Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 5 maja 2010 
    

The Humble Indie Bundle - pakiet gier za "co łaska"


Autor: Redakcja | 21:28
(10)
Tytułowa skromna wiązanka gier indie (od angielskiego independent games) to ciekawa akcja kilku niezależnych developerów. Przez najbliższych sześć dni udostępniają oni pięć swoich tytułów - World of Goo, Aquaria, Gish, Lugaru i Penumbra - w systemie "płać ile chcesz", podobnie jak kiedyś zrobiła to grupa Radiohead ze swoim albumem "In Rainbows". Dodatkowo część pieniędzy ze sprzedaży przeznaczona zostanie na cele charytatywne.

Oferowany pakiet gier jest zdecydowanie interesujący: World of Goo, Aquaria i Gish zebrały wiele branżowych nagród, a ich oceny na agregującym recenzje z różnych źródeł portalu Metacritic wynoszą odpowiednio 90, 82 i 80 procent (bardzo wysoko, jak na niezależne produkcje zrobione za nieporównywalnie mniejsze pieniądze niż komercyjne gry z którymi sąsiadują). Penumbra i Lugaru są mniej znane, jednak o każdej z nich słyszałem dosyć dobre opinie, każda ma też swoich fanów.

Dodatkową zachętą do zakupu jest fakt, że wszystkie pięć gier dostępne jest w wersjach pod Windows, MacOSX i Linuksa, co więcej, pojedynczy zakup uprawnia do pobrania każdej z nich. Ponadto oferowane są one bez żadnych zabezpieczeń DRM, co jest kolejną zaletą.

Jak wspomnialem wcześniej, nie ma ograniczeń co do wysokości wpłacanej sumy, tak że na upartego można całość kupić za grosze - tym niemniej moim zdaniem warto przełamać skąpstwo i odżałować ciut więcej. Szybki rzut oka na toplistę wpłacających pokazuje, że niektórzy wpłacili powyżej stu dolarów, a rekordzista aż pięćset!

Fundacje charytatywne na które idą pieniądze, to Electronic Frontier Foundation, która zajmuje się kwestiami z pogranicza technologii i prawa (to za ich sprawą Sony zrezygnowało z rootkitów na płytach audio CD), oraz Child's Play, która kupuje konsole, gry, zabawki i książki do szpitali dziecięcych na całym świecie (jej założycielami są Mike Krahulik i Jerry Holkins, autorzy komiksu sieciowego Penny Arcade).

Jeżeli kogoś uwiera fakt, że część pieniędzy trafi do developerów zamiast na cele charytatywne, może zaznaczyć by jego wpłata została w całości przekazana fundacjom. Jeżeli z kolei ktoś nie darzy zaufaniem fundacji (a znamy takich), ma możliwość przekazania całości kwoty twórcom gier. Dla geeków którzy chcieliby jeszcze bardziej kombinować przewidziano zaś suwaki, którymi mogą regulować podział zapłaty.

Zważywszy totalną swobodę w kwestii ceny, wersje dla różnych systemów operacyjnych, brak DRM, a także towarzyszącą zakupowi miłą świadomość, że zrobiło się (choćby symboliczny) dobry uczynek, uważam że zdecydowanie warto dorzucić parę dolarów do całej akcji. Na chwilę obecną wzięty został kolejny znaczący próg, to jest dwieście pięćdziesiąt tysięcy dolarów (wśród których znajduje się też kilka moich), a do końca pozostalo jeszcze sześć dni. Jeśli dysponujecie zatem kontem PayPal, to gorąco zachęcam do wejścia na stronę akcji, obejrzenie filmiku reklamowego i kliknięcie przycisku Submit.

Autor: Barts_706


 


    
K O M E N T A R Z E
    

 1. Z prawdziwą przyjemnością czytam tego newsa (autor: bwana | data: 5/05/10 | godz.: 22:26)
  Miła odmiana. Zdania złożone, a stylistyczne, porządnie napisany tekst z zaledwie paroma drobnymi usterkami. No i treść - widać, że Autor wie o czym pisze.

 2. Mam podobne odczucia jak bwana... (autor: agnus | data: 5/05/10 | godz.: 22:34)
  ... odnośnie newsa. A sama inicjatywa dot. gier - interesująca. Może sam się skuszę? Szkoda że dziś już nie ma tyle czasu na granie.

 3. Crossplatrofrm (autor: cropa | data: 5/05/10 | godz.: 23:00)
  z racji tego, ze sam pisze na Mac in PC jednoczenie i wiem, ze nie jest tak latwo - wielki szaczunek dla chlopakow(moze dziewuch :) )

 4. No nie jest łatwo... (autor: Remek | data: 5/05/10 | godz.: 23:29)
  ... napisać "platform" :)

 5. @bwana (autor: Barts_706 | data: 6/05/10 | godz.: 08:58)
  Dziękuję. Czy możesz wypunktować te usterki, żebym mógł na przyszłość się poprawić?

 6. Ciekawa akcja (autor: TheW@rrior | data: 6/05/10 | godz.: 10:22)
  Chodź bez World of Goo pewnie już by była mniej ciekawa a i to po części odgrzewany kotlet po dość ciekawych promocjach na steamie z różnymi pakietami gier indie za groszę pod koniec zeszłego roku.

 7. @Barts_706 pewnie (autor: bwana | data: 6/05/10 | godz.: 12:11)
  - wiązanka gier ... to akcja kilku niezależnych deweloperów - wiązanka to nie akcja, raczej wynik tej akcji

  - pięć swoich tytułów - wystarczy pięć tytułów (typowy błąd, nadmiarowe zaimki)

  - w drugim akapicie pierwsze zdanie jest dość długie i zawiera b. dużo informacji, przy fragmencie od "a ich oceny na agregującym recenzje" musiałem zacząć skupiać się na czytaniu

  - zdanie "Ponadto oferowane są one bez żadnych zabezpieczeń DRM, co jest kolejną zaletą." mogłoby być poprawione na "Kolejną zaletą jest brak jakichkolwiek zabezpieczeń DRM" ; być może to sprawiłoby, że tekst zyskałby na lekkości - zauważam, że szukałeś synonimów wyrażenia "następny" których w danym akapicie użyłeś sporo (dodatkową, co więcej, ponadto, kolejną); czasem zmieniając szyk zdania można uniknąć takiego nagromadzenia podobnych wyrazów

  - "na które idą pieniądze" - to kolokwializm, który w serwisie nieliterackim nie razi, ale dla kompletności zaznaczam to

  - akapit dot. fundacji charytatywnych to jedno zdanie; myślę, że dałoby się rozbić je na kilka prostszych

  - "na chwilę obecną" - wydaje mi się, że proste "obecnie" niesie tyle samo informacji a brzmi lepiej

  - "wzięty został kolejny próg" - taki związek frazeologiczny nie istnieje; próg może być przekroczony

  Oprócz tego mam jeszcze jedną uwagę o charakterze ogólnym: z treści Twojego newsa wynika, że opisywaną akcję przyjmujesz z entuzjazmem i zachęcasz czytelników do wzięcia w niej udziału (co ze społecznego punktu widzenia jest zrozumiałe i godne pochwały, ale w publikacji takiej jak artykuł czy news powinno być nieco stonowane).

  W skrócie, cierpisz na tę samą przypadłość, co ja - wielokrotnie złożone zdania, dużo wtrąceń w nawiasach. Niby łatwo takie zdania się pisze, niby przecież "każdy głupi" powinien je rozumieć bez napinania się, a jednak - czyta się to średnio dobrze.

  Żeby nie było wątpliwości - to o czym piszę to kosmetyka.


 8. Dziękuję. (autor: Barts_706 | data: 6/05/10 | godz.: 14:00)
  Niektóre z tych zastrzeżeń słyszałem też w recenzjach moich różnych tekstów przez inne osoby (długie zdania, nadmiarowe zaimki, okazjonalne kolokwializmy), tak że przyjmuję na klatę i zgadzam się z nimi.

  Jeśli najdzie mnie pisać kiedyś coś bardziej ambitnego, będę musiał się kontrolować.


 9. 2USD (autor: pwil2 | data: 10/05/10 | godz.: 22:14)
  Nie wiem czy kiedyś zagram w którąś z tych gier (co nie co kupiłem przez Steam z planem zagrania kiedyś), ale tak dla zasady kupiłem dla wsparcia akcji :)

 10. ... (autor: Faraonix | data: 12/05/10 | godz.: 20:19)
  Ja tez kupilem dla wsparcia akcji. Nie mialem czasu co prawda pograc ani nawet zainstalowac ale moze kiedys zerkne co to takiego sie sciagnelo.

    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.