "syndrom nowej wersji".

  4. Gpu w PS jest wykorzystywane już bodajże od CS3 i całkiem sprawnie w CS4. Ja sobie chwalę, choć w piątce akceleracji nie miałem a robiło się wszystko co teraz i było ok ;)

  5. Promilus - PS to dużo więcej niż narzędzie do usuwania pryszczy i odchudzania. Do tego sprawdzi się nawet darmowy soft.

  Generalnie darmowy soft jest ok ale do pracy zawodowej się nie nadaje. Pomijam sprawę licencji - wydajnościowo i jeśli chodzi o kompatybilność z softem do skladu (napisał już o tym przedmówca).


 9. agnus, wspomniany gimp czy inkscape (autor: daver | data: 13/04/10 | godz.: 10:27)
  to GPL wiec nie siej FUDu.

 10. Ależ ja wiem że GPL (autor: agnus | data: 13/04/10 | godz.: 10:51)
  I napisałem że Gimp czy inny darmowy soft sprawdzi się w wielu zastosowaniach ale sorry, do poważniejszej roboty jest PS i długo nic.

 11. wiesz, ze GPL, ale piszesz: (autor: daver | data: 13/04/10 | godz.: 10:54)
  "1. Legal do domu nie oznacza legala do celów komercyjnych. Jak czerpiesz jakiekolwiek korzysci z wykorzystania softu - musisz za niego płacić."

 12. daver (autor: agnus | data: 13/04/10 | godz.: 11:49)
  Masz rację, pomyliłem GPL z freeware, zatem wynikało to z mojej niewiedzy. Jeśli GPL gwarantuje możliwość używania softu komercyjnie to dla wielu użytkowników jest to niezła alternatywa, w momencie gdy nie są w stanie za to zapłacić lub nie chcą.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.