Twoje PC  
Zarejestruj się na Twoje PC
TwojePC.pl | PC | Komputery, nowe technologie, recenzje, testy
M E N U
  0
 » Nowości
0
 » Archiwum
0
 » Recenzje / Testy
0
 » Board
0
 » Rejestracja
0
0
 
Szukaj @ TwojePC
 

w Newsach i na Boardzie
 
TwojePC.pl © 2001 - 2024
Środa 30 czerwca 2010 
    

Procesor x86 dla serwerów od Sun stoi pod znakiem zapytania


Autor: Wedelek | źródło: Xbit Labs | 11:14
(8)
Firma Sun Microsystems ujawniła, że część z jej oddziałów pracowało nad stworzeniem procesora typu x86 który mógłby pracować w serwerach tej firmy i miałby się wyróżniać niskim poborem energii. Niestety od czasu przejęcia spółki przez Oracle o wspomnianych planach zrobiło się cicho i nie wykluczone że projekt zostanie porzucony a oddział firmy zajmujący się opracowaniem chipów dla serwerów całkowicie rozwiązany. Jeśli chodzi o przeznaczenie nowych produktów Sun podkreśla, że jego przyszłe rozwiązanie miałoby konkurować z firmami Intel i AMD w stacjach roboczych przeznaczonych do wykonywania obliczeń w chmurze.

Przedstawiciel Sun Microsystems w wywiadzie dla New York Times zapewniał, że architektura nad którą pracowano stała by się mocnym atutem firmy i bez problemu mogłaby konkurować z obecnymi na rynku rozwiązaniami budowanymi z wykorzystaniem CPU Opteron i Xeon. A trzeba przyznać, że trzeci "zawodnik" mógłby wymusić większą konkurencyjność rozwiązań profesjonalnych. Tym bardziej że firma nie jest nowicjuszem w tego typu konstrukcjach i w przeszłości oferowała bardzo wydajne CPU oparte o mikro-architekturę UltraSPARC. Ponadto Sun może się pochwalić szerokim wachlarzem patentów, które mógłby wymienić za część rozwiązań konkurencji. Niestety w chwili obecnej tak projekt jak i cały dział CPU stoi pod znakiem zapytania, a rozważana jest sprzedaż przynajmniej części praw intelektualnych przez obecnego właściciela. Firma Oracle nie wyraziła chęci skomentowania całej historii.

 
    
K O M E N T A R Z E
    

  1. nie pierwsza to firma, (autor: Qjanusz | data: 30/06/10 | godz.: 11:19)
    która chciała stworzyć konkurencyjny chip

    Wcale się nie dziwię decyzji.
    Oracle jest dostawcą softu a nie sprzętu. Po co więc utrzymywać drogi dział, który woła "jeść", a nie ma żadnego z niego zysku.


  2. Co nie zmienia faktu (autor: Nohrabia | data: 30/06/10 | godz.: 15:00)
    że szkoda.

  3. @Qjanusz (autor: bwana | data: 30/06/10 | godz.: 15:18)
    Oracle jest dostawcą sprzętu, m.in. w tym celu przejął SUN-a - dostawcę sprzętu.

  4. @bwana (autor: Qjanusz | data: 30/06/10 | godz.: 15:34)
    jest dostawcą sprzętu, ale będącego dopełnieniem swojej softwarowej oferty.

    Celem biznesowym Oracle z kupionym SUNem nie jest silenie się na wprowadzaniu innowacyjności w hardware, a oferowaniu stabilnego sprzętu do sprzedawanego softu.

    Dziwię się Oracle na początku nie obciął "nadmiarowej gałązki".
    Pewnie management uzyskał wizje kokosów spadających z nieba, rozmarzył się i trochę zapomniał o swoich prawdziwej ofercie.


  5. Qjanusz (autor: Remedy | data: 30/06/10 | godz.: 21:47)
    Oracle wykazuje się w tej kwestii typowym dla dużych korporacji debilizmem i ślepotą. Sun to nie jest jakiś tam nowicjusz, który buduje pierwszy w życiu procesor. Mają za sobą lata UDANYCH doświadczeń. Mając sprzęt niemal na ukończeniu czekają nie wiadomo na co. Idiotyzm do kwadratu. Pewnie, nie posprzedawają patenty i przeżrą kasę. Za rok dwa wyskoczy lepsza i tańsza konkurencja na ich działce software'owej i pozamiatają ich tak kiedyś IE Netscape'a bo Microsoft miał "sprzęt" - Windowsa.

  6. @Remedy (autor: Qjanusz | data: 30/06/10 | godz.: 22:52)
    Akurat tu Oracle postąpił słusznie. Na marce i byłych osiągnięciach to jadą Mercedes i Sony (jak to ktoś ujął w innym poście).

    Etap CPU może był na ukończeniu a może na etapie wniosków z nieudanej prezentacji, jak Larrabee (zaraz Grave na mnie wsiądzie).
    Rynek CPU jest dzisiaj mocno obsadzony i konkurencyjny. Są od tego dedykowane firmy i ciężko byłoby przebić się z czymś nowym.

    A co do konkurencji, to już dzieje się to co opisujesz. Oracle totalnie olał rynek small business, dzięki czemu pozwolił się na nim dobrze zadomowić konkurencji (RDBMS przypadł dla Microsoftu, Soft i ERPy dla SAPa). Konkurencja mniejszego rynku ładnie się rozwinęła i z wdziękiem przejęła udziały totalnie zaskoczonego Oracla. Sam rok 2008 był dla rozwijającego się Oracle Polska niesamowicie smutnym, z powodu przegranych wielu bardzo dużych projektów i zwolnieniu sporej liczby kontraktorów.
    Jedyne co mógł zrobić Larry, to w panice wybrać się na zakupy firemek, które oferowały integrację web.
    Historia w wielkim skrócie...


  7. @Remedy, Qjanusz (autor: bwana | data: 1/07/10 | godz.: 13:58)
    Oracle kupił SUN-a, żeby sprzętowo uniezależnić się w przyszłości od HP (chodzi o kompletność ofert, HP mógł sprzedawać do wdrożeń oraklowych serwery tanio lub drogo i to było solą w oku Oracle).

    Porzucenie prac nad CPU to może być jedynie oficjalna informacja lub też prawda, dowodząca pewnej krótkowzroczności w postrzeganiu SUN-a przez Oracle.

    Trzeba też pamiętać, jak wiele akwizycji Oracle przeprowadził w ostatnich pięciu latach - być może mają zbyt małą własną kadrę zarządczą, żeby wszystkie projekty i kierunki rozwoju nie to że obsadzić, ale żeby je w ogóle ogarnąć. I dyskutowana decyzja jest efektem albo "kolejkowania" albo "odcinania" obszarów.

    Oracle Polska radzi sobie, na pewno nieco gorzej, ale w praktyce nie wygląda to tak źle jak formalnie. Oracle nie bierze wdrożeń, ale wchodzi jako podwykonawca (mogą wtedy zejść z ceną, to korporacyjne sprawki) i swoje zarabia.

    Waść (a kieruję to do Qjanusza) pracujesz na Siennej? Tak wnioskuję z ogólnego zorientowania.


  8. @bwana (autor: Qjanusz | data: 1/07/10 | godz.: 23:31)
    jak najbardziej firma sobie radzi i swoje zgarnia z rynku, ale eldorado to już przeszłość.

    btw. wiem gdzie jest Sienna ;-)


    
D O D A J   K O M E N T A R Z
    

Aby dodawać komentarze, należy się wpierw zarejestrować, ewentualnie jeśli posiadasz już swoje konto, należy się zalogować.