Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2019
Poniedziałek 26 kwietnia 2010 
    

Global Foundries opracuje zarówno 20nm i 22nm


Autor: Wedelek | źródło: XbitLabs | 07:32
(1)
Global Foundries, spółka zawiązana dzięki współpracy firm Advanced Technology Investment Company i Advanced Micro Devices zapowiedziała, że następnym wiodącym procesem produkcji po 28nm będzie 20nm. Nie oznacza to jednak, że producent pominie całkowicie 22nm. W przeciwieństwie bowiem do TSMC zamierzają również rozpocząć pracę nad „środkowym” procesem. Takie podejście jest mniej opłacalne, ponieważ opracowywanie procesów w większych różnicach pod względem wielkości pojedynczych elementów pozwala uzyskać większe oszczędności w kwestii nakładów na rozwój technologiczny niż w przypadku stosowania przejściowych procesów.

Pozwala to także znacznie wydłużyć czas na opracowywanie rzadziej wprowadzanych technologii produkcji niż miało to miejsce obecnie. Tym bardziej, że kolejne zmniejszenie wielkości pojedynczych elementów jest coraz bardziej wymagające i w początkowych etapach może stwarzać problemy, jak to było z 40nm w TSMC. W przeciwieństwie jednak do tajwańskiego producenta Global Foundries musi również poradzić sobie z produkcją układów CPU, a co za tym idzie spółka jest zmuszona do inwestycji w kilka technologii produkcji na raz. Oczywiście teoretycznie ujednolicenie procesu produkcji do wspólnego rozmiaru dla GPU i CPU może się wydawać bardziej ekonomiczne, ale skok z 28nm do 20nm powoduje, że należałoby opuścić również 16nm. Toteż GF postanowiło opracować także 22nm i w przyszłości kontynuować koegzystencję „półprocesów” z „pełnymi” procesami. Należy przy tym pamiętać, że każde opracowanie nowej technologii produkcji kosztuje setki milionów dolarów, jeśli nie miliardy więc nie powinien dziwić fakt, że firma podejmuje takie decyzje wybiegając daleko w przyszłość.

 

    
K O M E N T A R Z E
    

  1. heh (autor: piobzo | data: 26/04/10 | godz.: 23:04)
    Advanced Technology Investment i Advanced Micro Devices :).. no, no.. dawno nie widziałem tych nazw:D

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.